Προς το περιεχόμενο

[INFO] Fedora 14 (Laughlin) Συζητήσεις, Απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πόλυ μανιβέλα αυτη η διανομή θέλω λίγο και τον αυτοματισμό και μια σταθερότητα.

 

Πιστεύεις ότι το Fedora ή το Ubuntu είναι πιο σταθερά από Debian testing;

Για Fedora δεν ξέρω τι γίνετε τώρα γιατί η τελευταία έκδοση που είχα βάλει ήταν η 10.

Στο Ubuntu είπα πρόσφατα να του δώσω μια ακόμα ευκαιρία , το πέρασα σε Laptop ενός φίλου και μου έκανε κάτι περίεργα με το composition και το avant window navigator και με ξενέρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δοκίμασέ το πρώτα και μετά πες περι αυτοματισμών και σταθερότητας. Πηγαινε σε Debian testing για αρχή.

κοιτα δεν ειναι μανιβελλα... απλα για τους κλειστους οδηγους εκτος απο ubuntu χρειαζεσαι μανιβέλλα... εε φιλος αμα βάλεις ποτε archlinux θα θεωρεις τις αλλες διανομες ενα παιχνιδάκι ..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν ειναι μανιβελλα... απλα για τους κλειστους οδηγους εκτος απο ubuntu χρειαζεσαι μανιβέλλα... εε φιλος αμα βάλεις ποτε archlinux θα θεωρεις τις αλλες διανομες ενα παιχνιδάκι ..... ;)

 

chek2fire και jemadux θα παρακαλεσω να παραπληροφορειτε αυτους ειδικα που διαβαζουν το topic.

 

chek2fire αν δεν δοκιμασεις κατι δεν μπορεις να το χαρακτηρισεις "μανιβελα" πραγμα που ειδικα για εσενα που εισαι και 6 χρονια στο χωρο του linux οπως λες θα ειναι παραπανω απο παιχνιδακι μια μεταβαση ας πουμε στο testing.

 

Το οτι χαρακτηριζεις το Debian "μανιβελα" μαλλον δειχνει οτι τοσα χρονια μαλλον δεν εχεις μαθει ουτε τα βασικα για την δομη και λειτουργια μιας διανομης,παρα αρκεστηκες στους αυτοματισμους οπως λες του ubuntu.

 

Ελπιζω να μην ισχυει το δευτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προβλημα nvidia. Update NVIDIA DRIVER πως?εγκατασταση?

 

1. εγκατάσταση fc14

2. ενεργοποίηση RPM FUsion

3. yum update

4. reboot

5. yum install kmod-nvidia ή akmod-nvidia

 

Σωστά blacklist o nouveau αλλά στο boot σκάει error το οποίο είναι bug και αναφέρεται στο bugzilla .

 

Δεν δοκίμασα να βάλω τον driver απο το site της nvidia αλλά μάλλον εκεί θα καταφύγω. Διαφορετικά θα περιμένω fix Και θα παίζω με nouveau

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως δεν έχω ξανακάνει εγκατάσταση το fedora 14 σε 3 λεπτά !!!!!!!!!!!!!!

Πραγματικά πάρα πολύ γρήγορη η εγκατάσταση.Γενικά αυτή η έκδοση είναι εξαιρετική,μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα ή bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα με επιτυχία των οδηγών της NVIDIA..τώρα θέλουν να επιστρέψουν στον κόσμο της nouveau γιατι? δηλαδη καλυτερα nouveau.

 

Μπορει να αφαιρέσει NVIDIA; πως εγκατασταση nouveau;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησα με επιτυχία των οδηγών της NVIDIA..τώρα θέλουν να επιστρέψουν στον κόσμο της nouveau γιατι? δηλαδη καλυτερα nouveau.

 

Μπορει να αφαιρέσει NVIDIA; πως εγκατασταση nouveau;

 

Πως έκανες την εγκατάσταση ? Απο rpm fusion ή έβαλες τον driver απο το site της nvidia ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αρκει τοτε ενα yum erase kmod-nvidia; Εξ οσων θυμαμαι δεν γραφει κατι αλλο που να πρεπει να σβηστει χειροκινητα (αν και μπορει να μην θυμαμαι καλα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο rpm fusion..

δεν βρηκα τον driver απο το site της nvidia.

 

ποια καρτα γραφικων εχεις?

 

Ο driver εκει ειναι.

Αλλα καλυτερα απο τον PMS τις διανομης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...