Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οκ thanks εβαλα και το update και το plugin και δουλευει μια χαρα.Εκτος απο το αρχειο του plugin που εχει μεσα το ΤESVAL.dll εχει και καποια αλλα αρχεια ,οπως επισης και στο SKSE εκτος απο τα 2 dll και το loader εχει και καποια αλλα αρχεια .Αυτα υποθετω δεν τα εγκαθιστω στον φακελο skyrim ?

Bασικα προσπαθησα να βγαλω το vsync ειτε απο το cc ειτε προσθετοντας στο Skyrim ,SkyrimPrefs το iPresenteinterval=0 και στις 2 περιπτωσεις τα καταφερα να το απενεργοποιησω αλλα παρατηρηθηκε το προβλημα που βλεπετε πιο κατω που το εχουν και αλλοι .Ενα πρασινο flashing καθως προχωραω ...Μηπως εχει βρει κανεις καμια λυση?

 

http://www.youtube.com/watch?v=kl2kGDztuRg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον η λυση στο παραπανω προβλημα ειναι η εξης ,το παιχνιδι εχει προβλημα οταν τρεχει με πολλα fps για αυτο και εχει cap 60fps .Tι κανουμε ?Γυριζουμε το vsync οff οπως ανεφερα και αυξανουμε τις ρυθμισεις απο το launch ,οι δικες μου ειναι αυτες που φαινονται παρακατω.Οποιος τωρα θελει αναλογα και με το συστημα του ας παιξει με το ΑΑ ωστε σε εξωτερικους χωρους να πιανει τα 70-80fps .Eγω ελιωσα σημερα να παιζω με πανω απο 60-70 fps avg με ultra και high και το παιχνιδι παει αψογα ,ενταξει μια φορα κρασσαρε στο desktop αλλα ειπαμε του θειου ειναι μην τα θελουμε και ολα δικα μας . :whistle: skyriml.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ thanks εβαλα και το update και το plugin και δουλευει μια χαρα.Εκτος απο το αρχειο του plugin που εχει μεσα το ΤESVAL.dll εχει και καποια αλλα αρχεια ,οπως επισης και στο SKSE εκτος απο τα 2 dll και το loader εχει και καποια αλλα αρχεια .Αυτα υποθετω δεν τα εγκαθιστω στον φακελο skyrim ?

Bασικα προσπαθησα να βγαλω το vsync ειτε απο το cc ειτε προσθετοντας στο Skyrim ,SkyrimPrefs το iPresenteinterval=0 και στις 2 περιπτωσεις τα καταφερα να το απενεργοποιησω αλλα παρατηρηθηκε το προβλημα που βλεπετε πιο κατω που το εχουν και αλλοι .Ενα πρασινο flashing καθως προχωραω ...Μηπως εχει βρει κανεις καμια λυση?

 

http://www.youtube.com/watch?v=kl2kGDztuRg

 

Εγώ το έφτιαξα αφαιρώντας τελείως τις εξωτερικές σκιές, GOOGLE IT γιατί δε θυμάμαι καν τώρα.

 

Και όχι μόνο έφτιαξε το flickering, ανέβηκαν αρκετά τα καρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έφτιαξα αφαιρώντας τελείως τις εξωτερικές σκιές, GOOGLE IT γιατί δε θυμάμαι καν τώρα.

 

Και όχι μόνο έφτιαξε το flickering, ανέβηκαν αρκετά τα καρέ.

 

Χμμμ και φαινεται ωραιο χωρις τις σκιες εξω? Παντως ειναι αυτο εδω My link.

Μπορεις αν θες να τις μειωσεις ομως λεει αντι να τις βγαλεις τελειως.Παντως αν παιζεις με πολλα φιλτρα και ΑF,AA ,FXAA δεν χρειαζεται να τις βγαλεις τις σκιες καθοτι τα fps θα παιζουν σε ανεκτο για το παιχνιδι επιπεδο και ετσι και αλλιως δεν θα στο κανει.Αν ισορροπησεις δηλαδη τα φιλτρα και εισαι μεχρι και 100fps (οχι σε μαχες) τοτε εισαι μια χαρα ,ειναι κριμα να τις βγαλεις τις σκιες δηλαδη χαλαει πολυ η υφη του παιχνιδιου μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κωστα γιατι εχεις κλειστο το fxaa ρε ; βαλε κανενα natural mod ή το fxaa post process injector να γουσταρεις εικονα :D

 

Σημερα το παρατηρησα οτι δεν το ειχα βαλει ,γιατι οταν τα γυρισα ολα ultra ,high αυτο δεν πειραχτηκε και ξεχαστηκε :P .Καλα θα πρεπει να βγαλω βεβαια απο αλλου γιατι μετα θα βαραινει πολυ ,θα γινεται με καθυστερηση η κινηση κατω απο τα 60fps.Θα το δοκιμασω τωρα παντως να παρω τζουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα το παρατηρησα οτι δεν το ειχα βαλει ,γιατι οταν τα γυρισα ολα ultra ,high αυτο δεν πειραχτηκε και ξεχαστηκε :P .Καλα θα πρεπει να βγαλω βεβαια απο αλλου γιατι μετα θα βαραινει πολυ ,θα γινεται με καθυστερηση η κινηση κατω απο τα 60fps.Θα το δοκιμασω τωρα παντως να παρω τζουρα...

