Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως δεν έχω δοκιμάσει αυτές τις διανομές? Από την πρώτη μέρα που υπήρχε το qemu που το τρέχαμε μέσω κονσόλας έτρεχα πάνω από 8 εγκατεστημένες διανομές.

Το plymouth στο fedora δούλευε από την πρώτη μέρα. Το μόνο που μου την έπσαγε πάντα σε αυτές τις διανομες ήταν το τραγικά αργό rpm που έχουν και ο τραγικός χρόνος συγχρονισμού τους με τα repositories.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Πως δεν έχω δοκιμάσει αυτές τις διανομές? Από την πρώτη μέρα που υπήρχε το qemu που το τρέχαμε μέσω κονσόλας έτρεχα πάνω από 8 εγκατεστημένες διανομές.

Το plymouth στο fedora δούλευε από την πρώτη μέρα. Το μόνο που μου την έπσαγε πάντα σε αυτές τις διανομες ήταν το τραγικά αργό rpm που έχουν και ο τραγικός χρόνος συγχρονισμού τους με τα repositories.

 

A σορρυ τοτε..ειδα το αλλο θεμα που ζητουσες πληροφοριες για το fedora και μπερδευτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μιλήσουμε λίγο και για το unity γιατί το έχω δουλέψει μια βδομάδα όταν έκανα upgrade στην netbook ubuntu έκδοση που είχα.

Καταρχήν έχει αναφερθεί για την μπάρα στα πλάγια που όχι μονο δεν φεύγει αλλά σου τρώει και χώρο από την ήδη μικρή οθόνη που έχεις στο netbook. Συν σε όλα αυτά είναι το πόσο τραγική είναι η μπάρα σε απόκριση, τα στιγμιαία black screen που κάνει και τα συχνά κρασαρίσματα αλλά αυτό το παραβλέπω μια και υποθέτουμε είναι σε beta ακόμα. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα beta λογισιμικό το πέρασαν σε μια σταθερή έκδοση..

Πάμε και παρακάτω. Για να βρεις ένα πρόγραμμα θα πρέπει να κάνεις πάνω από 4 κλικ και να ψάξεις. Υπάρχει γενικά ένα χάος στο τι είναι που αλλά το βραβείο στο χάος του unity δεν το παίρνει η μπάρα αλλά ο file manager. Ξεχάστε ότι ξέρατε μέχρι στιγμής από το linux και από τους φακέλους έτσι όπως τους είχαμε γνωρίσει όλα αυτά τα χρόνια στο linux.

Ο file manager του unity έχει την δικιά του δομή που είναι τόσο ακατανόητη και εξωφρενική που λες δεν είναι δυνατότον να βάλα αυτό το πράγμα για file manager.. Για όποιον έχει αμφιβολίες για ότι λέω τα iso είναι διαθέσιμα για δοκιμές η με ένα απλό apt-get μπορεί να το δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από συζήτηση με κάποιον Ubuntu core developer πάντως άκουσα ότι η RedHat και η Novell για πολιτικούς λόγους απορρίπτουν τα features που προσπαθεί να σπρώξει upstream η Canonical. Π.χ. το notification system που υλοποίησε, το βάσισε επίτηδες σε ένα ημιτελές xdg specification ώστε να γίνει πιο εύκολα δεκτό upstream, αλλά το γείωσαν.

Οπότε μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες που έκανε η Canonical να κάνει "σωστά" τις υλοποιήσεις της, και οι οποίες μπλοκαρίστηκαν, αποφάσισε να τραβήξει διαφορετική ρότα.

 

Δεν ξέρω αρκετές πληροφορίες για να καταδικάσω τη μία εταιρία ή την άλλη, αλλά πάντως τα τμήματα marketing σίγουρα εμποδίζουν τη συνεργασία μεταξύ των εταιριών.

Αν άφηναν την Canonical να κάνει ότι θέλει το GNU/Linux θα έχανε το μεγάλο του μερίδιο στον τομέα των επιχειρήσεων όπου η RedHat και η Novell δραστηριοποιούνται(αν και η Novell δραστηριοποιείται και σε άλλους τομείς).

Μπορεί να γράφουν περισσότερο κώδικα, υπολοίπονται όμως σε όραμα και πάθος για το desktop. Μια ζωή ξενέρωτοι στα όρια της μετριότητας θα είναι.
Ναι αλλά αυτοί(η RedHat ειδικά βάσισε από την αρχή όλη την επιχειρηματική της δραστηριότητα στο GNU/Linux) εκμισθώνουν τους developers και έκαναν το GNU/Linux ελκυστικό για τις εταιρίες.Καλή και η κοινότητα αλλά χωρίς χρήμα τίποτα δεν γίνεται.
Το μόνο που μου την έπσαγε πάντα σε αυτές τις διανομες ήταν το τραγικά αργό rpm που έχουν και ο τραγικός χρόνος συγχρονισμού τους με τα repositories.

