Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά. Έχω και εγώ ένα θεματάκι με το παιχνίδι. Ενώ γενικά είναι κομπλέ και τρέχει μια χαρά σε (σχεδόν) ultra στο σύστημα της υπογραφής μου κάνει ένα bug... Όταν πάω και βρίσκω κάποιο Item που ανήκει σε quest δε μου ξεκινάει το συγκεκριμένο quest. Πχ. με την dragonstone αν πάω και την πάρω απλά δε μου λέει να την πάω στην dragonsearch. Αλλά αν πάω πρώτα εκεί πχ και μιλήσω στο μάγο το quest ξεκινάει κανονικά. Το παιχνίδι είναι μεν από το θείο χωρίς mods μόνο με τα επίσημα dlc μέσα και με περασμένο το τελευταίο update (το 13). Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω προς το παρών; Κάποια στιγμή θα αγοραστεί κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λοιπόν ξανασχολήθηκα με Skyrim και τυχαίως ανακάλυψα στο internet κάτι που μου είχε διαφύγει πολύ καιρό,που είναι σημαντικό fix.

Όσοι έχετε Skyrim και σκέφτεστε να το επισκεφθείτε ξανά,διαβάστε προσεχτικά για να μάθετε ποια είναι τα πράγματα που πρέπει οπωσδήποτε να εγκαταστήσετε,άσχετα με το πόσα mods θέλετε να βάλετε ύστερα κτλπ.

 

#1 Καταρχάς κατεβάστε το ENB Injector. Αυτό χρησιμοποιείται κυρίως για διάφορα εφέ γραφικών αλλά προς το παρόν το θέλουμε μόνο για να τρέξουμε το plugin του που θα κατεβάσουμε ξεχωριστά.

http://enbdev.com/download_mod_tesskyrim.htm

 

#2 Δεύτερον κατεβάζουμε το ENBoost,το οποίο είναι το σημαντικότατο πρόσθετο του ENB,για το οποίο κατεβάσαμε το ENB.

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/38649/?tab=2&navtag=http%3A%2F%2Fwww.nexusmods.com%2Fskyrim%2Fajax%2Fmodfiles%2F%3Fid%3D38649&pUp=1

 

#3 Τρίτον κατεβάζουμε το SSME και το εγκαθιστούμε.

http://www.nexusmods.com/skyrim/mods/50305/?

 

 

Λεπτομέρειες: Το ENB Injector το οποίο είναι γνωστό κυρίως για τα γραφικά που μπορεί να δώσει θα το κατεβάσουμε όπως ειπώθηκε για να τρέξουμε το ENBoost,ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσουμε κανένα εφέ γραφικών από αυτά που προσφέρει.

 

 

Τι κάνει το ENBoost: Το ENBoost λειτουργεί παίρνωντας δεδομένα μνήμης από το Skyrim,και φορτώνοντας τα στη διεργασία του ENB injector. Επί της ουσίας δηλαδή κάνει τη διεργασία του Skyrim.exe να καταναλώνει λιγότερη μνήμη RAM,μιας και κομμάτι RAM που χρησιμοποιούσε πριν το Skyrim.exe τώρα θα το χρησιμοποιεί το ENB Injector. Αυτό συμφέρει λόγο του ότι το Skyrim.exe όταν φτάσει να καταναλώνει 3.1gb μνήμης RAM κρασάρει. Επί της ουσίας δηλαδή η μνήμη ενός προγράμματος χωρίζεται σε 2 προγράμματα, επιτρέποντας έτσι το παιχνίδι να χρησιμοποιεί περισσότερη RAM συνολικά,ακόμα και αν το ίδιο το .exe του χρησιμοποιεί λιγότερη μνήμη. Έτσι πλέον το νέο όριο για χρήση RAM μέχρι το Skyrim να κρασάρει είναι 3.1gb στο Skyrim.exe και 4gb στο ENB = 7.1GB !!!

Αλλά ακόμα και αν κάποιος δεν έχει 8gb στον υπολογιστή του,θα δει βελτίωση,μόνο και μόνο επειδή πλέον το skyrim.exe θα καταναλώνει το ίδιο λιγότερη μνήμη.

Σε έναν υπολογιστή με 4gb RAM όπως τον δικό μου,με το ENBoost η χρήση RAM του Skyrim.exe έπεσε από τα 3.1 (όπου και κράσαρε) στα 500mb περίπου. Επί της ουσίας το ENBoost εξαλείφει τα κρασαρίσματα που προκαλούνταν στο Skyrim όταν έφτανε το μέγιστο της RAM που μπορούσε να χρησιμοποιήσει...

 

 

Τι κάνει το SSME: Το SSME βοηθάει στη διαχείρηση της RAM με διαφορετικό τρόπο,και μπορεί να λειτουργήσει μαζί με το ENBoost. 

