Προς το περιεχόμενο

[INFO] Fedora 14 (Laughlin) Συζητήσεις, Απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σας γράφει ένας απεγνωσμένος χρήστης. Βασικά ταλαιπωρημένος. Γίνεται να μου πει κανείς πως εγκατέστησε τους nvidia drivers; παρόμοια προβλήματα είχα και στο ubuntu maverick. Ακολουθησα τις οδηγίες του leigh απο fedoraforum, και φορτώνει η μπάρα μέχρι να γίνει όλη άσπρη και μένει εκεί.

Δοκίμασα το vga ask στον kernel και πολλές αναλύσεις αλλά δεν βλέπω ούτε την μπάρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας γράφει ένας απεγνωσμένος χρήστης. Βασικά ταλαιπωρημένος. Γίνεται να μου πει κανείς πως εγκατέστησε τους nvidia drivers; παρόμοια προβλήματα είχα και στο ubuntu maverick. Ακολουθησα τις οδηγίες του leigh απο fedoraforum, και φορτώνει η μπάρα μέχρι να γίνει όλη άσπρη και μένει εκεί.

Δοκίμασα το vga ask στον kernel και πολλές αναλύσεις αλλά δεν βλέπω ούτε την μπάρα...

 

Το vga=ask δεν παίζει ρόλο .

 

Μπορείς να μας δώσεις την γραμμή του kernel στον grub ?

 

Γενικότερα για εγκατάσταση

1. yum update

2. reboot

3. yum install akmod-nvidia

4. reboot

 

Θα γίνει αυτόματα blacklist ο nouveau. Το πρόβλημα με το σπασμένο livna-config-display που αναφέρει έχει λυθεί πλέον . Δεν χρειάζεται να πειράξεις το xorg.conf ούτε να το δημιουργήσεις. Θα φτιαχτεί αυτόματα κατα το boot .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον kernel έχω αυτά: "<E=us rhgb nouveau.modeset=0 rdblacklist=nouveau"

 

Μηπως για καποιο λογο δε πρεπει να βαλω 64bit; Μενει μονο η debian που δε δοκιμασα...

 

Σβήσε το /etc/X11/xorg.conf και κάνε reboot . Αν έχεις κάνει σωστά την διαδικασία θα σου φτιάξει καινούργιο. Όταν βγεί η μπάρα του loading πάτα escape και κοίτα να δεις αν σου βγάλει κάποιο error

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έκανα και πάλι τα ίδια. Το έκανα το πρωί πριν φύγω, με το esc το είχα κάνει πιο πριν, θυμάμαι ανέφερε για nvidia drivers enabled, και εκεί που κόλλαγε μόλις γέμιζε η μπάρα, έλεγε start atd.

 

Δοκίμασα ξανά, κατι έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Την εγκατάσταση την έκανα όπως την έγραψες πριν λίγο, με το akmod.

 

 

Edit: Σκέφτηκα οτι δεν θέλω να πάω σε άλλη διανομή. Και έχω πεισμώσει κιόλας. Έκανα post στο forum, αν δε βρω λύση, θα πάω για 32bit...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο. Παρότι συνάντησα και αλλού το πρόβλημα ίδιο με το δικό μου, και απο ότι κατάλαβα (ήταν στα Γερμανικά) δε βρέθηκε λύση, είπα να δοκιμάσω και άλλη διανομή. Κατέβασα την mint 10 32bit. Και εκεί όμως το ίδιο πράγμα. Δηλαδή όπως και στο ubuntu 64bit, fedora 14 x86 και x86_64, αλλά και στο mint 32bit, όταν κάνω reboot μετά την εγκατάσταση του driver, δεν δτάνει ποτέ στη login screen.

Να ξεχάσω το linux για λίγο καιρό μήπως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λίγο περίεργο. Παρότι συνάντησα και αλλού το πρόβλημα ίδιο με το δικό μου, και απο ότι κατάλαβα (ήταν στα Γερμανικά) δε βρέθηκε λύση, είπα να δοκιμάσω και άλλη διανομή. Κατέβασα την mint 10 32bit. Και εκεί όμως το ίδιο πράγμα. Δηλαδή όπως και στο ubuntu 64bit, fedora 14 x86 και x86_64, αλλά και στο mint 32bit, όταν κάνω reboot μετά την εγκατάσταση του driver, δεν δτάνει ποτέ στη login screen.

Να ξεχάσω το linux για λίγο καιρό μήπως;

 

Mην απελπιζεσαι.

