Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από replayability το game πως τα πάει??

 

Μπορεί κάποιος να το τερματίσει και δεύτερη φορά ή ουσιαστικά είναι το ίδιο πράγμα και θα βαρεθεί?

κοίτα δεν έχει multiple endings και τέτοια...

και μπορείς να κάνεις τα πάντα σε 1 playthrough σε αντίθεση με προηγούμενα παιχνίδια της σειράς όπου άν π.χ. γινόσουν μέλος σε μια οργάνωση δεν θα μπορούσες να μπεις στην αντίπαλη.

και μιας που nerfάρανε τις φυλές και αφαιρέσαν τις κλάσεις,μπορείς να γίνεις ότι θέλεις και να αποκτήσεις εξειδίκευση στα skills που θες όποτε το θες χωρίς να χρειαστεί να αρχίσεις ξανά το παιχνίδι απ την αρχή.

Πιο πιθανό είναι να καταλήξεις να έχεις 60,100,150 ώρες σε ένα save / profil όπου απ τα πολλά level up θα έχεις φτιάξει ένα υπερ-τούμπανο που είναι καλό σε όλα τα skills και σκοτώνει τέρατα για πρωινό,παρά 3-4 διαφορετικά προφίλ.

Nαι έχεις δίκιο, δεν είχα σκεφτεί τα side quests  ;)

θα συμπληρώσω σε αυτό που είπε ο TheElf πως κατά την άποψη μου θα ήταν καλύτερο να αφήσεις το main quest για το τέλος...

Όχι τίποτα άλλο αλλά επειδή έχει επικό τέλος το να σώζεις τον κόσμο από βέβαιη υπερφυσική καταστροφή,μετά από αυτό όλα τα άλλα που θα σου ζητάν να κάνεις οι npcs θα σου φαίνονται ασήμαντα....

σε φάση "άσε μας κουκλίτσα μου,εδώ πολέμησα τον Θεό Άρχοντα των Δράκων και έσωσα τη διάσταση μας,και μου ζητάς να σκοτώσω το χαζό-draugr που μένει σε μια σπηλιά λίγο έξω απ' το ασήμαντο χωριό σου ?"

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην ξανα-ξεκινήσεις, πάντως, έχεις πάρα πολλά να κάνεις. Εγώ με 175 ώρες έχω πάρα πολλά να κάνω ακόμα (2 daedric artifacts, να πάρω μέρος στον πόλεμο, να καθαρίσω τα quests από 2 πόλεις και αμέτρητα side quests).

 

Ένα θέμα θέμα που είχα εγώ με το να το ξανα-αρχίσω είναι ότι δεν έχει κάποιας μορφής διαχείριση χαρακτήρων. Απλά πρέπει να κρατάς τα saves.

 

edit: δεν είχα δει τη νέα σελίδα :)

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον Alithinos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελληνική Μετάφραση του Skyrim

 

 

 

Σε τι φαση βρισκεται η μεταφραση του Skyrim?

Ο ξαδερφος μου με ζαλισε να του μεταφραζω τι λεει εδω και τι λεει εκει...

Εχει σκασει απο την αγωνια του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει σε φίλο αλλα χωρίς mods και δεν μου άρεσαν τα γραφικά .τωρα με αυτα τα hd texture και κατι αλλα δείχνει άλλο παιχνίδι σκέφτομαι να πάρω την legendary για pc.με fx 6200 και 560ti twin frozr oc θα μπορει να το σηκώσει το game σε high settings η θα lagarei το σύμπαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει σε φίλο αλλα χωρίς mods και δεν μου άρεσαν τα γραφικά .τωρα με αυτα τα hd texture και κατι αλλα δείχνει άλλο παιχνίδι σκέφτομαι να πάρω την legendary για pc.με fx 6200 και 560ti twin frozr oc θα μπορει να το σηκώσει το game σε high settings η θα lagarei το σύμπαν ?

 

Πόση μνήμη έχει η κάρτα γραφικών σου? Αν θέλεις HD textures και άλλα mods γραφικών παίζει να τα δεις σκούρα αν είσαι στο 1GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ . Νομίζω ότι δυστυχώς η 1 GB Vram θα σε περιωρήσει όσον αφορά τα mods γραφικών που θέλεις να περάσεις. Μιας και είσαι σε 1680x1050 ανάλυση όμως, ίσως μπορέσεις να δουλέψεις με το Official high-res texture mod. Απλά μην το παρακάνεις!

 

Γενικά πάντως πιστεύω μπορείς να έχεις μια αρκετά καλή εμπειρία του Skyrim στο συστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω να βάλω.λεω να το πάρω απο κάποιο κατάστημα και όχι απο το steam επειδη εχει και το game guide βιβλιο με πάνω απο χίλιες σελίδες οτι λένε. Για συλλεκτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τρόπος πλέον να απενεργοποιηθεί το vsync;Είτε μέσω command στο steam είτε μέσω πειράγματος του αρχείου με τις επιλογές γραφικών δε μπορώ να το απενεργοποιήσω. :(

 

Αποστολή από το Insomnia App εξετελέσθη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι φαση βρισκεται η μεταφραση του Skyrim?

Ο ξαδερφος μου με ζαλισε να του μεταφραζω τι λεει εδω και τι λεει εκει...

