Προς το περιεχόμενο

Virtualization + host καρτα ηχου


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια M-AUDIO - Fast Track USB και θελω να την χρησιμοποιησω native σε εκονικη μηχανη με windows 7.

 

Kαι με vbox και με vmware σε debian την βλεπουν τα win κανονικα περναω και τους drivers ολα οκ..αλλα ο ηχος ειναι παραμορφωμενος.

 

Δοκιμασα να αποκοψω τελειως την καρτα απο το linux (σταματημα alsa,ξεφορτωμα module)ωστε να χρησιμοποιηθει εξολοκληρου στο εικονικο μηχανημα αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.

 

Υπαρχει πιθανοτητα να γινει σωστα κατι τετοιο ωστε να μπορω να δουλευω τις επαγγελματικες εφαρμογες που εχω σαν ανθρωπος και να κανω επιτελους την οριστικη μεταβαση σε debian και στο desktop ή οχι ?

 

Υπαρχει γενικα καποιος περιορισμος λογο του emulation?

 

Δεν επικοινωνει απευθειας?

 

Δεν θελω απλα ηχο στο εικονικο μηχανημα , θελω να χρησιμοποιηθει μεσω usb πληρως η καρτα ηχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα περι audio του vbox εχεις ορισει κατι για καρτα? Καλυτερα να μην βαλεις εκει τιποτα.

 

[ ] Enable audio

 

http://www.virtuatopia.com/images/0/05/Virtualbox_audio_settings.jpg

 

Σε παρακαλω ξαναδιαβασε τι γραφω.Δεν θελω την emulated παροχη ηχου.Αυτο το εχω κλειστο.

 

Θελω την real usb καρτα οπως πολυ καλα την βλεπει αλλα ο ηχος ειναι χαλια.

 

Aυτην δηλαδη.

 

201010301320251280x1024.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ελεγα. Εκει (στο Audio) να μην εχεις καν καποια καρτα για να κανει emulate. Οχι απλα "null", να ειναι εντελως ξετικαρισμενο εννοω.

 

Μετα ισως να ειναι... latency μεταξυ του χρονου που θα χρειαστει για να περασει το σημα του ηχου απο το guest στο host και αναποδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν το διευκρινισα, κλειστο το εχω.

 

Περα απο το module του host που το κλεινω ή το βαζω να μην φορτωνει καθολου στην εκκινηση ...πως μπορω να αποκοψω τελειως αυτην την καρτα απο τον host (θα χρησιμοποιει την ενσωματωμενη το debian για απλο playback) ή μονο αυτο μπορω να κανω?(δηλαδη απλα ξεφορτωμα module)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ο jim_p είναι. Το USB passthrough στην εικονική μηχανή κοστίζει σημαντικά και σε latency και σε bandwidth. Η εργασία με οποιαδήποτε multimedia USB συσκευή καθίσταται προβληματική όταν γίνεται μέσω virtualization. Τουλάχιστον μέχρι να έρθουν στο προσκήνιο νέες τεχνολογίες (I/O virtualization, βλ. AMD IOMMU, Intel VT-d) και να υποστηριχθούν σωστά από τις Virtualization πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 9 μήνες μετά...

Επαναφερω το θεμα.

 

 

Δρομολογησα την εξοδο του προγραμματος επεξεργασιας ηχου (guest - nuendo) με jack (για windows) μεσω της καρτας δικτυου (του guest) στον jack του host (arch).

 

Με μεγαλο buffer size ολα αψογα - μεγαλο latency βεβαια - κανενα dropout ομως.

 

 

Η καρτα εχει hardware monitor οποτε δεν με ενδιαφερει για τα φυσικα οργανα.

 

Το μονο που δεν μπορω να κανω ομως ειναι να παιξω και να ακουω real time εικονικα οργανα(vst)

 

Ναι μεν με χαμηλο buffer size παιρνω ~5 ms latency αλλα εχω dropouts ( απτον guest παντα)

 

Εχω ορισει 1000 Gbit ethernet στον guest αλλα και παλι.

 

 

201109150802141280x1024.png

 

 

Oυτε usb , ουτε drivers , ουτε virtual καρτα ηχου , ουτε τιποτις.

 

Pure network stream με απλη δρομολογηση απο τον jack.

 

Οποτε .....εχουμε προοδο. :rolleyes: :rolleyes:

 

http://trac.jackaudio.org/wiki/WalkThrough/User/NetJack2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγώ έχω μια firewire maudio και με virtual παίρνω τα @@ μου.. αυτό που λέει ο parsi.. multimedia και virtual δε πάνε ακόμη μαζί..

 

άσχετο.. το nuedo το παίζεις μέσω wine? Αν ναι πως πάει σε απόδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , σε vbox.

 

Αλλα δρομολογω ηχο στον jack του host μεσω δικτυου.

 

Για μεγαλο latency ειναι οκ.

 

(πρεπει να εχεις και δυνατη cpu βεβαια)

 

Οταν υποστηριξουν jack στο vbox τοτε λυνεται αυτοματως και το προβλημα του latency.

 

Το εχουν ζητησει πολλοι αυτο το feature.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...