Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η canonical κοβει το επιθεμα "desktop edition" απο την 11.04 και μετα. Γιατι?

Επειδη απο την 11.04 και μετα και οι 2 εκδοσεις (desktop και netbook) θα εχουν το ιδιο περιβαλλον (unity).

Και επειδη... διαφοροι χρηστες αντιλαμβανονταν οτι η εκδοση με το επιθεμα "desktop" δεν ειναι για αυτους επειδη εχουν λαπτοπ ή νετμπουκ!

 

Ευτυχως το επιθεμα "server" παραμενει.

 

Πηγη

http://www.techspot.com/news/42752-canonical-to-kill-off-ubuntu-editions-as-of-version-1104.html

 

---

 

[κακια]Ας κοψουν και το επιθεμα "amd64" για να μην μπερδευονται οι χρηστες που εχουν intel cpu, και τα συναφη απο hardware, και κατεβαζουν το 32αρι iso.[/κακια]

 

Το ξερω οτι το παραπανω σχολιο μου ακουγεται σαν εκφραση ελιτισμου, αλλα πιστευω οτι ενα απλο κειμενο στην ιστοσελιδα που να λεει

 

- If you have a desktop, laptop, or netbook pc, then the "desktop edition" is what you need.

- If you have 64bit capable hardare (amd k8 and above, intel prescott and above, 4GB+ ram), then the "amd64" edition is what you need.

 

αρκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

νομίζω το amd 64 είσαι υποχρεωμένος να το γράφεις λόγο της πατέντας η κάτι τέτοιο της amd γιατί στην ουσία αυτή έβγαλε την 64αρα αρχιτεκτονική.

Πάντως το επόμενο βήμα φαντάζομαι στην canonical είναι να βγάζει μια έκδοση διανομης όπως κάνουν όλοι και να βάζεις το περιβάλλον εργασίας που επιθυμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λεω για το... τιμης ενεκεν "amd64". Αυτο ειναι σιγουρα καταλοιπο απο το debian. Το ιδιο ακριβως μοτιβο ακολουθουν και μερικα παραγωγα, το aptosid πχ.

Fedora, opensuse, mandriva, centos, arch και αλλες λενε κανονικα x86_64.

 

Το να επιλεγεις το περιβαλλον που θες κατα την εγκατασταση ειναι λιγο περιπλοκο γιατι

- Ή θα εχεις ενα iso-τερας με ολα τα περιβαλλοντα που θα ειναι 1.5-2GB ή θα εχεις ενα μικρο iso 150-200MB (ή εστω 400ΜΒ αν θες και τον xorg μεσα) να σου βαλει τα βασικοτερα και να σου δινει την δυνατοτητα της επιλογης μετα, συν μια γρηγορη συνδεση στο ιντερνετ για να κατεβουν τα υπολοιπα.

- Το 2ο γινεται και τωρα, αν πας με το ubuntu server installation > tasksel > desktop κλπ. Αλλα ειναι απιθανο να το κανει μονος του ενας αρχαριος, οποτε εδω πρεπι να μπει ενα ωραιο gui.

- Εστω οτι γινεται. Μετα πρεπει να μην κανει το "λαθος" και βαλει πχ kde4 σε pc που θα εχει λιγοτερο απο 1GB ram και παει λεγοντας. Εδω σημερα ο installer εχει 3-4 επιλογες (για την ωρα, το partitioning, τον ορισμο ονοματος χρηστη και κωδικου και τη γλωσσα) και παλι παντα κατι παει στραβα για καποιον που δεν ξερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως γενικά το kde έτσι όπως είναι τώρα δεν μπορεί να θεωρηθεί με τίποτα πιο βαρύ από το gnome. Στο netbook που είχα περάσει για λίγο kubuntu πέταγε στην κυριολεξία σε σύγκριση με το βαρύ θέμα που έρχετε default με μια κλασική εγκατάσταση του ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

χτες περασα απο 10.10 σε 11.04...μονο που υπαρχει 1 προβλημα...

στην περιοχη των ειδοποιησεων οπου εχω εφαρμογη του gnome(gtk) δε μου εχει εικονιδια αλλα μου δειχνει οτι λειπει το αρχειο(μου δειχνει παντου αυτο το λευκο φυλλο)...παιζει να λειπει καποιο πακετο??

(πχ στο emesene δε μου εχει καν καποιο εικονιδιο και οταν κανω δεξι κλικ πανω του στο quit,disconnect κτλ εχει το λευκο φυλλο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τότε βγάλε το plasmoid του πλαίσιου συστήματος από την μπάρα κάτω και μετά πρόσθεσε το ξανά. Μου έχει τύχει όταν κάνω αναβάθμιση από έκδοση σε έκδοση μερικά plasmoid που χρησιμποιούσα να θέλουν επανεγκατάσταση για να τρέξουν σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκανα upgrade στο dekstop μου στην beta έκδοση του natty και δυστηχώς μου βγήκανε κάποια σοβαρά bug με το ένα να μην το έχω ξανασυναντήσει μέχρι σήμερα.

Αν και το upgrade πήγε μια χαρά μου βγάζει ένα hardware πρόβλημα. Οτάν μπαίνω στην διανομή μετά αν κλείσω τον υπολογιστή και πάω να τον ξανανοιξώ μου βγάζει fail το post της μητρικής με μήνημα ότι έγινε fail το αρχικό post και συνεχίζω την εκκίνηση πατώντας f1.

