Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιώ το StartUp-manager ώστε να ρυθμίζω τον grub και ενώ βάζω ως πρώτη επιλογή τα win 7 πάντα είναι επιλεγμένο το ubuntu. Τι πρέπει να κάνω?

 

 

edit: Το διόρθωσα και το πρόβλημα ήταν ότι είχε την Επιλογή Previous Version και μάλλον εκεί μπερδευόταν και μόλις έβγαλα την προηγούμενη έκδοση όλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξερω αν αυτο ειναι το καταλληλοτερο μερος να αναφερθει αυτο το "νεο", οποτε αν κρινετε οτι πρεπει να μετακινηθει ας μετακινηθει.

 

The Sins of Ubuntu

http://www.osnews.com/story/24803/The_Sins_of_Ubuntu

 

---

 

Η γνωμη μου, γιατι δεν τα λεει καλα ο τυπος :P

 

- It Doesn't Install Complete

Επειδη τα windows ερχονται με προεγκατεστημενους τους drivers, τα καθε λογης plugins για τον browser και συναφη codecs :S

 

- It Doesn't Install Secured

Οκ. εχουμε ανοσια στους ιους και τα πασης φυσεως malware, αλλα δεν εχουμε firewall, αρα ειμαστε ημι-ασφαλεις!

 

- Its File Manager Isn't User Friendly

Αν δεν καταλαβει καποιος τη δομη των αρχειων και υποφακελων στο λινουξ, δεν τον σωζει κανενας filemanager. Επισης, αν εγκαταστησει καποιος εναν ακομα file manager στο gnome, το gnome θα συνεχισει να χρησιμοποιει τον nautilus.

 

- It Won't Run Windows Software

Εδω γινεται λογος για το wine. Το wine που ειναι αποκλειστικα 32αρι και που παιζει σωστα (= platinum ranking στο imdb) ελαχιστες mainstream εφαρμογες.

 

Τελος, τα xp home edition κοστιζουν λιγοτερα απο 100Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια υπαρχει μηπως τροπος να βαλω τα ubuntu 11.04 πανω απο 10.04 χωρις να χασω τα δεδομενα και τα προγραμματα μου???

 

Ναι, το έχω κάνει αρκετές φορές και είναι πολύ εύκολο (απλά κρατάς το /home, και αν θές /usr /etc κλπ).

 

Ένας τρόπος χωρίς να κάνεις backup: http://www.youtube.com/watch?v=QGnsYuWS0xY

 

Διαφορετικά μπορείς πάντα να κάνεις upgrade (αν και προτιμώ το clean installation).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είχα καιρό να δω περιφεριακό που να μην το "βρίσκει" το Ubuntu ( 64 Bit ), αυτό είναι το Usb Bluetooth Belkin F8Τ017. Το Unity δεν παλεύεται το ρημάδι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε παιδιά, έχουν μαλλιάσει τα δάκτυλα μερικών να το πληκτρολογούν: :lol:

 

αν δεν σας αρέσει το unity κάντε logout και επιλέξτε session: ubuntu classic

 

ή δοκιμάστε και το gnome 3. Πάντως δεν υπάρχει κανένας λόγος να παραμείνετε σε 10.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Unity και η 11.04 μου αρέσουν πολύ. Έχω όμως ένα ενοχλητικό "πρόβλημα",όταν κάνει boot δεν μου δείχνει την εικόνα Ubuntu με τις τελίτσες από κάτω να φωρτώνει παρά μια μαύρη οθόνη με μια γκρι παύλα να αναβοσβήνει μετά για ένα δευτερόλεπτο με γράμματα Ubuntu 11.04 και πάει στην οθόνη σύνδεσης. Κάτι γίνεται με τους οδηγούς της κάρτας γραφικών και το plymouth boot screen. Έχω nVidia GeForce 220, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι. Στο netbook μου έκανα εγκατάσταση και το backtrack σε ένα μικρό partition. Νομίζω όμως ότι πρέπει να πέρασε τον grub2 την δικιά του έκδοση γιατί ότι αλλαγές προσπαθώ να κάνω μέσω του ubuntu δλδ να βάλω μια φώτο να αλλάξω ανάλυση να αλλάξω την σειρά με τις καταχωρήσεις δεν γίνετε τπτ.

Εκάνα μια κίνηση να απεγκαταστήσω τελείως τον grub2 μέσα από το backtrack αλλά και πάλι δεν μπορώ να κάνω οποιαδήποτε αλλαγή. Λέτε να μπω με live cd να κάνω επαναφορά η μπορώ να το διορθώσω κάπως πιο εύκολα. Οποια ιδέα καλοδεχούμενη.

 

edit: done έκανα τελικά επαναφορά με live usb 10.10 mount το σύστημα και επανεγκατάσταση τον grub και πλέον δουλεύει μια χαρά και μπορώ να κάνω τις αλλαγές κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν δύο ολόκληρες βδομάδες με το 11.04 και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Βέβαια είχα μερικά προβληματάκια αλλά τα έλυσα. Τα παραθέτω εδώ μήπως και άλλοι χρήστες τα έχουν ήδη συναντήσει.

 

1) Στο λάπτοπ μου, είχα πολύ αργό wifi, όμως κάνωντας το παρακάτω η ταχύτητα επανήλθε στα σωστά επίπεδα. Το λάπτοπ φοράει Αtheros card.

