Προς το περιεχόμενο

Γενικές ερωτήσεις για το Linux


timoboll

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια λεω να βαλω linux ετσι να δω πως ειναι και εχω καποιες ερωτησεις .1ον ειναι συμβατα με ολες τις μαρκες πσ? 2ον απο που να τα κατεβασω και πως να τα εγκαταστησω ειναι δυσκολη διαδικασια ? 3ον τα τορεντ και τα προγραματα λειτουργουν ολα? 4ον αυτα δεν μου ερχεται κατι αλλο στο μυαλο χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

αα το ubuntu ειναι το ιδιο με το linux δεν το ξερα απο εδω να το κατεβασω αλλα οι αλλες ερωτησεις ?

 

---------- Προσθήκη στις 17:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:22 ----------

 

και κατι αλλο στα ελληνικα δεν υπαρχει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Ubuntu είναι μια διανομή Linux.

1ον ειναι συμβατα με ολες τις μαρκες πσ? 2ον απο που να τα κατεβασω και πως να τα εγκαταστησω ειναι δυσκολη διαδικασια ? 3ον τα τορεντ και τα προγραματα λειτουργουν ολα?

Εξαρτάται.Εύκολη είναι.Ναι.

και κατι αλλο στα ελληνικα δεν υπαρχει??

Την γλώσσα θα την επιλέξεις κατά την διάρκεια της εγκατάστασης.Ελληνικά υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον ειναι συμβατα με ολες τις μαρκες πσ?

 

Ουσιαστικά ναι...Μπορεί να έχεις μικροπροβληματάκια με drivers αλλά αν ψήνεσαι να το ψάξεις (στο λέω ίσως χρειαστεί αρκετό ψάξιμο αν πέσεις στην περίπτωση) θα βρεις σίγουρα άκρη!

 

2ον απο που να τα κατεβασω και πως να τα εγκαταστησω ειναι δυσκολη διαδικασια ?

 

Το link που σου έδωσε o φίλος Iliaskr είναι μια κάλή αρχή! Η εγκατάσταση είναι πανεύκολη ενώ μπορείς να δοκιμάσεις το λειτουργικό χωρίς να το εγκαταστήσεις καν, τρέχει κατευθείαν από το cd. Καλή φάση για να τσεκάρεις αν το hardware του υπολογιστή σου λειτουργεί σωστά με την συγκεκριμένη διανομή linux.

 

3ον τα τορεντ και τα προγραματα λειτουργουν ολα?

 

Όταν λες torrent τι εννοείς;;;

 

Τα προγράμματα που έχουν γραφτεί για Windows δεν λειτουργούν σε Linux. Μην περιμένεις δηλαδή να τρέξεις ένα αρχείο εγκατάστασης μιας Win εφαρμογής και να δουλέψει σε Linux έτσι απλά.

 

Υπάρχουν ωστόσο εκδόσεις για Linux πολλών γνωστών εφαρμογών (πχ Firefox, Skype, Adobe Reader). Αν δεν μπορείς να βρεις την Linux έκδοση μιας εφαρμογής που χρησιμοποιείς μπορέις να ψάξεις να βρεις κάποια εναλλακτική, υπάρχουν άπειρες (πχ βάζεις OpenOffice αντί για Microsoft Office, Pidgin αντί για Windows Live Messenger κλπ).

 

Αν θες σώνει και καλά να τρέξεις μια Windows only εφαρμογή σε Linux, μπορείς να δοκιμάσεις το Wine:

 

http://www.winehq.org/

 

Πάντως, αν θες τη γνώμη μου, ψάξου λίγο παραπάνω για να δεις αν το Linux σε καλύπτει. Θα σου πρότεινα να μην πέσεις με τη μια στα "βαθειά", δοκίμασε να τρέξεις την διανομή Linux της επιλογής σου είτε από το cd, είτε εγκαθιστώντας την παράλληλα με τα Windows και να πειραματιστείς.