Αν τώρα από το kubuntu κάνω restart και επιλέξω να μπω στα windows 7 με το που εμφανίζετε η οθόνη login των windows 7 κρασάρει κάνει ξανά εκκίνηση και εμφανίζει το μύνημα που είπα και πριν.

Το πρόβλημα παραμένει και όταν μπαίνω σε safe mode σε γραμμή εντολών. Αρά υποψιάστηκα ότι λογικά θα είναι πρόβλημα του νέου kernel και κάποιου από τους driver που φαίρνει.

H υποψία μου επιβεβαιώθηκε όταν έκανα boot με τον kernel της προηγούμενης έκδοσης και όλα τα προβλήματα που αναφέρω εξαφανίστηκαν.

Ειναι χοντρό bug αυτό και σίγουρα θέλει και αναφορά στο launchpad αλλά δεν ξέρω και πως να το αναφέρω. Η μητρική μου είναι μια asus p5n-e sli.

Η δεύτερη απαγοήτευση ήρθε με το compiz που πλέον δεν τρέχει σωστά στο kde 4.6. Αν το ενεργοποιήσεις αφήνει γραμμές και γενικά έχει άσχημη συμπεριφορά. Προσπάθησα να δουλέψω τα κανονικά εφε του kde4 αλλά δεν βρήκα λύση σε δυο προβλήματα. Το πρώτο είναι στο να εμφανίσεις όλες τις επιφάνειες εργασίας σε καμβά.

Οτάν πας τον κερσορα κάτω αριστερά για να ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα έχει κακή συμπεριφορά για να το πω καλύτερα έχει πάρα πολύ ευαίσθητη απόκριση και μπορεί να εμφανίζει-εξαφανίζει τον καμβά σε δευτερόλεπτα!! Δεν βρήκα πως διορθώνετε αυτό το πράγμα.

Πλέον σκέφτομαι μέχρι και αλλαγή διανομής μετά από τόσα χρόνια. Ιδίως για το πρώτο πρόβλημα που είναι αρκετά χοντρό και δεν βλέπω να υπάρχει και λύση.

Το θέμα είναι προς τα που τώρα που έχω μάθει όλα αυτά τα χρόνια το .deb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο ρε twiner φοβερό χρήσιμο post. Και μπήκα όλο χαρά μήπως κάποιος έχει ποστάρει κάποια ιδέα για το που μπορεί να οφείλετε το πρόβλημα και βλέπω οδηγίες για δημιουργία λογαριασμού στο launchpad.. :P έλεος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

debian αλλά έχω καλομάθει τόσα χρόνια στις ευκολίες :P. Θα μπορέσω να στήσω σε τέτοια λειτουργικότητα ένα σύστημα μόνος μου? Με τις αναβαθμίσεις τι θα γίνετε θα αποφασίζω εγώ πότε θα γίνετε η κάθε αναβάθμιση? Πάντως το πρόβλημα του compiz πρέπει να είναι γενικό. Τα εφέ του kde4 όμως είναι φοβερά φτωχά ασέ που βγάζουν και διάφορα bug. Τώρα κάθομαι και τα σετάρω και ιδίως ο κάναβος δεν λειτουργεί καθόλου σωστά με την χρήση του ποντικιού.

Μόνο αν του βάλεις μια συντόμευση στο πληκτρολόγιο εμφανίζετε σωστά. Η διανομή κατά τα άλλα παέι μια χαρά αλλά αυτό το σοβαρό πρόβλημα με την μητρική δεν μπορώ να καταλάβω που οφείλετε. Αρκετά παράξενο και δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι ανάλογο να μπορέσω να βρω την πυγή του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κοιτα , αν ειναι upstream προβληματα , οτι διανομη και να βαλεις..δεν τα γλυτωνεις μεχρι να διορθωθουν ;)

 

εκτος αν πας σε διανομη με παλαιοτερα πακετα κλπ κλπ..

 

 

επι τη ευκαιρια , ετοιμαζουμε ενα ωραιοτατο live cd powered by insomnia :D

 

το ανεβαζω για testing , και καποια στιγμη θα το αναρτησουμε

 

να σχηματισουμε μια ομαδα για maintaining κλπ κλπ

 

stay tuned..

 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασα να αναφέρω ότι δεν δουλεύουν και τα

-plymouth( τι έκπληξη..)

Δεν πιστεύω να υπάρχει άνθρωπος που να του δουλεύει το plymouth στο ubuntu σωστά. Πως στις άλλες διανομές δουλεύει και στο ubuntu δεν δουλεύει δεν μπορώ να καταλάβω. Και το πιο παράδοξο είναι που ένα χρόνο τώρα οι της canonical ούτε που το έχουν διορθώσει στο ελάχιστον. Μιλάμε για φοβερά ταλέντα

 

-Suspend. Και αυτό έχει σπάσει εδώ και κάνα δύο χρόνια κοντά και φυσικά ποτέ δεν επανήλθε. Γενικά στο ubuntu είναι μην τους χαλάσει κάτι. Μετά δεν υπάρχει περίπτωση τα σαίνια της canonical να το φτιάξουν αλλά φυσικά το αφήνουν να σέρνετε για χρόνια μέχρι να το δεχθούμε σαν μέρος της διανομής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...