Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ανοίξεις το leveling menu μπορείς να δεις το level που θέλει το κάθε perk. Daedric μπορείς να βρείς σε αντιπάλους οπότε τα perks σου χρειάζονται μόνο για να φτιάξεις/βελτιώσεις πανοπλία. Η dragon δεν υπάρχει έτοιμη, οπότε πρέπει να φτάσει 100 το smithing να πάρεις το perk για να μπορείς να φτιάξεις. Σαν πολεμιστής λογικά θα φοράς Heavy armor, οπότε μείνε στη daedric, είναι καλυπτερη απ τη dragonplate.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

NVIDIA GeForce 290.53 Beta Drivers Released. Recommended for Elder Scrolls V: Skyrim players, the 290.53 beta drivers increase performance in the year's most played game by up to 25% and also include an updated, faster Ambient Occlusion profile that should eliminate the unsightly shimmering experienced and reported by members of the GeForce Community.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μοιραστώ μια δικιά μου εμπειρία που ίσως βοηθήσει κάποιον άλλο που να είναι στην ίδια θέση με εμένα.

 

Έχω ένα pc με δυπύρηνο Phenom 2,4gb RAM και την AMD HD 6850 και Windows 7 32bit.

 

Δυστυχώς για εμένα έπαιξα όλο το main quest έχοντας τον εξής συνδιασμό:

Τους drivers 11.11c,το 4gb Skyrim exe,και το "ATI performance fix" που βρήκα στο SkyrimNexus.

Με αυτά τα 2,παρ' ότι έχω ένα μηχάνημα που μπορεί να παίξει πολύ πιο βαρυά παιχνίδια,σε πολλά σημεία το frame rate έπεφτε πολύ και υπήρχε stuttering.

 

Έτσι έκανα μια αλλαγή και έβαλα τους drivers 12.1 που όμως αρκετοί λένε κακά σχόλια για αυτόν,και αφαίρεσα το "ATI framerate fix" το οποίο υποτίθεται πως δίνει περισσότερα fps.

 

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ καλύτερο και ομαλό framerate σε σημείο όχι μόνο να είναι αισθητή η διαφορά,αλλά και να νοιώθω πως έχασα ένα κομμάτι ευχαρίστησης που έπαιξα το main quest έτσι χάλια ενώ μπορούσα να το παίξω καλύτερα.

 

Άμα κάποιος έχει την ίδια κάρτα και drivers και το "ati performance fix" να δοκιμάσει αυτό που έκανα και εγώ.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα παραγγελία το official game guide collector's edition απο το αμαζον, 29Ε με τα μεταφορικά σχετικά γρήγορα. Είχε εξαντληθεί και επανεκδόθηκε. Φυσικά δεν με ενδιαφέρει να κοιτάξω την "λύση" αλλά μου αρέσει σαν συλλεκτικό αντικείμενο... Όποιος ενδιαφέρεται ας κοιτάξει να παραγγείλει γιατί δεν τα βλέπω να κρατάνε για πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ανοίξεις το leveling menu μπορείς να δεις το level που θέλει το κάθε perk. Daedric μπορείς να βρείς σε αντιπάλους οπότε τα perks σου χρειάζονται μόνο για να φτιάξεις/βελτιώσεις πανοπλία. Η dragon δεν υπάρχει έτοιμη, οπότε πρέπει να φτάσει 100 το smithing να πάρεις το perk για να μπορείς να φτιάξεις. Σαν πολεμιστής λογικά θα φοράς Heavy armor, οπότε μείνε στη daedric, είναι καλυπτερη απ τη dragonplate.

Έφτιαξα μία daedric πανοπλία, αλλά το παιχνίδι ακόμα και στην μέγιστη δυσκολία, έγινε πολύ εύκολο. Τίποτα δεν μπορούσε να με ενοχλήσει.

 

Οπότε το γύρισα σε light πανοπλίες. Και ακόμα και τότε, με 150 skill στις light πανοπλίες, πάλι ούτε ο ******* (spoiler) δεν μπορούσε να μου κάνει ούτε 1% ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το παιχνίδι δεν είναι ιδιαίτερα balanced. Έχω ένα καμένο μάγο, έχω 4 enchantments fortify destruction, οπότε 0 magicka όλα τα destruction spells και μια dragonscale. Ε δεν έχει νόημα, βαριέμαι. Αν παίζω συγκεντρωμένα δε μου τι λέει κάτι, αναγκάζομαι και κάνω παπαριές για να χει λίγο challenge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να λύσεις το πρόβλημα δυσκολίας και να το κανεις λίγο ρεαλιστικό άμα δεν κανεις ποτε level up το health, δεν κανεις τίποτα από το gear σου smith και το βάλεις στο novice η apprentice. Έτσι πάντα θα πεθαίνεις με 2-3 hits max αντίστοιχα και οι enemies, -dragons που θέλουν περισσότερο.

