Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια το ξεκινησα και γω σημερα,επαιξα λιγο,το παιζω στα ultra high τα γραφικα και χωρις mods και παλι μου φαινεται πολυ ομορφο!μου φαινεται ψιλοπαραξενο το κραξιμο που εχουν ριξει πολυ για τα γραφικα του...γνωμη μου παντα..!!

Δες όμως πως θα είναι αν βάλεις και mods....

http://www.insomnia.gr/topic/390229-the-elder-scrolls-v-skyrim/?p=4999789

 

http://www.insomnia.gr/topic/198748-screenshots-thread/?p=5011437

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συγχωρέστε με, αλλά είμαι περισσότερο της σχολής "what the developers intended to make".

 

Καλά, χρυσά τα mods, αλλά αν είναι ο καθένας να βγάζει mods με αποτέλεσμα να υπάρχουν χιλιάδες και στο τέλος ο καθένας να παίζει «διαφορετικό» παιχνίδι, εμένα προσωπικά με χαλάει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρέστε με, αλλά είμαι περισσότερο της σχολής "what the developers intended to make".

 

Καλά, χρυσά τα mods, αλλά αν είναι ο καθένας να βγάζει mods με αποτέλεσμα να υπάρχουν χιλιάδες και στο τέλος ο καθένας να παίζει «διαφορετικό» παιχνίδι, εμένα προσωπικά με χαλάει.

Ξέρεις, υπάρχει επιλογή και να παίξεις vanilla....

 

Γιατί ενδιαφέρεσαι στο τι κάνουν οι άλλοι;

Τι σε κόφτει π.χ. εάν ο άλλος θέλει να αλλάξει τελείως το παιχνίδι;

Δεν είναι MMO για να αλλάζει την δική σου εμπειρία.

 

Προσωπικά θεωρώ το modding ως το καλύτερο που έγινε στην βιομηχανία gaming.Το παιχνίδι όπως το θες και με ότι το θες.

Ιδίως τα μεγάλα Mod είναι σαν expansion ή ακόμη και νέα παιχνίδια.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, δεν υποχρέωσα κάποιον/κανέναν να παίζει πάντα vanilla.

 

Εξέφρασα απλά την άποψή μου για την κατάσταση με το modding, που κατά τη γνώμη μου έχει ξεφύγει.

 

Όπως και με τους editors, όπου ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει δική του «πίστα». Ωραία, και;

 

Imho χάνεται ένα μέρος της «μαγείας».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις, δεν υποχρέωσα κάποιον/κανέναν να παίζει πάντα vanilla.

 

Εξέφρασα απλά την άποψή μου για την κατάσταση με το modding, που κατά τη γνώμη μου έχει ξεφύγει.

 

Όπως και με τους editors, όπου ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει δική του «πίστα». Ωραία, και;

 

Imho χάνεται ένα μέρος της «μαγείας».

Ξανά μανά,εσύ τι ακριβώς χάνεις από την "μαγεία";

Που σε ενοχλεί τι θα κάνουν οι άλλοι στα δικά τους συστήματα/παιχνίδια;

 

Εάν γουστάρει ο καθένας να δημιουργήσει κάτι(καλό,κακό ή απλά μα@#ια)σε τι ακριβώς σε επηρεάζει;

Δεν εξήγησες αυτό το πολύ απλό,είναι σαν να μας λες ότι επειδή ο καθένας διακοσμεί διαφορετικά το σπίτι του και έχει την καλοσύνη να το μοιραστεί σε χαλάει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο phanispal.

Σκέψου πως είσαι ο developer (η απλά γράφεις βιβλίο, μουσική, ταινία...). Δαπανας χρόνο και σκέψη να κάνεις ένα γρίφο /quest κτλ, και έρχεται ο πιτσιρικάς με το mod κλανιά στην σιωπή και τα διαλύει όλα.

 

Θα γελάσεις λίγο, αλλά μακροπροθεσμα χαλάει η μαγεία του παιχνιδιού (και πιθανά επόμενες πωλήσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα δίκιο ο phanispal.

Σκέψου πως είσαι ο developer (η απλά γράφεις βιβλίο, μουσική, ταινία...). Δαπανας χρόνο και σκέψη να κάνεις ένα γρίφο /quest κτλ, και έρχεται ο πιτσιρικάς με το mod κλανιά στην σιωπή και τα διαλύει όλα.

