Προς το περιεχόμενο

Τηλεόραση 40"


ClockOrange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,για να μην τα πολυλογο θα ήθελα την βοήθειά σας για επιλογή κάποιας 40αρας ΤV.Ήρθε η ώρα να αγοράσω και δεν είμαι και πολύ ενήμερως.Είδα μερικές χωρίς να θυμάμε μοντέλα.Θα ήθελα να με συμβούψετε τι να προσέξω.Το ποσό που σκέφτομαι να διαθέσω είναι κοντά στο 600αρι(δεν ξέρω μήπως είναι λίγο και πρέπει να κατεβω σε 37αρα).

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/265098/Panasonic-TX-P42U20E-42.html?keyphrase=Panasonic+TX-P42U20+Plasma+TV+42%27%27+

 

One way road ,αν θέλεις να πάρεις ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ και όχι μόνιτορ που παριστάνει την τηλεόραση.

Maximun απόστασης θέασης, ειδικά για HD σήμα , 3 μέτρα. Άρα μην σε προβληματίζει καθόλου το μέγεθος.

Ούτε καν να κοιτάξεις για 40άρες LCD. Πανάκριβες και πεταμένα λεφτά στην κυριολεξία. Εκτός και αν την θέλεις για Playstation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς στα λεφτά που θέλεις, ακριβώς στη διάσταση που θέλεις είναι η Panasonic P42U20. :-D

 

Plasma panel αντί των τραγικών CCFL-LCD / LED-LCD, που σημαίνει ότι θα απολαύσεις τις ταινίες σου με τέλεια χρώματα με πραγματικά βαθύ μαύρο. Όπως επίσης θα απολαύσεις τη μπάλα σου με σωστή κίνηση και όχι slow-motion στις γρήγορες φάσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα παιχνίδια σου, αν έχεις XBOX360 / PS3. Λόγος για να μη την πάρεις; Αν αφήνεις την τηλεόραση αναμμένη με τις ώρες ή αν την χρησιμοποιείς κατ' οποιονδήποτε τρόπο που να αφήνει στατικές εικόνες (π.χ. λογότυπα καναλιών ή μαύρες μπάρες από DVDs) για ώρες. Τα plasma panels δίνουν θεϊκή εικόνα αλλά απαιτούν... να ξέρεις να τους φέρεσαι.

 

:-)

 

Edit: με πρόλαβε ο HALF EVIL. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς στα λεφτά που θέλεις, ακριβώς στη διάσταση που θέλεις είναι η Panasonic P42U20. :-D

 

Plasma panel αντί των τραγικών CCFL-LCD / LED-LCD, που σημαίνει ότι θα απολαύσεις τις ταινίες σου με τέλεια χρώματα με πραγματικά βαθύ μαύρο. Όπως επίσης θα απολαύσεις τη μπάλα σου με σωστή κίνηση και όχι slow-motion στις γρήγορες φάσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα παιχνίδια σου, αν έχεις XBOX360 / PS3. Λόγος για να μη την πάρεις; Αν αφήνεις την τηλεόραση αναμμένη με τις ώρες ή αν την χρησιμοποιείς κατ' οποιονδήποτε τρόπο που να αφήνει στατικές εικόνες (π.χ. λογότυπα καναλιών ή μαύρες μπάρες από DVDs) για ώρες. Τα plasma panels δίνουν θεϊκή εικόνα αλλά απαιτούν... να ξέρεις να τους φέρεσαι.

 

:-)

 

Edit: με πρόλαβε ο HALF EVIL. :-(

 

Σωστά, για τις πρώτες 150-200 ώρες, εως ότου να στρώσει ο φώσφορος. Μετά κανένα πρόβλημα. Ύστερα από 10 μήνες ούτε με απασχολούν τέτοια θέματα. Παλιές παιδικές ασθένειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε LG Plasma 42',βλεπω-παιζω τα παντα χωρις προβλημα.

Παρε μια φθηνη που να εχει Full HD,μονο αυτο θα χρειαστεις ( και πολλες συνδεσεις απο πισω) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οποίες πρώτες 150-200 ώρες, σημειωτέον, μπορούν να περάσουν πολύ γρήγορα όταν λείπουμε από το σπίτι. Βάζεις να παίζει ένα video που να δείχνει... αγνό αναλογικό θόρυβο (κοινώς... χιόνια!) στο repeat και καθάρισες. Ή κατεβάζεις και παίζεις ένα DVD που κυκλοφορεί και λέγεται "Break-In DVD" το οποίο είναι ειδικό για το στρώσιμο ενός plasma panel.

