Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Να κάτσω να το βγάλω εντελώς και να το ξαναβάλω;;;

Και ποιά "σπέσιαλ" edition λες; Εγώ το Legendary Edition πήρα και έβαλα, δεν είδα κάτι άλλο. (Μέσω Steam το πήρα).

 

Αρα λογικα θα σου προστεθει στο steam και η ''νεα βελτιωμενη'' (ΛΟΟΟΟΟΛ) εκδοση που βγηκε πριν λιγες μερες και ονομαζεται Skyrim Special Edition. Σε οσους εχουν την Legendary προστιθεται και αυτην στη library του Steam δωρεαν.

 

Αν το pc σου σηκωνει τσεκαρε εδω ( http://www.insomnia.gr/topic/624007-skyrim-the-mod-project-tmp/ ) τον ολοκληρωμενο οδηγο του Πανου. 1000 φορες πιο ομορφο απο την Special edition και τετοια κολοκυθια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SE θα ηταν δωρεαν εαν και εφοσον ειχες τη παλια legendary ΜΕΧΡΙ τις 27/10/16, αν την αγορασες τωρα δεν νομιζω οτι θα σου δωσουν την SE δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SE θα ηταν δωρεαν εαν και εφοσον ειχες τη παλια legendary ΜΕΧΡΙ τις 27/10/16, αν την αγορασες τωρα δεν νομιζω οτι θα σου δωσουν την SE δωρεαν.

ααα..κρίμα,έχασε την σουπερ ντουπερ νέα έκδοση το παιδί :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βγάλουν patch πάντως γιατί δεν παλεύεται η SE. Σε εξωτερικούς χώρους έχω 30 fps όπως και να έχει. Και στο αρχείο ini. δεν βλέπω να υπάρχει καμία καταχώρηση για Vsync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skyrim και Witcher 3 δέν συγκρίνονται... ναι και τα 2 είναι open world, και RPG, Αλλά κακά τα ψέματα το witcher 3 είναι story driven με έμφαση στον Γεράλτιο :P προσωπικά μπόρεσα και μπήκα στο πετσί του ρόλου, άλλα άλλο πράμα να φτιάχνεις ένα δικό σου χαρακτήρα από το μηδέν, races, classes κτλ κτλ και άλλο να χειρίζεσαι ένα και μόνο ήρωα. και τα 2 παιχνίδια είναι ξεχωριστά, και τα 2 έθεσαν πολύ ψηλά τον πήχη των RPGS. Όσον αφορά τα performance issues, προσωπικά δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα....GTX 1080 I7 6700K,

σε ultra 1440p DSR τρέχει νερό καρφωμένο στα 60 fps..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θεωρείς το Skyrim ανώτερο από το W3 ;

 

 

Skyrim και Witcher 3 δέν συγκρίνονται... ναι και τα 2 είναι open world, και RPG, Αλλά κακά τα ψέματα το witcher 3 είναι story driven με έμφαση στον Γεράλτιο :P προσωπικά μπόρεσα και μπήκα στο πετσί του ρόλου, άλλα άλλο πράμα να φτιάχνεις ένα δικό σου χαρακτήρα από το μηδέν, races, classes κτλ κτλ και άλλο να χειρίζεσαι ένα και μόνο ήρωα. και τα 2 παιχνίδια είναι ξεχωριστά, και τα 2 έθεσαν πολύ ψηλά τον πήχη των RPGS. Όσον αφορά τα performance issues, προσωπικά δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα....GTX 1080 I7 6700K,

σε ultra 1440p DSR τρέχει νερό καρφωμένο στα 60 fps..

 

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το Skyrim είναι παιχνίδι του 2011, ενώ το w3 του 2015... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η SE θα ηταν δωρεαν εαν και εφοσον ειχες τη παλια legendary ΜΕΧΡΙ τις 27/10/16, αν την αγορασες τωρα δεν νομιζω οτι θα σου δωσουν την SE δωρεαν.