Εχει σκασει απο την αγωνια του...

 

Δυστυχώς δεν προχώρησε... :(

Είχα την όρεξη να το κάνω,αλλά έφτασα σε ένα σημείο που δεν μπορούσα να προχωρήσω,όχι λόγο μετάφρασης λέξεων αλλά προγραμματισμού. Ρώτησα και στο official forum της Bethesda,και στο Nexus μπας και μπορεί να με βοηθήσει κάποιος αλλά δεν απάντησε κανείς...

 

Το πρόβλημα ήταν πως οι διάφορες λέξεις που εμφανίζονται μέσα στο παιχνίδι ήταν χωρισμένες σε 2

διαφορετικούς τρόπους που έπρεπε να ακολουθήσει κάποιος για να τις μεταφράσει.

 

α) Αυτές που φαίνονται μεταφρασμένες στις φωτογραφίες που ανέβασα μαζί και με μερικές άλλες,ήταν σε αρχεία κειμένου .txt που βρήκα μέσα σε φακέλους του παιχνιδιού,και το μόνο που είχα να κάνω ήταν να σβήσω τις αγγλικές λέξεις και στις θέσεις τους να γράψω ελληνικές.

 

β) Οι περισσότερες όμως λέξεις που εμφανίζονται στο παιχνίδι πρέπει να μεταφραστούν μέσα από ειδικό παράθυρο του Creation Kit. Το πρόβλημα είναι πως ενώ γράφω στο Creation Kit ελληνικά,όταν κάνω αποθήκευση το αρχείο .esp


 και το φορτώνω σαν mod,δεν εμφανίζονται τα ελληνικά γράμματα. Πράγμα που σημαίνει πως το Creation Kit δεν δέχεται ελληνικούς χαρακτήρες. Ρώτησα την Bethesda αν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να δεχτεί και δεν μου απάντησε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν προχώρησε... :(

Είχα την όρεξη να το κάνω,αλλά έφτασα σε ένα σημείο που δεν μπορούσα να προχωρήσω,όχι λόγο μετάφρασης λέξεων αλλά προγραμματισμού. Ρώτησα και στο official forum της Bethesda,και στο Nexus μπας και μπορεί να με βοηθήσει κάποιος αλλά δεν απάντησε κανείς...

 

Το πρόβλημα ήταν πως οι διάφορες λέξεις που εμφανίζονται μέσα στο παιχνίδι ήταν χωρισμένες σε 2

διαφορετικούς τρόπους που έπρεπε να ακολουθήσει κάποιος για να τις μεταφράσει.

 

α) Αυτές που φαίνονται μεταφρασμένες στις φωτογραφίες που ανέβασα μαζί και με μερικές άλλες,ήταν σε αρχεία κειμένου .txt που βρήκα μέσα σε φακέλους του παιχνιδιού,και το μόνο που είχα να κάνω ήταν να σβήσω τις αγγλικές λέξεις και στις θέσεις τους να γράψω ελληνικές.

 

β) Οι περισσότερες όμως λέξεις που εμφανίζονται στο παιχνίδι πρέπει να μεταφραστούν μέσα από ειδικό παράθυρο του Creation Kit. Το πρόβλημα είναι πως ενώ γράφω στο Creation Kit ελληνικά,όταν κάνω αποθήκευση το αρχείο .esp


 και το φορτώνω σαν mod,δεν εμφανίζονται τα ελληνικά γράμματα. Πράγμα που σημαίνει πως το Creation Kit δεν δέχεται ελληνικούς χαρακτήρες. Ρώτησα την Bethesda αν υπάρχει τρόπος να το κάνουμε να δεχτεί και δεν μου απάντησε ποτέ.

 

Πολυ κριμα... :( :fear: :cry:

Αν δοκιμαζες να το εκανες στα greeklish εκει που δεν δεχεται ελληνικους χαρακτηρες? Το ξερω οτι ειναι υπερβολικα σπαστικο αλλα κατι ειναι απο το τιποτα...

Αρα θα πρεπει να ειμαι συνεχως πανω απο το κεφαλι του ξαδερφου μου και να μεταφραζω οτι δεν καταλαβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

113 mods έχω βάλει στο παιχνίδι, τα πάντα έχω βάλει..Το πιο απαιτητικό νομίζω είναι τα 4K textures για τα βράχια..Τα 2GB της κάρτας μου είναι τόσο οριακά που μετά από καμια ώρα gaming μου πέφτουν τα FPS και πρέπει να κλείσω το παιχνίδι και να το ξαναβάλω..Πάντως αξίζει το κόπο, το παιχνίδι έχει γίνει πραγματικά next-gen..


Δεν υπάρχει τρόπος πλέον να απενεργοποιηθεί το vsync;Είτε μέσω command στο steam είτε μέσω πειράγματος του αρχείου με τις επιλογές γραφικών δε μπορώ να το απενεργοποιήσω. :(

Αποστολή από το Insomnia App εξετελέσθη!

Ρώτησα έναν φίλο μου που το έχει ψάξει και λέει απενεργοποιείται απλά το συγκεκριμένο παιχνίδι έχει πρόβλημα και καλό είναι το V-sync να είναι ενεργοποιημένο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...