 

Τέλος να σου πως οτι δεν υπάρχει ένα Linux αλλά πολλές διανομές. Ουσιαστικά, διάφοροι "οργανισμοί" πέρνουν "την καρδιά" του Linux, δηλαδή τον Linux kernel, και γύρω απ αυτόν χτίζουν ένα λειτουργικό σύστημα προσθέτωντας εφαρμογές, γραφικό περιβάλλον κλπ.

 

Θα σου πρότεινα να τσεκάρεις και αυτό το link:

 

http://www.zegeniestudios.net/ldc/index.php

 

Ίσως σε βοηθήσει να επιλέξεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

N3k21 απιστευτη απαντηση πραγματικα και εχεις απολυτο δικιο πιστευω θα ηταν καλυτερο να βαλω τα linux σε ενα laptop 2o που εχω για να δω τι παιζει και μετα να σιγουρευτω αν μου κανουν. Κατι αλλο σε μικρα λαπτοπακια κανουν τα λινουξ να φανταστω κανονικα ετσι το λεω επειδη οκ ειναι λιγο αργα κι ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μικρά λαπτοπάκια λες τα netbook κλπ, έτσι; Θα κάνουν μια χαρά τα Linux, σε γενικές γραμμές μια Linux εγκατάσταση μπορεί να γίνει όσο ελαφριά θες ανάλογα με το τι "φοράει". Για παράδειγμα, στο Linux μπορείς να τρέξεις διαφορετικό περιβάλλον ανάλογα με τις ανάγκες και τα γούστα σου. Πήγαινε στο παρακάτω link αν θες να βρεις πληροφορίες για τα δημοφιλέστερα γραφικά περιβάλλοντα του Linux:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Linux#Desktop

 

 

Yπάρχουν μάλιστα και πολλές διανομές Linux που έχουν σχεδιαστεί ειδικά για τέτοια μηχανάκια (netbooks). Για παράδειγμα δες στο ακόλουθο link την παραλλαγή του Ubuntu για netbooks:

 

http://www.ubuntu.com/netbook

 

Βέβαια αυτές οι εκδόσεις συνήθως έχουν "πειραγμένο" γραφικό περιβάλλον έτσι ώστε να ταιριάζουν καλύτερα στις μικρές οθόνες των netbooks κλπ. Αν θες να τρέξεις κάποια Linux διανομή και έχεις netbook θα σου πρότεινα να εγκαταστήσεις μια κανονική πρώτα (μια χαρά θα τρέχει λογικά) έτσι ώστε να σχηματίσεις καλύτερη εικόνα για το λειτουργικό, κακά τα ψέμματα οι netbook εκδόσεις είναι αρκετά περιορισμένες απ' όσο έχω δει.

 

Γενικά η γνώμη μου είναι πως το Linux αξίζει σίγουρα ,να είσαι προετοιμασμένος όμως, θα συναντήσεις σίγουρα κάποιες δυσκολίες! Για μένα είναι το ιδανικό λειτουργικό για 2ο PC (αν έχεις) ή για dual boot με Windows, κρατάς τα Win για games και ίσως δουλειά (αν χρειάζεσαι εφαρμογές που τρέχουν μόνο σε Win) και όλα τα υπόλοιπα τα κάνεις από το Linux...Όρεξη να 'χεις! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ηταν καλυτερο να βαλω το linux σε ενα laptop 2o που εχω για να δω τι παιζει και μετα να σιγουρευτω αν μου κανουν.