 

After having upgraded to Ubuntu 11.04 (mainly out of curiosity about the new unity surface) I experienced a serious performance issue with the wifi connection. After investigating this problem a bit I found out, it had to do with a kernel/driver/firmware problem for atheros wifi cards (e.g. the ar9285 but users with other ar*-versions are experiencing this problem as well), as they are used in eeePCs and a wide range of other notebooks. Fortunately the developers fixed it already, but you might not see the update yet, as it is in the proposed repository. Following these easy steps in this howto will provide you with the full speed of your wifi link again.

 

1. The Problem

In kernels older than 2.6.38-9 there seems to be a problem with atheros cards, as could be read here:

Link to Bug #762496 @ launchpad

 

2. The Fix

This problem is fixed in kernel 2.6.38-9, but the version of this kernel is not yet present in the default configured update channels. However you can just add the channel with this update by doing the following:

- start synaptic

- in the top menu go to Settings/Repositories

- in the "Software Sources" window that just opened, go to "Updates" (3rd from the left)

- tick "Pre-released updates" (natty-proposed)

- after closing the window click reload in synaptic to reload the software index

- search for "linux generic", you should notice the exclamation mark in front of it, which means that it is upgradable

- tick "linux generic", a window should pop up asking you to install 2.6.38-9. This happens since "linux generic" always installs the most recent linux kernel and since you added the "natty-proposed" channel, it is the most-most recent one ;)

- hit apply to install your selection (looking into the details whily installing, you should see that the 2.6.38-9 kernel is beeing installed)

- reboot your machine to actually use the new kernel, after reboot you can check whether the newest kernel is now used by starting a terminal and typing uname -r

- it should say 2.6.38-9-generic now.

 

Note: The kernel you just installed is not the standard kernel ubuntu provides, but the most recent developer version. Over a few weeks the 2.6.38-9 update should also be available in the default channels, what should make it possible to deactivate the package "linux generic" and the channel "natty-proposed" again and still provide you with the fixed kernel/firmware/driver. By doing this, you'll have a the standard ubuntu again, which might be stabler, since it is less experimental. But for now, you'll have a speedy wifi link AND the newest ubuntu ;)

 

πηγή

 

2) Εντελώς τυχαία σε κάθε νέο restart άλλαζει το θέμα. Ύστερα απο λίγο ψάξιμο βρήκα τη λύση. Nα σημειώσω όμως οτί το πρόβλημα δεν έχει λυθεί τελείως μιας και μου το έκανε και πάλι σήμερα ύστερα απο μια βδομάδα χωρίς προβλήματα. Ίσως αν ανεβάσω λίγο το χρόνο απο τα +5 που το έχω ήδη βάλει να διορθωθεί εντελώς. Θα το δοκιμάσω.

Fix Ubuntu / Linux Mint Theme Changing To A Classic, Windows-95-like Gray Theme

Ιt seems that quite a few Ubuntu 11.04 / Linux Mint 11 users are having an issue with GNOME loading without a theme (instead of your GTK theme you get a classic, Windows-95-like grayish theme). According to an AskUbuntu question, this can manifest in other ways too like the GNOME theme being applied correctly everywhere except for Nautilus.

 

 

This issue is caused by a "race condition between the GDM and session calls to gnome-settings-daemon" which can cause GNOME to load without a theme and thus defaulting to the gray theme you see in the screenshot above. A fix for this is specified in the Linux Mint 11 known issues but in case you've missed it, here's how to fix this (this also applies to those having this issue while running Ubuntu 11.04 Natty Narwhal in Virtualbox).

 

. Open a terminal and paste this (I would have said to use ALT + F2 but in Unity, you can't paste inside the ALT + F2 dialog):

 

gksudo gedit /etc/xdg/autostart/gnome-settings-daemon.desktop

 

 

2. In the gnome-settings-daemon.desktop file, replace the following line:

 

Exec=/usr/lib/gnome-settings-daemon/gnome-settings-daemon

 

 

With this:

 

Exec=bash -c "sleep 5; /usr/lib/gnome-settings-daemon/gnome-settings-daemon"

 

 

What this does is add a few seconds before running gnome-settings-daemon. Please note that for me, 5 seconds was enough but the Linux Mint 11 known issues section states that in their tests they've found "20" to be an optimal value, so if 5 doesn't work for you, try changing the value to something larger.

 

πηγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντιμεντωπίζει κανείς άλλος πρόβλημα με τους proprietary driver για ATI (οι κινήσεις των παραθύρων δεν είναι καθόλου φυσικές - μάλλον σαν σε καρέ-καρέ και φυσικά πάρα πολλά προβλήματα σε παιχνίδια);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το Unity και η 11.04 μου αρέσουν πολύ. Έχω όμως ένα ενοχλητικό "πρόβλημα",όταν κάνει boot δεν μου δείχνει την εικόνα Ubuntu με τις τελίτσες από κάτω να φωρτώνει παρά μια μαύρη οθόνη με μια γκρι παύλα να αναβοσβήνει μετά για ένα δευτερόλεπτο με γράμματα Ubuntu 11.04 και πάει στην οθόνη σύνδεσης. Κάτι γίνεται με τους οδηγούς της κάρτας γραφικών και το plymouth boot screen. Έχω nVidia GeForce 220, όποιος ξέρει κάτι ας βοηθήσει.

 

Αυτό γίνεται μετά από την εγκατάσταση του proprietary driver της nvidia. Η λύση παρακάτω:

 

http://paolobernardi.wordpress.com/2011/05/01/fix-plymouth-on-ubuntu-after-installing-nvidia-or-ati-proprietary-drivers-for-ubuntu-11-04-natty/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...