Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης DSLR


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια καλή ιδέα είναι να γραφείς συνδρομήτρια στο

http://www.dpchallenge.com/

Διοργανώνει κάθε βδομάδα και 2-3 διαγωνισμούς, με διάφορα θέματα. Έτσι σε αναγκάζει να "σηκωθείς από την καρέκλα" και να τραβάς φωτογραφίες. Καλή διασκέδαση, ότι καν να πάρεις.

 

Υ.Γ. Αγνόησε τελείως τα σχόλεια για "σοβαρή" μηχανή με 400 ευρώ. Στο ίδιο site μπορείς να δεις τί μηχανές χρησιμοποιούν όλοι οι "α-σοβαροι" φωτογράφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια καλή ιδέα είναι να γραφείς συνδρομήτρια στο

http://www.dpchallenge.com/

Διοργανώνει κάθε βδομάδα και 2-3 διαγωνισμούς, με διάφορα θέματα. Έτσι σε αναγκάζει να "σηκωθείς από την καρέκλα" και να τραβάς φωτογραφίες. Καλή διασκέδαση, ότι καν να πάρεις.

 

Υ.Γ. Αγνόησε τελείως τα σχόλεια για "σοβαρή" μηχανή με 400 ευρώ. Στο ίδιο site μπορείς να δεις τί μηχανές χρησιμοποιούν όλοι οι "α-σοβαροι" φωτογράφοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς κει καμία Pentax που είναι πολύ αξιόλογες μηχανές και με πολύ καλό value for money; Βγαίνουν και σε χρωματα ;)

 

Όσο για το βίντεο HD και την σπαστή οθόνη, το βίντεο είναι πράγματι άχρηστο κατά τη γνώμη μου για πολλούς τεχνικούς λόγους που δεν αναφέρω τώρα, αλλά η σπαστή οθόνη είναι απίστευτο feature και πάλι καλά που η Canon (πρώτη διδάξασα, κατά τα άλλα, με τις παλιότερες Powershot) ξύπνησε από τον ύπνο του δικαίου που κοιμόταν τόσα χρόνια και την βάζει στην καινούρια 60D. Κι εμένα μου αρέσει ΠΟΛΥ περισσότερο να τραβάω με το προσοφθάλμιο, δεν χρησιμοποιώ ποτέ live view, αλλά η σπαστή οθόνη μου έλειψε πολλές φορές (την έχει η "μικρή" μου S2 IS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς κει καμία Pentax που είναι πολύ αξιόλογες μηχανές και με πολύ καλό value for money; Βγαίνουν και σε χρωματα ;)

 

Όσο για το βίντεο HD και την σπαστή οθόνη, το βίντεο είναι πράγματι άχρηστο κατά τη γνώμη μου για πολλούς τεχνικούς λόγους που δεν αναφέρω τώρα, αλλά η σπαστή οθόνη είναι απίστευτο feature και πάλι καλά που η Canon (πρώτη διδάξασα, κατά τα άλλα, με τις παλιότερες Powershot) ξύπνησε από τον ύπνο του δικαίου που κοιμόταν τόσα χρόνια και την βάζει στην καινούρια 60D. Κι εμένα μου αρέσει ΠΟΛΥ περισσότερο να τραβάω με το προσοφθάλμιο, δεν χρησιμοποιώ ποτέ live view, αλλά η σπαστή οθόνη μου έλειψε πολλές φορές (την έχει η "μικρή" μου S2 IS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακριά απο 1000D. Πολλή κακή ποιοτικά αυτη η μηχανή,σου προτείνω να μην την παρεις.

Μπορεις να πας σε καποιο πολυκατάστημα να την δεις κι απο κοντα.

 

Κανε την υπέρβαση για καποιο κιτ τις 400D (αν υπαρχει στην αγορα) ή 450D.

 

Επισης θα μπορουσες να παρεις καποια απο τις ανωθεν μεταχειρισμένες σε τρομερές τιμες, 250-300ε.