 

Πιθανόν αυτό, διότι δεν είδα να 'χει "προστεθεί" κάτι επιπλέον στο Steam-Library μου.

Όσο αφορά αυτή την έκδοση που λέτε (δεν ξέρω ποιά ακριβώς, έχουν βγει... μια ντουζίνα), εγώ ήθελα χρόνια να το παίξω (και το αμελούσα) και διάβασα για την REMASTERED EDITION και την ψιλο-"έθαβαν" (ότι δεν είχε και τα ΣΟΥΠΕΡ-ΝΤΟΥΠΕΡ έξτρα της, για να δικαιολογεί την "αναβάθμιση" στην Remastered).

Μετά, σε άλλα reviews, διάβασα διθυράμβους για την Legendary Edition, οπότε κι έψαξα key γι' αυτήν και το αγόρασα - και το "ξεκλείδωσα" στο Steam (δεν υπήρχε στο Steam να το αγοράσω από εκεί, αλλά το "ξεκλείδωσα" από εκεί).

 

Δεν ξέρω τί εννοείτε, γιατί λέτε για την Special... Για τα γραφικά; Διότι με ένα "συμπαθητικό" PC που έχω (i5CPU, 16Ram, 4GB GPU AMD, SSD φθηνό δίσκο), το παιχνίδι μου ρυθμίστηκε αυτόματα στα Ultra-High και γενικά μου 'χει κοπεί η ανάσα απ' τα τοπία κτλ!!! Και γενικά, δεν είμαι τύπος που "παθαίνω κοκομπλόκο" με τα γραφικά, δεν με νοιάζει πρωτίστως αυτό, αλλά το gameplay...

 

...Όσο για το WITCHER 3 & SKYRIM... τα 'χω και τα δύο. Το πρώτο, το ξεκίνησα και όταν το σταμάτησα μετά από κάνα 5ωρο παιχνιδιού... έκτοτε ΟΥΔΕΠΟΤΕ το ξανάτρεξα!!! Αφ' ενός, κόντευα να... στραμπουλήξω τα δάκτυλά μου απ' τα κόμπος που θες για να κάνεις κάτι (ακόμα και στην "εκπαίδευση" στο κάστρο στην αρχή, το βρήκα πολύπλοκο σύστημα), αφ' εταίρου η ιστορία εξελίσεται και "σε πάει" εκείνη, ΔΕΝ ΣΕ ΑΦΗΝΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ να παρεκλίνεις! Ναι μεν είναι κι αυτό "open-world", αλλά εννοώντας ότι πας όπου θες και κάνεις ό,τι θες ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ/ΣΕΝΑΡΙΟ - δεν είναι ότι την παρατάς και κάνεις ό,τι γουστάρεις γενικά.

...Το SKYRIM είναι αυτό ακριβώς που μ' αρέσει - κάνεις πραγματικά ό,τι γουστάρεις! Μου θυμίζει το... ELITE (eκείνο το παμπάλαιο Space Sim), που ξεκινούσες μ' ένα "της πλάκας" σκάφος και έκανες ό,τι ήθελες, γινόσουν πειρατής, έμπορος, στρατιώτης, ό,τι ήθελες...

 

 

...Κάτι που θέλω να ρωτήσω, άλλο. Έχω βρεθεί σε περιοχές που "δεν με αφήνει" να προχωρήσω. Και φαίνεται ότι ΠΑΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ. Δεν γίνεται αυτό να παρακαμθεί (με patch κτλ);;; Πχ. σε ένα κάστρο που πήγα (για το Vampire Quest), πήγα από άλλο δρόμο και δεν με άφηνε (έπρεπε να πάω από εκείνο το στενό path-way). Ενώ στους Σοφούς στο πανίψηλο βουνό, εγώ ξεκίνησα να κάνω... αναρίχηση (δεν πήγα απ' τα σκαλιά) και ΚΟΝΤΕΥΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ στην κορυφή (θεική προσέγγιση και θέα!) και... με σταμάτησε το παιχνίδι, μου 'πε δεν μπορώ να προχωρήσω!!! (Καλά... η θέα απ' την κορυφή του βουνού απ' την πύλη του κάστρου των Σοφών... ήταν ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει κοπεί η ανάσα από τα τοπια του Skyrim ενώ έχεις παίξει W3 (το 2 καλύτερα graphs έχει)?! Παράτησες το W3 γιατί σου φάνηκε πολύπλοκο το training ενώ δεν είναι καθόλου ειδικά άμα παίζεις με gamepad? Επίσης κατάλαβες σε 5 ώρες ότι δεν σε αφήνει να "παρεκλίνεις" από main quest ενώ μιλάμε για το καλύτερα sidequests ever created?! Dude...

