Προς το περιεχόμενο

Καψιμο εκτυπωτη/router συνδεδεμενων σε πολυμπριζο ασφαλειας


louben

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια να κανω μια ερωτηση?Εχω το belkin surgecube και πανω του πολυμπριζο με τον υπολογιστη, το ρουτερ, την οθονη, και τον εκτυπωτη -φαξ.Τις προαλλες κατα τη διαρκεια καταιγιδας και κεραυνου που επεσε κοντα εγιναν τα εξης:

1)ΣΤο ρουτερ χαλασε η μια θυρα ethernet.

2)Kahκε ο εκτυπωτης(μου βγαζει μηνυμα turn it on and off αλλα δε γινεται τιποτα καια πο οτι μου ειπαν στην HP καηκε μαλλον η πλακετα

Το ωραιο ειναι οτι το φωτακι του surgecube εξακολουθει να ειναι πρασινο.Ειναι δυνατον>?

Ειχα εμπιστοσυνη σε αυτο και νομιζα οτι σε αντιστοιχη περιπτωση το πολυ να καιγοταν το πολυμπριζο αλλα τωρα εχω προβληματιστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να τους ζητήσεις αποζημίωση? Τα παρακάτω από το site της Belkin

"Belkin surge protectors are built to the highest standards and are backed by a genuine lifetime product replacement warranty that covers the surge protector and any equipment properly connected to it. "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές εταιρίες που δίνουν τέτοιου είδους εγγυήσεις, υποτίθεται καλύπτοντας μέχρι και 50.000 ευρώ ζημιάς.

 

Υπάρχει όμως κανένας που να έχει αποζημιωθεί από την belkin ή την apc;

Πως μπορεί κάποιος να αποδείξει ότι κάηκαν οι συσκευές του ενώ ήταν συνδεδεμένες στο πολύπριζο;

Θα έρθει άτομο της εταιρίας για να ελέγξει τα ηλεκτρολογικά και τις καμένες συσκευές;

 

Σοβαρά ρωτάω, γιατί δεν έχω ιδέα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑι εμενα το συνοδευτικο εγχειριδιο ελεγε για αποζημιωση εως 50000 ευρω.

Για να κανεις claim πρεπει να συμπληρωσεις ενα μακροσκελες κειμενο ,να στειλεις το πολυμπριζο με δικα σου εξοδα(θατο ελεγξουν για να δουν Αν οντως φταιει) και αν χρειαστει να στειλεις ΚΑΙ τις κατεστραμμενες συσκευες παλι με δικα σου εξοδα.

Οπως αντιλαμβανεστε αλλη μια περιπτωση εξαπατησης του τελικου καταναλωτη αφου οι οροι ειναι τοσο επαχθεις που ουσιαστικα ακυρωνουν την ουσιΑ ΤΗς πραξης.

Παντως οφειλω να ομολογησω οτι δεν με παει.Se ups συνδεδεμενος υπολογιστης μου καηκε και τωρα αυτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια να κανω μια ερωτηση?Εχω το belkin surgecube και πανω του πολυμπριζο με τον υπολογιστη, το ρουτερ, την οθονη, και τον εκτυπωτη -φαξ.Τις προαλλες κατα τη διαρκεια καταιγιδας και κεραυνου που επεσε κοντα εγιναν τα εξης:

1)ΣΤο ρουτερ χαλασε η μια θυρα ethernet.

2)Kahκε ο εκτυπωτης(μου βγαζει μηνυμα turn it on and off αλλα δε γινεται τιποτα καια πο οτι μου ειπαν στην HP καηκε μαλλον η πλακετα

Το ωραιο ειναι οτι το φωτακι του surgecube εξακολουθει να ειναι πρασινο.Ειναι δυνατον>?

Ειχα εμπιστοσυνη σε αυτο και νομιζα οτι σε αντιστοιχη περιπτωση το πολυ να καιγοταν το πολυμπριζο αλλα τωρα εχω προβληματιστει.

 

μήπως καήκανε απο το τηλέφωνο...?? η γραμμή του τηλεφώνου ήταν στο surge protector..?? πιο εύκολο μου φαίνεται να έγινε η δουλειά απο εκεί παρά απο ΔΕΗ .. (και εμένα πριν μια βδομάδα κάηκαν όλα τα ethernet στο router, η μία ethernet του υπολογιστή μου, η κάρτα δικτύου του λαπτοπ της αδερφής μου) .. και τώρα αγόρασα αυτό: http://www.mgmanager.gr/product/12243/apc-surgearrest-1-tel.html ... θα δούμε στην επόμενη καταιγίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι προβλημα και να εχουν(που δεν εχουν)αυτος δε θα επρεπε να ειναι ο ρολος των surge protectors?