Εκφερω αποψη για κανον,μιας και ειμαι κατοχος μιας 400D

 

Η αγορά ενος μεταχειρισμένου σώματος,εχει το θετικό πως σου αφήνει το ελευθερο να παρεις κι ενα μτχ φακό ξεχωριστά, σαν 1ο που θα σε καλύπτει για ενα μεγαλο ευρος φωτογραφησεων.

Εκτος κι αν σε καλύπτει ο 18-55 που χει το "πακετο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mακριά απο 1000D. Πολλή κακή ποιοτικά αυτη η μηχανή,σου προτείνω να μην την παρεις.

Μπορεις να πας σε καποιο πολυκατάστημα να την δεις κι απο κοντα.

 

Κανε την υπέρβαση για καποιο κιτ τις 400D (αν υπαρχει στην αγορα) ή 450D.

 

Επισης θα μπορουσες να παρεις καποια απο τις ανωθεν μεταχειρισμένες σε τρομερές τιμες, 250-300ε.

Εκφερω αποψη για κανον,μιας και ειμαι κατοχος μιας 400D

 

Η αγορά ενος μεταχειρισμένου σώματος,εχει το θετικό πως σου αφήνει το ελευθερο να παρεις κι ενα μτχ φακό ξεχωριστά, σαν 1ο που θα σε καλύπτει για ενα μεγαλο ευρος φωτογραφησεων.

Εκτος κι αν σε καλύπτει ο 18-55 που χει το "πακετο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα την Canon 400D και μου αρεσει εξισου. Σκεφτηκα να μην τρεξω να παρω κατι τωρα και να περιμενω λιγο για να καταληξω καπου. Μεχρι στιγμης το συμπερασμα ειναι

 

Canon 400D

ή

Nikon D3000

 

Αυτο με τις μεταχειριμενες δεν το πολυεμπιστευομαι... Δεν ξερω τι εχει κανει ο καθενας με την φωτογραφικη του. (αν του εχει πεσει κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξα την Canon 400D και μου αρεσει εξισου. Σκεφτηκα να μην τρεξω να παρω κατι τωρα και να περιμενω λιγο για να καταληξω καπου. Μεχρι στιγμης το συμπερασμα ειναι

 

Canon 400D

ή

Nikon D3000

 

Αυτο με τις μεταχειριμενες δεν το πολυεμπιστευομαι... Δεν ξερω τι εχει κανει ο καθενας με την φωτογραφικη του. (αν του εχει πεσει κλπ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα η 400D δεν εχει liveview και δεν τραβαει βιντεο.

 

Περι liveview, εμένα προσωπικα δεν μου άρεσε ποτε, κι οσον αφορα το θεμα του βιντεο το θεωρω...καγκουρια σε μια dslr.

Οσο για τις μτχ, μην το φοβάσαι καθολου...

Υπαρχουν εξειδικευμένα φορουμς, οπου σου προτεινω να παρεις απο κει αν το αποφασισεις.

Το καλο με τα σοβαρα φορουμς ειναι πως μπορεις να μην φοβασαι στις αγοραπωλησιες μιας και κατα κανονα τα ατομα που τα απαρτιζουν ειναι "ενταξει".

Θα μπορουσες επισης να κανεις κι εναν ελεγχο στην μηχανη.

 

Να γνωριζεις επισης πως σε καινουργια,ειναι θεμα χρονου να αποσυρθει η 400 ατπην αγορα.

Επισης θα μπορουσες αν εχεις γνωστο στην αμερικη,να σου στειλει το πακετο απο κει. (rebel ονομαζεται η 400/450 κτλ).

Φιλος πηρε πακετο 450D-18/15is με μολις 400ε...Οπως κι εγω μαζι του ενα battery grip στη μιση τιμη απο ελλάδα.

 

Y.G. ενδεικτικα: http://www.photoqueen.gr/site.php?file=productdetails.xml&id=1334

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...