 

p.s. Dragonplate και όλα τα armors και weapons τα βρίσκεις σε loot απλά είναι λίγο απίθανο να βρείς full set armor ακόμα και αν πάρεις σβάρνα όλα τα dungeons.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα ασχοληθείς σοβαρά με Enchanting, Smithing και Alchemy (που γιατί να μην ασχοληθείς),

η δυσκολία του παιχνιδιού πάει περίπατο.

 

Τα όπλα και οι πανοπλίες που μπορείς να φτιάξεις σε τουμπανιάζουν και δεν συγκρίνονται

με αυτά που βρίσκεις έτοιμα στα dungeons.

 

Εγώ αυτό που κάνω και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον και διασκεδαστικό, είναι

να αφήνω τα πάντα σπίτι, να μπαίνω γυμνός σε ένα dungeon (με μοναδική εξαίρεση 5-10 Lockpicks)

και να προσπαθώ να το βγάλω μόνο με ό,τι βρίσκω εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω γεμίσει ένα κατάλογο με quest. Νομίζω όμως κάτι quest του τύπου μάζεψε x υλικά και φέρτα μου είναι τελείως αχρείαστα και δεν έπρεπε να τα βάλουν καθόλου. Το ίδιο υπήρχε και στο oblivion

Mε ποιά shout παίζετε ως συνήθως? Και το warewolf το χρησιμοποιεί κανείς καθόλου γιατί μου φάνηκε και μένα τελείως άχρηστο. Αν μπεις σε καναν αντίπαλο που είναι τούμπανο σαν λύκος σε έχει ρίξει με δύο hit.

 

Και απορούσα τι χρησιμότητα είχαν τα βάζα με τα έντομα που είχα βρει σε διάφορα dungeon. Που να φανταζόμουν ότι ήταν στοιχεία για το τέλος του κόσμου!!

 

http://www.pcmaster.gr/content/show/9435

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και απορούσα τι χρησιμότητα είχαν τα βάζα με τα έντομα που είχα βρει σε διάφορα dungeon. Που να φανταζόμουν ότι ήταν στοιχεία για το τέλος του κόσμου!!

 

 

 

ლ(ಠ益ಠ)ლ y u no use the spoiler button!! :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κάνω και το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον και διασκεδαστικό, είναι να αφήνω τα πάντα σπίτι, να μπαίνω γυμνός σε ένα dungeon (με μοναδική εξαίρεση 5-10 Lockpicks)και να προσπαθώ να το βγάλω μόνο με ό,τι βρίσκω εκεί μέσα.

 

Τρομερή ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε stormcloack ή companion ή μπορεις να κανεις και τα 2

 

bonus ερωτηση

 

το καλυβακι μου ειναι στο whiterun

θα επιζησει ετσι και γινει κατι κακο στην πολη γενικοτερα

ή

να παρω το σεντουκι και να φυγω...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερωτηση

 

πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε stormcloack ή companion ή μπορεις να κανεις και τα 2

 

bonus ερωτηση

 

το καλυβακι μου ειναι στο whiterun

θα επιζησει ετσι και γινει κατι κακο στην πολη γενικοτερα

ή

να παρω το σεντουκι και να φυγω...?

 

Αν εννοείς Stormcloaks ή Imperials, δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο, πρέπει να διαλέξεις.

Αν όντως εννοείς Stormcloaks & Companions, φυσικά μπορείς και τα 2.

 

Τα σπίτια που αγοράζεις είναι τελείως ασφαλή, μπορείς να αφήνεις άφοβα τα πράγματα σου χωρίς κίνδυνο να τα χάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς Stormcloaks ή Imperials, δεν μπορείς να κάνεις και τα δύο, πρέπει να διαλέξεις.

Αν όντως εννοείς Stormcloaks & Companions, φυσικά μπορείς και τα 2.

 

Τα σπίτια που αγοράζεις είναι τελείως ασφαλή, μπορείς να αφήνεις άφοβα τα πράγματα σου χωρίς κίνδυνο να τα χάσεις.

 

αφου οι stormcloaks την πεφτουν στο whiterun...

 

in other news

 

γιατι οι trainers μου λενε "you need to level up"...?

παιζει glitch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...