Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ήθελα να είμαι εγώ, αλλά πρέπει κάποιος να το πει:

 

περιμένετε να το δούμε στο επόμενο release.

 

Προσωπικά μου κακοφάνηκε και το gnome shell.

 

Αφού όμως δεν τα έχω δουλέψει, είμαι επιφυλακτικός.

 

Μπορεί να είναι καταπληκτικά αν τα συνηθίσει κανείς. Θα το μάθουμε.

 

στο μεταξύ ας ρίχνουμε κανα βλέφαρο στο elementary project που ίσως γίνει το next big thing.;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Βλέπω ότι το μόνο κερδοφόρο μοντέλο ανάπτυξης διανομής από εταιρία που όμως συνάμα να μην θέλει να μεταλλάξει το GNU/Linux είναι αυτό που εφαρμόζουν επιτυχημένα η RedHat με την Fedora και η Novell με το openSUSE.

 

Από συζήτηση με κάποιον Ubuntu core developer πάντως άκουσα ότι η RedHat και η Novell για πολιτικούς λόγους απορρίπτουν τα features που προσπαθεί να σπρώξει upstream η Canonical. Π.χ. το notification system που υλοποίησε, το βάσισε επίτηδες σε ένα ημιτελές xdg specification ώστε να γίνει πιο εύκολα δεκτό upstream, αλλά το γείωσαν.

Οπότε μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες που έκανε η Canonical να κάνει "σωστά" τις υλοποιήσεις της, και οι οποίες μπλοκαρίστηκαν, αποφάσισε να τραβήξει διαφορετική ρότα.

 

Δεν ξέρω αρκετές πληροφορίες για να καταδικάσω τη μία εταιρία ή την άλλη, αλλά πάντως τα τμήματα marketing σίγουρα εμποδίζουν τη συνεργασία μεταξύ των εταιριών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ήθελα να είμαι εγώ, αλλά πρέπει κάποιος να το πει:

 

περιμένετε να το δούμε στο επόμενο release.

 

Προσωπικά μου κακοφάνηκε και το gnome shell.

 

Αφού όμως δεν τα έχω δουλέψει, είμαι επιφυλακτικός.

 

Μπορεί να είναι καταπληκτικά αν τα συνηθίσει κανείς. Θα το μάθουμε.

 

στο μεταξύ ας ρίχνουμε κανα βλέφαρο στο elementary project που ίσως γίνει το next big thing.;)

 

Το elementary είναι από τα πιο όμορφα projects που έχω δει στο desktop κομμάτι του Linux. Μακάρι να προχωράει και γιατί όχι να υιοθετηθεί από άλλα projects.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει αυτό το unity ας ανεβάσει εδώ φωτογραφίες να δούμε πως είναι.

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=zZITMkyEC3I&feature=player_embedded[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ Interesting

 

http://www.advogato.org/person/mjg59/diary.html?start=269

 

Πάντως εδώ-εκεί-παραπερα βλέπω πολύ κόσμο δυσαρεστημενο και με το γεγονός ότι απλά πετάχτηκε η δουλειά των GNOME devs στα σκουπίδια (Gnome-shell) και για το γεγονός οτι πεταχτηκε για κάτι ίσως χειρότερο.

 

Και μετα αναρωτιούνται πολλοί γιατί δεν προχωραει το Linux desktop. Όταν ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό ανα 6 μήνες και μετά *δεν* συνεργάζεσαι για το δικό σου καπρίτσιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και μετα αναρωτιούνται πολλοί γιατί δεν προχωραει το Linux desktop. Όταν ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό ανα 6 μήνες και μετά *δεν* συνεργάζεσαι για το δικό σου καπρίτσιο...

 

+1 Το εχει χάσει το παιχνίδι η canonical.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα αναρωτιούνται πολλοί γιατί δεν προχωραει το Linux desktop. Όταν ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό ανα 6 μήνες και μετά *δεν* συνεργάζεσαι για το δικό σου καπρίτσιο...

 

Σωστο αλλα απτην αλλη απο ποτε Linux desktop = Canonical ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μετα αναρωτιούνται πολλοί γιατί δεν προχωραει το Linux desktop. Όταν ξανα-ανακαλύπτεις τον τροχό ανα 6 μήνες και μετά *δεν* συνεργάζεσαι για το δικό σου καπρίτσιο...

