Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασε μεχρι τις τελευταιες σελιδες, αναφερει και καποια αλλα πραγματακια.

 

Οταν τελειωσεις, ενημερωσε αν πηγαν ολα καλα για να εχω κι εγω μια ιδεα.

 

Στη remastered λογικα δεν θα παιζουν τα mods. Μονο οποια κατσουν οι δημιουργοι και τα κανουν συμβατα. Αυτο ομως μπορει να παρει καιρο. Επισης δε νομιζω οτι η remastered θα βγαλει καλυτερο αποτελεσμα απο τα απιστευτα mod που εχουν κανει οι modders.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες ημέρες βελτιωσα και αλλο το mod,

αναμεσα σε αλλα :

1. Προστεθηκαν νέα dungeons κατω από τις μεγάλες πολεις.

2.. η χρηση vram ελαχιστοποιηθηκε και εγιναν optimized ολα τα textures που δεν ειχαν γινει πριν.

3. εγιναν βελτιωσεις στο συγχρονισμο χειλιων npc και φωνης τους/διαλοφων.

4.Αυξηθηκαν τα πολυγωνα σε κατρα, dungeons, windhelm, δρομους και σε πολλα αλλα. Φαινονται πιο λεπτομερη χωρις να χρειαζονται περισσοτερη vram, ενω παραλληλα προστεθηκε και parallax σε ολα τα ανωτερω.

και το σημαντικοτερα:

5. αλλαξαν τα μοντελα των δεντρων για καλυτερη αποδοση σε περιοχες με πολλα δεντρα στο οπτικο πεδιο.

6. αφαιρεθηκαν εντελως τα 2D lod 8/16 textures και στη θεση τους μπηκαν κανονικα 3D μοντελα, απαιτει λιγο περισσοτερο cpu/gpu αλλα εχει πολυ καλυτερο οπτικο αποτελεσμα και ελαχιστοποιηθηκε το pop-in.

παραδειγμα ->

nOA8cVu.jpg

 

yZxmfHR.jpg

 

Λογικα μεχρι αυριο βραδυ θα εχω τελιωσει με τα stability tests, οποτε απο Δευτερα θα αρχισει το ανεβασμα εαν ενδιαφερεστε.

 

Οσοι εχετε κατεβασει την προηγουμενη εκδοση και ενδιαφρεστε για τη τρεχουσα παρακαλω μη προσωρησετε πολυ γιατι δεν μπορω να εγγυηθω οτι τα saves θα εξακολουθησουν να δουλευουν.


Οσον αφορα το θεμα με τη remaster, τα πραγματα μεχρι τωρα εχουν χοντρικα ως εξης.

Τα texture packs 99% θα δουλευουν.

Οσα mod χρειαζονται το SKSE αρχικα 100% δε θα δουελουν, καποια απο αυτα ισως δουλεψουν οταν το skse team θα το αναβαθμισει σε x64, καποια θα χρειαστουν να ξαναγραφτουν για να δουλεψουν. Το κακο ειναι οτι πολλά απο αυτα εχουν σταματησει να αναπτυσονται εδω και χρονια.

Οσα mods κανουν αλλαγες στο περιβαλλον πιθανοτατα θα δουλευουν αμεσα, οσα περιεχουν scripts ομως (οπως πχ το etac) θα πρεπει να προσαρμοστουν και το κακο ειναι οτι οπως στην πανω κατηγορια οτι πολλα εχουν σταματησει να τα αναπτυσουν.

Τα enb presets δε θα δουλεψουν, ισως χρειαστουν αλλαγες αλλα σιγουρα θα χρειαστε νεο enbhost απο τους dev.


Παρακαλω εαν υπαρχουν ενδιαφερομενοι, στειλτε ενα pm ή γραψτε εδω γιατι το να ανεβασω 70GB ειναι λιγο χρονοβορο.

 

Yπαρχει και η λυση του torrent αλλα θα περιορισει το αρχικο κατεβασμα στο upload μου... (10mpbs)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη μονο εγω :P Μπορω να το δωσω σε εναν να το κατεβασει και μετα... θεωρητικα θα μπορουσα να το βαλω σε 2-3 ακομα μηχανηματα τα οποια ομως δεν εχουν vdsl.

 

Τη προηγουμενη φορα το ειχα ανεβασει σε διαφορους λογαριασμους google drive, το κακο ηταν για διαφορους λογους μου πηρε πανω απο 5 μερες να το ανεβασω (μια ανεβαινε αργα, μια το drive το εκοβε στη μεση κλπ κλπ).

Η πιο ευκολη για μενα λυση ειναι να το ανεβασω σε easybytez αλλα δε ξερω ποσοι και εαν εχουν λογαριασμο εκει.

