Προς το περιεχόμενο

Ποια διανομή για το Asus eee pc 4G surf??


mask2011

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να εγκαταστήσω στο asus eee pc 4G surf της κοπέλας μου μια διανομή Linux γιατί με τα XP που έχει τώρα ζορίζεται και επιπλέον δεν έχει καθόλου χώρο στον δίσκο... Η χρήση του είναι για fb και ψάξιμο στο internet για εργασίες. Επίσης χρησιμοποιείται και για προγράμματα του office. Τα χαρακτηριστικά (για να μην ψάχνεται) είναι: Intel celeron 900mhz, 3.71GB hdd, 504(??) mb ram. Ποια μου προτείνεται?? Έχω κατεβάσει ήδη την ubuntu netbook remix 10.04, λόγω του ότι διάβασα ότι η 10.10 έχει πολλά bugs. Διάβασα τα requirements και απογοητεύτηκα λίγο όμως. :cry: Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω του μικρου σκληρου και της λιγοστης μνημης, θα προτεινα κατι που να σε βγαλει σε γραμμη εντολων μονο και μετα να βαλεις απο πανω οτι χρειαζεται και ενα απλο DE, πχ lxde.

Καπου στο 1.5GB θα εχεις ενα πληρες DE.

 

Επισης, μπορεις να παρεις μια sd hc 4-8GB και να την εχεις σαν /home αλλα μετα μπαινουμε σε αλλα θεματα, πχ να ΜΗΝ κανει boot απο την sd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση..

 

Έτσι και αλλιώς σκεφτόμουν να πάρω μία κάρτα μνήμης. Θα πάω μάλλον αύριο. η πιθανότητα να μην κάνει boot είναι μεγάλη; θα μπορούσα δλδ (με την βοήθειά σας πάντα) να τα καταφέρω; Δλδ ποια διανομή να προτιμήσω από κονσολα; Debian; Λέω αυτή γιατί είναι πιο κοντά στην ubuntu....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, αν η καρτα μεσα οταν ξεκινησει, θα κανει boot απο αυτη.

Αυτο ισως να κλεινει στα eeepc, αλλα στα aspire one δεν φαινεται να κλεινει απο καπου. Βασικα, για να αναγνωριστει η καρτα πρεπει να ειναι ηδη μεσα απο την εκκινηση :(

 

Αν βαλεις το /home σου στην καρτα εννοειτει οτι δεν θελεις να κανει boot απο αυτη αλλα απο το σκληρο.

Μπορεις παντα να βαλεις ubuntu server installation και μετα να κανεις τα ιδια απο πλευρας εγκαταστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ειμαι ειλικρινής δεν το κατάλαβα καλά το παραπάνω. Δλδ αν έχω μέσα την κάρτα μνήμης θα κάνει boot από εκεί κάθε φορά και δεν θα μπορώ να το αλλάξω αυτό; Η εννοούμε κατά την εγκατάσταση ότι για να δημιουργήσω το /home στην κάρτα θα πρέπει να είναι μέσα; Μπερδεύτηκα :rolleyes:

 

Αν ισχύει το δεύτερο εντάξει τα εγκαθιστώ όλα στο κανονικό σκληρό και μετά χρησιμοποιώ την κάρτα μνήμης σαν extra σκληρό. Απλά θέλω κάτι εύκολο(αναφέρομαι στην διανομή) γιατί αν δεν τα φτιάξω να λειτουγούν όλα θα πρέπει να γυρίσουμε πάλι στην λύση των XP.

 

Μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα λινκ με κάποιον οδηγό για την εγκατάσταση μέσω κονσόλας; Θα χρειαστώ και κάποια άλλα προγράμματα αλλά υποθέτω ότι μετά την εγκατάσταση του DE θα είναι έυκολο να τα βρω και να τα εγκαταστήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σου λεω πραγματα αοριστα, βασισμενος στο πως συμπεριφερεται το aspire one, βρες μια καρτα και δοκιμασε μονος σου.

 

Για το πως θα κανεις εγκατασταση απο κονσολα δες το θεμα linux και παλιο hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις δοκίμασα με την κάρτα μνήμης της ψηφιακής και δεν έκανε boot από αυτήν. Βέβαια χτες άλλαξα τα boot priorities. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο ή αν είναι μόνο για usb sticks. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Αν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα θα ξαναpostαρω.