 

Θα γελάσεις λίγο, αλλά μακροπροθεσμα χαλάει η μαγεία του παιχνιδιού (και πιθανά επόμενες πωλήσεις)

Εσύ πούλησες,παρέδωσες το προϊόν και τελείωσες.

Τώρα ο άλλος το πως θα το αλλάξει τι σε νοιάζει;

Η μαγεία είναι εκεί,ο άλλος μπορεί να μην την γουστάρει έτσι πως την σκέφτηκες όμως και να θέλει να την αλλάξει.

Εσύ,ως ο α παραγωγός τι θα χάσεις;

Αντίθετα θα κερδίσεις γιατί ένα ποσοστό α που απλά δεν γούσταρε το παιχνίδι σου πριν,ενώ τώρα ως modded το γουστάρει και θα το αγοράσει για να παίξει με το mod.Εσύ κερδίζεις/βγάζεις λεφτά ουσιαστικά με το απλά να κάθεσαι να κάνουν την βρωμοδουλειά(που συνήθως είναι βρωμοδουλειά επικών διαστάσεων από πωρωμένους fans)οι άλλοι.

Από την άλλη εάν είσαι κατσικοκλέφτης σαν την Sega-Total War κάνεις ότι μπορείς για να σταματήσεις το modding για να πουλήσεις τα άθλια και πεταμένα-υπερτιμημένα dlc σου.Αυτή είναι η μόνη περίπτωση που η κοινότητα ενοχλεί τους παραγωγούς.

Δηλαδή επειδή δίνει τζάμπα κάτι που οι παραγωγοί υπερχρεώνουν(και φυσικά ως πωρωμένοι το κάνουν καλύτερα από τους παραγωγούς-υπαλλήλους).

 

Βέβαια κάποια mod είναι πολύ,πολύ καλύτερα από οποιαδήποτε παιχνίδι έχει κυκλοφορήσει ποτέ.

Ιδίως εάν δεις Grey Wolfs X(Silent Hunter) που είναι περίπου διπλάσιο σε μέγεθος giga από το παιχνίδι και απείρως πιο ρεαλιστικό-περιεκτικό,Europa Barbarorum(Rome Total War)που είναι αρχαιολογική-ιστορική πραγματεία παρά παιχνίδι,Bretwalda(Mount&Blade)τεράστιο μέγεθος και σχεδόν άλλο παιχνίδι,Dota(Warhammer 3) και άλλα τόσα που θέλουμε σελίδες για να τα αναλύσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει παίζει vanilla όποιος θέλει παίζει με mods. Αν θυμάται κανείς, ευτυχώς που υπήρχαν οι mods και μας είχαν δώσει κανά μήνα πριν τα 2Κ Skyrim HD γιατί αν περιμέναμε από την Bethesda έχε γεια.

 

Όλα τα παιχνίδια της Bethesda έχουν φτιαχτεί για να μπορείς να τα κάνεις mod και η ίδια η εταιρία βοηθάει σε αυτό το πράγμα. Το πως θα παίξεις εσύ το παιχνίδι και με τι mods έχεις ή δεν έχεις μέσα αφορά καθαρά και μόνο τον εαυτό σου. Το παιχνίδι είναι μια καθαρά προσωπική υπόθεση και σίγουρα τα mods μόνο χειρότερο δεν το κάνουν. Αν θες να κατεβάσεις mods που κάνουν replace όλους τους δράκους με τρενάκια μπορείς, δεν θα σου το πρότεινε κανείς βέβαια, αλλά άμα το κατεβάσεις και μετα λες ότι το modding σου κατέστρεψε το experience πρόβλημά σου, εσύ το κατέβασες ενώ ήξερες τι κάνει.

 

Το modding είναι το καλύτερο πράγμα που έχει να επιδείξει το gaming community plain and simple

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 
Gerara_, on 26 Feb 2013 - 9:36 PM, said:
Οκ ευχαριστώ για την απάντηση. Θα βρω την άκρη νομίζω. Φαντάζομαι ότι καλό θα είναι να χρησιμοποιήσω τον nexus mode manager έτσι;  Αυτό το S.T.E.P. μου φαινέται κινέζικο αλφάβητο εντελώς. Θέλει ψάξιμο πάντως έχει πολλά tutorials στο utube αλλά έλεος ρε παιδιά έχω μία ωρά την ημέρα για να παίζω  αν χρειάζομαι δυο μέρες για να τα κατεβάσω όλα αυτά άστα να πάνε. Μήπως είναι κάποιος εδώ από Βέροια να μου τα περάσει όλα με την μία στο σκληρό να τελειώνουμε; Κερνάω καφέ και μπουγάτσα... :P

 

 

 

 

χμ 3 πράγματα μπορούν να φέρουν πονοκέφαλο με τα mods:  ;)

 

#1 να βάλεις 2 που να μην είναι συμβατά μεταξύ τους.

