Προς το περιεχόμενο

Linux σε αρχαιο λαπτοπ (armada 1700)


uaina

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απεκτησα προχτες το πανεμορφο compaq armada 1700

(οριστε τα χαρακτηριστικα: http://www.dealtime.co.uk/Compaq-Armada-1700-316390-052/prices μονο που εμενα εχει 160ΜΒ ραμ παρακαλω B))

 

και θα ηθελα να μου πειτε καμια διανομη να του περασω και να τρεχει. τo ubuntu meerkat που δοκιμασα επειδη το ειχα προχειρο απο το κανονικο λαπτοπ δεν φορτωσε ποτε (ή μπορει να μην περιμενα αρκετα). αλλα και παλι δεν θελω κατι απλα να δουλευει να μπορω να γραφω και να βλεπω καμια σελιδα. θελω καποια διανομη να μπορω να μαθω κι εγω τπτ. θελω να πειραματιστω και να αρχισω να καταλαβαινω το λινουξ καλυτερα.

 

ειδα κατι σελιδες που λεγαν οτι τρεξαν debian ειδα και red hat (υπαρχει ακομα αυτη; ) αλλα δεν καταλαβαινω γιατι η debian ειναι 8cd. δεν νομιζω οτι θα εχει τον απαιτουμενο σκληρο δισκο γι αυτο το πραμμα. 4+GB εχει μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο την υπογραφη μου ..σχεδον το ιδιο hardware εχουμε.

Απο το debian θες μονο το net install iso.(περιπου 200 mb) και μετα προχωρας.

Περιγραφω λεπτομερως στο Project-Linux και παλιο hardware.

 

Για οποιαδηποτε βοηθεια εδω ειμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια σελιδα θα μπορεις να βλεπεις αλλα υπο προυποθεσεις. youtube σελιδες με flash και λοιπα πιστευω θα πρεπει να τα ξεχασεις. To laptop δεν ειναι φτιαγμενο για αυτη τη χρηση. Ακολουθησε τις οδηγιες του tritonas00

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδα κατι σελιδες που λεγαν οτι τρεξαν debian [...] αλλα δεν καταλαβαινω γιατι η debian ειναι 8cd. δεν νομιζω οτι θα εχει τον απαιτουμενο σκληρο δισκο γι αυτο το πραμμα. 4+GB εχει μονο.

 

Μόνο το 1ο CD χρειάζεται. Με ένα ελαφρύ WM πιστεύω ότι 1-1,5GB θα πάει η εγκατάσταση. Βέβαια ανάλογα και τι θα βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το 1ο CD χρειάζεται. Με ένα ελαφρύ WM πιστεύω ότι 1-1,5GB θα πάει η εγκατάσταση. Βέβαια ανάλογα και τι θα βάλεις.

 

το net install χρειαζεται και οταν τον ρωτησει τι να βαλει να μην επιλεξει τιποτα.

 

Τα γραφω στον οδηγο.

 

@disqualified +1

 

ξεχνας flash κλπ αλλα για youtube με την βοηθεια ενος script και mplayer κατι μπορουμε να κανουμε.

 

 

Ποια καρτα γραφικων εχει?Καμια s3 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο την υπογραφη μου ..σχεδον το ιδιο hardware εχουμε.

Απο το debian θες μονο το net install iso.(περιπου 200 mb) και μετα προχωρας.

Περιγραφω λεπτομερως στο Project-Linux και παλιο hardware.

 

Για οποιαδηποτε βοηθεια εδω ειμαστε.

 

:shifty: αυτος εισαι!! χεχεε..

 

ευχαριστω και τους 3 σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι καρτα γραφικων εχει να σου πω την αληθεια.

 

α και μια ερωτηση που μου ηρθε. δεν καταλαβα τι μπορω να αγορασω για USB 2.0 και αν μπορω να αγορασω καποια καρτα για ασυρματο νετ..;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και άμα δεν έχει πρόσβαση στο internet; :Ρ

 

Να το κατεβασει απο το κανονικο του pc,να χτισει το συστημα σε μια εικονικη μηχανη οπως θελει,να κανει remaster σε ενα iso,να το καψει και τελος να το εγκαταστησει κανονικα στο παλιο laptop.(με 486 kernel εννοειται.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κατεβασει απο το κανονικο του pc,να χτισει το συστημα σε μια εικονικη μηχανη οπως θελει,να κανει remaster σε ενα iso,να το καψει και τελος να το εγκαταστησει κανονικα στο παλιο laptop.(με 486 kernel εννοειται.)

