Προς το περιεχόμενο

εγκατασταση fluxbox σε arch


stelios_kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω εγκατεστημενο το acrh χωρις de αυτην τν στιγμη και θελω να εγκαταστησω το fluxbox γιατι το kde και το gnome που ειχα ηταν αρκετα βαρια (ειναι αρκετα παλιο το pc που τ εχω εγκατεστημενο cpu: 3,4 ram: 1gb gpu: 512mb μιας και στο καινουργιο εχω τα παραθυρα λογο δουλειας..)εχω ψαξει κ εχω βρει καποια tutorial και στο wiki και σε αλλα site αλλα δεν καταφερα ακομα να το εγκαταστησω...καπου το χανω το ολο θεμα...μπορειτε να μ δωσετε καποιο link με εναν απλο οδηγο που να περιγραφη τν εγκατασταση βημα βημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Νομίζω το gnome θα είναι μια χαρά για το σύστημά σου. Για fluxbox στο wiki δεν υπάρχει κάτι για εγκατάσταση. Αν θες υπάρχει και το openbox που έχει και wiki και μεγαλύτερη κοινότητα αν χρειαστείς κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα gnome και κρεμουσε αρκετα το συστημα μ... για το fluxbox στο wiki απλα αναφερει τ ειναι,οτι ειναι ελαφρυ κλπ...σε καποια αλλα site ειδα καποια πραγματα για τν εγκατασταση τ και σε καποια forum και στο wiki για το arch...το openbox που μ αναφερεις κ μ προτεινεις ειναι παρομοιο με το fluxbox ετσι???ειναι και τοσο ελαφρυ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορειτε να μ δωσετε καποιο link με εναν απλο οδηγο που να περιγραφη τν εγκατασταση βημα βημα??

 

εδώ λογικά κοίταξες: http://wiki.archlinux.org/index.php/Fluxbox

 

οπότε σου προτείνω να ρίξεις μια ματιά στo νεοσύστατο project με το άκυρο όνομα. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για openbox ρίξε μια ματιά εδώ. Είναι ένα καινούριο project-διανομή.

Φυσικά είναι arch αλλά με προεγκατεστημένο openbox και έχει live cd. Μπορείς να το δοκιμάσεις να δεις αν σου κάνει.

Είναι λίγο διαφορετική η εγκατάστασή του σε σχέση με το arch αλλά ουσιαστικά καταλήγεις σε arch. Η διαχείρησή του είναι η ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι twiner ειχα κοιταξει και εκει..(στο link απο το wiki)

ωραιο το project σ αλλα απο οτι ειδα και εσυ προτεινεις μια λυση με openbox και ο tritonas00 μια λυση με fluxbox και απο οτι ειδα δν διαφερουν και πολυ αυτα τ δυο μεταξυ τους...

ποιο απο αυτα ειναι ομως πιο ελαφρυ??ποιο μου προτεινεις να προσπαθησω να εγκαταστησω??

 

---------- Προσθήκη στις 01:01 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:51 ----------

 

ωραια η λυση σου Caret στην ουσια αυτη η διανομη που μου προτεινεις του archbang ειναι η διανομη του arch με προεκατεστημενο de το openbox ή εχω καταλαβει λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fluxbox δεν έχω δοκιμάσει. Openbox είχα για αρκετό διάστημα.

 

Ελαφρύ είναι σίγουρα σαν DE. Βέβαια δεν είναι μόνο θέμα DE αλλά και θέμα εφαρμογών το αν θα έχεις μικρή κατανάλωση πόρων.

 

Εγώ προτείνω openbox επειδή υπάρχει και πιο ολκληρωμένο wiki, αλλά και επειδή χρησιμοποιείται από περισσότερο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολύ δυσδιάκριτη η διαφορά τους σε επιδόσεις.

 

αφού το σύστημα σου είναι

cpu: 3,4 ram: 1gb gpu: 512mb
δεν θα δεις διαφορά.

 

Άνετα σηκώνει και xfce, και προβληματίζομαι που το gnome σου αργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[/color]ωραια η λυση σου Caret στην ουσια αυτη η διανομη που μου προτεινεις του archbang ειναι η διανομη του arch με προεκατεστημενο de το openbox ή εχω καταλαβει λαθος??

 

Oυσιαστικά αυτό είναι. Βέβαια την πρότεινα για να πάρεις μια γέυση από arch και openbox όσον αφορά την κατανάλωση πόρων. Ψάξε λίγο παραπάνω το site και θα σου λυθούν οι απορίες.

Προσωπικά θα έκανα κανονική εγκατάσταση arch με openbox και δεν θα έβαζα το archbang.

Αν πάλι βαριέσαι να κάνεις ρυθμίσεις κλπ. βάλε κατευθείαν archbang.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ προς το παρον καταβαζω το archbang για να δω τι παιζει με το openbox...

twiner δν ξερω γιατι αλλα σερνεται το pc με το gnome.. για το xfce που μου λες το εχω δει στο λαπτοπ ενος φιλου μου (xubuntu) αλλα ειχε καποια θεματακια και τλκ το εβγαλε και περασε ubuntu..(δεν ξερω αν τα προβληματακια που ειχε ηταν απο το xfce η απο τν ιδιο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε δίνεις μια ευκαιρία και στο LXDE. Το ριξα σε ένα μηχάνημα αρχαίο celeron στη δουλειά με 512 μνήμη και 40gb hd, πιο αργό από την καθυστέρηση. Το μηχάνημα πήγαινε για πέταμα και αναστήθηκε με arch + lxde. To εγχείρημα ξεκίνησε με xfce αλλά απέθανε ο σκληρός και ξέθαψα άλλον. Τώρα πάει σφαίρα με lxde για σερφάρισμα, κανά mail, μουσικούλα κτλ.

Έχω ένα θέμα με τον pacman που καθυστερεί χαρακτηριστικά αλλά το παλεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μετα απο ολες τς προτασεις σας εκανα τλκ παλι του κεφαλιου μου κ εγκατεστησα το fluxbox..απλα εχω ενα θεμα στο πως να το ξεκινησω..οπως ειδα στο project του twiner κ το openbox και το fluxbox ο twiner k o tritonas00 το ξεκιναν με το xinit (και στο wiki αυτον τν τροπο εχουν..)το θεμα ειναι οτι δν μπορω να βρω το ~/.xinitrc .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...