 

Χαχα ακριβώς στο παραπάνω μήνυμα ανάφερα ότι για την έλλειψη συνεργασίας η Canonical κατηγορεί τη RedHat και τη Novell.

 

Οπότε ας μην καταδικάζουμε πριν μάθουμε λεπτομέρειες για το τι παίχτηκε... αν η RedHat και οι Novell όντως απορρίπτουν τις προσπάθειες της Canonical για λόγους πολιτικής και όχι τεχνικούς, τότε σ' αυτές θα πρέπει να παραπονεθούμε και όχι στην Canonical.

 

(όλα αυτά ανεξάρτητα από το Unity το οποίο δεν το έχω δει καν οπότε δεν μπορώ να κρίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Gnome Shell είναι ΜΑΠΑ! Unity και τα μυαλά στα κάγκελα! Μπορεί να είναι νέο, να έχει bugs και χρειάζεται χρόνο για να ωριμάσει, έχει όμως ανθρώπους με όραμα και πάθος για το αντικείμενο του user experience.

 

Εγώ πάντως θα μείνω στο 10.04 για 2 χρονάκια, όσο να καταλαγιάσει η σκόνη με τα desktop επόμενης γενιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις ικανότητες της redhat, novell και στους προγραμματιστές της για την λειτουργικότητα του gnome shell παρά στην canonical που θα φτιάξει ένα shell που θα χρησιμοποιεί μόνο η ίδια.

Καταρχήν η canonical δεν έγραψε ποτέ κώδικα πως θα το κάνει τώρα και με επιτυχία μάλιστα. Εδώ δεν μπορούν να βάλουν σωστά στις διανομές τους ένα plymouth. Το pulseaudio κάνανε 12 μήνες για να δουλέψει σωστά σε αντίθεση με το fedora που δούλευε από την αρχή.

Και μη πιάσουμε τα του kde με το kpackagekit να είναι ένα χρόνο σπασμένο στις αναβαθμίσεις του ενώ σε αντίθεση με το fedora που δουλεύει μια χαρά.

Και πάμε στην ουσία. Μπορείς να εμπιστευτείς αυτούς τους ανρθώπους ότι θα κάνουν σωστή δουλειά. Προσωπικα με τπτ γιαυτό πάμε για switch διανομής. Δυστηχώς προβλέπω ότι η canonical το έχασε το παιχνίδι.

Και αυτά που έλεγε ο Mark πριν χρόνια ότι έχουμε το dekstop linux friendly target group τα ξέχασαν γρήγορα.

Και θα είναι τρελός κάποιος να πιστεύει ότι το ubuntu μπορεί να μπει ανάμεσα στα μεγαθήρια των tablet, smartphone γιατί πλέον ο προσανατολισμός της διανομής είναι ξεκάθαρα προς αυτή την κατηγορία εγκαταλείποντας τον χώρο του dektop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στις ικανότητες της redhat, novell και στους προγραμματιστές της για την λειτουργικότητα του gnome shell παρά στην canonical που θα φτιάξει ένα shell που θα χρησιμοποιεί μόνο η ίδια. Καταρχήν η canonical δεν έγραψε ποτέ κώδικα πως θα το κάνει τώρα και με επιτυχία μάλιστα.

 

Μπορεί να γράφουν περισσότερο κώδικα, υπολοίπονται όμως σε όραμα και πάθος για το desktop. Μια ζωή ξενέρωτοι στα όρια της μετριότητας θα είναι.

 

Μπορείς να εμπιστευτείς αυτούς τους ανρθώπους ότι θα κάνουν σωστή δουλειά. Προσωπικα με τπτ γιαυτό πάμε για switch διανομής. Δυστηχώς προβλέπω ότι η canonical το έχασε το παιχνίδι.

 

Ok αλλά μίλα για τον ευατό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για τον ευατό μου μιλάω και από τι γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις με βάση την εμπειρία που έχω στο ubuntu και γενικά στο linux 6 χρόνια τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για τον ευατό μου μιλάω και από τι γράφω είναι προσωπικές εκτιμήσεις με βάση την εμπειρία που έχω στο ubuntu και γενικά στο linux 6 χρόνια τώρα

 

Aφου δεν εχεις δοκιμασει ουτε open suse ουτε fedora πως εισαι σιγουρος για αυτα που λες?

Παντα εκρινες το τι συμβαινει στον κοσμο του linux με βαση το τι εκανε η Canonical και το Ubuntu.

 

Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...