Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εσενα τι σε πειραζει τοσο πολυ? οι Mods θα κρινουν αν ειναι εναντια στους κανονες και αν θα φαει ban

 

 

anyway πολυ offtopic βγηκαμε

 

 

βρηκα το παλιο αλλα γαματο mod wars in skyrim δεν ειναι η τελευταια εκδοση ειναι αυτη πριν αρχισει τη δουλεια με τους heroes

http://www.modsaholic.com/page.php?id=191

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, στο quest first lessons, αυτη η καργια ζητάει να της κάνω ένα fear spell για να με αφήσει να μπω. Της το ρίχνω κατακεφαλα αλλα λέει ότι έχει πολυ υψηλό επίπεδο για να πιάσει. Με αποτέλεσμα να μην με αφήνει να πω.

 

Είδα διάφορα walkthrough, όπου ζητούσε αλλα spell, πχ heal, και τους άφηνε να μπουν. Τι κάνω τώρα; Περιμένω να ανέβω επίπεδο στο fear (προς το παρών ειμαι fear I) η είναι κάποιο bug;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If you agree, she will randomly select one spell from any one of the five schools of magic for you to cast. This may be:

Μάλλον αυτό θα σε βοηθήσει, επίσης για ότι θες να έχεις για βίβλο σου αυτό το site http://www.uesp.net/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο αυτό περί Mike's post στην τελική πιο το πρόβλημα?!? Μονο από το thread του insomnia ενημερώνεσαι πλήρως χωρίς να ψάχνεσαι από εδώ και από εκεί. Keep it up Mike ;) Sorry για το off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω καταμπερδευτεί. Πεθαίνουν οι followers; Μέχρις στιγμή και οι 3 που είχα, πέθαναν. Διαβαζώ εδώ και εκεί, ότι καμιά φορά πεθαίνουν, αλλά σε εμένα τρεις στους τρεις

 

 

(Jenassa, Faendal και ένας ακόμη που ξέχασα το όνομά του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχω καταμπερδευτεί. Πεθαίνουν οι followers; Μέχρις στιγμή και οι 3 που είχα, πέθαναν. Διαβαζώ εδώ και εκεί, ότι καμιά φορά πεθαίνουν, αλλά σε εμένα τρεις στους τρεις

 

Υπό κανονικές συνθήκες οι enemies αγνοούν τους followers όταν αυτοί "πέσουν" σε critical health (κάπου στο 1/10ό του life τους αν δεν κάνω λάθος, όταν γίνει αυτό αρχίζουν και σέρνονται στο έδαφος). Απο αυτό το σημείο για να πεθάνει πρέπει να γίνει ένα απο τα παρακάτω:

 

*Να τους χτυπήσει ο Dragonborn (συνήθεις ύποπτοι είναι κάποια απο τα area of effect shouts -- π.χ. Unrelenting Force, Marked For Death level 2+).

*Να παραμείνουν ακίνητοι "μέσα" σε κάποιο trap (κλασσική περίπτωση τα flame jet pressure plates, επίσης τυχόν pendulum blades και λοιπά traps).

*Να πέσουν απο αρκετά μεγάλα ύψη (ειδικά αν, σαν μερικούς απο μας, έχεις κάνει το άλογο 4x4 off-road και σκαρφαλώνεις βουνά κατακόρυφα :P).

*Να έχουν κάποιο debuff/damage over time effect πάνω τους (βλ. τα σιχαμένα Chaurus, Falmer και γενικά όλα τα "ώραια" που βρίσκεις σε underground dungeons -- επίσης απο ορισμένα shouts είτε του Dragonborn είτε δράκων γενικά όπως Flame Breath, Marked For Death etc.).

*Τέλος, είναι μερικά enemy attacks που κάνουν αρκετό damage για να βγάλουν follower εκτός μια και έξω (αυτό δεν ξέρω αν ισχύει πλέον, καθώς διαβάζω οτι οι followers μετά τα τελευταία patch κάνουν level up παράλληλα με τον Dragonborn αντί να "παγώνει" στο level που γίνονται recruit, παλιότερα σύμφερε να αλλάζεις follower κάθε 5-6 level για να μην φεύγουν άκλαυτοι απο higher level enemies :P).

 

Εγώ πάντως μετά το 15ο reload που είχα χάσει την Mjoll κατέβασα το Essential Followers mod, μαρκάρει τους followers ως essential (συνεπώς αντί να πεθάνουν, παραμένουν στο critical health για κάποιο χρονικό διάστημα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Να τους χτυπήσει ο Dragonborn (συνήθεις ύποπτοι είναι κάποια απο τα area of effect shouts -- π.χ. Unrelenting Force, Marked For Death level 2+).

 

 

 

Παντελώς άσχετος :X

 

Είμαι dragonborn; Πώς μπορώ να το δώ; Shouts δεν χρησιμοποιώ, ξέρω μόνο ένα (είμαι level 14)

 

 

Υ.Γ.

Δεν θέλω να χρησιοποιησω mod, που αλλοιώνουν το παιχνίδι. Έβαλα μερικά για καλύτερα γραγικά, περισσότερο αίμα και το skyrimui.

 

Υ.Γ2

Δεν ήξερα ότι πεθαίνουν αν πέσουν από μεγάλα ύψη. Έτσι μάλλον έχασα τον πρώτο, "έκοψα δρόμο" από κάποιο βουνό και τον έχασα. Αιωνία η μνήμη του,

 

Υ.Γ3 Τελίκα όλοι οι χαρτακτηρές είναι dragonborn. Κάτι κάπου έχασα στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι dragonborn; Πώς μπορώ να το δώ; Shouts δεν χρησιμοποιώ, ξέρω μόνο ένα (είμαι level 14)

 

Dragonborn αναφέρεται γενικά στον main character του Skyrim, οπότε ναί :P .

 

Όσο για τα shouts, δεν είναι τα μόνα που μπορούν να σκοτώσουν -- τα αναφέρω συγκεκριμένα γιατί οι follower έχουν την κακή συνήθεια να πετάγονται μπροστά σου στις χειρότερες στιγμές (π.χ. καθώς "ετοιμάζεις" shout). Γενικά, οποιοδήποτε damage κάνεις μπορεί να "αποτελειώσει" ένα follower (melee, ranged, magic, shout).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μάριε, διαβάζεις τις συζητήσεις η τα κάνεις skip; Τι ερώτηση είναι αυτή για τον Dragonborn? Όλοι οι main χαρακτήρες στο Skyrim είναι ο Dragonborn που μπορεί να χρησιμοποιήσει την γλώσσα των δράκων και να κάνει summon τα Thum aka Dragon Shouts. Δλδ είναι σαν να ρωτάει ο υδραυλικός γιατί όλοι περιμένουν από αυτόν να φτιάξει τις βρύσες και αυτός να λέει "ρε παιδιά εγώ είμαι ο υδραυλικός; ααα γι'αυτό ξέρω τόσο καλά από σωληνώσεις!"

 

Κανένας follower δεν είναι dragonborn, μόνο ο player character. Κανένας άλλος σε ολόκληρο το παιχνίδι δεν είναι dragonborn, μόνο ο player character. Οι μόνοι που χρησιμοποιούν Thum (shouts) εκτός από τον Player Character είναι ο Jarl Ulfric που έμαθε πως, μετά από πολύ διάβασμα και αυτό δεν είναι και τίποτα το τρομερό, οι Grey Beards που το Way of the Voice είναι η ζωή τους και τα Draugr Scourge & Deathlords

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...