 

ευτυχως μιλας σε τριτο ενικο και μπορω να κανω πως δεν το ειδα. γιατι δεν ξερω να τα κανω αυτα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω τι καρτα γραφικων εχει να σου πω την αληθεια.

 

α και μια ερωτηση που μου ηρθε. δεν καταλαβα τι μπορω να αγορασω για USB 2.0 και αν μπορω να αγορασω καποια καρτα για ασυρματο νετ..;;

 

εχει pcmcia ?

 

edit

http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/10011_div/10011_div.HTML

 

Εχει αρα μπορεις να παρεις μια ομορφη καρτουλα pcmcia που σε βγαζει σε 2 usb 2.0 θυρες.

Καθως και μια ethernet καρτα ..ή εχει ?

 

Εχω την equip USB 2.0 cardbus

 

οταν περασεις το base debian δωσε ενα lspci | grep VGA να δουμε ακριβως ποια εχει.

 

---------- Προσθήκη στις 14:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:04 ----------

 

ευτυχως μιλας σε τριτο ενικο και μπορω να κανω πως δεν το ειδα. γιατι δεν ξερω να τα κανω αυτα :lol:

 

και ομως το παλιο αυτο μηχανημα θα σου μαθει παρα πολλα.

 

Αν παλι δεν εχεις διαθεση να ασχοληθεις τοτε ξεχνα τον οδηγο μου και κατεβασε καμια παλια εκδοση του pupply linux με 2.4 πυρηνα και have fun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει pcmcia ?

 

edit

http://h18000.www1.hp.com/products/quickspecs/10011_div/10011_div.HTML

 

Εχει αρα μπορεις να παρεις μια ομορφη καρτουλα pcmcia που σε βγαζει σε 2 usb 2.0 θυρες.

Καθως και μια ethernet καρτα ..ή εχει ?

 

Εχω την equip USB 2.0 cardbus

 

οταν περασεις το base debian δωσε ενα lspci | grep VGA να δουμε ακριβως ποια εχει.

 

---------- Προσθήκη στις 14:14 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:04 ----------

 

 

και ομως το παλιο αυτο μηχανημα θα σου μαθει παρα πολλα.

 

Αν παλι δεν εχεις διαθεση να ασχοληθεις τοτε ξεχνα τον οδηγο μου και κατεβασε καμια παλια εκδοση του pupply linux με 2.4 πυρηνα και have fun.

 

 

 

αυτο ακριβως θελω. να μου μαθει πολλα. βασικα ηθελα να αγορασω κανενα μεταχειρισμενο εδω και καιρο για να δοκιμασω τπτ αλλα δεν ειχα λεφτα. μετα ειπαν στον θειο μου στην δουλεια να πεταξει αυτο εδω και το πηρε και το πηρα και εχω καταχαρει :Ρ

 

βασικα απο οτι βλεπω δεν εχει θυρα για ιντερνετ. εχει μια σαν αυτη του τηλεφωνου μονο. δλδ το μικρο μεγεθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο ακριβως θελω. να μου μαθει πολλα. βασικα ηθελα να αγορασω κανενα μεταχειρισμενο εδω και καιρο για να δοκιμασω τπτ αλλα δεν ειχα λεφτα. μετα ειπαν στον θειο μου στην δουλεια να πεταξει αυτο εδω και το πηρε και το πηρα και εχω καταχαρει :Ρ

 

βασικα απο οτι βλεπω δεν εχει θυρα για ιντερνετ. εχει μια σαν αυτη του τηλεφωνου μονο. δλδ το μικρο μεγεθος

 

εχεις πμ

 

μπορεις να βολευτεις με μια FPC-0106TX PCMCIA Card Bus Adapter ethernet καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...