 

Όχι ακριβώς. Αν πχ έχεις μεγάλες διακυμάνσεις τάσεως στο σπίτι σου τι να σου κάνει το

surge protector. Άλλωστε κι αυτά έχουν περιορισμούς δεν είναι πανάκεια. Ουσιαστικά

είναι καλύτερο να έχεις κάποιο από το να μην έχεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ντε

και καλά θα σε σώσει. Εγώ προσωπικά δεν βάζω τίποτα πάνω στις συσκευές μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ακριβώς. Αν πχ έχεις μεγάλες διακυμάνσεις τάσεως στο σπίτι σου τι να σου κάνει το

surge protector. Άλλωστε κι αυτά έχουν περιορισμούς δεν είναι πανάκεια. Ουσιαστικά

είναι καλύτερο να έχεις κάποιο από το να μην έχεις χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ντε

και καλά θα σε σώσει. Εγώ προσωπικά δεν βάζω τίποτα πάνω στις συσκευές μου.

 

Με έχει σώσει άπειρες φορές και έχω βάλει σχεδόν παντού. Κάνουν πολύ καλή δουλειά και ειδηκά για τις μικροδιακοπές.

Τώρα για το φίλο θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Lucid...τσέκαρε μήπως πήρε απο τον ΟΤΕ...αυτόν δεν τον σκέφτεται κανείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχει σώσει άπειρες φορές και έχω βάλει σχεδόν παντού. Κάνουν πολύ καλή δουλειά και ειδηκά για τις μικροδιακοπές.

Τώρα για το φίλο θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Lucid...τσέκαρε μήπως πήρε απο τον ΟΤΕ...αυτόν δεν τον σκέφτεται κανείς...

 

Δεν πρεσβεύω το να μην τα χρησιμοποιούμε αλλά πως το ξέρεις ότι σε έχουν σώσει και μάλιστα άπειρες φορές; Είναι καλύτερα από το τίποτα αλλά είναι ψευδαίσθηση ότι προστατεύουν πάντα και επιμένω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, σε περίπτωση κεραυνού, ο μόνος 100% τρόπος να μην πάθει βλάβη κάποια ηλεκτρική συσκευή είναι να μη βρίσκεται συνδεδεμένη με το ρεύμα. Όλες αυτές οι συσκευές προφυλάσσουν αλλά δεν σ εξασφαλίζουν απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος, σε περίπτωση κεραυνού, ο μόνος 100% τρόπος να μην πάθει βλάβη κάποια ηλεκτρική συσκευή είναι να μη βρίσκεται συνδεδεμένη με το ρεύμα. Όλες αυτές οι συσκευές προφυλάσσουν αλλά δεν σ εξασφαλίζουν απόλυτα.

 

το χω πεί εγώ οτι γαμ*** ο Δίας αλλα ποιός με ακούει... :mad::mad:

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν επιμενω και για αυτο και δεν το κυνηγαω με την Belkin.ΚΑι αυτο γιατι αφενος αν και ειχε επιλογη οτε Δεν την ειχα συνδεσει και αφετερου γιατι και οι δυο συσκευες που ηταν συνδεδεμενες ηταν μεσω οτε(φαξ-ρουτερ).Επισης ετα 200 μετρα υπαρχει αλεξικεραυνο της περιοχης και μαλλον εσκασε εκει ο κεραυνος.Βεβαια το κουφο ειναι οτι μονο στο σπιτι μου επεσαν οι ασφαλειες στα γειτνιαζοντα σπιτια οχι.Θα συμφωνησω παντως με τον προλαλησαντα φιλο οτι προστατευουν ΜΕΡΙΚΩΣ και οχι ολικως και οτι πιο πολυ ψυχολογικη ειναι η χρηση τους.

Ασχετο υπαρχει προστασια κατα της υπερτασης που να μπαινει κεντρικα γιατι οταν ειχα ρωτησει καποτε δεν ειχα λαβει απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑι αυτο γιατι αφενος αν και ειχε επιλογη οτε Δεν την ειχα συνδεσει και αφετερου γιατι και οι δυο συσκευες που ηταν συνδεδεμενες ηταν μεσω οτε(φαξ-ρουτερ).
κακώς... τώρα όμως έμαθες με τον δύσκολο τρόπο (όπως και εγώ) .. το θέμα είναι όμως αν θα σε είχε προστατέψει αν την είχες συνδέσει.. αυτό δεν το ξέρουμε. και εγώ περιμένω την επόμενη ατυχία για να μάθω...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κ εγω εχω αυτο αλλα δεν εβαλα κ το τηλεφωνο πανω... σκεφτηκα οτι αν γινει καμια πατατα απο οτε η δεη να μην επηρεασει το ενα το αλλο...

μπακαλιστικη σκεψη, ατεκμηριωτη αλλα ετσι το ειδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...