 

Edit: Δεν είχα αλλάξει τελικά τα boot priorities και δεν έκανε boot από την καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δοκίμασα την eeeubuntu 3.0 base και nbr και οι δύο δουλεύουν κανονικότατα από το live usb. Και το ethernet και το wi-fi και ο ήχος. Μόνο για την κάμερα δεν ξέρω αλλά δεν μπήκα και στον κόπο να το ψάξω μιας και δεν είναι πολύ σημαντικό. Ευχαριστώ για την βοήθεια σου jim_p. :-) Δεν έχω κάνει εγκατασταση γιατί θέλω να πάρω την κάρτα μνήμης που ακόμα δεν αξιώθηκα να πάω να παρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν θα σου χρησιμεύσει πλέον αλλά τρέχω την Ubuntu Netbook Remix (10.04) σε ένα eeePC 900...Λίγο πολύ το ίδο hardware με το δικό σου αλλά με 1GB μνήμη.

 

Το μηχανάκι πάει σφαίρα από την ώρα που εγκαταστάθηκε το λειτουργικό, όλα τα υποσυστήματα αναγνωρίστηκαν με την πρώτη (και η κάμερα αν σε ενδιαφέρει :-D).

 

Δεν ξέρω πόσο καλά θα τρέχει με 512MB μνήμη αλλά φαντάζομαι πως για την δουλειά που το θες θα έχει ικανοποιητικές επιδόσεις.

 

Σε ενημερώνω πάντως οτι το πειραγμένο GUI αυτής της έκδοσης ίσως σε ξενίσει...Είναι πανεύκολο βέβαια στην χρήση, ίσως ευκολότερο και από ένα κινητό αλλά όπως και να το κάνουμε άμα μάθεις να δουλεύεις με ένα συγκεκριμένο τρόπο...

 

Τέλος, είχα και ένα θεματάκι με τα ελληνικά στα διάφορα μενού του GUI κλπ. Μερικά στοιχεία εμφανίζονταν στα ελληνικά και μερικά στα αγγλικά...Σου χάλαγε την αίσθηση της ομοιομορφίας και χτύπαγε άσχημα στο μάτι αλλά πέρα απ' αυτό όλα δούλευαν ρολόι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Την δοκίμασα και αυτή την διανομή και αυτή θα έβαζα μάλλον αν δεν ήταν για εμένα. Τελικά ακόμα δεν αξιώθηκα να το φτιάξω. Αλλά δεν πειράζει. Εγώ έχω θέμα με τον χώρο. Εσύ λογικά έχεις πιο μεγάλο σκληρό. Έτσι προτιμώ να βάλω την eeebuntu base και μετά να βάλω εγώ ότι χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια καλησπέρα... Επανερχομαι με αποριες... πρώτον θέλω να αναβαθμίσω την eeebuntu base που εγκτεστησα. Μπορει κ'αποιος να μου δώσει τα φωτα του;; Δευτερον θα ηθελα να μου πειτε τι μπορω να κάνω για να τρεχει λιγο πιο γρηγορα τον emulator του gameboy που εγατεστησα;; Ευχαριστω πολυ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού έχεις τόση όρεξη για διάβασμα , το wiki του arch είναι τέλειο. παίζω και μαθαίνω. θα στα αναγνωρίσει όλα μιας και πάντα τρέχει τον τελευταίο kernel.

 

αν θες ευκολία netubuntu. το έχω σε 1 ξαδερφάκι μου και ξένιασα. ούτε ελα να κάνεις φορματ ούτε κολάει ούτε τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μάλλον τρέχει το αρχαίο όπως λες και θα ήθελα να κάνω μία αναβάθμιση αλλά δεν ξέρω ποια repos και πως ακριβώς να τα πειράξω... Αυτό που μου είπες για το arch θα το σκεφτώ αλλά είμαι φαντάρος και δεν μου είναι πολύ εύκολο να τα κάνω όλα αυτά. Παρόλα αυτά δεν βρήκα την netbuntu. Θα μπορούσες να μου δώσεις ένα λινκ για να το παλέψω όταν πάρω άδεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας για την πρόταση του headbanger για να βάλω arch βρήκα αυτό τον οδηγό στο wiki του arch. Ποστάρω μήπως και κάποιος τον χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...