Προς το περιεχόμενο

Πλήρης απεγκατάσταση της java και επανεγκατάσταση τελευταίας έκδοσης


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να απεγκαταστήσω την java από το σύστημά μου γιατί μου βγάζει σε μία εφαρμογή java stack overflow και να εγκαταστήσω την τελευταία της έκδοση. Μπορεί να μου πει κάποιος τα βήματα πλήρης απεγκατάστασης (γιατί έκανα απεγκατάσταση από το Software Center αλλά κάποια μενού έμειναν) και εγκατάστασης της τελευταίας έκδοσης βήμα-βήμα μέσα από την κονσόλα. Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας ποιά διανομή έχεις. Default η διανομή σου χρησιμοποιεί την open εκδοση της java.

 

---------- Προσθήκη στις 01:07 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:06 ----------

 

Από τι είδα σε άλλο σου νήμα έχεις ubuntu. Την τελευταία έκδοση έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι την 10.10 Δεν ξέρω πως να κάνω update την java. Τώρα έχω την έκδοση 20 αλλά θέλω να μάθω να ενημερώνω τα προγράμματα μέσα από την κονσόλα. Θα μου ήταν χρήσιμο ένα tutorial αν έχεις κάποιο υπόψην σου. Σε ευχαριστώ πάντως για την απάντησή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως εβαλες την java, αν εκανες κατι για να την βαλεις?

 

Ισως να μην την εχεις εγκατεστημενη καν και να εισαι με την εναλλακτικη του openjdk.

 

Την τελευταια java (jre = java runtime enviroment) παντως την βαζεις με ενα απλο

>sudo apt-get install sun-java6-jre

ή αν δεν θες με τερματικο, ανοιγεις το synaptic και βαζεις το πακετο sun-java6-jre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέ ότι σου είπε ο jim_p και μετά για να σετάρεις την τελευταία έκδοση της java δώσε σε terminal

 

sudo update-alternatives --config java

 

και στην λίστα που θα σου εμφανίσει επέλεξε τον αριθμό που υπάρχει δίπλα σε αυτό

/usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανέ ότι σου είπε ο jim_p και μετά για να σετάρεις την τελευταία έκδοση της java δώσε σε terminal

 

sudo update-alternatives --config java

 

και στην λίστα που θα σου εμφανίσει επέλεξε τον αριθμό που υπάρχει δίπλα σε αυτό

/usr/lib/jvm/java-6-sun/jre/bin/java

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...