Προς το περιεχόμενο

Nook Color, tablet PC με οθόνη αφής LCD, Android 2.1 και στόχο τα ebooks


eAnagnostis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς υπάρχει χώρος για εξιδεικευμένα προϊόντα e-ink τα οποία ειδικά τώρα που έπεσαν οι τιμές τους έγιναν πιο ελκυστικά, λίγο παλαιότερα δε μου γέμιζαν το μάτι τόσο πολύ. Τελικά όμως όλοι το βλέπουμε προς ενοποίηση το πράγμα και ας μου πει κάποιος πως δε θα τον χαροποιήσει μια τέτοια εξέλιξη.

 

Για το colour Nook γνωρίζουμε επεξεργαστή, μνήμη ram και αν είναι multitouch (το αποκλείω να μην είναι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συμφωνώ ότι είναι προοπτικά πιθανή η ενοποίηση, όταν η επόμενη γενιά οθονών, υβριδιακές ηλεκτρονικό χαρτί/LCD θα περάσουν στη μαζική παραγωγή και θα είναι φτηνές (έχουμε ακόμα).

 

Επεξεργαστή και RAM δεν έχω δει πουθενά ακόμα. Μultitouch κινήσεις είδα να δείχνουν σε ένα και μόνο βίντεο, σε κανένα άλλο και ούτε στην επίσημη παρουσίαση και το δελτίο τύπου, κάτι που μου κάνει εντύπωση, γιατί αν όντως έχει mutlitouch είναι πολύ killer χαρακτηριστικό για να "ξεχάσει" να το αναφέρει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε γω βρήκα τίποτα για ram και επεξεργαστή. Πάντως από τη στιγμή που θα πάρει το 2.2 πρέπει να έχει αρκετά ικανό επεξεργαστή και ram περίπου 512MB αν και δεν αποκλείεται να έχει λιγότερη. Multitouch είδα και εγώ στο video του engadget, δε νομίζω μετά από αυτό να υπάρχει καμία αμφιβολία. Φαίνεται λίγο αργούτσικο ειδικά στο auto rotation αλλά πιστεύω θα πέσει ακόμα λίγο optimizationκαι και είναι λίγο βαρύ για αναγνωστήρι (γιατί έτσι το διαφημίζουν) αλλά ουσιαστικά είναι tablet και μ' ένα root θα είναι συμβατό με τα πάντα και θα κάνει πολλά και διάφορα. Για την τιμή του, είναι καλό, αλλά δύσκολα να έρθει τόσο φθηνά Ευρώπη και πολύ περισσότερο Ελλάδα. Αλλά με τέτοια πλημμύρα ποιος νοιάζεται; e-anagnostis ψάξε "advent vega - dixons", ακόμα δυσκολεύομαι να πιστέψω τα χαρακτηριστικά και την τιμή του. Απ'ότοι φαίνεται είναι τυχεροί οι κάτοικοι Βρετανίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα δει και γω τελικά. Εγώ διατηρώ μια αμφιβολία. Έχω διαβάσει πολλά άρθρα για Nook Color, έχω δει αρκετά βίντεο, είδα ακόμα και την παρουσίαση που έκανε το Β&Ν (έχει και μουσικοχορευτικό κομμάτι), αλλά κανείς, ούτε το άρθρο του Engadget, αν προσέξεις, δε λένε τίποτα σχετικά. Κάτι δεν πάει καλά.

 

Το Advent Vega δεν το ήξερα, ενδιαφέρον, θα το ψάξω περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή τη στιγμή το καλύτερο είναι το Vega, βάσει χαρακτηριστικών. Μετά το Archos και μετά όλα τα υπόλοιπα, αρκετά πίσω και καταιδρωμένα ( μιλάμε για τιμές ως 300 κάτι ευρώ ).

 

1 Νοέμβρη θα βρίσκεται στα ράφια της Αγγλία το Vega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια, μιας και βλέπω ότι έχετε ασχοληθεί, από εφαρμογές τα Archos και τα Advent πώς τα πάνε;

 

Το θέμα των εφαρμογών είναι το λιγότερο. Με τον 1 ή άλλο τρόπο θα έχουν πρόσβαση στο Android Market, οπότε μιλάμε για ΧΙΛΙΑΔΕΣ εφαρμογές.

 

Το Hardware του Archos που έχει θέμα με την μόνο 256 RAM και μόνο 220mb ελεύθερα στην ROΜ είναι το πρόβλημα.

 

Δες εδώ πως έχουν τα πράγματα αναλυτικά:

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=408906

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε γω βρήκα τίποτα για ram και επεξεργαστή.

 

Μάθαμε και για επεξεργαστή από Engadget: ARM Cortex A8-based, 45nm OMAP3621 της Texas Instruments. Για ταχύτητα δε λένε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάθαμε και για επεξεργαστή από Engadget: ARM Cortex A8-based, 45nm OMAP3621 της Texas Instruments. Για ταχύτητα δε λένε τίποτα.

 

Ενα πράγμα έχω μάθει, όταν δε δίνουν πληροφορίες για κάτι τοτε κάτι άσχημο συμβαίνει. Αν έτρεχε στο 1 Ghz πρώτο πρώτο θα το είχανε.

Να τολμήσω να υποθέσω 600 Mhz ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

Ημουν Αμερική πριν μερικές μέρες και το αγόρασα (Nook Color), έρχομαι εδώ στην Ελλάδα και προσπαθώ να το συνδέσω στο WiFi που έχω στο σπίτι και ανακαλύπτω ότι το QWERTY που έχει δεν είναι πλήρες (ή τέλος πάντων δεν μπορώ να το βρω). Το κακό είναι ότι τα SSID και password περιέχουν τέτοιους χαρακτήρες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα πρωτού προχωρήσω σε μετονομασία του δικτύου ; Εχω στειλει και email στο customer support τους ...

 

Ευχαριστώ

 

υγ : Πάντως χωρις να έχω καμία εμπειρία απο e-books το ομολογώ οτι ψαρωσα με την εμφάνιση και το χρώμα (της οθόνης)... γενικά που έκανε καλή πρώτη εντύπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ημουν Αμερική πριν μερικές μέρες και το αγόρασα (Nook Color), έρχομαι εδώ στην Ελλάδα και προσπαθώ να το συνδέσω στο WiFi που έχω στο σπίτι και ανακαλύπτω ότι το QWERTY που έχει δεν είναι πλήρες (ή τέλος πάντων δεν μπορώ να το βρω). Το κακό είναι ότι τα SSID και password περιέχουν τέτοιους χαρακτήρες με αποτέλεσμα να μην μπορώ να συνδεθώ.

Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα πρωτού προχωρήσω σε μετονομασία του δικτύου ; Εχω στειλει και email στο customer support τους ...

 

 

οκ το βρήκα, έπρεπε να πατήσω το ALT για να εμφανίσει τους επιπλεον χαρακτήρες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...