Προς το περιεχόμενο

Θελω syslog daemon που να μου βγαζει τα log στην οθονη (ubuntu)


Fotis_Greece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια, στα winxp χρησιμοποιω το 3com syslog deamon, οποτε θελω το ανοιγω και μου δειχνειι τα log απο τον Linux δορυφορικο δεκτη. Απλο και ωραιο, οποτε θελει το χρησιμοποιεις.

 

Υπαρχει κατι τετοιο για Linux (ubuntu)? Ψανω και δεν βρισκω τιποτα. Βεβαια προς το παρον εχω ρυθμισει το rsyslog να δεχεται απο τον δορυφορικο δεκτη και το σωζει ως αρχειο /var/log/cuberevo.log

 

To θεμα ειναι πως με αυτο το τροπο λειτουργει συνεχεια και δεν το θελω ετσι (θα μου γεμισει και τον δισκο), θελω να βλεπω το Log οποτε το χρειαζομαι για λιγο εκει στην οθονη, real time.

 

Αν τυχον δεν υπαρχει κατι, μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δωσω μια εντολη και που την αποθηκευω ωστε στο shutdown να σβηνει εντελως το αρχειο /var/log/cuberevo.log

Επισης υπαρχει τροπος να σωζεται το αρχειο με διαφορετικη ημερομηνια /var/log/cuberevo.log ανα μερα που το χρησιμοποιω? π.χ /var/log/25oct2010_cuberevo.log , 26oct2010_cuberevo.log

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, στα winxp χρησιμοποιω το 3com syslog deamon, οποτε θελω το ανοιγω και μου δειχνειι τα log απο τον Linux δορυφορικο δεκτη. Απλο και ωραιο, οποτε θελει το χρησιμοποιεις.

 

Υπαρχει κατι τετοιο για Linux (ubuntu)? Ψανω και δεν βρισκω τιποτα. Βεβαια προς το παρον εχω ρυθμισει το rsyslog να δεχεται απο τον δορυφορικο δεκτη και το σωζει ως αρχειο /var/log/cuberevo.log

 

To θεμα ειναι πως με αυτο το τροπο λειτουργει συνεχεια και δεν το θελω ετσι (θα μου γεμισει και τον δισκο), θελω να βλεπω το Log οποτε το χρειαζομαι για λιγο εκει στην οθονη, real time.

 

Αν τυχον δεν υπαρχει κατι, μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δωσω μια εντολη και που την αποθηκευω ωστε στο shutdown να σβηνει εντελως το αρχειο /var/log/cuberevo.log

Επισης υπαρχει τροπος να σωζεται το αρχειο με διαφορετικη ημερομηνια /var/log/cuberevo.log ανα μερα που το χρησιμοποιω? π.χ /var/log/25oct2010_cuberevo.log , 26oct2010_cuberevo.log

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν μπορεις να "εγκαταστησεις" κατι αλλο στον δορυφορικο δεκτη προκειμενου να παιξει σαν περιπτωση server-client που συνδεεται εκει, πχ gkrellmd-gkrellm, πιθανον η μονη λυση να ειναι να παιρνεις tail απο το παραπανω αρχειο με το conky.

 

Με ποιον τροπο (πρωτοκολλο) συνδεεται με τον δεκτη? Αν ειναι καποιο απο αυτα, ειναι με tftp.

http://support.3com.com/software/utilities_for_windows_32_bit.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δεν μπορεις να "εγκαταστησεις" κατι αλλο στον δορυφορικο δεκτη προκειμενου να παιξει σαν περιπτωση server-client που συνδεεται εκει, πχ gkrellmd-gkrellm, πιθανον η μονη λυση να ειναι να παιρνεις tail απο το παραπανω αρχειο με το conky.

 

Με ποιον τροπο (πρωτοκολλο) συνδεεται με τον δεκτη? Αν ειναι καποιο απο αυτα, ειναι με tftp.

http://support.3com.com/software/utilities_for_windows_32_bit.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ο δεκτης στελνει τα logs οπως τα ρουτερ, μεσω δικτυου με udp port 514.

στο δεκτη υπαρχει syslog client που στελνει τα logs και το ρυθμιζεις εσυ σε ποια ip να τα στελνει.

