Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ερώτηση. Αν βάλουμε πολλά mods το ένα αντικαθιστάται από το άλλο? Χρησιμοποιώ μόνο nexus mod manager. Έχω βάλει γύρω στα 51 mods και το αποτέλεσμα είναι πολύ κατώτερου του αναμενόμενου. Τα mods που έχω βάλει:

 

attachicon.gifScreenshot_2.pngattachicon.gifScreenshot_3.png

 

 

 

Υπάρχει η πιθανότητα 2 ή παραπάνω mod να έχουν φτιαχτεί ώστε να αλλάξουν το ίδιο πράμα. Άμα κάνεις κανονικά το ένα install μετά το άλλο, με overwrite, στη περίπτωση που είναι textures πχ χωρίς .esm, το νεότερο αντικαθιστά το παλαιότερο, και έτσι το παλαιότερο είναι σαν να μη το έχεις.

 

Αν πας να εγκαταστήσεις νέο mod χωρίς esm που αλλάζει τα ίδια πράματα, και πατήσεις να μη κάνει overwrite, τότε απλά δεν εγκαθιστάται το νέο mod και παραμένουν τα αρχεία του παλιού.

 

Τέλος αν έχεις mod με .esp που αλλάζουν το ίδιο πράγμα και τα δύο, μπορεί να σου εμφανιστεί κάνα γκλιτς, κάνα κρας, ή απλά να μη φορτώσει κανένα texture και να φαίνεται το 3d μοντέλο σκέτο μωβ, πχ: 228132ScreenShot3.png

 

 

 

υ.γ. σε περίπτωση που δεν το έχεις κάνει, μιας και έχεις πολλά mods, κατέβασε το BOSS και τρέξε το. Είναι πρόγραμμα, το οποίο θα φτιάξει το σωστό load order για τα mods που έχεις εγκαταστήσει, και θα σου εμφανίσει μια σελίδα με χρήσιμες πληροφορίες για κάθε mod, όπως αν πχ χρειάζεται άλλο mod για να δουλέψει, αν θα σου κρασάρει το παιχνίδι...

 

Εγώ κάθε φορά που κατεβάζω mods (συνήθως 2-3 τη φορά) πάντα τρέχω το BOSS πριν αρχίσω το παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα κ εγω εν έτει 2015 να παίζω Skyrim την Legendary έκδοση.

Ξεκίνησα να κάνω χαρακτήρα Warrior με Destruction skillz αλλά όταν έχω στο ένα χέρι το σπαθί κ στο άλλο το spell, δεν μπορώ να κάνω μπλοκ. Κάτι δεν κάνω σωστά μήπως?

Ευτυχως δεν έβαλα κάποιο skill σε Destruction ακόμα κ το παίζω Ασπίδα-Σπαθί με H. Armor, Imperial σε Master Difficulty. Τώρα είμai 6 lvl.

Απ΄ότι κατάλαβα το map είναι χωρισμένο σε 2 factions. Ιmperial - Stormclocks. Εχει βάθος το στόρυ τους? Είμαι στην πολη για να μπω στην Imperial Legion κ έχω πάρει το quest. Αν μπω στην IL θα μου επιτίθονται στις πολεις που είναι με μπλε σημαία?

Επίσης, μετά από αυτό θα πάω να μπω κ στους Companions που είναι σαν την Fighter Guild απ΄ όσο κατάλαβα.

Κάνα καλό tip για counter τους μάγους σε αυτό το lvl έχει? Μου την σπάνε πολύ ρε, σπαμάρουν εκεί το spell τους, στο ρίχνουν όλο μεσ΄την μάπα σου κ δεν τους φτάνω να τους χτυπήσω  αλλά ακόμα κ αν τους φτάσω πάλι με ρίχνουν με το κωλο σπαμ τους.

Σκέφτομαι επίσης να ασχοληθώ με enchantments. Αξίζει?

 

 

Αν μπορείτε να απαντήσετε σε όλες τις ερωτήσεις. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να κάνεις block ούτε με sword/spell ούτε με με dual swords.Βέβαια όταν το game δεν είναι modded.Αν ασχοληθείς αργότερα με mods μπορείς να βρεις mod για block ανάμεσα σε πολλά άλλα.

Ναι σωστά κατάλαβες υπάρχουν 2 πλευρές οι Imperials και οι Stormcloaks.Είναι σχετικά μεγάλο αλλά εγώ θα σου πρότεινα αυτό το story και το dragonborn ναι το κάνεις αργότερα όταν είσαι μεγαλύτερα level.Δεν θυμάμαι σίγουρα αλλά δεν νομίζω να σου κάνουν attack αν πηγαίνεις σε πόλη που υποστηρίζουν Stormcloaks μόνο αν έχεις bounty.

Το skyrim έχει κάποια Link.png Site: guilds όπου κάθε guild έχει το δικό του story.Στους companions έχει ένα story που θα μπορέσεις να πάρεις και μια μορφή διαφορετική αργότερα και θα μπορείς να έχεις έναν τύπο/τύπισσα μαζί σου.Εκτός από αυτά δεν θα βγάλεις λεφτά από εκεί.

 

Gold θα μπορείς να βγάλεις από το Dark Brotherhood και μετά από το Thief Guild.Αν θες να μάθεις destruction spells να πας στο College of Winterhold.Εκεί θα μπορείς να πάρεις κάποια books με τα καλύτερα spells του παιχνιδιού.

Όταν είσαι vs μάγους είτε έχεις στα favorites ένα spell που τους κάνεις slow σαν τον πάγο είτε είσαι με bow,αποφεύγεις τα spells και τους ρίχνεις.

Γενικά να ασχοληθείς με όλα τα fuctions του craft αλλά μιας και παίζεις στο Master ασχολήσου με alchemy για να φτιάχνεις potions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δοκιμάζοντας κάποια mods από nexusmods. Δεν έχω καταφέρει κάτι σαν το παραπάνω βίντεο αλλά λέμε τώρα..

 

Περισσότερες πληροφορίες στην περιγραφή του βίντεο στο youtube (εκεί που λέει κάτω από το βίντεο ''εμφάνιση περισσοτέρων''.. στο description δηλαδή..).

 

Eπιλέξτε 720 ή 1080p:

 

 

Λέω να βάλω και αυτή τη βροχούλα.. :P

 

 

Edit: Έχει χάσει πολύ ποιότητα το βίντεο που ανέβασα στο youtube δυστυχώς.. καμία σχέση με το βίντεο που έχω στον υπολογιστή.. Γιατί έτσι?

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά βοήθεια. Εχω nexus mod manager. Εχω κατεβάσει, εγκαταστήσει και ενεργοποιήσει μέσα από αυτό (Mods και plugins) όλα τα κουτάκια. Επειτα πατάω για το launcher αλλά δεν μου δίνει επιλογή για data files καθώς είναι γκρίζο. Κάνω κάτι λάθος; Δεν θα έπρεπε σε αυτό το σημείο να έχω επιλογή για τα data files; 

 

Edit: Το έψαξα λίγο παιδιά, για κάποιο λόγο έπρεπε να βάλω μια έξτρα εντολή μέσα στο .ini file για να ενωθεί NMM και παιχνίδι. Δουλεύουν όλα άψογα. 

Επεξ/σία από ikaruga24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...