Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης DSLR


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξαρταται για το ποια μηχανη μιλας και με τι φακο ;)

 

Για νορμαλ χρηση και για ταχυτητες τετοιες που ενας απλος χρηστης δεν θα βγαλει κουνημενη εικονα ισως το φλας να ειναι η μονη λυση . Αλλα με καλο σωμα και εναν καλο φακο ( και με λιγη εκπαιδευση για σταθεροτητα ) μπορεις και χωρις φλας να βγαλεις εικονα σε μισοσκοταδο .

 

αν και εχουμε βγει εκτος θεματος ,να πω κατι ακομα.

το προβλημα σ εαυτην την περιπτωση ειναι οτι η μηχανη αρνειται να βγαλει φωτογραφια εκτος και αν μπεις στο μενου και βαλεις manual focus κλπ κλπ και μεχρι τοτε εχει φυγει αυτο που ηθελες να φωτογραφησεις...

η προηγουμενη μηχανη μου ειναι olynpus c700ultra zoom h opoia exei kai manual ρυθμισεις αμα θες ,,γιαυτο και η απογοητευση μου στις DSLR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
αν και εχουμε βγει εκτος θεματος ,να πω κατι ακομα.

το προβλημα σ εαυτην την περιπτωση ειναι οτι η μηχανη αρνειται να βγαλει φωτογραφια εκτος και αν μπεις στο μενου και βαλεις manual focus κλπ κλπ και μεχρι τοτε εχει φυγει αυτο που ηθελες να φωτογραφησεις...

η προηγουμενη μηχανη μου ειναι olynpus c700ultra zoom h opoia exei kai manual ρυθμισεις αμα θες ,,γιαυτο και η απογοητευση μου στις DSLR

 

Μα υποτιθεται οτι καποιος παει σε DSLR για να εχει την δυνατοτητα να εστιασει και απο τον φακο χειροκινητα και να μην περιμενει απο ενα μενου να βρει που ειναι το spot - manual focus . Γενικα οσο πιο manual χρησιμοποιησει καποιος μια DSLR τοσο περισσοτερα θα μαθει . Μην συγκρινουμε compact με slr γιατι δεν τιθεται κανενα θεμα συγκρισης (*). Το μονο κοινο που εχουν ειναι οτι και οι 2 κατηγοριες εχουν σαν αποτελεσμα μια φωτογραφια .

Οι compact κατα πλειοψηφια απευθυνονται σε ατομα που κατα κυριο λογο θελουν να βγαλουν μια εικονα χωρις να παιδευτουν και πολυ . Οι SLR γενικα ειναι για καποιον που θελει να ασχοληθει απο λιγο εως πολυ .

 

(*) υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις απο εξαιρειτικες compact μηχανες που ομως φτανουν στο κοστος μια DSLR ( πχ canon Powershot G series ... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και εχουμε βγει εκτος θεματος ,να πω κατι ακομα.

το προβλημα σ εαυτην την περιπτωση ειναι οτι η μηχανη αρνειται να βγαλει φωτογραφια εκτος και αν μπεις στο μενου και βαλεις manual focus κλπ κλπ και μεχρι τοτε εχει φυγει αυτο που ηθελες να φωτογραφησεις...

η προηγουμενη μηχανη μου ειναι olynpus c700ultra zoom h opoia exei kai manual ρυθμισεις αμα θες ,,γιαυτο και η απογοητευση μου στις DSLR

 

Ποια μηχανή έχεις; Κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο για DSLR να έχει το manual/auto focus μέσα σε μενού. Στις canon/nikon η εναλλαγή γίνεται με διακόπτη πάνω στο φακό. Οι καλοί φακοί έχουν και full time manual.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια μηχανή έχεις; Κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτο για DSLR να έχει το manual/auto focus μέσα σε μενού. Στις canon/nikon η εναλλαγή γίνεται με διακόπτη πάνω στο φακό. Οι καλοί φακοί έχουν και full time manual.

