Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Skywind 0.9.1 Preview Trailer

 

http://www.youtube.com/watch?v=rjNXOaVH9Vs

 

Πρέπει να έχουμε και το TES:III για να το παίξουμε αυτό απ'ότι διάβασα.

Θα είναι κάτι σαν το Morrowind αλλά με γραφικά, AI & UI αλά Skyrim?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχουμε και το TES:III για να το παίξουμε αυτό απ'ότι διάβασα.

Θα είναι κάτι σαν το Morrowind αλλά με γραφικά, AI & UI αλά Skyrim?

Ναι ακριβώς αυτό είναι. Όχι, δεν το χρειάζεσαι, απλά το έβαλαν στις απαιτήσεις για να μην νευριάσει η μαμά Μπεθέσντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ακριβώς αυτό είναι. Όχι, δεν το χρειάζεσαι, απλά το έβαλαν στις απαιτήσεις για να μην νευριάσει η μαμά Μπεθέσντα.

 

Α μια χαρά τότε μιας και δεν το είχα..!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μάγκες η ώρα να ξεκινήσω το Skyrim ήρθε και θέλω λίγη βοήθεια. Θέλω να μου πείτε κάποια mod's “απαραίτητα”. Δεν θέλω να αλλάζουν την “βάση” του vanilla game, αλλά μόνο βελτίωση του οπτικού τομέα. Όχι δεκάδες mod's για super – duper – ultra ποιότητα με 10 fps, αλλά κάποια βασικά (textures, νερά, όμορφους χαρακτήρες κτλ). Gpu θα είναι μια oc 670gtx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός ότι έχουν χιλιοσυζητήθει τα mods σε προηγούμενες σελίδες και έχουμε βαρεθεί να απαντάμε στις ίδιες ερωτήσεις,είναι και θέμα γούστου ως ένα σημείο.

 

το official hd πέρνα το καταρχάς

 

από mods εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:

 

wet and cold

footprints

skyrim sizes lore

balanced magic

 

και σκέψου και το ENB.

Προσωπικά προτιμώ ένα enb από άπειρα textures mods.

Το enb φτιάχνει τα χρώματα του παιχνιδιού,αφαιρεί το μπλε/γκρι tint και τη θολούρα,και έχει και άλλα εφέ που μπορούν να κάνουν τα γραφικά καλύτερα,και είναι customizable.

Θυμίσου να βάλεις το injector version όμως,οχι το swapper.

 

σε μένα έριξε το average frame rate από 60 σε 40 fps.

 

να μια σύγκριση με enb και χωρίς:

 

2s8guwj.jpg

 

 

 

34i1vde.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αποκλειστικα και μονο απο το http://www.nexusmods.com/skyrim/? κατεβάζω.

 

το κακο με τα μοντς στο στημ ειναι οτι οταν κανεις εγκατασταση,κανει αυτοματα και εγγραφη για updates.

και καθε φορα που θα ανοιγεις το παιχνιδι θα κοιταζει να δει αν υπαρχουν updates,ακομα και αν δεν υπαρχουν,και θα σε βαζει σε αναμονη να πρεπει σωνει και καλα να περιμενεις για να τελειωσει τον ελεγχο,κατι που μου εσπαγε τα νευρα.

 

εκτος αυτου το νεξους εχει περισσοτερα mods,και ειναι πιο ευκολο να τα βρεις,και εχει και adult mods,που το steam τα απαγορευει.

 

