Προς το περιεχόμενο

Προβλήμα σε Linux ubuntu


mitsosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας αντιμετοπιζω ένα Πρόβλημα με το δεύτερο λειτουργικό του υπολογιστή μου ο οποίος έχει και windows xp professional πάνω,δεν έχω κάνει διαχωρισμό δίσκου και όταν κάνει εκκίνηση με βάζει να επιλέξω πιο λειτουργικό θέλω.το Πρόβλημα είναι οτι οπότε πάω να κατεβασω μέσω του mozzila τρέχοντας τα Linux και όταν το αρχείο που κατευαζω έχει φτάσει να έχει χωρητικότητα γύρω στα 250mb μου λέει ότι δεν έχω άλλο χώρο στον δίσκο ενώ έχω 13gb άδεια.τι συμβαίνει σας παρακαλώ ριξτε τα φώτα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Πρόβλημα χρειάζεται άμεση επίλυση γιατί πρέπει να κάνω πρακτική για τις ασκήσεις της σχολής (πρεπει να βγάλω 10 προγραματα σε 5 ώρες χρησημοποιοντας kwrite editor και gcc compiler αν τα λέω καλά,και για να τα κατεβασω αυτά χρειάζομαι χώρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να δεις που αποθηκεύονται τα αρχεία που κατεβάζεις.

Πήγαινε στο firefox (αν κατάλαβα με αυτόν κατεβάζεις) εργαλεία - λήψεις αρχείων - δεξί κλικ πάνω σε ένα αρχείο και Ανοιγμα φακέλου

 

Μάλλον θα χρειαστεί να μεταφέρεις τα ήδη κατεβασμένα σε άλλο partition για ν' αδειάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως

- εκανες εγκατασταση μεσω wubi, το οποιο δεσμευσε μερικα GB απο το partition των windows

- με updates κλπ καταναλωσες ολο αυτο το χωρο και

τωρα εισαι με τα χερια δεμενα...

 

...γιατι

- δεν ειναι καποιο ξεχωριστο partition για να το μεγαλωσεις με το αναλογο εργαλειο γιατι στην ουσια ολη η εγκατασταση του ubuntu ειναι ενα αρχειο καπου στο σκληρο σου

- δεν μπορεις να παρεις τα αρχεια σου απο εκει αν δεν μπεις μεσα στην ιδια την εγκατασταση που εχεις, πχ λυσεις με live cd δεν θα εχουν αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύστημα αρχείων Size Used Avail Use% Mounted on

/dev/loop0 2,7G 2,4G 203M 93% /

none 496M 232K 496M 1% /dev

none 501M 360K 501M 1% /dev/shm

none 501M 88K 501M 1% /var/run

none 501M 0 501M 0% /var/lock

/dev/sda1 75G 62G 14G 82% /host

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε από ότι φαίνεται έχεις μόνο 203Mb ελεύθερα στο partition που είναι τα ubuntu (loop0). Τα 62 GB που έχεις ελεύθερα είναι σε άλλο partition, αλλά τα προγράμματα δεν εγκαθιστούνται σε αυτό. Αν θέλεις απλά να σώσεις αρχεία εκεί λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα. Τώρα γιατί συνέβη αυτό στο είπαν οι προηγούμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...