Έχει να κάνει με το τρόπο που διαχειρίζεται το Skyrim τη μνήμη. Το Skyrim αν και χρησιμοποιεί πολύ μνήμη,το κάνει διαιρώντας τη συνολική ποσότητα μνήμης σε blocks των 256mb τα οποία γεμμίζουν σιγά - σιγά. Όταν όμως ένα block φτάσει στο όριο του, δηλαδή τα 256mb,τότε... κρασάρει. Αυτό που κάνει το SSME είναι να διπλασιάζει τη ποσότητα του κάθε block που χρησιμοποιεί το Skyrim,στα 512mb!!! Τι σημαίνει αυτό στη πράξη ? Ότι πλέον πολλαπλασιάζεται ο αριθμός πραγμάτων που μπορούν να συμβαίνουν ταυτόχρονα στο παιχνίδι! Αν μέσω console commands αποφάσιζες να εμφανίσεις π.χ. guards μπροστά σου, όταν θα εμφάνιζες γύρω στους 35 το παιχνίδι θα κράσαρε. Με το SSME,μπορείς να εμφανίσεις ακόμα και 200 guards ταυτόχρονα χωρίς το παιχνίδι να κρασάρει!!!

 

 

 

 

 

Με όλα τα παραπάνω,εξαφανίζονται crashes,το περιθώριο mods που μπορείς να βάλεις μεγαλώνει πολύ,και μπορείς να ανεβάσεις τα draw distances πολύ περισσότερο!!!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Alithinos.

 

Μετά το oblivion είπα να ξαναρχίσω ένα Skyrim run και δοκίμασα έτσι για την πλάκα αυτά που έγραψες γνωρίζοντας ότι δεν θα παίξουν επειδή τρέχω το Skyrim μέσω wine σε linux και οι διάφοροι injectors ποτέ δεν λειτουργούν (πλην του skse_loader που λειτουργεί σωστά).

 

Η injector έκδοση του enb series, όπως περίμενα, δεν έπαιξε αλλά η wrapper έκδοση με την d3d9.dll παίζει κανονικά κάτι που με εξέπληξε ευχάριστα. Έβαλα την Intel εκδοχή του ini του ENBoost (αν θυμάμαι καλά μόνο ini αρχεία είχε το ENBoost) και παίζει τζάμι. Το SSME δεν το δοκίμασα γιατί η d3dx9_42 που δίνει, crashάρει το wine.

 

Ίσως είναι υποβολή αλλά πρέπει όντως να μειώθηκε η χρήση της μνήμης και μου φαίνεται ότι δεν έχει τόσα κολλήματα όταν υπάρχουν πολλοί actors.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα με το SSME αρχικά,σε native windows κιόλας.

 

Τελικά ψάχνοντας ανακάλυψα ότι το αρχείο dll που σου δίνει είναι συμπληρωματικό του πραγματικού full αρχείου d3dx9_42,και όχι το ίδιο το πραγματικό full αρχείο.

 

Για να λειτουργήσει θα πρέπει εκτός από το ψευδό-d3dx9_42 που έρχεται πακεταρισμένο στο mod και το βάζεις στον φάκελο του Skyrim,να υπάρχει και το original d3dx9_42 στο φάκελο αρχείων του συστήματος Windows. Το πρόβλημα λύθηκε κατεβάζοντας τον πιο πρόσφατο directX installer από το site της Microsoft και τρέχοντας το update. Τώρα το Wine δεν ξέρω πως ακριβώς λειτουργεί. Είναι απλό virtual machine ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wine είναι προγραμμα που σου επιτρέπει να τρέχεις προγραμματα των windows σε linux.

Μια εφαρμόγη των windows επικοινωνει με τον kernel σε εντολές windows , ε το wine με απλά λίγα μπαινει ανάμεσα και μεταφράζει τις εντολές αυτές σε αυτές που καταλαβαίνει ο linux kernel!

 

το χρησιμοποιουσα και γω αλλά κάτι τα crashes κάτι οι ασυμβατοτητες κάτι η πιο χαμηλες επιδόσεις , κατέληξα ότι το dual boot είναι η καλύτερη λύση

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί τόσος κόπος για το γυρίσουν στο πορνό.

Γιατί δεν ασχολείται κανείς με το να κάνει τέτοιας ποιότητας ρεαλιστικούς φάντασι χαρακτήρες που θυμίζουν άτομα/κατοίκους του Tamriel και ουχί πορνοστάρ(ή τουλάχιστον anime πορνονειρώξεις);

Το ίδιο με τις γυναικείες θωρακίσεις που είναι σε μεγάλο μέρος των Mod φορεσιά στρίπερ και όχι πολεμίστριας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδια ειχα αγορασει το game και αποφασισα να το αρχισω πριν μερικους μηνες αλλα μαλλον δεν με τραβηξε πολυ και επιασα τον εαυτο μου να το παραταει εντελως στις 10 ωρες. ειναι η απλη εκδοση και απο mods εχω περασμενο μονο αυτο που εχει στο στεαμ για τα γραφικα. θα ηθελα παρακαλω καποιος να μου προτεινει ενα καλο πακετο απο mods που θεωρουντε "must" μπας και το συνεχισω το game επειδη εχω ακουσει τα καλυτερα λογια και δεν θελω να το αφησω ετσι στεγνα. ειχα ψαξει παλιοτερα για mods αλλα ειδα οτι γινεται ενας ψιλοχαμος και επειδη ειμαι πολυ αρχαριος στο game θα ηθελα να μου προτεινετε συγκεκριμενα χωρις γενικοτητες αν ειναι ευκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...