Προς το περιεχόμενο

Αγορα φωτογραφικης μηχανης DSLR


kate23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια παιδια! :-)

8α παρω μια dslr και ειπα να ρωτησω για να παρω και απο σας καμια ιδεα! Αυτην τη στιγμη ειμαι αναμεσα στις 2 παρακατω. Ειμαι εντελως αρχαρια σε οτι εχει να κανει με τις dsrl αλλα ασχολουμαι παρα πολυ με τη φωτογραφια. (εχω μια compact)

 

Πειτε μου τη γνωμη σας. :-)

http://www.getitnow.gr/prod/ilektronika/fotografikes-mihanes/psifiakes-slr/canon-eos-1000d-kit-fakos-canon-ef-s-18-55mm/prod496346/

 

http://www.getitnow.gr/prod/ilektronika/fotografikes-mihanes/psifiakes-slr/nikon-d3000-kit-fakos-nikkor-af-s-dx-vr-18-55mm-psifiaki-fotografiki-mihani-dslr/prod504186/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξερω αν απο Compact ειναι και η καλυτερη ιδεα να πας εκει που λες, μπορει να ξενερωσεις ασχημα απο το μεγεθος και απο τις επιλογες. Απο την αλλη ομως αν τελικα σου αρεσει θα σε καλυψει. Γενικα και αυτες που αναφερες μια χαρα ειναι, δεν νομιζω πως χρειαζεσαι παραπανω απο 10MP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 400 ευρω Whiteyez!

Nik.K γιατι να ξενερωσω? Οι compact δεν ειναι "κατωτερου επιπεδου" απο τις dslr? Νομιζω πως εχει περισσοτερες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένες που έβαλες είναι καλές για αρχή. Θα μπορούσες να πάς και σε Premium Compact φωτογραφικές.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ

 

http://www.dslrtips.com/buyers_guide/best_DSLRs_and_lenses.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, οχι premium compact. Εχω μεγαλο κολλημα με τις slr! :-) Thanx για το site.

Αναμεσα σε αυτες τις 2 εσυ ποια μου προτεινεις? (Αν και δεν εχουν και τραγικες διαφορες.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι 400 ευρω Whiteyez!

Nik.K γιατι να ξενερωσω? Οι compact δεν ειναι "κατωτερου επιπεδου" απο τις dslr? Νομιζω πως εχει περισσοτερες επιλογες.

 

Ειναι ασχετες η μια με την αλλη, πολυ απλα.

 

Η Compact ειναι aim and shoot....Δεν κανεις τπτ περισσοτερο...Η DSLR ειναι σε αλλο επιπεδο και πολλες περιπτωσεις βγαζεις και χειροτερες φωτογραφιες αν δεν ξερεις να την λειτουργησεις.

 

Μετα φυσικα ειναι και το θεμα μεγεθους που τις καθιστα απαγορευτικες στο περα δωθε σε σχεση με μια compact.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζεις προσεκτικά τα παρακάτω

 

D3000

 

EOS 1000D

 

και βγάζεις τα συμπεράσματά σου.

 

Προσωπική προτίμηση η EOS 1000D

 

ΥΓ Αν βαριέσαι πολύ πήγαινε κατευθείαν στο conclusions και θα πάρεις μια καλή γενική ιδέα, αλλά και πάλι προτείνω διάβασμα πλήρες.

 

Μια αντιπρόταση είναι αυτή αν και λίγο παλιό μοντέλο. Σαν μειονεκτήματα θα αναφέρω τα 10mp (όχι και τόσο τραγικό) και την έλλειψη live-view (προσωπικά ψιλο-άχρηστο), αλλά έχει ένα σημαντικό πλεονέκτημα, σταθεροποιητή στο σώμα, που σημαίνει ότι μπορείς να βρεις συμβατούς φακούς, παλιούς ή νέους (πίστεψέ με είναι πολλοί) σε σχεδόν εξευτελιστικές τιμές και θα έχουν σταθεροποίηση εικόνας. Για να συμβεί το αντίστοιχο στις μηχανές που παρέθεσες θέλεις IS ή VR φακούς αντίστοιχα (το kit της EOS δεν έχει IS φακό, οπότε δεν έχει σταθεροποίηση εικόνας out of the box -η ίδια με IS φακό- ). Τώρα αν σκοπεύεις να φωτογραφίζεις τριποδάτη δε σε απασχολεί και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες μέχρι 400 εννοείς μόνο η μηχανή (άντε, με τον βασικό φακό) ή τόσο θέλεις να σου βγει όλη η ιστορία; Γιατί θα πρέπει να υπολογίσεις και μια καλή και εργονομική τσάντα, μια ή δύο κάρτες μνήμης, πιθανόν 2η μπαταρία (βάζω πιθανόν γιατί η δική μου είναι ακόμη συσκευασμένη, εξαρτάται πόσο τραβάς), και σύντομα κανένα φίλτρο, κανένα τρίποδο, κλπ.