 

ρίξε τις σκιές στο high τουλάχιστο και θα είσαι μια χαρά. Το fxaa δε νομίζω να κόψει πάνω από 10 frame στα 60 πχ.

 

δοκιμάστε και το Enhanced Shaders Mod v1.8. Έχει θεαματικά αποτελέσματα χωρίς την τραγική πτώση του enb

 

http://www.fileplanet.com/223754/220000/fileinfo/Elder-Scrolls-V:-Skyrim---Skyrim-Enhanced-Shaders-Mod-v1.8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κατεβάζετε mods από "σκυριμ" nexus και ειδικά με τον nexus mod manager είναι πολύ εύκολα τα install τον mods. Επίσης interior/exterior shadows από default είναι 3500 και 8000 αντίστοιχα σε αριθμούς που δηλώνουν την απόσταση που φαίνονται τα shadows. Το 8000 είναι υπερβολικό και ρίχνει τουλάχιστον 20 fps το game κάτω, αλλάξτε τα values σε 2500 και 2000 και θα έχετε τρελή διαφορα σε ποιότητα σκιών και fps. Παραθέτω το δικό μου ini.

 

>[Display]
iBlurDeferredShadowMask=3
fInteriorShadowDistance=2500.0000
fShadowDistance=2000.0000
iShadowMapResolutionSecondary=4096
iShadowMapResolutionPrimary=4096
iShadowSplitCount=2
iMaxAnisotropy=16
fLeafAnimDampenDistEnd=4600.0000
fLeafAnimDampenDistStart=3600.0000
fTreesMidLODSwitchDist=10000000.0000
fGamma=1.0400
iShadowFilter=3
fDecalLOD2=1500.0000
fDecalLOD1=1000.0000
fSpecularLODStartFade=600.0000
fShadowLODStartFade=200.0000
fLightLODStartFade=1200.0000
iTexMipMapMinimum=0
iTexMipMapSkip=0
bTransparencyMultisampling=0
iWaterMultiSamples=0
iMultiSample=8
iShadowMode=3
bTreesReceiveShadows=1
bDrawLandShadows=1
bDrawShadows=1
bFull Screen=1
iSize H=1050
iSize W=1680
fMeshLODFadePercentDefault=1.2000
fMeshLODFadeBoundDefault=256.0000
fMeshLODLevel2FadeTreeDistance=2048.0000
fMeshLODLevel1FadeTreeDistance=2844.0000
fMeshLODLevel2FadeDist=10000000.0000
fMeshLODLevel1FadeDist=10000000.0000
iScreenShotIndex=2
bShadowMaskZPrepass=0
bMainZPrepass=0
iMaxSkinDecalsPerFrame=25
iMaxDecalsPerFrame=100
sD3DDevice="Skyrim Enhanced Shaders HDR"
bFXAAEnabled=1
iShadowMapResolution=4096
fShadowBiasScale=0.1500
iShadowMaskQuarter=4
iAdapter=0
iPresentInterval=1
bFloatPointRenderTarget=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κατεβάζετε mods από "σκυριμ" nexus και ειδικά με τον nexus mod manager είναι πολύ εύκολα τα install τον mods. Επίσης interior/exterior shadows από default είναι 3500 και 8000 αντίστοιχα σε αριθμούς που δηλώνουν την απόσταση που φαίνονται τα shadows. Το 8000 είναι υπερβολικό και ρίχνει τουλάχιστον 20 fps το game κάτω, αλλάξτε τα values σε 2500 και 2000 και θα έχετε τρελή διαφορα σε ποιότητα σκιών και fps. Παραθέτω το δικό μου ini.

 

 

Έτσι όμως δεν φαίνονται καθόλου οι σκιές από κάποια απόσταση και μετά . Ειδικά με 2000-2500 είναι πολύ μικρή αυτή η απόσταση και θα έχεις πολύ έντονο popup καθώς προχωράς.

 

Δες διαφορά στην εικόνα παρακάτω :

 

fshadowdistance=8000

screenshot18an.jpg

 

fshadowdistance=3500

screenshot17m.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και ο στραβόγιαννης μου στο 31 lvl

 

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa

 

Λοιπον εβαλα FXAA και εκλεισα ΑΑ αλλα ρε παιδια δεν ειδα διαφορα στο ματι ,μονο τα fps επεσαν μην πω κιολας οτι χαλασε εγινε δηλαδη λιγο πιο μουντο .

Επισης βλεπω οτι το ini file του ΤDi ειναι διαφορετικο απο το δικο μου .Εγω λεω να κανω τα εξης που βλεπετε κατω οπως ειπε και ο φιλος .Να ρωτησω κατι ,αν αλλαζουμε μεταβλητε στο Skyrim prefs πρεπει να προσθετουμε τις εντολες και στο αλλο ini το Skyrim ?Γιατι με το vsync off επρεπε να βαλω το iPresentInterval=0 και στα 2 για να δουλεψει .

 

 

inie.th.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο παιχνιδι μου εχει κολλησει στο δεξι χερι ενα ξορκι και δεν λεει να αλλαξει με τιποτα..υπαρχει κανενα φιξ?επιπλεον πρεπει να περασω ολα τα patches ή μονο το τελευταιο?και πως τα περναω? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο μεγάλο είναι το value τόσο πιο μικρό resolution έχουν τα shadows, προτιμώ οι skies γύρο μου να είναι crisp παρα "πιχελιες" + τρελό boost fps. Το popup φαίνεται ιδιαιτερα μονο κάτω από 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...