 

εχεις δικιο το manual focus δεν ειναι σε μενου αλλα ειναι πολυ αργο το να νεταρεις γιατι πρεπει να γυριζεις αρκετα το δαχτυλιδι σε βαθμο που σου σπαει τα νευρα σε συγκριση με μια αναλογικη slr nikon που ειχα στην οποια ηταν σχεδον ακαριαιο.

η μηχανη ειναι olympus e-520...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Γεια και παλι παιδια. Επειδη για καποιον λογο "εφυγαν" τα χρηματα μου δεν εχω παρει ακομη την dslr... Τωρα σιγα σιγα θα τα εχω παλι. Εχω καταληξει στην Nikon D3000. Ο πιο σημαντικος λογος ειναι οτι εχει το VR ηδη στον φακο της, ενω για την canon 8α πρεπει να δωσω παραπανω χρηματα για να παρω το Kit με το IS.

Τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς παρεξήγηση αλλά στο πρώτο σου post, 11 σελίδες πίσω, ρωτάς ακριβώς το ίδιο, canon η nikon. Τι ακριβώς θέλεις να ρωτήσεις που δεν καλύφθηκε πριν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον. Λεω οτι κατεληξα στην Nikon.

2ον. Λεω τον λογο για το οποιο κατεληξα εκει.

3ον. Αν δεν εχεις να πεις κατι, δεν χρειαζεται να απαντας οπωσδηποτε, χωρίς παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Γεια χαρα σε ολους σας! Eχω σκοπο να αγορασω μια dslr! Ημουν αναμεσα στη canon eos 1000D και στη nikon d3000 οπως ολοι. Η αληθεια ειναι πως την καθηστερησα την αγορα με αποτελεσμα να μη βρισκω την canon 1000D κατω απο 400Ε(χωρις IS). Αντιθετα κατεληξα στη nikon d3000 με φακό18-55(IS) στα 340Ε και δωρο καρτα μνημης και θηκη. Δε με πειραζει για το live view που δεν εχει! Να κανω την αγορα; Δε διαθετω πανω απο 400Ε για αρχη(ειμαι αρχαριος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω. Και εγώ ως αρχάρια είχα πάρει την canon μετά από συμβουλή του δασκάλου μου και είμαι ευχαριστημένη. Έχω επίσης την εντύπωση ότι μία από τις προτάσεις του ήταν και η nikon. Όταν μεγαλώσουν οι απαιτήσεις μας θα πάρουμε και ακριβότερη μηχανή. Για αρχή τα 400 είναι μια χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγώ. Η d3000 ειναι αρκετά καλό σώμα, και ειδικά με τέτοια τιμή γίνεται ακόμη πιο δελεαστική.

 

Με γεια!!

 

Εχω κι εγώ μια ερώτηση:

Παει καιρός που ψάχνω για μια καλή στάντα μεταφοράς για τη μηχανή, και μάλλον καταλήγω σε lowepro.

Η ερώτησή μου είναι η εξής: να επενδύσω σε μια πιο μικρή και ευκολο-κινητη (19χ13χ24 εκ εσωτερικα), ή σε μια πιο μεγάλη (22χ15χ30 εκ εσωτερικα) για να περιλάβει και τυχόν μελλοντικές επεκτάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα ξέρεις πως με τις τσάντες θα την πατήσεις! όπως πολλοί σαν και μας φυσικα!

 

Παρε με την μια μια μεσαίου μεγέθους πχ lowpro AW3 (μπορει και να το γραφω λαθος γιατι βαριεμαι να παω να κοιταξω :-D , ή κάποια παρεμφερή που να χωράει το σωμα με ενα γκριπ και 2 τουλάχιστο φακους.

 

Εγώ να φανταστείς εκανα χαζομαρα και εχω αγοράσει 3 τσαντες,ανάλογα τον εξοπλισμο που αγόραζα.

 

Καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...