Εαν γνωριζει καποιος καποιον hoster που να επιτρεπει το κατεβασμα σε free users τοσων GB θα ηθελα να μου τον προτεινει.

 

Σε καθε περιπτωση θα παρει μερικες μερες να το ανεβασω μιας και πιθανοτατα δευτερα-τριτη θα λειπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παίδες ειμαστε σε καλό δρόμο, μενουν καπου 7 ωρες για το rendering/δημιουργια των static 3D lod. Εαν σας ακουγεται πολυ σκεφτητε οτι ειναι μερικες εκατονταδες χιλιαδες αντικειμενα...

 

Οταν με το καλο τελειωσει θα κανω τις τελευταιες δοκιμες και μετα ανεβαζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταιες ημέρες βελτιωσα και αλλο το mod,

αναμεσα σε αλλα :

1. Προστεθηκαν νέα dungeons κατω από τις μεγάλες πολεις.

2.. η χρηση vram ελαχιστοποιηθηκε και εγιναν optimized ολα τα textures που δεν ειχαν γινει πριν.

3. εγιναν βελτιωσεις στο συγχρονισμο χειλιων npc και φωνης τους/διαλοφων.

4.Αυξηθηκαν τα πολυγωνα σε κατρα, dungeons, windhelm, δρομους και σε πολλα αλλα. Φαινονται πιο λεπτομερη χωρις να χρειαζονται περισσοτερη vram, ενω παραλληλα προστεθηκε και parallax σε ολα τα ανωτερω.

και το σημαντικοτερα:

5. αλλαξαν τα μοντελα των δεντρων για καλυτερη αποδοση σε περιοχες με πολλα δεντρα στο οπτικο πεδιο.

6. αφαιρεθηκαν εντελως τα 2D lod 8/16 textures και στη θεση τους μπηκαν κανονικα 3D μοντελα, απαιτει λιγο περισσοτερο cpu/gpu αλλα εχει πολυ καλυτερο οπτικο αποτελεσμα και ελαχιστοποιηθηκε το pop-in.

παραδειγμα ->

nOA8cVu.jpg

 

yZxmfHR.jpg

 

Λογικα μεχρι αυριο βραδυ θα εχω τελιωσει με τα stability tests, οποτε απο Δευτερα θα αρχισει το ανεβασμα εαν ενδιαφερεστε.

 

Οσοι εχετε κατεβασει την προηγουμενη εκδοση και ενδιαφρεστε για τη τρεχουσα παρακαλω μη προσωρησετε πολυ γιατι δεν μπορω να εγγυηθω οτι τα saves θα εξακολουθησουν να δουλευουν.

Οσον αφορα το θεμα με τη remaster, τα πραγματα μεχρι τωρα εχουν χοντρικα ως εξης.

Τα texture packs 99% θα δουλευουν.

Οσα mod χρειαζονται το SKSE αρχικα 100% δε θα δουελουν, καποια απο αυτα ισως δουλεψουν οταν το skse team θα το αναβαθμισει σε x64, καποια θα χρειαστουν να ξαναγραφτουν για να δουλεψουν. Το κακο ειναι οτι πολλά απο αυτα εχουν σταματησει να αναπτυσονται εδω και χρονια.

Οσα mods κανουν αλλαγες στο περιβαλλον πιθανοτατα θα δουλευουν αμεσα, οσα περιεχουν scripts ομως (οπως πχ το etac) θα πρεπει να προσαρμοστουν και το κακο ειναι οτι οπως στην πανω κατηγορια οτι πολλα εχουν σταματησει να τα αναπτυσουν.

Τα enb presets δε θα δουλεψουν, ισως χρειαστουν αλλαγες αλλα σιγουρα θα χρειαστε νεο enbhost απο τους dev.

Παρακαλω εαν υπαρχουν ενδιαφερομενοι, στειλτε ενα pm ή γραψτε εδω γιατι το να ανεβασω 70GB ειναι λιγο χρονοβορο.

 

Yπαρχει και η λυση του torrent αλλα θα περιορισει το αρχικο κατεβασμα στο upload μου... (10mpbs)

 

Ανέβασε το στο Steam.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γινεται στο steam θα ηταν ισως το καλυτερο αλλα τα παιδια που το εχουν απο τον εχμ.. θειο, θα εχουν προβλημα. Βεβαια η Legendary Edition (με ολα τα dlc) παει γυρω στα 9 ευρω--> http://www.allkeyshop.com/blog/compare-and-buy-cd-key-for-digital-download-skyrim/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο steam δε γίνεταιι, θα πρέπει να τους εξυπηρετησουμε όλους. Προς το παρόν βρήκα μια λύση και ενα παλικάρι προσφέρθηκε να δώσει και δεύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...