#2 άμα θες να κάνεις γενικό lifting θα περάσεις αρκετή ώρα περιμένοντας να κατεβούν όλα.

#3 κάποια mods είναι τόσο περίπλοκα που ζητάν άλλα για να λειτουργήσουν. Και τα 'άλλα' ζητάν άλλα πράγματα.

 

Πέρα από αυτά τα αρνητικά που μπορεί να συμβούν ή όχι,τα mods μπορούν να κάνουν το παιχνίδι να φαίνεται πιο όμορφο,να έχει νέα αντικείμενα ή quests,ή να του βελτιώσουν το gameplay αρκετά,και φυσικά είναι δωρεάν.

 

Αφού είσαι νέος στο να βάζεις mods,σε συμβουλεύω να βάζεις μικρά πρώτα,και να δοκιμάζεις αυτά που δεν έχουν απαιτήσεις άλλα mods για να τρέξουν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο αρχικά,αλλά μετά από καιρό θα συνηθίσεις.

Να θυμάσαι ότι επί της ουσίας αυτό που κάνεις όταν βάζεις ένα mod,συνήθως είναι κάτι ανάλογο με το να βάζεις ένα DLC,με τη διαφορά ότι το DLC αυτό αντί να το φτιάξει μια εταιρία μπορεί να έχει φτιαχτεί από οποιονδήποτε με κάποιες γνώσεις στο να φτιάχνει video games, και πως αντί να το κάνεις install πατώντας ένα κλικ,θα χρειαστεί αρκετές φορές να το εγκαταστήσεις πιο... χειροκίνητα.

 

Ο mod manager είναι σχετικά καινούριο πράγμα,και να σου πω την αλήθεια προσωπικά δεν τον χρησιμοποιώ. Είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ το Nexus για το Oblivion χρόνια πριν βγει το Skyrim και το κάνει τόσο διάσημο ώστε να έχει και το δικό του installer,όταν ο μόνος τρόπος να βάλεις mods ήταν μετακινόντας τα αρχεία με drag and drop και πειράζοντας ini files.  :mrgreen:

Και απλά το συνήθισα και πλέον μου αρέσει να έχω τον έλεγχο των πραγμάτων και να ξέρω που πάει το κάθε τι.

Τι να πω ? Υπομονή!


Ξέρεις, δεν υποχρέωσα κάποιον/κανέναν να παίζει πάντα vanilla.

 

Εξέφρασα απλά την άποψή μου για την κατάσταση με το modding, που κατά τη γνώμη μου έχει ξεφύγει.

 

Όπως και με τους editors, όπου ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει δική του «πίστα». Ωραία, και;

 

Imho χάνεται ένα μέρος της «μαγείας».

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις ένας παίχτης πρώτα παίζει το παιχνίδι vanilla για να δει πως είναι,και μετά βάζει mods,ανάλογα με το τι θα ήθελε διαφορετικό.

Εκτός από περιπτώσεις όπως π.χ. το Dark Souls το οποίο έχει μεγάλα προβλήματα και χωρίς το mod-fix της ανάλυσης φαίνεται μια θολούρα,όπου κατά κάποιο τρόπο "απαιτείται" να αρχίσεις το παιχνίδι με mods.

 

Το modding το ανακάλυψα και άρχισα να ασχολούμαι μαζί του μάλλον το 2008 ή 2009,με το Oblivion και το Nexus.Αρχικά το έμαθα τυχαία γράφοντας τότε στο Youtube για να δω βιντεάκια του Oblivion,όπου έτυχε και είδα να γίνονται πράγματα τα οποία δεν γινόντουσαν στην εκδοχή της κονσόλας του παιχνιδιού που έπαιζα στο xbox360 που είχα τότε και λειτουργούσε,πριν μου πάθει Red Ring of Death μετά το τέλος της εγγύησης και γίνω pc gamer.