 

Αλλά και να μη το κάνεις, δεν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος. Ίσως το 2000 να υπήρχε, πλέον όχι. Ακόμα και σε άστρωτη TV για να προκληθεί έστω και IR πρέπει να περάσουν... ώρες. Για burn-in δε το συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε LG και σε Panasonic, θα προτιμούσα την δεύτερη. Μόλις προχθές είδα μια 50άρα LG σε ένα σπίτι (τηλεοπτικό σήμα) και για να πω την αλήθεια κάτι δεν μου άρεσε. Ίσως να έφταιγαν οι ρυθμίσεις, δεν ξέρω αλλά στις πλάσμα η Panasonic έχει μεγάλη παράδοση. (βλ. Kuro)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάμεσα σε LG και σε Panasonic, θα προτιμούσα την δεύτερη. Μόλις προχθές είδα μια 50άρα LG σε ένα σπίτι (τηλεοπτικό σήμα) και για να πω την αλήθεια κάτι δεν μου άρεσε. Ίσως να έφταιγαν οι ρυθμίσεις, δεν ξέρω αλλά στις πλάσμα η Panasonic έχει μεγάλη παράδοση. (βλ. Kuro)

 

Φιλε οι LG δεν παιζουν καλα το αναλογικο σημα.Βαλτης ψηφιακο και θα Χ....Σ !!!

Επισης θα τρελαθεις εαν δεις να παιζει X-Box H ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι ιεροσυλία να κολλάμε το όνομα KURO στις Panasonic λέγοντας ότι έχουν... παράδοση. Όχι επειδή τα έσκασε και αγόρασε τεχνολογία της Pioneer ξαφνικά να γίνει μάγκας, ενώ πριν 2 χρόνια οι plasma της ήταν 4 έτη φωτός πίσω. :P

 

Στην δικιά μου πάντως (P42U10 - το περασμένο μοντέλο) με έχει εντυπωσιάσει ο scaler. Δε περίμενα ποτέ να δω τηλεοπτικό τόσο καλά σε 1920*1080 TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά είναι ιεροσυλία να κολλάμε το όνομα KURO στις Panasonic λέγοντας ότι έχουν... παράδοση. Όχι επειδή τα έσκασε και αγόρασε τεχνολογία της Pioneer ξαφνικά να γίνει μάγκας, ενώ πριν 2 χρόνια οι plasma της ήταν 4 έτη φωτός πίσω.

 

Ε και που το πρόβλημα, φρόντισε και διόρθωσε τα μοντέλα της και σήμερα είναι στις κορυφαίες TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος της Viera P42-S20 και μπορώ να πω ότι απέχει αρκετά από τις LCD που έχω δει. Είμαι κολλημένος με τις CRT, τις θεωρώ καλύτερες σε αρκετά σημεία από τις "λεπτές" για την δουλειά που την θέλω (τηλεοπτικό σήμα, αθλητικά), αλλά ομολογουμένως οι plasma είναι καλό υποκατάστατο. Ακόμη και στην φάση στρωσίματος που είμαι, η εικόνα είναι πολύ εντάξει. Και εφόσον δεν βρίσκεται πια η S20, προτείνω U20, εκτός και αν μπορείς να ανεβείς λίγο και να πας στην G20. Οι S20 και G20 είναι πιο κοντά μεταξύ τους, ενώ η U20 είναι λίγο πιο πίσω, και πάλι όμως είναι εξαιρετική για τα λεφτά της.

Και μη φοβάσαι και πολύ για όλα αυτά που λένε για τις plasma, για στρώσιμο, προσοχή στις στατικές εικόνες κτλ, ισχύουν ελαφρώς στην αρχή, αλλά δεν είναι σημαντικό πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια σας ευχαριστώ όλους,θα την ψάξω στην τοπική αγορά(Ξάνθη).Αλλιώς θα την πάρω απο το πλαίσιο.Απο εισόδους δεν είδα να έχει usb.ξέρει κανεις απο ταινίες avi κτλ αν διαβαζει τπτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.open247.gr/eshop/products/SAMSUNG--%CE%A4%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CF%8C%CF%81%CE%B1%CF%83%CE%B7-LCD-LE40C630.html

 

στα σατουρν την εχει 599. τιμια για τα λεφτα της και 100Ηζ.

και αυτη που λενε τα παιδια παραπανω αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το στρώσιμο των Plasma.

Έχω ακούσει τα καλύτερα για τις Plasma και έχω ακούσει ότι οι LCD μας πουλάνε φίκια για μεταξωτές κορδέλες. Η διαφορά τιμής τους είναι καθαρό Marketing.

Βέβαια για να το γνωρίζει κάποιος αυτό, πρέπει τουλάχιστον να έχει ασχοληθεί αρκετές ώρες με Plasma αν δεν είναι απαραίτητο να κατέχει μία.

 

Τη Tv μου για παράδειγμα τη χρησιμοποιώ πολύ ως monitor. Την αφήνω ανοιχτή αρκετές φορές και μένει στο Desktop. Σε κάποιο παιχνίδι του PS3 μπορεί να πατήσω Start για κάποια ώρα. Επίσης τα παιχνίδια έχω στατικές εικόνες, όπως ο μετρητής πυρομαχικών, το hp και άλλα που αφορούν το OSD.

Σκεφτόμουν να πάω σε Plasma, αλλά όλα τα παραπάνω με φοβίζουν μήπως δημιουργήσω πρόβλημα στην τηλεόραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και εγω ειμαι στην αναζητηση τηλεορασης 40-42 ιντσων με το παραπανω budget, να πω οτι στο αναλογο thread του avclub.gr βγαινει το συμπερασμα οτι η u20 εχει κλειδωμενο και ΔΕΝ μπορει να ενεργοποιηθει το intelligent frame creation (400hz).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...