Προς το περιεχόμενο

Μερικές ερωτήσεις για το Debian


g1annis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοίγω 3-4 διαφορετικά θέματα, θα ήθελα να κάνω από αυτό το θέμα ερωτήσεις για μερικά προβλήματα που αντιμετωπίζω. Κατ' αρχάς χρησιμοποιώ Debian Squeeze:

 

1. Οι ιστοσελίδες στα ελληνικά, εμφανίζονται με μικροσκοπικούς χαρακτήρες. πχ η αρχική σελίδα του insomnia εμφανίζεται με χαρακτήρες μισούς σε μέγεθος από αυτούς που εμφανίζονται σε μια αναζήτηση του Google. Οι χαρακτήρες του adsl.gr θέλουν μεγενθυντικό φακό. Τι μπορεί να φταίει;

 

Υποσημείωση: εννοείται δεν έχω πειράξει ούτε το zoom, ούτε το Edit-->Preferences-->Content-->Fonts & Colors δεν έχει πειραχτεί. Έχω εγκατεστημένο το msttcorefonts.

 

2. Παρότι η σύνδεση στο internet δουλεύει μια χαρά ο networkmanager-applet δείχει να μην υπάρχει σύνδεση (έχει αυτό το μικρό x κάτω δεξιά) και όταν πατάω αριστερό κλικ πάνω του εμφανίζει

Wired Network

Device not managed

Εδώ να πω ότι με το που το έβαλα το Debian επειδή σπάστηκα με κάτι γελοίες εξαρτήσεις του τύπου "αν απεγκατστήσεις το totem πρέπει να βγάλεις 200 εφαρμογές κλπ" έκανα ένα apt-get autoremove --purge gnome-desktop-environment και μετά apt-get install gnome-core. Στη συνέχεια εγκατέστησα ότι χρειαζόμουν. Να σημειώσω εδώ ότι έχω εγκαταστήσει ΟΛΑ τα προτεινόμενα πακέτα που προτείνει ο networkmanager. Άρα έχω λόγους να πιστεύω ότι ΔΕΝ φταίει η αφαίρεση και επανεγκατάσταση του GNOME. Μάλλον για bug μου κάνει. Έχει κάποιος καμια ιδέα;

 

3. Πως εγκαθιστώ ελληνική αυτόματη διόρθωση για τις εφαρμογές; πχ για το openoffice, το empathy, το firefox κλπ; Στο Ubuntu που είχα για 6 χρόνια αν ήθελες να βάλεις ελληνική υποστίρηξη απλά άνοιγες τη σχετική εφαρμογή και έκανες τικ στις γλώσσες που ήθελες και αυτό τις εγκαθιστούσε. Μετά μπορούσες να έχεις το gnome σε ότι λγώσσα ήθελες αλλά το spellcheck υπήρχε και για τα αγγλικά και για τα ελληνικά. Εδώ στο debian πως το καταφέρνω αυτό;

 

---------- Προσθήκη στις 13:31 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:15 ----------

 

Να προσθέσω στο 1ο ερώτημα ότι αυτό το πρόβλημα δεν το αντιμετωπίζω ΜΟΝΟ στο Firefox, αλλά και στον Epiphany που δοκίμασα. Άρα πιθανότατα ΔΕΝ είναι πρόβλημα του Firefox. Χωρίς να είμαι ειδικός, εκτιμώ ότι είναι θέμα γραμματοσειρών. Όποιος ξέρει περισσότερα ας δώσει τα φώτα του :eek:

 

---------- Προσθήκη στις 13:46 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 13:31 ----------

 

1. Το πρώτο το έφτιαξα νομίζω. Άνοιξα το Firefox και πήγα στις ρυθμίσεις μέσω του about:config. Στο φίλτρο έδωσα dpi και στη ρύθμιση layout.css.dpi άλλαξα την τιμή από 0 σε -2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το openoffice,πρέπει να κάνεις

>apt-get install openoffice.org-l10n-el

Μετά να ανοίξεις μια απο τις εφαρμογές του και πας Tools>Options>Language Settings>Languages

και το φτιάχνεις.

Όσο για τον networkmanager και πιο παλιά είχε ένα bug.Υπήρχε μια διόρθωση αλλα δε τη βρίσκω προς στιγμήν.Παντός αμα θες διαφορετικό διαχειριστή δικτύων σου προτείνω wicd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το openoffice,πρέπει να κάνεις

>apt-get install openoffice.org-l10n-el

Μετά να ανοίξεις μια απο τις εφαρμογές του και πας Tools>Options>Language Settings>Languages

και το φτιάχνεις.

Όσο για τον networkmanager και πιο παλιά είχε ένα bug.Υπήρχε μια διόρθωση αλλα δε τη βρίσκω προς στιγμήν.Παντός αμα θες διαφορετικό διαχειριστή δικτύων σου προτείνω wicd.

Τέλειος. Και για το OpenOffice και για το wicd. Καθώς ψάχνω μέρες τώρα να βρω λύση για το network manager διαπίστωσα ότι ...τον κράζει πολύς κόσμος διεθνώς το networkmanager applet.

 

Μια χαρά με το wicd!

 

Ευχαρστώ φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις γραμματοσειρες.

Σιγουρεψου, πιθανον μεσα απο τις ρυθμισεις του gnome, οτι ξεκιναει με στα 96dpi (ειτε ο xorg ειτε το gnome).

Βεβαια, αν ηταν εκει το προβλημα, θα το εβλεπες σε ολες τις εφαρμογες και οχι απλα σε ιστοσελιδες...

 

Περι nm και wicd.

Ο nm βγαζει "not managed connection" γιατι οι ρυθμισεις για το συγκεκριμενο interface εχουν οριστει απο το /etc/network/interfaces, και πολυ σωστα δεν παρεμβαινει σε αυτο.

Το wicd απο την αλλη αγνοει την παραπανω ρυθμιση.

Για τον παραπανω λογο, οταν χρησιμοποιεις nm/wicd, καλο ειναι να εχεις μονο το lo στο /etc/network/interfaces.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...