δεν χρειάζεται μα κάνεις εγκατάσταση

μπορείς να το γνωρίσεις και απο live cd*, πράγμα άγνωστο για τα windows

 

*όπως σου είπε κι ο N3k21

δοκίμασε να τρέξεις την διανομή Linux της επιλογής σου είτε από το cd,

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν δεν έχεις κατεβάσει ακόμα το Ubuntu θα σου πρότεινα τελικά να κατεβάσεις καλύτερα το Linux Mint (έκδοση 10). Βασίζεται στο Ubuntu (υπάρχουν και εναλλακτικές εκδόσεις οι οποίες βασίζονται σε άλλες διανομές, πχ Debian αλλά ασ' το για την ώρα) αλλά κατά τη γνώμη μου είναι λιγάκι πιο "σουλουπωμένο". Μπορείς να το κατεβάσεις από το παρακάτω link:

 

http://www.linuxmint.com/download.php

 

 

Η αλήθεια είναι πως μόλις χτες το δοκίμασα (κ αυτό με αφορμή τα όσα διάβασα σε άλλο thread στο insomnia) και μπορώ να πω ότι μου έκανε πραγματικά καλή εντύπωση. Θεωρώ πως είναι ότι πρέπει για κάποιον που κάνει τα πρώτα του βήματα στον χώρο του Linux μιας και ,εκτός του πιο "καλοστημένου" GUI σε σχέση με το Ubuntu, έρχεται με πολλά πράγματα (όπως codecs) προεγκατεστημένα...

 

Άσε ότι τα χρώματα είναι πιο βολικά στο μάτι, αυτοί εκεί στην Canonical (οι τύποι που φτιάχνουν το Ubuntu ντεεε) είναι εντελώς κακόγουστοι! Πλάκα κάνω, γούστα είναι αυτά! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να εγκαταστήσω το OpenSUSE 11.3 αλλά δεν έχω DVD παρα μόνο CD

Αν κατεβάσω το Live KDE θα μπορέσω να κάνω πλήρη εγκατάσταση;

 

ναι, δεν χρειάζεσαι την DVD έκδοση... Οτι εφαρμογή θέλεις την προσθέτεις μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να εγκαταστήσω το OpenSUSE 11.3 αλλά δεν έχω DVD παρα μόνο CD

Αν κατεβάσω το Live KDE θα μπορέσω να κάνω πλήρη εγκατάσταση;

Ναι,αλλά την πρώτη φορά που θα εγκαταστήσεις κάποιο πρόγραμμα θα κατεβούν αυτόματα και κάποιες ελληνικές μεταφράσεις που δεν περιλαμβάνονται στο CD μαζί με codecs,flash κ.ά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα θα βαλω εντελως λινουξ σε ενα 2ο πσ πια να βαλω τελικα ???

 

---------- Προσθήκη στις 18:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:10 ----------

 

Παιδια τελικα θα βαλω εντελως λινουξ σε ενα 2ο πσ πια να βαλω τελικα ???

 

σε λαπτοπ θα τα βαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια τελικα θα βαλω εντελως λινουξ σε ενα 2ο πσ πια να βαλω τελικα ???

σε λαπτοπ θα τα βαλω

Βάλε Ubuntu.

 

Όταν κάνεις την εγκατάσταση να συνδέσεις τον φορητό με ένα καλώδιο ethernet στο internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε Ubuntu.

 

Όταν κάνεις την εγκατάσταση να συνδέσεις τον φορητό με ένα καλώδιο ethernet στο internet.

 

εε δεν το πιασα τι ειναι αφτο το ethernet??? και κατι αλλο θα ειναι σαν να κανω format ετσι θα σβηστουν ολα??

 

---------- Προσθήκη στις 19:13 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:08 ----------

 

εε δεν το πιασα τι ειναι αφτο το ethernet??? και κατι αλλο θα ειναι σαν να κανω format ετσι θα σβηστουν ολα??

 

στο τσακ να το ξεχασω ημουν σε αφτο το λαπτοπ εχω αφτη την συνδεση της βονταφον και ειναι εγκατεστημενο αφτο που γινεται η συνδεση στο λαπτοπακι με αυτο τι θα γινει?

 

---------- Προσθήκη στις 19:16 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:13 ----------

 

εχει μια θυρα αμα βγαλω την μπαταρια και η θυρα γραφει usim card και εκει μπαινει η sim της βονταφον με αυτο τι γιντε λετε να υπαρξει προβλημα??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...