 

p.s. Δώρο με το W3 να δίναν το vanilla Skyrim κάτι καλύτερο από σουβερ δεν μπορώ να σκεφτώ ως χρήση. :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει κοπεί η ανάσα από τα τοπια του Skyrim ενώ έχεις παίξει W3 (το 2 καλύτερα graphs έχει)?! Παράτησες το W3 γιατί σου φάνηκε πολύπλοκο το training ενώ δεν είναι καθόλου ειδικά άμα παίζεις με gamepad? Επίσης κατάλαβες σε 5 ώρες ότι δεν σε αφήνει να "παρεκλίνεις" από main quest ενώ μιλάμε για το καλύτερα sidequests ever created?! Dude...

 

p.s. Δώρο με το W3 να δίναν το vanilla Skyrim κάτι καλύτερο από σουβερ δεν μπορώ να σκεφτώ ως χρήση. :D

 

Αν και στη γενική εικόνα έχεις απόλυτο δίκιο, νομίζω ότι τα παραλές... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει κοπεί η ανάσα από τα τοπια του Skyrim ενώ έχεις παίξει W3 (το 2 καλύτερα graphs έχει)?! Παράτησες το W3 γιατί σου φάνηκε πολύπλοκο το training ενώ δεν είναι καθόλου ειδικά άμα παίζεις με gamepad? Επίσης κατάλαβες σε 5 ώρες ότι δεν σε αφήνει να "παρεκλίνεις" από main quest ενώ μιλάμε για το καλύτερα sidequests ever created?! Dude...

 

p.s. Δώρο με το W3 να δίναν το vanilla Skyrim κάτι καλύτερο από σουβερ δεν μπορώ να σκεφτώ ως χρήση. :D

XAAXAX  ε όχι και σουβέρ!!!!! μια χαρά παιχνίδι ήταν στην εποχή του. και άδικη η σύγκριση...το καθένα έχει την χάρη του :)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και στη γενική εικόνα έχεις απόλυτο δίκιο, νομίζω ότι τα παραλές... 

Το witcher και μενα στην αρχη μου φανηκε λιγο καπως και το παρατησα καπου στο 10ωρο.

Το πιασα μετα απο 2 βδομαδες(ουτε τα κουμπια δε θυμομουν) και καπου αργοτερα ειναι που μπαινεις ουσιαστικα μεσα στο παιχνιδι.

Οταν το τελειωσα ξενερωσα τη ζωη μου πραγματικα.Ισως το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει ποτε.και δεν ειμαι ο μονος που το λεει.

Το skyrim για την εποχη του ειναι φοβερο λογω της ελευθεριας που σου προσφερει κτλ.

Απλα αν δεν εισαι καμμενος με το ειδος και να εχεις ορεξη να τριγυρνας,τοτε ισως το βαρεθεις.

Δωσε στο witcher μια ευκαιρια και παιξε το.δε θα χασεις.

Και ειναι το μονο παιχνιδι(μαζι με το πρωτο crysis) που θα θελα αν γινοταν να ξεχασω οτι το εχω παιξει και να το ξαναρχιζα(μη μου πειτε λυσεις του τυπου,σου ριχνω στο κεφαλι με πετρα  :P  )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...