Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης DSLR


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς το παρόν "βολευομαι" με την τσαντα ταχυδρομου της νικον, αλλα είναι εκνευριστικο το γεγονος οτι είναι ολα χυμα μεσα σε μια μονοχωρη τσαντα. Ειδικα με 1-2 extensions, το πραγμα αρχιζει να γινεται αβολο (βγαλε- βαλε κοκ).

 

Νομιζω πως η lowepro aw 300 (αν εννοουσες αυτη) παραειναι μεγαλη για τα μετρα μου, μιας και δε με βλεπω να επενδυω σε τηλεφακο 9 ιντσων μηκους ή σε κατι παρεμφερες(και χρηματικα, και γιατι εχει και καποια ορια το πραγμα, αν και δεν το κρυβω πως τους ζηλευω!, αλλα τι να γινει!Δε γεννηθηκα φωτογραφος!!Τα χουγια μου βγαζω!! ^_^ ).

 

Οποτε σκεφτόμουν τις δυο παραπάνω τσαντες: ειτε μια στενοτερη και πιο ευχρηστη, είτε μια "δευτερη τσαντα λαπτοπ" που λεει ο λογος. Η μικροτερη ναι μεν θα ειναι πιο συμμαζεμενη, αλλα φοβαμαι μην καταληξει να ειναι στενοχωρη και αυτη (μιας και παντα προστιθενται κι αλλα πραγματα σε μια τσαντα, περαν του φωτογραφικου εξοπλισμου), μην καταληξουμε και σαν το φιλο παρακατω στο συννημενο!

 

Οποτε αμφιταλαντευομαι μεταξυ των δυο, κλεινοντας ισως προς τη 200, αλλα εχοντας ενστασεις για το μεγεθος της :unsure: ...

post-133326-0-76612800-1309352551_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εν τέλει ειναι η Lowepro Nova 3 AW.

 

Παίρνει άνετα την 400D με το γκριπ της, τον 24-85 κουμπωμένο (και μεγαλύτερο), και μοντάρεις και δυο ξεχωριστές θέσεις για άλλους δυο φακούς ή ένα φακό και το φλας.

 

Τριποδάκι επίσης μικρο και το φορτιστή της.

 

Δεν εχω χάρακα πρόχειρο να σου πω διαστάσεις.Αλλά θεωρώ πως ειναι μέτρια τσαντούλα.Τσέκαρε τη στο νετ.

 

http://www.cambags.com/canon/1d/shoulder/images/lowepro_nova_3/lowepro_nova_3_aw_canon_1d.jpg

 

Oσο για το χρηματικό της υπόθεσης που λες για τηλεφακους,δεν ειναι ανάγκη να αγοράσεις με την μια τον 70-200 f4L IS...Και ένας απλός τηλεφακός μια χαρά ειναι για πρωτάρη! δηλ τα 250ε μπροστά στα...1500 ειναι τζάμπα.

 

Υ.Γ. τι ειναι αυτη η φωτο που εβαλες!!! πω,τον λυπάμαι τον τύπο. Εγω με 40D και 70-200L, μου φυγε ο αυχένας,φαντάσου αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υ.Γ. τι ειναι αυτη η φωτο που εβαλες!!! πω,τον λυπάμαι τον τύπο. Εγω με 40D και 70-200L, μου φυγε ο αυχένας,φαντάσου αυτός.

 

Καλα ο τυπος δεν υπαρχει!!Πηρε ολο το βιος του και το εβγαλε βολτα!! :-D

 

 

Εν τέλει ειναι η Lowepro Nova 3 AW.

 

Παίρνει άνετα την 400D με το γκριπ της, τον 24-85 κουμπωμένο (και μεγαλύτερο), και μοντάρεις και δυο ξεχωριστές θέσεις για άλλους δυο φακούς ή ένα φακό και το φλας.

 

Τριποδάκι επίσης μικρο και το φορτιστή της.

 

Δεν εχω χάρακα πρόχειρο να σου πω διαστάσεις.Αλλά θεωρώ πως ειναι μέτρια τσαντούλα.Τσέκαρε τη στο νετ.

