Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ειναι χοντρό bug αυτό και σίγουρα θέλει και αναφορά στο launchpad αλλά δεν ξέρω και πως να το αναφέρω.

 

έτσι:

 

 

Καλή η πρωτοβουλία btw.

 

 

Μπράβο ρε twiner φοβερό χρήσιμο post. Και μπήκα όλο χαρά μήπως κάποιος έχει ποστάρει κάποια ιδέα για το που μπορεί να οφείλετε το πρόβλημα και βλέπω οδηγίες για δημιουργία λογαριασμού στο launchpad.. :P έλεος..

 

για τις υπόλοιπες το πόσταρα. :-D

 

σημείο κλειδί νομίζω -ειδικά μετά το post του jim_p - είναι το hardware σου.

 

αν δεν έχει καλή υποστήριξη, τι να σου κάνουν τα σαίνια -που τώρα φτιάχνουν το unity;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιχείρησα και γω το upgrade αλλά ναυάγησα οικτρά. πάει το boot, πάει και ο σκληρός δίσκος δεν αναγνωρίζεται. δεν τον κάνει Mount ....

 

tritonas, το cd με το arch Και γοργά παιδί μου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το πρόβλημα υπάρχει και στο live cd. Αμά μπουτάρω με το live cd και μετά κλείσω το pc μου εμφανίζει το πρόβλημα με το fail στο post της μητρικής. Τι μπορεί να δημιουργεί τόσο μεγάλη χοντράδα στο pc που κάνει στην μητρική fail στο boot post της?

Αρχισά να σκέφτομαι πλέον αν υπάρχει ζωή πέρα από το ubuntu αλλά τελικά νομίζω ότι μπορεί να έχουμε άπειρες διανομές αλλά δεν έχουμε πολλές που απλά παίζουν και δεν σκοτίζουν με πολλά πολλά.

Δοκίμασα να βάλω open suse αλλά αυτό δεν έτρεχε καν το live cd και έδειχνε αλιωμένα γραφικά. Είπα μήπως κάνω install σε text mode αλλά αφού δεν με ήθελε με το καλημέρα δεν το επεχείρησα.

Fedora με τίποτα λόγο ότι έχει το πιο αργό rpm διαχειριστή πακέτων ever. Arch με τίποτα γιατί δεν είναι αυτό που ψάχνω και βαριέμε να βάλω διανομή που θέλει καθημερινά δουλειά για να την φέρεις στα μέτρα σου όπως και το debian δλδ.

Μήπως υπάρχει ένα κενό στον χώρο των διανομών που δεν το έχει αναπληρώσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το live cd του ubuntu και το προβλημα που λες. Μηπως ειναι το acpi? Δοκιμασε να εκκινησεις με το acpi κλειστο (f6 > noacpi).

 

Για το opensuse. Αυτο που λες ειναι προβλημα του kms, συμβαινει και σε μενα με την ati. Μπορεις να το κλεισεις και να σου ξεκινησει κανονικα, βαζοντας ενα nomodeset στις παραμετρους εκκινησης.

 

Για τις αλλες διανομες και το κενο, δες τις chakra και mint debian edition. Δεν ισχυει αυτο που λες για την καθημερινη δουλεια ωστε να το φερεις στα μετρα σου. Πιο πολυ ζοριστικα να κανω ενα αξιοπρεπες desktop με openbox παρα με το ιδιο το debian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το live cd του ubuntu και το προβλημα που λες. Μηπως ειναι το acpi? Δοκιμασε να εκκινησεις με το acpi κλειστο (f6 > noacpi).

 

Για το opensuse. Αυτο που λες ειναι προβλημα του kms, συμβαινει και σε μενα με την ati. Μπορεις να το κλεισεις και να σου ξεκινησει κανονικα, βαζοντας ενα nomodeset στις παραμετρους εκκινησης.

 

Για τις αλλες διανομες και το κενο, δες τις chakra και mint debian edition. Δεν ισχυει αυτο που λες για την καθημερινη δουλεια ωστε να το φερεις στα μετρα σου. Πιο πολυ ζοριστικα να κανω ενα αξιοπρεπες desktop με openbox παρα με το ιδιο το debian.

