Προς το περιεχόμενο

Seagate Freeagent Go 500GB: Περίεργο πρόβλημα


Dr.Fuzzy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε Ubuntu 10.10 μου συμβαίνει το εξής περίεργο με τον συγκεκριμένο σκληρό του τίτλου. Όταν είναι συνδεδεμένος το μηχάνημα κολλάει στην loading screen του Ubuntu και μένει εκεί να κάνει loading για ώρες χωρίς να εμφανίζεται πρακτικά ποτέ το login screen. Αν αποσυνδέσω το HD κάνω reboot, μπει στο desktop και τον συνδέσω κατόπιν, τότε λειτουργεί κανονικά...

Με δύο διαφορετικούς εξωτερικούς που έχω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα!

 

Στο fstab δεν έχω κάποιο entry για automount, αν και το δοκίμασα και αυτό και πάλι τα ίδια.

 

Τα φώτα σας! :-)

 

---------- Προσθήκη στις 01:22 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:21 ----------

 

ουδείς; :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν απενεργοποιησεις το plymouth (την "loading screen" που λες) ή τουλαχιστον να το παραμερισεις για να δεις τι γινεται απο πισω ωστε να εχεις μια εικονα για το που σταματαει, τοτε ψαχνεις ψυλλους στα αχυρα.

 

Με τον τροπο που λεω στο παρακατω μηνυμα θα βγαλεις το "splash" απο εκει αφηνοντας το να λεει μονο "quiet". Και τερμα η loading screen!

http://www.insomnia.gr/forum/showpost.php?p=3665327&postcount=8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα αυτό που περιγράφεις αλλά δεν είδα απολύτως καμία διαφορά. Το splash screen παραμένει! Είσαι σίγουρος ότι δουλεύει στο 10.10; Θυμάμαι χωρίς να είμαι σίγουρος ότι είχαν κάνει αλλαγές στο Plymouth σε σχέση με το 10.04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν φευγει βγαζοντας το splash απο εκει, αστο καλυτερα οπως ειναι, επειδη δεν μπορεις να βγαλεις το plymouth χωρις να χαλασουν (σχεδον) τα παντα και φροντισε να αποσυνδεεις το σκληρο.

 

Υποθετω εκανες "sudo update-grub" στο τελος για να κανει τις αλλαγες στο grub.cfg...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έκανα update τον Grub!

Anyway, μετά από ψάξιμο βρήκα ότι είναι γνωστό πρόβλημα με τους Seagate και Maxtor και οφείλετε στο γεγονός ότι έχουν κάποιο power-mode μηχανισμό που βάζει το drive σε standby μετά από 15 mins με αποτέλεσμα το Linux να μην μπορεί να κάνει spindown το drive. Υπάρχει workaround να απενεργοποιήσεις το power mode με το sdparam ή με τα Seagate tools μέσα απο τα Win, οπότε το δοκιμάζω τώρα και θα ενημερώσω. :-)

 

---------- Προσθήκη στις 20:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:05 ----------

 

Παρόλο ότι έβαλα το standby time σε never το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται...:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...