Δώσε πολύ βάση στην τσάντα, γιατί μια κακή επιλογή τσάντας είναι αρκετός λόγος να μη βγει ποτέ ημηχανή από το σπίτι. Θα κουβαλάς ένα ευμεγέθες εργαλείο μαζί σου, οπότε πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιό άνετη, εύχρηστη, με καλή προστασία και κοντά στις ανάγκες σου από διαθέσιμο χώρο.

 

Τώρα για τη μηχανή, όποια και να πάρεις σίγουρα μην πάρεις από το getitnow γιατί από ότι βλέπω είναι φαρμακείο. Πάντως και τα δύο αυτά μοντέλα είναι σχετικά "πίσω". Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα σου κάνουν τη δουλειά, ίσα ίσα που θα σε υπερκαλύψουν, απλά η παλαιότητά τους δεν δικαιολογεί την τιμή τους, ειδικά στην περίπτωση της Canon. Κι εγώ Canon έχω, για την ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς ενδεικτικά:

- Κάρτα μνήμης 4g από 8ε περίπου, 8gb από 15ε περίπου (προτείνω δύο κάρτες, 4+4, γιατί όπως λένε και οι άγγλοι, μην βάζεις όλα τα αυγά σου στο ίδιο καλάθι. Αν πάθει αστοχία υλικού μια κάρτα καλύτερα να χάσεις τις μισές φωτό σου παρά όλες ;) ).

- 2η μπαταρία συνήθως γύρω στα 30-40 γνήσια, ανάλογα με τη μάρκα, αλλά υπάρχουν από τρίτους (πολύ αξιόπιστους) κατασκευαστές, πχ Ansmann, με 20-25, και συχνά αυτές είναι με μεγαλύτερη αυτονομία

- τρίποδα υπάρχουν και με λιγότερο από 30ε αλλά σκέψου ότι θα βάζεις επάνω εξοπλισμό 400+ ευρώ. Αρκετά καλές μάρκες είναι οι Manfrotto, Vanguard, Hama, κλπ. και έχουν καλές λύσεις με 50-100ε. (για ερασιτέχνες σαν εμάς, γιατί για επαγγελματίες είναι από διαστημικά υλικά και μη ρωτάς καλύτερα πόσο κάνουν). Πάντα στην αγορά τρίποδου ελέγχουμε από τις προδιαγραφές για πόσα κιλά είναι φτιαγμένο.

- τσάντα και πάλι ανάλογα τι θέλεις. Μια χαρά είναι και οι φτηνές (20-40ε) αρκεί να σε βολεύουν στο "κρέμασμα" και να είναι αδιάβροχες και με καλά μαξιλαράκια μέσα. Εγώ είμαι φανατικός των backpack τύπου "sling" (με διαγώνιο λουρί) οπότε έχω μια Kata DT-213, εξαιρετική ποιότητα αλλά έκανε 95ε. Επίση μου αρέσει και η Tamrac Velocity 7x με 65ε περίπου.

- κιτ καθαρισμού, αν δεν σκοπέυεις να πάρεις κάτι ΠΟΛΥ καλό, καλύτερα μην παίρνεις τίποτε. Αρκεί και ένα πανάκι microfiber με 5-8 ευρώ.

- φίλτρα, ανάλογα τι θα τραβήξεις. Ένα καλό πολωτικό έχει περίπου 40+ε ανάλογα τη μάρκα και τη διάμετρο (ίδια με του φακού σου). Ένα απλό UV έχει 25+ αλλά υπάρχει η άποψη ότι δεν χρειάζεται γιατί όλοι οι σύγχρονοι φακοί έχουνεπίστρωση UV. Μόνο για προστασία του εμπρός στοιχείου (γιαλιού) αν θέλεις.

- φλας τουλάχιστον 80-100 ανάλογα τη μάρκα και τις δυνατότητες, αλλά εγώ δεν έχω πάρει γιατί πρέπει να ξέρεις και πως να το χρησιμοποιήσεις.