 

Αυτο στελνει συνεχεια, στα winxp ειναι απλο, ανοιγεις το προγραμμα και αρχιζουν να εμφανιζονται στην οθονη με scrolling, real time. δεν σωζονται πουθενα, δεν σου απασχολει τον δισκο.

στο ubuntu αυτο που εχω καταφερει εινα να ρυθμισω το rsyslog να τα λαμβανει και να τα σωζει σε ενα αρχειο, και εγω ανοιγω το αρχειο και το κανω reload συνεχεια να βλεπω τι ερχεται (στελνει ανα 10 δευτερολεπτα περιπου).

Δεν ειναι βολικο αυτο.

Καταφερτα βεβαια και εβαλα ενα script στο /etc/rc6.d (το ονομασα Κ99delcuberevolog) το εκανα εκτελεσιμο και μεσω εχει την εντολη rm -f /var/log/Cuberevo.log

 

ετσι τουλαχιστον οτι κλεινει το pc διαγραφει αυτο το αρχειο να μην τρωει χωρο και στην επανεκιννηση δημιουργειται καινουργιο.

 

Εχετε καμια ιδεα? Πως μπορω να το κανω να εμφανιζονται στην οθονη, κατι με το console μπορει να παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ο δεκτης στελνει τα logs οπως τα ρουτερ, μεσω δικτυου με udp port 514.

στο δεκτη υπαρχει syslog client που στελνει τα logs και το ρυθμιζεις εσυ σε ποια ip να τα στελνει.

 

Αυτο στελνει συνεχεια, στα winxp ειναι απλο, ανοιγεις το προγραμμα και αρχιζουν να εμφανιζονται στην οθονη με scrolling, real time. δεν σωζονται πουθενα, δεν σου απασχολει τον δισκο.

στο ubuntu αυτο που εχω καταφερει εινα να ρυθμισω το rsyslog να τα λαμβανει και να τα σωζει σε ενα αρχειο, και εγω ανοιγω το αρχειο και το κανω reload συνεχεια να βλεπω τι ερχεται (στελνει ανα 10 δευτερολεπτα περιπου).

Δεν ειναι βολικο αυτο.

Καταφερτα βεβαια και εβαλα ενα script στο /etc/rc6.d (το ονομασα Κ99delcuberevolog) το εκανα εκτελεσιμο και μεσω εχει την εντολη rm -f /var/log/Cuberevo.log

 

ετσι τουλαχιστον οτι κλεινει το pc διαγραφει αυτο το αρχειο να μην τρωει χωρο και στην επανεκιννηση δημιουργειται καινουργιο.

 

Εχετε καμια ιδεα? Πως μπορω να το κανω να εμφανιζονται στην οθονη, κατι με το console μπορει να παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ο δεκτης στελνει τα logs οπως τα ρουτερ, μεσω δικτυου με udp port 514.

στο δεκτη υπαρχει syslog client που στελνει τα logs και το ρυθμιζεις εσυ σε ποια ip να τα στελνει.

 

Αυτο στελνει συνεχεια, στα winxp ειναι απλο, ανοιγεις το προγραμμα και αρχιζουν να εμφανιζονται στην οθονη με scrolling, real time. δεν σωζονται πουθενα, δεν σου απασχολει τον δισκο.

στο ubuntu αυτο που εχω καταφερει εινα να ρυθμισω το rsyslog να τα λαμβανει και να τα σωζει σε ενα αρχειο, και εγω ανοιγω το αρχειο και το κανω reload συνεχεια να βλεπω τι ερχεται (στελνει ανα 10 δευτερολεπτα περιπου).

Δεν ειναι βολικο αυτο.

Καταφερτα βεβαια και εβαλα ενα script στο /etc/rc6.d (το ονομασα Κ99delcuberevolog) το εκανα εκτελεσιμο και μεσω εχει την εντολη rm -f /var/log/Cuberevo.log

 

ετσι τουλαχιστον οτι κλεινει το pc διαγραφει αυτο το αρχειο να μην τρωει χωρο και στην επανεκιννηση δημιουργειται καινουργιο.

 

Εχετε καμια ιδεα? Πως μπορω να το κανω να εμφανιζονται στην οθονη, κατι με το console μπορει να παιξει?

