Προς το περιεχόμενο

[INFO] Fedora 14 (Laughlin) Συζητήσεις, Απορίες


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 7 μέρες βγαίνει και το νέο fedora 14. Ανοίγω αυτό το θέμα για να μιλάμε γιαυτή την έκδοση και το τι νέο φέρνει.

Αν έχει κάποιος ένα changelog ας το ανεβάσει εδώ για να δούμε τις αλλαγές.

Μια και αποφάσισα μετά από 5 χρόνια να εγκαταλήψω το ubuntu αρχικά στο netbook λόγο unity σκέφτομαι να αρχίσω με την εγκατάσταση του fedora 14 να δω πως πάει γενικά σαν διανομη.

Μην ξεχνάμε ότι η redhat δεν πρόκειτε να κάνει ποτέ fork το gnome αφού είναι ένας από τους κύριους χρηματοδότες του.

Αυτό το rpm με φοβίζει γιατί πριν χρόνια ήταν φοβερά αργό και με προβλήματα και πιστεύω να το έχουν διορθώσει κάπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια και αποφάσισα μετά από 5 χρόνια να εγκαταλήψω το ubuntu αρχικά στο netbook λόγο unity σκέφτομαι να αρχίσω με την εγκατάσταση του fedora 14 να δω πως πάει γενικά σαν διανομη.

Αυτό το rpm με φοβίζει γιατί πριν χρόνια ήταν φοβερά αργό και με προβλήματα και πιστεύω να το έχουν διορθώσει κάπως..

 

Συγνωμη κιολας αλλα αφου εισαι τοσα χρονια με ubuntu και θες να φυγεις γιατι δεν περνας στη μαμα του?Ωστε και σε deb να παραμεινεις και να εχεις και ολα τα πλεονεκτηματα που προσφερει σαν διανομη?

Θα ηταν η πιο λογικη και ευκολη μεταβαση μιας και τοσα χρονια χρηστης linux σιγουρα θα εχεις μαθει τα απαραιτητα ωστε να χειριστεις ανετα μια rolling διανομη και να την φερεις στα μετρα σου.(testing,unstable).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 7 μέρες βγαίνει και το νέο fedora 14. Ανοίγω αυτό το θέμα για να μιλάμε γιαυτή την έκδοση και το τι νέο φέρνει.

Αν έχει κάποιος ένα changelog ας το ανεβάσει εδώ για να δούμε τις αλλαγές.

Μια και αποφάσισα μετά από 5 χρόνια να εγκαταλήψω το ubuntu αρχικά στο netbook λόγο unity σκέφτομαι να αρχίσω με την εγκατάσταση του fedora 14 να δω πως πάει γενικά σαν διανομη.

Μην ξεχνάμε ότι η redhat δεν πρόκειτε να κάνει ποτέ fork το gnome αφού είναι ένας από τους κύριους χρηματοδότες του.

Αυτό το rpm με φοβίζει γιατί πριν χρόνια ήταν φοβερά αργό και με προβλήματα και πιστεύω να το έχουν διορθώσει κάπως..

 

Αν και έκανα ένα break με arch θα γυρίσω μόλις βγει και εγώ σε fedora. Πάντως όσον αφορα το rpm μην σε προβληματίζει. Μια χαρά είναι πλέον. Όταν το βάλω θα αναφέρω τις εντυπώσεις μου.

 

Αυτό που περιμένω να δω είναι το OpenSCAP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη κιολας αλλα αφου εισαι τοσα χρονια με ubuntu και θες να φυγεις γιατι δεν περνας στη μαμα του?Ωστε και σε deb να παραμεινεις και να εχεις και ολα τα πλεονεκτηματα που προσφερει σαν διανομη?

Θα ηταν η πιο λογικη και ευκολη μεταβαση μιας και τοσα χρονια χρηστης linux σιγουρα θα εχεις μαθει τα απαραιτητα ωστε να χειριστεις ανετα μια rolling διανομη και να την φερεις στα μετρα σου.(testing,unstable).

 

Δεν θέλω μανιβέλα θέλω να έχει και τους απαραίτητους αυτοματισμούς της για να γλυτώνω και χρόνο σε ότι θελω να κάνω.

Εχεί βάλει κανείς την beta για να μας πει εντυπώσεις? Και τι καινούργιο υπάρχει σε αυτη την έκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 14 εχει focus στα εργαλεια αναπτυξης λογισμικου http://fedoraproject.org/wiki/Releases/14/FeatureList. Εννοειται οτι θα εχει νεες εκδοσεις γραφικων περιβαλλοντων, διαχειριστη πακετων κλπ, αλλα δεν ειναι πολλα πραγματα που φαινονται με την πρωτη ματια.

 

Αλλο νεο ειναι οτι το rawhide δεν θα γινεται πλεον freeze κοντα στα νεα releases, αλλα δεν εχει να κανει ακριβως με την 14.

