Προς το περιεχόμενο

Γενικές ερωτήσεις για το Linux


timoboll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι γιατί όμως προτείνετε ρε παίδες εγκατάσταση μέσω wubi? πιο εύκολο είναι το live cd, η και η εγκατάσταση σε ένα partition.

 

εύκολη από την άποψη, πιο λειτουργική λύση, χωρίς τόσα conflicts ίσως, και επιμορφωτική διαδικασία.

 

δεν ταίζεις έυκολα 2000 άτομα, άμα τους μάθεις να οργώνουν η να ψαρεύουν θα τρων για μια ζωή (πω πω με πιάσανε τα φιλοσοφικά βραδιάτικα!!!!) ^_^

 

Φίλε μου, εσύ δίκιο έχεις, αν δε σου κάνει κόπο όμως ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα posts λίγο πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις! :D :D :D

 

@ Timoboll:

 

Ρε συ!!! Δώσε βάση: Το Wubι installer είναι απλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση κάποιας διανομής Linux μέσα απ τα Windows, μια έκδοση έχει, είτε έχεις netbook είτε supercomputer που λέει ο λόγος πάλι την ίδια θα χρησιμοποιήσεις! Διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά, δε σε ειρωνεύομαι αλλά το νήμα έχει γεμίσει τρεις σελίδες και λέμε ουσιαστικά τα ίδια πράγματα.

 

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν (συνοπτικά):

 

- Στο link που σου έδωσα αναφέρει αναλυτικά και με εικόνες πως να εγκαταστήσεις το Ubuntu Netbook Edition χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Wubi installer μέσα από τα Windows!

 

- Εφόσον δεν υπάρχει οπτικό μέσο στο μηχάνημά σου θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να φορτώσει .ISO αρχεία. Τέτοια προγράμματα είναι πχ τα Daemon Tools, το PowerISO, το MagicISO κλπ.

 

- Εγκατέστησε κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει .ISO για αρχή και μετά δοκίμασε να ανοίξεις το .ISO του Ubuntu που κατέβασες και επιθυμείς να εγκαταστήσεις. Ίσως το Wubi να είναι ήδη "περασμένο" στο .ISO και να γλυτώσεις λίγο χρόνο (κανά 5λεπτο αλλά τεσπα). Αν δεν σου βγάλει επιλογή εγκατάστασης μόλις φορτώσεις το .ISO τότε θα χρειαστεί (αν είσαι σίγουρος ότι τα έκανες όλα σωστά) να ακολουθήσεις τον οδηγό που σου έχει δωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φίλε μου, εσύ δίκιο έχεις, αν δε σου κάνει κόπο όμως ρίξε μια ματιά στα προηγούμενα posts λίγο πιο προσεκτικά και θα καταλάβεις! :D :D :D

 

@ Timoboll:

 

Ρε συ!!! Δώσε βάση: Το Wubι installer είναι απλά το πρόγραμμα που χρησιμοποιείται για την εγκατάσταση κάποιας διανομής Linux μέσα απ τα Windows, μια έκδοση έχει, είτε έχεις netbook είτε supercomputer που λέει ο λόγος πάλι την ίδια θα χρησιμοποιήσεις! Διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά, δε σε ειρωνεύομαι αλλά το νήμα έχει γεμίσει τρεις σελίδες και λέμε ουσιαστικά τα ίδια πράγματα.

 

 

Έχουμε και λέμε λοιπόν (συνοπτικά):

 

- Στο link που σου έδωσα αναφέρει αναλυτικά και με εικόνες πως να εγκαταστήσεις το Ubuntu Netbook Edition χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Wubi installer μέσα από τα Windows!

 

- Εφόσον δεν υπάρχει οπτικό μέσο στο μηχάνημά σου θα χρειαστείς κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να φορτώσει .ISO αρχεία. Τέτοια προγράμματα είναι πχ τα Daemon Tools, το PowerISO, το MagicISO κλπ.

 

- Εγκατέστησε κάποιο πρόγραμμα που να διαβάζει .ISO για αρχή και μετά δοκίμασε να ανοίξεις το .ISO του Ubuntu που κατέβασες και επιθυμείς να εγκαταστήσεις. Ίσως το Wubi να είναι ήδη "περασμένο" στο .ISO και να γλυτώσεις λίγο χρόνο (κανά 5λεπτο αλλά τεσπα). Αν δεν σου βγάλει επιλογή εγκατάστασης μόλις φορτώσεις το .ISO τότε θα χρειαστεί (αν είσαι σίγουρος ότι τα έκανες όλα σωστά) να ακολουθήσεις τον οδηγό που σου έχει δωθεί.

Ναι ρε εχεις δικιο απλα ψιλοχεζομαι να τα βαλω για αυτο ρωταω συνεχεια χαχα τεσπα σμρα εχω πει σε εν α φιλαρακι μου να ερθει να κανουμε μια δοκιμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο μενα. Ειμαι καινουργιος στον χώρο των Linux για την ακριβεια εκανα εντελως remove τα Windows χθες και εβαλα Ubuntu 10.10 και δεν εχω προβλήματα πια. Εχω όμως μερικές απορίες.

 

1. Εκανα καλα που έβαλα τα Ubuntu η υπαρχει κάπια καλύτερη διανομή? Ημουν ανάμεσα σε Ubuntu, Mint,Arch,Sabayon, και Fedora αλλα λέω ας βαλω τα Ubuntu που είναι τα κύριως εκτος αν κάνω λάθος.

2. Σαν Software και Games Developer που είμαι απο Java ειμαι καλημένος αλλα απο ANSI C/C++ δεν ξέρω τι να βάλω στα Linux μπορεί καποιος να προτίνει?

3. Τριτον και τελευταιον εβαλα την 32bit εκδοση γιατι ήταν recommended ενώ ήθελα να βαλω την 64bit με αυτό τι πέζει??

 

Αυτα για την ώρα. Σύγνωμη για τη γραμματικη μου αλλα ειμαι αγγλια δυομισι χρονια και δεν εχω κανεναν ελληνα να μιλησω μονο με κινεζους και λιθουανους και ελλαδα πατας μονο 10 μερες το χρονο.

 

Ευχαρηστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες Sabrac. :)

 

1. καλύτερη διανομή είναι αυτή που βολεύει εσένα.

Το Ubuntu έχει τους περισσότερους χρήστες και είναι μια χαρά -ειδικά για αρχή.

 

2. Εννοείς κάποιον text editor ή ide;

 

3.64 bit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Idle αν δε κάνω λάθος. Μώρε στα Windows ειχα Visual studio για ANSI C/C++, Visual Basic, C# που είναι γενικά περιβάλλον για development αλλα στα Linux δε ξέρω τι να βάλω. Πχ για Java έβαλα κλασικά Eclipse αλλα για τη C δε ξέρω τι να βάλω.

 

Υπάρχει καποιος τρόπος να κάνω κατι σαν update στην 64bit εκδοση μη κανω re-install παλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...