 

Δεν βάζω άλλα φτηνά αξεσουάρ όπως λουρί για τον καρπό, αλφάδι για τον ορίζοντα κλπ γιατί αυτά τα παίρνεις με 2-3ε από το ebay.

 

με εξαίρεση την κάρτα και την τσάντα, όλα τα άλλα είναι στο χέρι σου ανκαι τί θα πάρεις. Απλά τα αναφέρω γιατί με την DSLR συνήθως γλυκαίνεσαι και θέλεις τα αξεσουάρ της. Άλλωστε αυτές οι μηχανές φτιάχτηκαν για να τις επεκτείνεις όπως και όσο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς ενδεικτικά:

- Κάρτα μνήμης 4g από 8ε περίπου, 8gb από 15ε περίπου (προτείνω δύο κάρτες, 4+4, γιατί όπως λένε και οι άγγλοι, μην βάζεις όλα τα αυγά σου στο ίδιο καλάθι. Αν πάθει αστοχία υλικού μια κάρτα καλύτερα να χάσεις τις μισές φωτό σου παρά όλες ;) ).

- 2η μπαταρία συνήθως γύρω στα 30-40 γνήσια, ανάλογα με τη μάρκα, αλλά υπάρχουν από τρίτους (πολύ αξιόπιστους) κατασκευαστές, πχ Ansmann, με 20-25, και συχνά αυτές είναι με μεγαλύτερη αυτονομία

- τρίποδα υπάρχουν και με λιγότερο από 30ε αλλά σκέψου ότι θα βάζεις επάνω εξοπλισμό 400+ ευρώ. Αρκετά καλές μάρκες είναι οι Manfrotto, Vanguard, Hama, κλπ. και έχουν καλές λύσεις με 50-100ε. (για ερασιτέχνες σαν εμάς, γιατί για επαγγελματίες είναι από διαστημικά υλικά και μη ρωτάς καλύτερα πόσο κάνουν). Πάντα στην αγορά τρίποδου ελέγχουμε από τις προδιαγραφές για πόσα κιλά είναι φτιαγμένο.

- τσάντα και πάλι ανάλογα τι θέλεις. Μια χαρά είναι και οι φτηνές (20-40ε) αρκεί να σε βολεύουν στο "κρέμασμα" και να είναι αδιάβροχες και με καλά μαξιλαράκια μέσα. Εγώ είμαι φανατικός των backpack τύπου "sling" (με διαγώνιο λουρί) οπότε έχω μια Kata DT-213, εξαιρετική ποιότητα αλλά έκανε 95ε. Επίση μου αρέσει και η Tamrac Velocity 7x με 65ε περίπου.

- κιτ καθαρισμού, αν δεν σκοπέυεις να πάρεις κάτι ΠΟΛΥ καλό, καλύτερα μην παίρνεις τίποτε. Αρκεί και ένα πανάκι microfiber με 5-8 ευρώ.

- φίλτρα, ανάλογα τι θα τραβήξεις. Ένα καλό πολωτικό έχει περίπου 40+ε ανάλογα τη μάρκα και τη διάμετρο (ίδια με του φακού σου). Ένα απλό UV έχει 25+ αλλά υπάρχει η άποψη ότι δεν χρειάζεται γιατί όλοι οι σύγχρονοι φακοί έχουνεπίστρωση UV. Μόνο για προστασία του εμπρός στοιχείου (γιαλιού) αν θέλεις.

- φλας τουλάχιστον 80-100 ανάλογα τη μάρκα και τις δυνατότητες, αλλά εγώ δεν έχω πάρει γιατί πρέπει να ξέρεις και πως να το χρησιμοποιήσεις.

 

Δεν βάζω άλλα φτηνά αξεσουάρ όπως λουρί για τον καρπό, αλφάδι για τον ορίζοντα κλπ γιατί αυτά τα παίρνεις με 2-3ε από το ebay.

 

με εξαίρεση την κάρτα και την τσάντα, όλα τα άλλα είναι στο χέρι σου ανκαι τί θα πάρεις. Απλά τα αναφέρω γιατί με την DSLR συνήθως γλυκαίνεσαι και θέλεις τα αξεσουάρ της. Άλλωστε αυτές οι μηχανές φτιάχτηκαν για να τις επεκτείνεις όπως και όσο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...