Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Linux, Αρχάριος


BikerZ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά... είμαι νέο μέλος και όπως λέει και το θέμα, θέλω να βάλω Linux (για πρώτη φορά)

 

Έχω έναν παλιό υπολογιστή με τις εξής δυνατότητες:

Pentium 3 3.2 GHz

Ram 512ΜΒ

 

Θα ήθελα να μάθω ποιά έκδοση Linux (άμα παίζει ρόλο) ταιριάζει σε αυτές τις δυνατότητες ώστε να την κατεβάσω, και πώς θα την εγκαταστήσω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλωσήρθες.

 

αν έχεις ενσύρματη σύνδεση στο δίκτυο σε αυτό τον υπολογιστή, σου προτείνω Debian Xfce.

 

Δηλαδή διανομή Debian με το περιβάλλον εργασίας Xfce.

 

Μπορείς να το κατεβάσεις από δω: direct link

 

----------------------------------

 

Aφού κατεβεί, γράψε το iso με τη χαμηλότερη δυνατή ταχύτητα εγγραφής.

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το InfraRecorder:

cd_windows_01_medium.jpg

 

----------------------------------

 

Bοηθητικά βίντεο εγκατάστασης Debian στα ελληνικά, από τον nikolaosx1:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=OGbBUguZQ2Y[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=oh-JfEBrWTs[/ame]

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=wk5uw9-XBq4[/ame]

 

και για ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά... είμαι νέο μέλος και όπως λέει και το θέμα, θέλω να βάλω Linux (για πρώτη φορά)

 

Έχω έναν παλιό υπολογιστή με τις εξής δυνατότητες:

Pentium 3 3.2 GHz

Ram 512ΜΒ

 

Θα ήθελα να μάθω ποιά έκδοση Linux (άμα παίζει ρόλο) ταιριάζει σε αυτές τις δυνατότητες ώστε να την κατεβάσω, και πώς θα την εγκαταστήσω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :-)

Δεν μπορείς να βάλεις και άλλη μνήμη ή να εγκαταστήσεις GNU/Linux σε άλλον υπολογιστή;Γιατί με 1GB+ μπορείς να εγκαταστήσεις ότι θες.

Αν όχι,βάλε openSUSE LXDE (κάψε το iso σε ένα CD/DVD και εκίνησε με αυτό τον υπολογιστή,βάζοντας το κατά την εκκίνηση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιστοιχα, υπαρχει και το xubuntu, η xfce εκδοση του ubuntu.

Καις το iso σε cd και Bootareis κατα την εκκινηση του υπολογιστη.

Αν το user-friendliness ειναι αυτο που ψαχνεις, τοτε xubuntu ή το opensuse που προτεινε ο απο πανω. Αν θες κατι που θα σε βαλει για τα καλα στο ψητο, βαζεις το debian Που προτεινε ο twiner. Οπως και να 'χει, να εχεις στο μυαλο σου, οτι με το debian, ισως χρειαστει να ψαχτεις λιγο παραπανω, ειδικα στην αρχη. Τα υπολοιπα προσφερουν λιγο πιο αυτοματοποιημενες διαδικασιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά... Θα δοκιμάσω κάποια από αυτά και θα ξανά στείλω. Έχω και ένα καινούργιο laptop με Windows 7 αλλά δε θέλω να το ταλαιπωρώ. Κρατάω τον παλιό (5 χρονών περίπου) για τα "πειράματα".

 

Έχω δύο σκληρούς δίσκους και θέλω στον δεύτερο να βάλω Linux... Εκτός άμα είναι πιο εύκολο να κάνω κατευθείαν boot από το CD

 

Θα προτιμήσω την πιο user-friendly λύση μιας και δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα με linux.

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να βάλω linux, έτσι ώστε ψάχνοντας να μάθω 2 πράγματα παραπάνω μιας και είμαι σε ΤΕΙ "πληροφορικής". Βέβαια εδώ μαθαίνουμε μόνο τα τελείως βασικά πάνω σε C/C++ και SQL αλλά τέλος πάντων. Με τραβάει πιο πολύ ο προγραμματισμός παρά η λογιστική και τα οικονομικά (ναι, κάνουμε ΛΙΓΟ από όλα)

 

Edit: Twiner προσωπικά δεν έχω ενσύρματη σύνδεση αλλά μάλλον θα κατεβάσω το iso από net-cafe η κάποιο φίλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός άμα είναι πιο εύκολο να κάνω κατευθείαν boot από το CD
Θα κάνεις boot από το CD και θα επιλέξεις εγκατάσταση.Μετά την εγκατάσταση,δεν θα χρειάζεσαι το CD.

 

Θα προτιμήσω την πιο user-friendly λύση μιας και δεν έχω ασχοληθεί μέχρι τώρα με linux.
openSUSE λοιπόν.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να έχω σε ένα δίσκο μόνο Linux είναι πιο περίπλοκο?

Ο οδηγός εγκατάστασης θα κάνει τις κατατμήσεις μόνος του,αν θες να αλλάξεις κάτι προσπάθησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο οδηγός εγκατάστασης θα κάνει τις κατατμήσεις μόνος του,αν θες να αλλάξεις κάτι προσπάθησε.

 

Είμαι λίγο άπειρος και δε κατάλαβα. Εννοείς ότι η εγκατάσταση των Linux γίνεται σε ξεχωριστώ κομμάτι στον δίσκο από τα Windows? Δουλεύουν ανεξάρτητα δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λίγο άπειρος και δε κατάλαβα. Εννοείς ότι η εγκατάσταση των Linux γίνεται σε ξεχωριστώ κομμάτι στον δίσκο από τα Windows? Δουλεύουν ανεξάρτητα δηλαδή?

O δίσκος χωρίζεται σε κατατμήσεις,δηλαδή σε τμήματα στα οποία εγκαταστιέται το λειτουργικό.Το σύστημα αρχείων των Windows είναι διαφορετικό από αυτό του Linux.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Disk_partitioning

http://en.wikipedia.org/wiki/File_system

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

pentium 3 στα 3ghz???

 

κάπου έκανες λάθος!!!

 

pentium 3 πήγαν μέχρι 1,5ghz αν θυμαμε καλά, παντός δεν φτάσανε τα 2

 

αν έχεις pentium 4 στα 3 ghz

 

βάλτου ακόμα 512 ram και είσαι οκ για ubuntu 10.10 αυτό τρέχω τώρα σε αντίστοιχο μηχάνημα και είναι μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 512 RAM, προτείνω xubuntu.

 

Αν μπορέσεις να φτάσεις 1 GB, βάλε ubuntu 10.10 με κλειστά μάτια. Εφόσον είσαι αρχάριος, κάποια επιλογή σε ubuntu είναι η καλύτερη λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορείς να βάλεις και άλλη μνήμη ή να εγκαταστήσεις GNU/Linux σε άλλον υπολογιστή;Γιατί με 1GB+ μπορείς να εγκαταστήσεις ότι θες.

 

Αν όχι,βάλε openSUSE LXDE (κάψε το iso σε ένα CD/DVD και εκίνησε με αυτό τον υπολογιστή,βάζοντας το κατά την εκκίνηση).

 

 

Και γιατι να βαλει παραπανω ram?

 

512mb ειναι υπεραρκετα για linux και τις καθημερινες δουλειες. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...