το νεξους εχει ιστορια στο modding και τη σειρα elder scrolls,υπαρχει απο την εποχη του Morrowind,και επι της ουσιας κραταει τη κοινοτητα ζωντανη ολο αυτο το διαστημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει παλαιότερα post και δικά σου, απλά επειδή είναι του 2012 αρκετά λέω μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα. Τώρα κατάλαβα ότι για την εγκατάσταση όλων (θα πάω με nexus), θέλω το nexus και κάποιο ακόμα πρόγραμμα ( ποιό?). Λέω να μην πάω για enb, επειδή έχει διάφορα custom και θέλει πολύ ψάξιμο, επειδή αλλάζει χρώματα (θέλω να μείνω όσο μπορώ κοντά στο vanilla) και γιατί τα fps πέφτουν αρκετά. Πες μου αν μπορείς τα βασικά hd textures (δεν θέλω 50 mods τα βασικά). Επίσης το unoficial patch το βάζω;είναι σταθερό; δεν θέλω custom quests και τέτοια μόνο bug fixes. Τέλος τα adult mods με ενδιαφέρουν αλλά όχι αυτά που γυρνούν όλοι γυμνοί, αλλά αυτά που φτιάχνουν όμορφους τους χαρακτήρες άντρες/γυναίκες (θα έχω άντρα χαρακτήρα αλλά θέλω όμορφες γυναίκες npc:) ).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αλλα το nexus θέλει συνδρομη. Δύο φορές που πήγα να κάνω εγγραφή δεν έχει επιλογή δωρεάν

Επίσης κατέβασα το official hd mod το έκανα εγκατάσταση στον φάκελο που έχω το παιχνίδι, αλλά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω τα highrespack δλδ στον launcher είναι απενεργοποιημένο το data files. Ξέρετε γιατί;

 

edit: βρήκα λύση και ενεργοποίησα τα data files, αλλά τα ανοίγω και είναι κενά... δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα highrespack....

edit2: Με λίγη ταλαιπωρία ήθελε ενα σλας στο τέλος της γραμμης HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Bethesda Softworks\Skyrim\ στη registry και δούλεψε.

 

 

Για την ώρα μικρές οι διαφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το nexus είναι free φίλος, χθες έκανα ένα απλό register αλλά δεν κατέβασα τίποτα ακόμα. Την πρώτη καρτέλα που βγάζει με τις συνδρομές κάνε την cancel (στο κάτω μέρος περίπου της σελίδας είναι) και πάνε στην δεύτερη που είναι ένα απλό registration.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει εναν σκασμό mods, καθώς και enb και πάει μια χαρά το παιχνίδι 

ΕΚΤΟΣ

απο οταν εχει fog σε κάποιο σημείο.. πχ dungeons, fire places κτλ...

εκεί το pc μου γονατίζει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

υπάρχει κανενα mod για να αφαιρει το fog τελείως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διαβάσει παλαιότερα post και δικά σου, απλά επειδή είναι του 2012 αρκετά λέω μήπως έχουν αλλάξει τα πράγματα. Τώρα κατάλαβα ότι για την εγκατάσταση όλων (θα πάω με nexus), θέλω το nexus και κάποιο ακόμα πρόγραμμα ( ποιό?). Λέω να μην πάω για enb, επειδή έχει διάφορα custom και θέλει πολύ ψάξιμο, επειδή αλλάζει χρώματα (θέλω να μείνω όσο μπορώ κοντά στο vanilla) και γιατί τα fps πέφτουν αρκετά. Πες μου αν μπορείς τα βασικά hd textures (δεν θέλω 50 mods τα βασικά). Επίσης το unoficial patch το βάζω;είναι σταθερό; δεν θέλω custom quests και τέτοια μόνο bug fixes. Τέλος τα adult mods με ενδιαφέρουν αλλά όχι αυτά που γυρνούν όλοι γυμνοί, αλλά αυτά που φτιάχνουν όμορφους τους χαρακτήρες άντρες/γυναίκες (θα έχω άντρα χαρακτήρα αλλά θέλω όμορφες γυναίκες npc:) ).

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Μη κατεβάσεις τα custom presets του NEXUS όσων αφορά τα ENB.

Όλα τα άλλα κατέβασε τα από το Nexus,αλλά άμα είναι για ENB θα κάνεις το εξής:

 

#1 Θα πας εδώ και θα κατεβάσεις τη πιο τελευταία έκδοση: http://enbdev.com/download_mod_tesskyrim.html

 

#2 Θα κάνεις εγκατάσταση,αδειάζοντας τα αρχεία του φακέλου στον φάκελο του Skyrim. (όχι τον data εκεί που βάζεις και τα άλλα mods,αλλά εκεί που είναι και το Skyrim.exe

 

#3 Θα κάνεις διπλό κλίκ πρώτα να ανοίξει ο injector,και μετά ενώ είναι ανοιχτός,διπλό κλικ στο Skyrim και θα το ανοίξεις να παίξεις κανονικά.