Χρησιμοποίησε την tail όπως είπε ο nextp είτε σε κονσόλα όποτε θες να το βλέπεις είτε ακόμα και σε κάποιο Utility στην επιφάνεια εργασίας όπως το conky.

>
tail -f /var/log/message.log

Για να μη σε απασχολεί το μέγεθος του αρχείου δες και την Logrotate που χρησιμοποιείται για τα υπόλοιπα Logs του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, στα winxp χρησιμοποιω το 3com syslog deamon, οποτε θελω το ανοιγω και μου δειχνειι τα log απο τον Linux δορυφορικο δεκτη. Απλο και ωραιο, οποτε θελει το χρησιμοποιεις.

 

Υπαρχει κατι τετοιο για Linux (ubuntu)? Ψανω και δεν βρισκω τιποτα. Βεβαια προς το παρον εχω ρυθμισει το rsyslog να δεχεται απο τον δορυφορικο δεκτη και το σωζει ως αρχειο /var/log/cuberevo.log

 

To θεμα ειναι πως με αυτο το τροπο λειτουργει συνεχεια και δεν το θελω ετσι (θα μου γεμισει και τον δισκο), θελω να βλεπω το Log οποτε το χρειαζομαι για λιγο εκει στην οθονη, real time.

 

Αν τυχον δεν υπαρχει κατι, μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να δωσω μια εντολη και που την αποθηκευω ωστε στο shutdown να σβηνει εντελως το αρχειο /var/log/cuberevo.log

Επισης υπαρχει τροπος να σωζεται το αρχειο με διαφορετικη ημερομηνια /var/log/cuberevo.log ανα μερα που το χρησιμοποιω? π.χ /var/log/25oct2010_cuberevo.log , 26oct2010_cuberevo.log

 

Ευχαριστω

 

 

Ισως κατι σαν το http://oldhome.schmorp.de/marc/root-tail.html ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανοιγεις το προγραμμα και αρχιζουν να εμφανιζονται στην οθονη με scrolling, real time. δεν σωζονται πουθενα, δεν σου απασχολει τον δισκο.

[...]

θελω να βλεπω το Log οποτε το χρειαζομαι για λιγο εκει στην οθονη, real time.

Αν δε θέλεις να αποθηκεύονται καν στο δίσκο, μπορείς να φτιάξεις με τη mkfifo ένα "named pipe" και από το configuration του rsyslog να ορίσεις να γράφονται εκεί.

 

http://linuxmanpages.com/man4/fifo.4.php

http://linuxmanpages.com/man1/mkfifo.1.php

http://www.linuxjournal.com/article/2156

http://www.rsyslog.com/doc/rsyslog_conf_actions.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον χρησιμοποιω το tail -f αλλα εκανα κατι πιο εξυπνο. Ρυθμισα το rsyslog να αποθηκευει το αρχειο στο tmp (το οποιο σβηνεται αν καταλαβα καλα με το shutdown, σωστα?)

 

Ετσι δημιουργησα και ενα launcher για το terminal που εχει την εντολη

tail -f /tmp/Cuberevo.log

 

νομιζω ενταξει ειμαι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμισα το rsyslog να αποθηκευει το αρχειο στο tmp (το οποιο σβηνεται αν καταλαβα καλα με το shutdown, σωστα?)

 

Λαθος. Το /tmp αδειαζει καθε Χ μερες, που οριζονται απο την παραμετρο TMPTIME=X του /etc/defalt/rcS.

 

Αυτο ισχευει στις debiaoειδεις διανομες τουλαχιστον.

 

Για να το κανεις να αδειαζει με καθε shutdown, το κανεις απλα mount στο tmpfs, το οποιο ειναι ενα κομματι της μνημης ram που θα χρησιμοποιηθει σαν αποθηκευτικος χωρος. Οταν με τον τερματισμο και την επανεκκινηση αδειασει η ram θα αδειασει και το tmpfs.

Οποτε, προσθετεις κατι σαν αυτο στο /etc/fstab.

>tmpfs /tmp tmpfs defaults 0 0

 

Αυτο ισχυει για ολες τις διανομες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω ομως το αρχειο /tmp/Cuberevo.log ειναι καινουργιο και δημιουργειται καθε ωρα που κανω boot.

Το δοκιμασα δυ τρεις φορες και ετσι δειχνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...