Προς το περιεχόμενο

[INFO] Ubuntu 11.04(Natty Narwhal) - Συζητήσεις, Απορίες ‎


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό το θέμα που προανάφερα με τους nvidia drivers μάλλον είναι bug <_<

Δεν έχω καταφέρει να βρω λύση μέχρι τώρα,

 

Στο additinal drivers αναφέρει: The driver is activated but not currently in use"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 161
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ομορφο, ευκολη γρηγορη εγκατασταση, τα βρηκε ολα αμεσως.

Μου φαινετε αρκετα πρακτικο αλλα

Που ειναι η taskbar ΟΕΟ?

Ειναι δυνατον να μην εχει taskbar? Οκ το super + w Δεκτο.

Πρεπει να ειμαι ολη την ωρα με το δαχτυλο εκει? Δεν μπορω να κανω κλικ και να τρυγυρναω στις ανοιχτες εφαρμογες? ΕΕΕΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφο, ευκολη γρηγορη εγκατασταση, τα βρηκε ολα αμεσως.

Μου φαινετε αρκετα πρακτικο αλλα

Που ειναι η taskbar ΟΕΟ?

Ειναι δυνατον να μην εχει taskbar? Οκ το super + w Δεκτο.

Πρεπει να ειμαι ολη την ωρα με το δαχτυλο εκει? Δεν μπορω να κανω κλικ και να τρυγυρναω στις ανοιχτες εφαρμογες? ΕΕΕΕ?

οι εφαρμογες που ανοιγεις φαινονται στην αριστερη μπαρα που λες

κανωντας scrolling στην μπαρα αν εχεις πολλες εφαρμογες ανοικτες βλεπεις ολες τις εφαρμογες που τις εχεις καρφιτσωσει εκει+τις ανοικτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να συνηθίζω την χρήση του unity και παρότι δεν το περίμενα νομίζω οτι με βολεύει η νέα λογική. Στην πραγματικότητα δεν έχει κάποια σημαντική διαφοροποίηση στον τρόπο χρήσης και ειδικά στην διαχείριση παραθύρων που έτσι και αλλιώς πάντα στηριζόμουν στο compiz μέσω screen edge. Ειδικά σε 13αρι laptop τόσο το global menu όσο και η αντικατάσταση των παλιών gnome panels κάνει διαφορά. Παρόλα αυτά θέλει δουλειά ακόμα οπότε στο 11.10 πιστεύω θα έχουμε κάτι καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αρχίσει να συνηθίζω την χρήση του unity και παρότι δεν το περίμενα νομίζω οτι με βολεύει η νέα λογική. Στην πραγματικότητα δεν έχει κάποια σημαντική διαφοροποίηση στον τρόπο χρήσης και ειδικά στην διαχείριση παραθύρων που έτσι και αλλιώς πάντα στηριζόμουν στο compiz μέσω screen edge. Ειδικά σε 13αρι laptop τόσο το global menu όσο και η αντικατάσταση των παλιών gnome panels κάνει διαφορά. Παρόλα αυτά θέλει δουλειά ακόμα οπότε στο 11.10 πιστεύω θα έχουμε κάτι καλό.

και εγω πιστευω οτι δεν ειναι τοσο ασχημο οσο λεγεται...

ολα ειναι θεμα συνηθειας

σιγουρα ομως θα μπορουσαν να τον κανουν λιγο πιο απλο, αλλα οκ, πιστευω στο μελλον θα βελτιωθει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω κάθε μέρα το forum του ubuntu μήπως αναφερθεί κάποιος με το πρόβλημα που μου έβγαλε σε εμένα αυτός ο τελευταίος kernel αλλα δυστηχώς δεν βρίσκω τπτ :(. Δεν μπορώ να βρω με τίποτα τι μπορεί να φταίει και χτυπάει έτσι με το fail στο post της μητρικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, από όσους έκαναν την αναβάθμιση, σε πόσους φάνηκε ότι είναι καλύτερα με το unity, πόσοι τα γύρισαν με τη μία σε gnome και πόσοι είναι ακόμη στη δοκιμή; (μήπως να έμπαινε και καμιά δημοσκόπηση; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά το unity το βρίσκω καλό, ήδη το έχω συνηθίσει. Δεν κάνω και τίποτα απαιτητικό με το pc βέβαια. Πιο βολικό από το gnome-panel, ειδικά για widescreen οθόνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάλεψα 2 βδομάδες περίπου, δεν μου αρέσει τελικά (στην παρούσα μορφή και με το dock αριστερά) και το γύρισα σε classic με docky. Παρόλα αυτά μου αρέσει το integration του File, Edit κλπ στο panel. Ίσως αν στο μέλλον υπάρξει η επιλογή για customisation του dock και της λίστας με τα application view εκτός από search, θα το σκεφτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...