Προς το περιεχόμενο

no more wubildr $%#@!!


gameleon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους απανταχού Linux Gurus!!

Πρόσφατα έβαλα ubuntu 10.04 sto subnotebook(acer 1810tz me Intel SU4100) μέσω windows για εύκολο dual boot.

Εγκατέστησα τη netbook version γιατί υπέθεσα ότι είναι πιο ελαφριά (αλλά μόλις έμαθα ότι είναι γραμμένη για atom cpus, το μετάνιωσα γιατί μάλλον δεν θα έχω όφελος) και μετά από 1 μήνα και κάμποσα automatic ubuntu updates...δεν μπαίνει πλέον στο linux.

Μόλις βγάζει την OS selection screen και επιλέξω ubuntu... συνεχίζει γράφοντας ένα error περί ntfs και no wubildr. Αυτό συνέβηκε αμέσως μετά το τελευταίο update...τι να πω??!!

Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω αυτό?? Εάν όχι μπορώ κάπως να σώσω τα bookmarks που είχα στο firefox??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι ακριβός κάνει το wubi αλλά λογικά άμα μπεις με ένα livecd θα μπορείς να δεις τα αρχεία του Linux, συνεπώς να πάρεις και το αρχείο που έχει τα bookmarks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώωω! Το σκέφτηκα κι αυτό αλλά, εκτός του ότι το ασερ δεν εχει όπτικαλ ντράηβ... από που να ξεκινήσω την αναζήτηση? Το λινουξ δεν έχει φάκελο πρόγκραμ φάιλς, και επιπλέον δεν ξέρω και τι τύπο αρχείων θα πρέπει να ψάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να ειμαι σιγουρος, εκανα ενα quick search και βρηκα οτι ο firefox κραταει καθε μερα backup των bookmarks σε hidden folder μεσα στο home folder, πχ bookmarks-2010-10-27.json

 

Δε ξερω αν βοηθησα καποιον πιο εξειδικευμενο στο linux να σου πει καποιον τροπο να το τραβηξεις το folder ή εστω το αρχειο απο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ολο το σεβασμο, αλλα πως θα δει το "partition" του λινουξ με το live usb, οταν αυτο δεν ειναι partition (με την κυριολεκτικη εννοια της λεξης αυτη τη φορα), αλλα απλα ενας δεσμευμενος χωρος μερικων GB απο την εγκατασταση των xp?

 

Εγω προτεινω να ξαναεγκαταστησει το wubi ΜΟΝΟ, μεσα απο τα xp παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Wubi αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί ένα file container για να φιλοξενήσει το filesystem της εγκατάστασης. Εφόσον το αρχείο έχει έγκυρο filesystem μέσα, μπορεί κάποιος να το κάνει mount μέσω του loop device driver εκκινώντας από κάποιο live medium, όπως πρότεινε ο Miza.

 

Π.χ.

># mkdir /mnt/disk1 /mnt/disk2
# mount /dev/sda1 /mnt/disk1
# mount -o loop  /mnt/disk1/wubi.disk /mnt/disk2

 

Λογικά μπορεί να γίνει mount και κάτω από τα ίδια τα Windows χρησιμοποιώντας κάτι σαν αυτό κι αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστόοοοοοοοος!!Αυτά είναι! Ευχαριστω πολυ παιδια!

Απλά εάν μπορείτε πειτε μου σε ποιο path να παω αφου αποκτησω πρόσβαση στον δισκο και ποιον folder να αντιγραψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ο φακελος που βρηκα τα bookmarks ειναι στα κρυφα αρχεια του home και πιο συγκεκριμενα: /home/username/.mozilla/firefox/albba7ml.default/bookmarkbackups

 

Οσων αφορα αυτο το ονομα albba7ml.default δεν ξερω αν ειναι ιδιο και σε εσενα, αλλα ο φακελος firefox ειχε 2 φακελους, αυτον και το crashreports, οποτε μπες στον default και παρε το τελευταιο ημερολογιακο αρχειο. Η καταληξη τους ειναι .json

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...