Δοκίμασε το νέο openSUSE(ειδικά η επόμενη έκδοση 11.4 θα έρχεται με βελτιωμένο PMS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μη φρικάρετε. Το 2011 θα είναι μεταβατική χρονιά είτε μιλάμε για Gnome Shell είτε για Unity. Ειδικά όσον αφορά το δεύτερο, πιστεύω οτι θα είναι σε beta κατάσταση για τα επόμενα 2 releases. Το 12.04 θα είναι το πραγματικό επόμενο Ubuntu, οπότε έχουμε άπλετο χρόνο μπροστά μας.

 

Η Canonical με αυτή την κίνησή της ανέλαβε και το κόστος που έως τώρα κατηγορούνταν οτι απέφευγε. Δηλαδή να συνεισφέρει περισσότερο σε επίπεδο κώδικα. Πέρα από αυτό όμως, ενδεχόμενη επιτυχία του Unity, θα ωφελήσει γενικώς γιατί θα δημιουργήσει ανταγωνισμό και τριβή στην κοινότητα και εν τέλη περισσότερο open source :)

 

Μερικούς βέβαια τους χαλάει το open source αν είναι να έχει το copyright της Canonical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα μείνω στο 10.04 για 2 χρονάκια, όσο να καταλαγιάσει η σκόνη με τα desktop επόμενης γενιάς.

 

Και εγώ έτσι την βλέπω τη δουλειά και δεν με "χαλάει" καθόλου.Το 10.04 "κάθισε" πολύ καλά σε όποιον υπολογιστή το δοκίμασα...

Για ότι νεότερο υπάρχει καλά να είναι το virtualιzation και τα LiveCD!!!!!:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν και αν γινει αυτη η αλλαγη στο ubuntu, ποια διανομη ειναι σε user friendliness πιο κοντα, αλλα να ειναι ταυτοχρονα καλη κ σταθερη??? Terminal δε σκαμπαζω καθολου, θελω οσο το δυνατον αυτοματοποιημενα πραγματα, γρηγορα update, καλο package manager ακομα και restricted software αν ειναι να δουλευουν οι συσκευες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν και αν γινει αυτη η αλλαγη στο ubuntu, ποια διανομη ειναι σε user friendliness πιο κοντα, αλλα να ειναι ταυτοχρονα καλη κ σταθερη??? Terminal δε σκαμπαζω καθολου, θελω οσο το δυνατον αυτοματοποιημενα πραγματα, γρηγορα update, καλο package manager ακομα και restricted software αν ειναι να δουλευουν οι συσκευες μου.

Linux Mint,Mandriva,openSUSE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποπο σαν χθες θυμάμαι που πρωτοέβαλα την 10.10 -σε alpha version ήταν νομίζω- και crashαρε όοοολο το σύστημα.. Πότε πρόλαβε και έγινε stable...

 

"Stable" θα γίνει τον Απρίλιο, τωρα δεν εχει βγει καν alpha snapshot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την 10.10 μιλάει και όχι για την 10.04..

Να πω την αλήθεια θα καθόμουν και εγώ στην LTS στο netbook αλλά είχε αυτό το bug με την διαχείριση ενέργειας και τέλειώνε η μπαταρία σε ελάχιστο χρόνο και έπρεπε να κάνω την μετάβαση. Τώρα για την επόμενη έκδοση όπως είπα στο dekstop δεν με ενοχλέι για τί έχω kde- kubuntu που κατα βάση είναι κοινοτική η διανομή και η canonical δεν βάζει καθόλου χέρι πάνω του.

Στο netbook όμως δεν πάω με τπτ σε unity. Το έχω δοκιμάσει και ειλικρινά το θεωρώ τελείως μη λειτουργικό για περιβάλλον εργασίας. Μένει η αλλαγή διανομής και η το xfce η lubuntu.

Να δούμε πρώτα και τα πρώτα iso για την 11.04 για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα το τι θέλουν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά ενα gnome shell θα είναι και το unity που θα χρησιμοποιεί τον compiz window manager. Λογικα θα το ενεργοποιείς / απενεργοποιεις εύκολα. Εκτός και αν πρέπει να βάλεις όλο το gnome από την αρχή.

 

Όσον αφορά για αλλαγή σε άλλη διανομή υπάρχει και ενα νέο Linux mint spin που βασίζεται σε debian. Δεν το εχω δει αλλά λογικα θα έχει πολλά καλούδια out of the box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό θα είναι μαμώ τα buggy. Νεοσύστατο και με όχι καλό προηγούμενο κατεμέ , την στιγμή που στο επίσημο του mint σου λένε για καθαρή εγκατάσταση και όχι upgrade. Δεν είναι δηλαδή ικανοί να ανεβάσουν έκδοση απευθείας και θα κρατήσουν σωστή rolling?

Αργότερα που θα ψηθεί ίσως, τώρα θεωρώ πως είναι καθαρά και μόνον για δοκιμές και τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...