 

#4 Αφού έχει φορτώσει το Skyrim,πατώντας Shift και Enter ταυτόχρονα θα σου εμφανιστεί ειδικό ENB menu μέσα στο παιχνίδι,όπου θα έχει τα διάφορα εφέ και θα μπορείς να τα βάλεις στο on ή στο off άμα θέλεις.

 

 

Όταν κάνεις τη ρύθμιση μέσα στο παιχνίδι με τον ENB injector,σου έχει την επιλογή "save preset" όπου θα σωθούν οι ρυθμίσεις σου.

Τα αρχεία που θα βρεις στο Nexus για κατέβασμα δεν είναι ο ίδιος ο injector,αλλά αρχεία κειμένου τα οποία απλά περιέχουν τις ρυθμίσεις preset (configuration) άλλων παιχτών. Δεν είσαι αναγκασμένος να χρησιμοποιήσεις τις ρυθμίσεις των άλλων παικτών.

 

Τα περισσότερα presets ούτε εμένα μου αρέσουν,για αυτό και τελικά τα αφαίρεσα όλα και έκατσα στο μενού του ENB να πειράζω όλα τα εφέ μόνος μου,μέχρι να βρω το αποτέλεσμα που να μου αρέσει,αλλά ταυτόχρονα να μη ρίχνει και πολύ το frame rate.

Η φωτογραφίες που έβαλα παραπάνω είναι για παράδειγμα τραβηγμένες από εμένα,με τη μια να δείχνει πως είναι το παιχνίδι χωρίς ENB,και την άλλη τις δικές μου ρυθμίσεις.

 

 

ok αλλα το nexus θέλει συνδρομη. Δύο φορές που πήγα να κάνω εγγραφή δεν έχει επιλογή δωρεάν

Επίσης κατέβασα το official hd mod το έκανα εγκατάσταση στον φάκελο που έχω το παιχνίδι, αλλά δεν με αφήνει να ενεργοποιήσω τα highrespack δλδ στον launcher είναι απενεργοποιημένο το data files. Ξέρετε γιατί;

 

edit: βρήκα λύση και ενεργοποίησα τα data files, αλλά τα ανοίγω και είναι κενά... δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τα highrespack....

edit2: Με λίγη ταλαιπωρία ήθελε ενα σλας στο τέλος της γραμμης HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Bethesda Softworks\Skyrim\ στη registry και δούλεψε.

 

 

Για την ώρα μικρές οι διαφορές.

 

Το νέξους έχει δύο τύπους μελών: free και premium.

 

Το free μέλος μπορεί να κατεβάσει όλα τα mods που υπάρχουν και να έχει πρόσβαση στα φόρουμς του,και δεν πληρώνει τίποτα.

 

Το premium μέλος έχει το πλεονέκτημα ότι μπορεί να κατεβάσει από τους premium servers,με κάποια συνδρομή.

 

Τα ίδια mods υπάρχουν και στους απλούς,και στους premium servers. Η μόνη διαφορά είναι ότι οι premium συνήθως έχουν λιγότερη κίνηση,και θεωρητικά μεγαλύτερο bandwidth,αλλά εκτός κι αν έχεις vdsl 30 ή 50mbps, δεν υπάρχει λόγος να γίνεις premium μέλος.

Έχω βάλει εναν σκασμό mods, καθώς και enb και πάει μια χαρά το παιχνίδι 

ΕΚΤΟΣ

απο οταν εχει fog σε κάποιο σημείο.. πχ dungeons, fire places κτλ...

εκεί το pc μου γονατίζει και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί...

υπάρχει κανενα mod για να αφαιρει το fog τελείως?

Έχεις βάλει μήπως κάνα mod για να κάνεις το fog καλύτερο,πχ volumetric,ή γονατίζει με το default - vanilla fog ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...