Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά όταν πάω να εγκαταστήσω το 2k pack και μετά το WATER που έχει στη λίστα ο φίλος πιο πάνω μου βγάζει οτι το τάδε .nif αρχείο has already installed  by 'Projext ENB' και μου βγάζει απο κάτω επιλογές yes to all, yes to folder, yes to mod, yes no to all, no to folder , no to mod ,no.

 

Τί πατάω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα έχω να πω.

Όποιος έχει κάποιο dragon mod να προσέξει πριν αρχίσει την main quest σε μικρό lvl.

Χθες με το mod mighty dragons μου πήρε 70 λεπτά να σκοτώσω τον πρώτο δράκο του main quest με άπειρους θανάτους.

Από lvl2 πήγα 7,από destruction skill 16 πήγε 29 και ξόδεψα και ~70 iron arrows.

Το καλό είναι ότι δεν έβαλα το επίπεδο δυσκολίας του mod ούτε στο 3/4.Δεν θέλω να ξέρω τι θα γινόταν εάν έπαιζα στο μεγαλύτερο επίπεδο δυσκολίας. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όταν πάω να εγκαταστήσω το 2k pack και μετά το WATER που έχει στη λίστα ο φίλος πιο πάνω μου βγάζει οτι το τάδε .nif αρχείο has already installed  by 'Projext ENB' και μου βγάζει απο κάτω επιλογές yes to all, yes to folder, yes to mod, yes no to all, no to folder , no to mod ,no.

 

Τί πατάω;

 

To Project ENB συνήθως το βάζουμε τελευταίο. Εφόσον το έβαλες πιό πρίν εσύ, να πατάς ΝΟ στην αντικατάσταση του αρχείου από άλλα mods. Το ΕΝΒ απευθύνεται σε έμπειρους χρήστες mods, διότι απαιτεί αρκετές ενέργειες από μέρους σου.

 

Πρώτα βάζεις τα HD texture packs, μετά τo WATER και τέλος το ENB. Κοινά αρχεία γίνονται overwrite.

 

Μήν ανησυχείς αν κάνεις κάτι λάθος. Αν σου βγεί κάποιο πρόβλημα, απλά ξαναπερνάς τα mods με τη σωστή σειρά.

 

Επίσης το Project ENB δεν γίνεται install μέσω του Nexus Mod Manager. Πρέπει εσύ ο ίδιος να επιλέξεις ποιά αρχεία θέλεις από το folder του και να τα κάνεις copy στο φάκελο του Skyrim. Έχει διάφορα profiles και εσύ επιλέγεις αυτό που θές. Παράλληλα έχει και SweetFX, το οποίο αν θές κάνεις επίσης copy στο παιχνίδι σου.

 

Επίσης τα ΕΝΒ για να λειτουργήσουν πρέπει να γίνει edit στο αρχείο skyrimprefs.ini που βρίσκεται στο my documents/ my games / skyrim και να μπούν οι ακόλουθες τιμές:

 

bFloatPointRenderTarget=1

bDrawLandShadows=1

bTreesReceiveShadows=1

iBlurDeferredShadowMask=5 (if you use "Ultra" shadows)

 

Επίσης πρέπει να κατεβάσετε το d3d9.dll από το ENBseries site. Στην περίπτωση του Project ENB πρέπει να κατεβάσετε το ENB 0.119. Μετά κάνεις copy μόνο το d3d9.dll στο folder του Skyrim.

 

http://enbdev.com/mod_tesskyrim_v0119.htm

 

Αν το Skyrim δεν μπορεί να ξεκινήσει και κρασάρει, τότε σβήνεις το d3d9.dll και χρησιμοποιείς τον injector, πατώντας το ENBinjector πρίν να ξεκινήσεις το παιχνίδι.

 

Να διαβάζετε τα installation instructions των mods που βάζετε.

 

Τέλος, κατεβάζουμε το BOSS, το οποίο το χρησιμοποιούμε όποτε βάζουμε καινούργια mods στο Skyrim. Το BOSS βάζει τα mods να φορτώνουν στη σωστή τους σειρά, ώστε να μήν υπάρχουν conflicts.

