Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενε.

Εδω μιλαμε για ενα wifi με μη λινουξοσυμβατο τσιπακι, που επαιζε με ndiswrapper και παλι με το ζορι, και που εκανα αμαν να απαλλαγω.

 

Η προειδοποιηση μου αφορουσε την περιπτωση "παλιος πυρηνας - νεο udev".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Το flashblock δεν τα κοβει σαν να ειναι πχ διαφημησεις, απλα τα φορτωνει on demand.

 

Γιατι να "πηγαινει σφαιρα" το xubuntu? Ενα ubuntu με xfce ειναι. Ναι, θα πηγαινει πιο γρηγορα το desktop enviroment γιατι ειναι πιο ελαφρυ και δεν εχει μπουρδες services να τρεχουν απο πισω οπως το gnome. Σε ολα τα αλλα θεματα ειανι υποδεεστερο.

 

Ο browser, το flash και το hardware σου ειναι τα ιδια, οποτε ακομα και σκετο να τον ετρεχες τα ιδια χαλια θα ειχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενεργοποίησε το html5 στο youtube. εχεί ακόμα μερικά μικρά προβληματάκια αλλά είναι πανάλαφρο και δείχνει και έχει και καλύτερη εικόνα από τι τα flash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω σε όσους θέλουν να κάνου αναβάθμιση να περιμένουν τουλάχιστον ένα μήνα από την επίσημη κυκλοφορία ιδίως με αυτήν εδώ τη έκδοση που έχει αρκετά νεά πράγματα όπως το unity. Υπάρχουν και άλλα προβλήματα όπως αυτό που ανέφερα με την μητρική μου και τον νεώτερο πυρήνα αλλά ο συγκεκριμένος πυρήνα έχει και μείωση στην απόδοση της μπαταρίας για τις φορητές συσκευές της τάξης του 25%.

Το phoronix μιλάει ότι γενικά αυτός ο πυρήνας σε όλες τις εκδόσεις ακόμα και στο arch που έκανε test είδε μια μεγάλη αύξηση την ενεργειακής κατανάλωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως γενικά δεν μου έχει κάτσει άσχημα (σε desktop μηχάνημα). Δεν έκανα αναβάθμιση, κανονικό install, και δεν παρατηρώ καμιά ιδιαίτερη διαφορά σε σχέση με το 10.10. Μόνο το unity που θέλει λίγο συνήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγκατέστησα και εγώ τελικά (clean install για να είμαστε σίγουροι). Πέρα απο κάποια visual glitches που εμφανίζονται πότε πότε όλα καλά μέχρι τώρα. Δεν ξέρω αν είναι πρακτικό το Unity και θα το κρατήσω (πολύ νωρίς, δεν το έχω συνηθίσει ακόμα) αλλά με απογοητέυει οπτικά η πρώτη εικόνα. Αυτα τα χρώματα που κάποιοι στην canonical θεωρούν όμορφα εμένα με χαλάνε. Τελικά με λίγο κλασσικό theme customization (+ nauilius elementary) το έφερα στα μέτρα μου...

post-208096-0-99151800-1303916485_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο γρήγορα το εγκατέστησα, άλλο τόσο γρήγορα το απεγκατεστησα και επεστρεψα στην εκδοση 10.10. Το unity μου φάνηκε αθλιο, ενω ειχα προβληματα συμβατοτητας με καρτα ασυρματης δικτυωσης μιας και δεν δουλευε το wi-fi. Λυπαμαι πολυ γιατι περιμενα κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζω σε vbox να περασει η ωρα.

 

Όσο γρήγορα το εγκατέστησα, άλλο τόσο γρήγορα το απεγκατεστησα και επεστρεψα στην εκδοση 10.10. Το unity μου φάνηκε αθλιο, ενω ειχα προβληματα συμβατοτητας με καρτα ασυρματης δικτυωσης μιας και δεν δουλευε το wi-fi. Λυπαμαι πολυ γιατι περιμενα κατι καλυτερο.

Οντως ειναι αθλιο το unity.

Μπορουσες να επιλεξεις ubuntu classic στο login.

 

για το wifi για δωσε λεπτομερειες.

 

υπηρχε stock module και τωρα δεν υπαρχει στον .38?

 

εχτισες χειροκινητα module?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...