 

Το acpi τι κάνει ακριβώς? Θα δοκιμάσω αν είναι να μπουτάρω και με αυτό το τρόπο να δω αν το πρόβλημα υπάρχει ακόμα. Τώρα έχω κάνει roll back στην προηγούμενη έκδοση που δουλεύει μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Advanced Configuration and Power Interface ειναι κατι που εχει να κανει με τη διαχειρηση ενεργειας (κυριως) και με τον τροπο που το συστημα διαχειριζεται τα διαφορα events απο τον εξω κοσμο, πχ τι θα κανει το λειτουργικο οταν πατησεις το power button.

 

Ποια ειναι η προηγουμενη εκδοση που δουλευει μια χαρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kubuntu 10.10 με το προηγούμενο πυρήνα που έχει. Πάντως έκανα boot με το live cd του kubuntu 11.04 και με acpi off στις επιλογές αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Θα ήθελα να το αναφέρω στο launchpad αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω στα bug. Υπάρχει βέβαια η πρώτη αρχή για να περιγράψεις ένα bug δλδ ότι μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα με συγκεκριμένα βήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω για σας και πόσο καλά σας δουλεύει η beta του 11.04, προσωπικά δε μπορώ να καθίσω ούτε μέρα με αυτή. Καλά φυσικά unity και gnome3 δεν τρέχουν με τίποτα. Κρασάρει λόγω drivers της nvidia.

Έτρεχα μέχρι χτες gnome 2 χωρίς εφέ και παλευόταν αλλά μετά από κάτι updates πετούσε error σε κάθε installation που έκανα. Έκανα clean install και απλά update χωρίς να εγκατατήσω τίποτα χειροκίνητα και έφτασε πάλι στο ίδιο σημείο να πετάει error παντού (install/uninstall app).

 

Έβαλα πάλι 10.10 και ησύχασα. Και άλλες φορές είχα beta σαν βασικές διανομές και ποτέ δεν είχα τόσα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To kubuntu 10.10 με το προηγούμενο πυρήνα που έχει. Πάντως έκανα boot με το live cd του kubuntu 11.04 και με acpi off στις επιλογές αλλά το πρόβλημα παρέμεινε. Θα ήθελα να το αναφέρω στο launchpad αλλά δεν ξέρω πως να το περιγράψω στα bug. Υπάρχει βέβαια η πρώτη αρχή για να περιγράψεις ένα bug δλδ ότι μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα με συγκεκριμένα βήματα.

 

είναι πολύ καλή πρωτοβουλία + ότι αυτοί που θα διαβάσουν το report λογικά θα ξέρουν και 2 πράγματα παραπάνω για το τι μπορεί να φταίει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα σοβαρό bug με τον νέο kernel είναι η κακή διαχείριση της ενέργειας με την σχεδόν 50% μείωση στην διάρκεια της μπαταρίας. Δείτε εδώ το bug report στο launchpad

 

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/760131

 

και εδώ το άρθρο από το phoronix

 

http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=OTM2OQ

 

μου φαίνετε αυτή η έκδοση θα είναι η πρώτη που θα την προσπεράσω και στο dekstop και στο netbook. Θα πάω ξανά σε upgrade μόλις βγει η επόμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου το προβλημα σου ειναι στον .38, κανε την εξης κομπινα.

Βγαλε το μετα-πακετο linux-image-κατι που θα αναβαθμισει το πακετο linux-image-2.6.35 σε linux-image-2.6.38 και καθαρισες.

Θα σου αναβαθμισει τα παντα ολα, πχ kde, στη νεα εκδοση εκτος απο τον πυρηνα.

 

Δεν φερω ευθυνη για τυχον παρενεργειες του στυλ "νεο udev + παλιος πυρηνας = καθυστερηση 10'' στην εκκινηση μεχρι να απελπιστει το udev και να συνεχισει το boot" ή συναφεις.

Το αναφερω γιατι χρειαστηκε να μεινω για μηνες με τον 2.6.26 για να εχω αξιοπρεπες wifi, μεχρι που το udev αναβαθμιστηκε και πηγα σε 2.6.30 αναγκαστικα (και εκοψα το ασυρματο και βρηκα την υγεια μου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το wifi που λες ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα και μιλάω για το ubuntu. Μόλις όμως πέρασα kubunu στο netbook μου έκανε κάτι άκυρα με αποσυνδέσεις και τέτοια. Πάντως με το ubuntu στο netbook στην κυριολεξία έχω γυρίσει τον κόσμο και έχω συνδεθεί σε άπειρα δίκτυα σε διάφορες χώρες ποτέ χωρίς κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...