 

http://skyrim.nexusmods.com/mods/6

 

Είναι πανεύκολο στη λειτουργία του. Απλώς το πατάτε, αυτό συνδέεται στο ίνντερνετ και κατεβάζει τη τελευταία database των mods και αυτόματα βάζει τα mods στη σωστή σειρά και σας βγάζει ένα report. Είναι υπόθεση ενός κλίκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σίγουρα.

 

Απεγκατέστησέ το μέσω του Mod manager και κάνε την εγκατάσταση όπως σου έγραψα και ακολουθώντας τις οδηγίες του ίδιου του ΕΝΒ.

 

Αν δεν το κάνεις σωστά, δεν υπάρχει περίπτωση να ενεργοποιηθεί.

 

Και πίστεψέ με, όταν ενεργοποιηθεί θα το καταλάβεις αμέσως, τόσο από την πτώση στα fps που θα έχεις, όσο και στο οπτικό αποτέλεσμα.

 

PS: Αν πάς εδώ

 

http://splitkick.com/kickstart-guide-to-skyrim-mods-marchs-enb-edition/

 

στην παράγραφο Project ENB σου εξηγεί στα αγγλικά αυτά που έγραψα εγώ στα ελληνικά. Ρίξτου μιά ματιά γιατί είναι λίγο πιό αναλυτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελικά το κατάφερα πιστεύω.Έχει μεγάλη διαφορά δεν μπορώ να πω.Διαφορά στα fps δεν είδα πάντως. :-D

 

Κατέβασα το αρχείο απο το site enb και πήρα το d3d9 απο το φάκελο wrapper και το πέταξα στο skyrim.Μετά κατέβασα το αρχείο απο το nexus που λεεί enb v119 στο description, το unzippara και πήρα απο το φάκελο cinematic τα αρχεία που είχε μέσα στο φάκελο main files και τα πέταξα και αυτά μέσα.Πείραξα και το skyrimprefs.ini όπως λέει.

 

Σωστός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά σωστός. Αν όντως δουλεύει θα πρέπει την ημέρα να βλέπεις τις ακτίνες του ήλιου μέσα από τις φυλλωσιές των δέντρων ή όταν μισοκρύβεται ο ήλιος από αντικείμενα.

 

Επίσης θα πρέπει να έχεις Depth of Field, όπου θα δημιουργείται θολούρα στα αντικείμενα που δεν είναι στο κέντρο της οθόνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού απενεργοποίησες και το DoF είσαι μιά χαρά.

 

Απλά να αναφέρω ότι έχω δοκιμάσει άπειρα ENBs, τα οποία χρησιμοποιούν πιό νέες εκδόσεις του ΕΝΒ, με πολλά περισσότερα εφφέ, αλλά το Project ENB παραμένει για εμένα μακράν το καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Skyrim: Legendary Edition (the whole caboodle) out this June

Bethesda Softworks announced this morning that The Elder Scrolls V: Skyrim Legendary Edition, which includes all the game's downloadable content, will launch this June. The full package will be available for PC, Xbox 360 and PS3 on June 4 and 7 in North America and Europe, respectively.

 

Skyrim: Legendary Edition is priced $60 in North America. The game costs £39.99 (€49.99 / AU$69.95) in Europe and Australia for consoles, with PC priced at £29.99 (€39.99 / AU$49.95).

 

The bundle includes the original game, official expansions Dawnguard, Hearthfire, and Dragonborn, as well as "added features like combat cameras, mounted combat, Legendary difficulty mode for hardcore players, and Legendary skills – enabling you to master every perk and level up your skills infinitely." Bethesda recently announced it was "moving on" from Skyrim, which it began working on in 2006.

15h06iw.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, τα mods όταν γίνει η εγκατάστασή τους θα φορτώνουν στο παιχνίδι ανεξάρτητα από τον mod manager, τον οποίο μπορείς να έχεις κλειστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, έπαιξα λίγο χθες το βράδυ και το παιχνίδι είναι άλλο πράγμα τώρα με τα mods!!!

 

To είχα δει και στο παρελθόν αλλά είχε ακόμα 25 ευρώ, τώρα που το βρήκα 4.80 δεν γινόταν να το αφήσω  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...