Προς το περιεχόμενο

προγραμματισμος σε Linux


madas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδω και καποιες μερες εχω εγκαταστησει το ubuntu 10.10, και επειδη εδω και καποιους μηνες ασχολουμαι με προγραμματισμο (αυτο τον καιρο μονο με c++) εψαξα να δω τι παιζει με τους ide στο linux και τελικα κατεβασα το eclipse, το codelite, και το qt creator. ομως οταν τα ανοιξα και πηγα να γραψω μου φανηκαν ολα πολυ περιπλοκα και δεν καταλαβαινα τιποτα, και το πιο σημαντικο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι αν η δομη του προγραμματος ειναι ιδια με αυτη των windows (πχ. αν αλλαζουν οι βιβλιοθηκες, η καποιες εντολες, η γενικα οτιδηποτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το eclipse είναι πολύ απλό κατά την άποψή μου. Το χρησιμοποιούσες και στα windows? Αν όχι είναι απλά θέμα 1-2 ημερών να μάθεις τα βασικά.

 

Όσο για τις αλλαγές: Tα system calls (πχ να ανοίξεις ένα socket κλπ) είναι διαφορετικά, τα υπόλοιπα είναι ίδια. Εκτός αν πας σε java, που δεν υπάρχει καμιά διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

madas δοκίμασε μ'έναν text editor όπως το gedit ή με το geany που είναι πολύ μικρό ide.

 

και τη μεταγλώττιση απ'το τερματικό.

 

αργότερα μαθαίνεις το gvim ή το vim που το χρησιμοποιούν όλοι οι cool τυπάδες για να γράψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι η μεταγλώττιση;

 

η ενέργεια του μεταγλωττιστή που είναι o compiler αλα ελληνικά.

 

γιατί είναι τραγικό; του δίνεις ένα κείμενο σε μια γλώσσα, σου το επιστρέφει σε μια άλλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μην αρχισουμε για τις ελληνικες μεταφρασεις, σε παρακαλω.

 

Και οι 2 αποδοσεις της λεξης "compile" στα ελληνικα (μεταφραση, συμπλιση), με την εννοια του τεχνολογικου ορου παντα, ειναι για τα πανηγυρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααααα, μάλιστα. Ε, οχι, τραγικό είναι. :P

Compiling λέγεται η διαδικασία και η ακριβής μετάφραση φαντάζομαι είναι η λέξη "σύνθεση". Είμαι κατά του να μεταφράζονται όλες οι ορολογίες στα Ελληνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι σύνθεση κάνει ο συνθέτης aka linker :P

 

κι εγώ έχω εκνευριστεί με μεταφράσεις όρων.

 

η συγκεκριμένη όμως νομίζω είναι πετυχημένη:

 

μετά+γλώσσα

από το μετά που δηλώνει αλλαγή και το γλώσσα.

 

μεταγλωττιστής : αυτός που αλλάζει (κάτι π.χ. ένα κείμενο) από μια γλώσσα σε μια άλλη.

 

σας αφήνω τώρα γιατί πρέπει να πάω στο πάρτι της ανιψιάς μου. sorry για τυχόν offtopic.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.translatum.gr/forum/index.php?topic=10589.15

χρέος στο 150% ΑΕΠ

άμα πάμε και στη γλώσσα ...

 

εκεί που μας χρωστούσανε, μας πήραν και το βόδι ! :mrgreen:

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για την C++ χτησιμοποιώ το MonoDevelop, το οποίο είναι πολύ απλό στην χρήση και πολύ φιλικό, εχω μείνει ικανοποιημένος.

 

και για την Java, χρησιμοποιώ το Eclipse, το οποίο μπορείς να το χρησιμοποιείσεις για την C++.

 

Φυσικά πάρα πολυ καλό είναι και το NetBeans.

 

 

Διάλεξε και πάρε..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις, μπορω να πω οτι με βοηθησαν αρκετα. μια αλλη ερωτηση που θα ηθελα να κανω ειναι σε τι μορφη θα βγαινουν τα εκτελεσιμα αρχεια, σε exe οπως στα windows η σε καποια αλλη μορφη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αρχεία στα UNIX (και τα UNIX-οειδή) συστήματα δέν χαρακτηρίζονται από το extension τους. Η συλλογή GNU compilers για C και C++ παράγει ELF binaries.

Περισσότερες πληροφορίες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...