 

http://www.cambags.com/canon/1d/shoulder/images/lowepro_nova_3/lowepro_nova_3_aw_canon_1d.jpg

 

 

 

Τωρα εχω αυτην την τσαντα, οπου οι χωροι της ειναι πανω κατω αυτοι που ειδα στη lowepro σου (μαλλον λιγο στενοτερη, γιατι η lowepro φανηκε πιο απλωμενη μιας και παιρνει τη μηχανη σου οριζοντια, ενω η δικη μου καθετα), αλλα χρησιμοποιω sling τσαντα για λαπτοπ και βολευει αρκετα, για αυτο και υποθετω πως για μηχανη θα ειανι βολικη επισης, μιας και γυριζει πολυ γρηγορα μπροστα-πλαι, και σχεδον ολες τους εχουν φερμουαρ στα πλαι για γρηγορη προσβαση.

 

 

 

Oσο για το χρηματικό της υπόθεσης που λες για τηλεφακους,δεν ειναι ανάγκη να αγοράσεις με την μια τον 70-200 f4L IS...Και ένας απλός τηλεφακός μια χαρά ειναι για πρωτάρη! δηλ τα 250ε μπροστά στα...1500 ειναι τζάμπα.

 

 

 

Εννοουσα πως το παω λαου λαου, και οποτε και αν εμφανιστει η αναγκη για τηλεφακο ή κατι αλλο, τοτε το βλεπω, παντα ομως αποφευγοντας τις κολοσσιαιες τιμες! (αν και, σε περιπτωση που θα επαιρνα δευτερο φακο, ισως θα προτιμουσα εναν νικον 35μμ f1.8 για να γουσταρουμε λιγο και σε χαμηλοτερο φωτισμο!!!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως ονειρό μου (δεν ειναι πολύ μακριά) ειναι μια 5D mark II με τον 24-70 2.8

 

Αχ...παλι καλά που χω μαχιμους φίλους και δανείζομαι εξοπλισμό.

 

Εγώ πάντως απο τη τσάντα αυτή ειμαι υπερευχαριστημένος! βροχή δε περναει,σκονη ουτε (ουτε κοκκος και την ειχα ενα μετρα απ'τα αγωνιστικα στο ακροπολις) και απο βάρος τίποτα.

Γενικα καλή κατασκευή,αντικραδασμικη για πεσιματα,χτυπηματα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως ονειρό μου (δεν ειναι πολύ μακριά) ειναι μια 5D mark II με τον 24-70 2.8

 

Αχ...παλι καλά που χω μαχιμους φίλους και δανείζομαι εξοπλισμό.

 

 

Τα καλα του να εχεις φιλους στο επαγγελμα!!

 

Μια φορα "καταφερα" να παιξω λιγο με μια δ300ς και μονο που την κρατουσα ενιωθα τη διαφορα (κατα τα αλλα βεβαια, δεν ηξερα και πολλα τοτε -και τωρα δεν ξερω κ περισσοτερα!!-) αλλα ενα δεος υπηρχε!!

 

 

Εγώ πάντως απο τη τσάντα αυτή ειμαι υπερευχαριστημένος! βροχή δε περναει,σκονη ουτε (ουτε κοκκος και την ειχα ενα μετρα απ'τα αγωνιστικα στο ακροπολις) και απο βάρος τίποτα.

Γενικα καλή κατασκευή,αντικραδασμικη για πεσιματα,χτυπηματα κτλ.

 

 

Την ειδα την τσαντα που μου ελεγες, και τελικα ειναι πιο μεγαλη απο την τωρινη μου. Το sling style με κερδισε ομως, και παρηγγειλα τη aw200 που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ...ας ελπιζω οτι δε θα το μετανιωσω (το πολυ πολυ να τη δειτε σε αγγελια στο insomnia :-D )!!!!

 

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις παιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά κι εγώ ενδιαφέρομαι για μια dslr στα 400€ το πολύ. Εσείς τι έχετε να μου προτείνετε εκτός από την nikon d3000? Κάποια με live view? (δεν ξερω αν θα με βολέψει χωρις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...