 

Από τότε,από εκεί που θα είχα παρατήσει το Oblivion και δεν θα ασχολιόμουν ξανά μαζί του,χάρι στα mods ήταν το μόνο παιχνίδι που είχα μόνιμα installed στο σκληρό μου δίσκο,μέχρι να πάρω έναν δίσκο που να τα χωράει όλα. Είχε γίνει σχεδόν καθημερινή συνήθεια το να μπαίνω στο κόσμο του Oblivion,και το ξεκίναγα μόνο και μόνο για να δω και να παίξω τα mods.Αν σκεφτείς ότι από εκείνη τη στιγμή ως ότου βγει το Skyrim πέρασαν 3 χρόνια περίπου,το γεγονός ότι τα mods κατάφεραν να μακρύνουν τη ζωή του παιχνιδιού για 3 χρόνια κάνει τα mods πραγματικά πολύτιμα.

 

Ναι μπορούν να αλλάξουν την εμπειρία που προόριζαν οι developers,αλλά αυτό μπορεί να είναι θετικό. Πέραν μικρό-βελτιώσεων για το πως λειτουργεί π.χ. ένας μηχανισμός gameplay που προσφέρει customized ραμμένη και κομμένη εμπειρία στα μέτρα μας, ή βελτίωση των γραφικών που κάνει ένα παιχνίδι να είναι όμορφο συνέχεια,υπάρχουν και νέα αντικείμενα,quests κτλπ,τα οποία επιμυκήνουν την διάρκεια που νιώθεις ότι μπορείς να ανακαλύψεις κάτι νέο στο παιχνίδι συνέχεια.

 

Για αυτό πιστεύω ότι το modding γενικά είναι καλό πράγμα,και εύχομαι περισσότερα παιχνίδια να το υποστήριζαν. Στη τελική προσφέρουν περισσότερο value στο καταναλωτή.

 

Η σειρά Elder Scrolls υποστηρίζει το modding πολύ καλά,αλλά υπάρχουν και άλλα παραδείγματα.

Για παράδειγμα πάρε το Duke Nukem 3D,το οποίο modders μετέτρεψαν από εφαρμογή DOS σε εφαρμογή x32,και του ανανεώνουν τα γραφικά συχνα. Ανανεώνοντας κάθε τόσο textures,σύστημα φωτισμού,3d μοντέλα κτλπ...

 

e1m1_02_small.jpg

 

e1l1_01.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 
Gerara_, on 26 Feb 2013 - 9:36 PM, said:

 

 

 

χμ 3 πράγματα μπορούν να φέρουν πονοκέφαλο με τα mods:  ;)

 

#1 να βάλεις 2 που να μην είναι συμβατά μεταξύ τους.

#2 άμα θες να κάνεις γενικό lifting θα περάσεις αρκετή ώρα περιμένοντας να κατεβούν όλα.

#3 κάποια mods είναι τόσο περίπλοκα που ζητάν άλλα για να λειτουργήσουν. Και τα 'άλλα' ζητάν άλλα πράγματα.

 

Πέρα από αυτά τα αρνητικά που μπορεί να συμβούν ή όχι,τα mods μπορούν να κάνουν το παιχνίδι να φαίνεται πιο όμορφο,να έχει νέα αντικείμενα ή quests,ή να του βελτιώσουν το gameplay αρκετά,και φυσικά είναι δωρεάν.

 

Αφού είσαι νέος στο να βάζεις mods,σε συμβουλεύω να βάζεις μικρά πρώτα,και να δοκιμάζεις αυτά που δεν έχουν απαιτήσεις άλλα mods για να τρέξουν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι δύσκολο αρχικά,αλλά μετά από καιρό θα συνηθίσεις.

Να θυμάσαι ότι επί της ουσίας αυτό που κάνεις όταν βάζεις ένα mod,συνήθως είναι κάτι ανάλογο με το να βάζεις ένα DLC,με τη διαφορά ότι το DLC αυτό αντί να το φτιάξει μια εταιρία μπορεί να έχει φτιαχτεί από οποιονδήποτε με κάποιες γνώσεις στο να φτιάχνει video games, και πως αντί να το κάνεις install πατώντας ένα κλικ,θα χρειαστεί αρκετές φορές να το εγκαταστήσεις πιο... χειροκίνητα.