 

To mint που κατεβασες ειναι ubuntu.Αρα τσαμπα το δοκιμασες αφου ηδη εχεις δοκιμασει ubuntu.

 

Το προβλημα που βρισκεται?Στο plymouth ?

 

Εδω με nvidia 9600 gt και τελευταιους drivers παιζει μια χαρα.(Debian Testing)

 

Δεν εχω ουτε plymouth ουτε nouveau ουτε τιποτα.

 

Αρα δεν νομιζω να χρειαστει να ξεχασεις το linux επειδη σε 2 διανομες που δοκιμασεις δεν δουλευει το plymouth ή ο driver.

 

Μια χαρουλα δουλευει.(ο driver)

 

Μπορεις λιγο να δωσεις καποια παραπανω στοιχεια?

Ποια καρτα γραφικων εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 8600M GT. Δεν ξέρω που είναι το πρόβλημα, πάντως και στο fedora 14 (32bit και 64bit) υπήρχε ένας πολύ καλός οδηγός που τον ακολούθησα κατα γράμμα 3 φορές συνολικά, και μια φορά δοκίμασα με απλές εντολές yum update+install kmod-nvidia. Ο nouveua γινόταν blacklist μόνος του, αλλά είχα δοκιμάσει και χειροκίνητα. Στο forum του fedora δεν μου έδωσαν λύση. Κολλούσε μετά το starting atd.

Σε ubuntu έχει 1-click install και πάλι δεν...Ξεκινάει και κολλάει σε μαύρη οθόνη πριν τη login screen. Και εκεί δοκίμασα μερικά πράγματα αλλά τίποτα. Θυμάμαι όμως πριν 2 βδομάδες με ubuntu 32bit είχε πετύχει, και έτσι περίμενα με mint x86 να γίνει το ίδιο. Όμως και εκεί μετά τις τελείες που φορτώνουν, εμφανίζει μια οθόνη με άσπρες γραμμές να τρεμοπαίζει, και κατάλαβα οτι ήταν το ίδιο πρόβλημα.

 

Και δοκίμασα στο τέλος το opensuse 11.3 x64, και μπήκαν αμέσως. Δεν ξέρω, ίσως είναι θέμα kernel, το opensuse αν θυμάμαι καλά είχε προηγούμενη έκδοση, και μετά το update που του έκανα.

Μου άρεσε και η διανομή του opensuse, μάλλον θα τη κρατήσω, αλλά θα ξαναφορτώσω την gnome 32bit, γιατί δεν είχα ήχο στο flash player με χ64.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα κατα νου για την mint lmde. Θα τη βάλω, γιατί φαντάζομαι θα είναι πιο γρήγορη απο την opensuse.

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του plymouth, αλλά ελάχιστοι είχαν ακριβώς το πρόβλημα που είχα, και οι περισσότεροι που το έλυσαν το έκαναν με nomodeset στο grub, αλλά σε εμένα δεν πέτυχε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα του plymouth, αλλά ελάχιστοι είχαν ακριβώς το πρόβλημα που είχα, και οι περισσότεροι που το έλυσαν το έκαναν με nomodeset στο grub, αλλά σε εμένα δεν πέτυχε ποτέ.

 

Εξορικσμο δοκιμασες?Λιβανισμα το pc και την καρτα γραφικων κυριως?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία φορά που χρησιμοποιούσα linux, και ubuntu και debian και opensuse, όλα δούλευαν πολύ καλύτερα. Πριν ένα χρόνο περίπου. Βέβαια με το ίδιο laptop πάντα.

Θα δοκιμάσω την lmde και θα δω ανάμεσα σε αυτήν και την opensuse. Και κάποια στιγμή μπορεί να ξαναδοκιμάσω fedora, αλλά παρά τα πολύ καλά λόγια που άκουσα και ήμουν πεπεισμένος οτι θα έμενα σε αυτή, δε μου φάνηκε εξίσου γρήγορη με ubuntu, αλλά ήταν περίπου στα μέτρα του opensuse kde.

Υπάρχει τρόπος για install lmde μέσω usb;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος για install lmde μέσω usb;

 

Με συνδυασμο καποιων κοινων πρακτικων γινεται(εγκατασταση lmde απο vbox - vmware σε usb ,boot απο το usb,gparted - φτιαχνεις τα paritions σου,αντιγραφη ολου του usb στο / partition σου , chroot στο / και εγκατασταση - ενημερωση grub.)

 

Αλλα γιατι να μην καψεις ενα cd ακι ?:P:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...