 

Επισης, το rpm και ο yum δεν εχουν τιποτε για να τα φοβαστε. Και σταθερα, και ταχυτατα, και εχουν και ενδιαφεροντα εργαλεια. Συν το οτι τα ρεπο γινονται ολο και πιο πλουσια, δεν νομιζω να μειονεκτει σε σχεση με το Debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όμως το fedora, έχει την φήμη πως είναι καθαρά το πεδίο δοκιμών της B) και ουσιαστικά απευθύνεται σε developers , παρά σε home users.

Αληθεύει αυτό ή είναι καραμέλα διαφόρων "άλλων" ?

Πως δηλαδή δεν είναι και τόσο σταθερή με τις δοκιμές που κάνουν και ανά πάσα στιγμή μπορείς να βρεθείς ξεκρέμαστος πιο εύκολα από πιθανές άλλες διανομές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όμως το fedora, έχει την φήμη πως είναι καθαρά το πεδίο δοκιμών της B) και ουσιαστικά απευθύνεται σε developers , παρά σε home users.

Αληθεύει αυτό ή είναι καραμέλα διαφόρων "άλλων" ?

Πως δηλαδή δεν είναι και τόσο σταθερή με τις δοκιμές που κάνουν και ανά πάσα στιγμή μπορείς να βρεθείς ξεκρέμαστος πιο εύκολα από πιθανές άλλες διανομές.

Μια χαρά σταθερή,αξιόπιστη και λειτουργική είναι η Fedora.Προσωπικά συνάντησα περισσότερα bugs στο Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις εμπειρία δεκτή. Τώρα όσον αφορά τα bugs , έχει να κάνει και τι bugs συνάντησες. Δηλαδή πόσο σημαντικά ήταν για το σύστημα ή για μια εφαρμογή. Προσωπικά την είχα βάλει πριν καιρό στον φορητό και με το που έκανα update , τράβηξε σκάλωμα και δεν ερχόταν στα ίσα της εύκολα. Κάτι με τον kernel νομίζω ήτανε. Τώρα στο netbook που είχα βάλει την 10 με kde κιόλας :mrgreen: , μου είχε δουλέψει μια χαρά η αλήθεια είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 7 μέρες βγαίνει και το νέο fedora 14. Ανοίγω αυτό το θέμα για να μιλάμε γιαυτή την έκδοση και το τι νέο φέρνει.

Αν έχει κάποιος ένα changelog ας το ανεβάσει εδώ για να δούμε τις αλλαγές.

Μια και αποφάσισα μετά από 5 χρόνια να εγκαταλήψω το ubuntu αρχικά στο netbook λόγο unity σκέφτομαι να αρχίσω με την εγκατάσταση του fedora 14 να δω πως πάει γενικά σαν διανομη.

Μην ξεχνάμε ότι η redhat δεν πρόκειτε να κάνει ποτέ fork το gnome αφού είναι ένας από τους κύριους χρηματοδότες του.

Αυτό το rpm με φοβίζει γιατί πριν χρόνια ήταν φοβερά αργό και με προβλήματα και πιστεύω να το έχουν διορθώσει κάπως..

 

Δεν πας καλύτερα σε Debian testing/unstable ; Μιας και ξερεις να χειρίζεσαι το APT, γι'αυτο το λεω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όμως το fedora, έχει την φήμη πως είναι καθαρά το πεδίο δοκιμών της B) και ουσιαστικά απευθύνεται σε developers , παρά σε home users.

Αληθεύει αυτό ή είναι καραμέλα διαφόρων "άλλων" ?

Πως δηλαδή δεν είναι και τόσο σταθερή με τις δοκιμές που κάνουν και ανά πάσα στιγμή μπορείς να βρεθείς ξεκρέμαστος πιο εύκολα από πιθανές άλλες διανομές.

 

Εν μερει η Fedora ειναι μερος που δοκιμαζονται νεες τεχνολογιες. Το οτι ομως βασιζεται το RHEL στις προσφατες (πλεον) Φεδορες εχει κανει την διανομη πολυ πιο σταθερη και συντηρητικη σε σχεση με το οταν εγω τουλαχιστον την πρωτοακουμπησα (Fedora 9).

Σημερα εχω στους δυο μου υπολογιστες, στον ενα 12 και στον αλλο 13 και δεν θυμαμαι κανενα τρομερο προβλημα (ειχα ενα θεμα με προβληματικο hardware βεβαια που με ταλαιπωρησε με kernel panics, αλλα δεν εχει να κανει με την Φεδορα per se).

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια. Υποθετω οτι καποιοι μπορει να εχουν συνεχως προβληματα με την Fedora, αλλιως δεν θα υπηρχαν και τα πολυ βοηθητικα fedora forums.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πας καλύτερα σε Debian testing/unstable ; Μιας και ξερεις να χειρίζεσαι το APT, γι'αυτο το λεω...

 

Πόλυ μανιβέλα αυτη η διανομή θέλω λίγο και τον αυτοματισμό και μια σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόλυ μανιβέλα αυτη η διανομή θέλω λίγο και τον αυτοματισμό και μια σταθερότητα.

 

Δοκίμασέ το πρώτα και μετά πες περι αυτοματισμών και σταθερότητας. Πηγαινε σε Debian testing για αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...