 

Ο mod manager είναι σχετικά καινούριο πράγμα,και να σου πω την αλήθεια προσωπικά δεν τον χρησιμοποιώ. Είχα αρχίσει να χρησιμοποιώ το Nexus για το Oblivion χρόνια πριν βγει το Skyrim και το κάνει τόσο διάσημο ώστε να έχει και το δικό του installer,όταν ο μόνος τρόπος να βάλεις mods ήταν μετακινόντας τα αρχεία με drag and drop και πειράζοντας ini files.  :mrgreen:

Και απλά το συνήθισα και πλέον μου αρέσει να έχω τον έλεγχο των πραγμάτων και να ξέρω που πάει το κάθε τι.

Τι να πω ? Υπομονή!

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις ένας παίχτης πρώτα παίζει το παιχνίδι vanilla για να δει πως είναι,και μετά βάζει mods,ανάλογα με το τι θα ήθελε διαφορετικό.

Εκτός από περιπτώσεις όπως π.χ. το Dark Souls το οποίο έχει μεγάλα προβλήματα και χωρίς το mod-fix της ανάλυσης φαίνεται μια θολούρα,όπου κατά κάποιο τρόπο "απαιτείται" να αρχίσεις το παιχνίδι με mods.

 

Το modding το ανακάλυψα και άρχισα να ασχολούμαι μαζί του μάλλον το 2008 ή 2009,με το Oblivion και το Nexus.Αρχικά το έμαθα τυχαία γράφοντας τότε στο Youtube για να δω βιντεάκια του Oblivion,όπου έτυχε και είδα να γίνονται πράγματα τα οποία δεν γινόντουσαν στην εκδοχή της κονσόλας του παιχνιδιού που έπαιζα στο xbox360 που είχα τότε και λειτουργούσε,πριν μου πάθει Red Ring of Death μετά το τέλος της εγγύησης και γίνω pc gamer.

 

Από τότε,από εκεί που θα είχα παρατήσει το Oblivion και δεν θα ασχολιόμουν ξανά μαζί του,χάρι στα mods ήταν το μόνο παιχνίδι που είχα μόνιμα installed στο σκληρό μου δίσκο,μέχρι να πάρω έναν δίσκο που να τα χωράει όλα. Είχε γίνει σχεδόν καθημερινή συνήθεια το να μπαίνω στο κόσμο του Oblivion,και το ξεκίναγα μόνο και μόνο για να δω και να παίξω τα mods.Αν σκεφτείς ότι από εκείνη τη στιγμή ως ότου βγει το Skyrim πέρασαν 3 χρόνια περίπου,το γεγονός ότι τα mods κατάφεραν να μακρύνουν τη ζωή του παιχνιδιού για 3 χρόνια κάνει τα mods πραγματικά πολύτιμα.

 

Ναι μπορούν να αλλάξουν την εμπειρία που προόριζαν οι developers,αλλά αυτό μπορεί να είναι θετικό. Πέραν μικρό-βελτιώσεων για το πως λειτουργεί π.χ. ένας μηχανισμός gameplay που προσφέρει customized ραμμένη και κομμένη εμπειρία στα μέτρα μας, ή βελτίωση των γραφικών που κάνει ένα παιχνίδι να είναι όμορφο συνέχεια,υπάρχουν και νέα αντικείμενα,quests κτλπ,τα οποία επιμυκήνουν την διάρκεια που νιώθεις ότι μπορείς να ανακαλύψεις κάτι νέο στο παιχνίδι συνέχεια.

 

Για αυτό πιστεύω ότι το modding γενικά είναι καλό πράγμα,και εύχομαι περισσότερα παιχνίδια να το υποστήριζαν. Στη τελική προσφέρουν περισσότερο value στο καταναλωτή.

 

Η σειρά Elder Scrolls υποστηρίζει το modding πολύ καλά,αλλά υπάρχουν και άλλα παραδείγματα.

Για παράδειγμα πάρε το Duke Nukem 3D,το οποίο modders μετέτρεψαν από εφαρμογή DOS σε εφαρμογή x32,και του ανανεώνουν τα γραφικά συχνα. Ανανεώνοντας κάθε τόσο textures,σύστημα φωτισμού,3d μοντέλα κτλπ...

 

e1m1_02_small.jpg

 

e1l1_01.jpg

 

Άσχετο, ξέρεις ποιο Mod είναι αυτό για Duke Nuken 3D;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αμέ. :)

Καταρχάς αφού έχεις εγκαταστήσει το παιχνίδι ως εφαρμογή DOS,θες να βάλεις το eDuke32 προκειμένου να το μετατρέψεις σε εφαρμογή Windows 32bit.

Στη συνέχεια βάζεις το High Resolution Pack (HRP),και τέλειωσες! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...