Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση Ubuntu 10.10


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Είμαι καινούριος με το Linux και χρειάζομαι βοήθεια με την εγκατάστασή του. Εχω τα Windows 7 και χρησιμοποίησα το εργαλείο για τη διαχείριση δίσκων αυτό που είναι στα εργαλεία διαχειρίσης -> διαχείριση υπολογιστή -> δίσκοι και έτσι έφτιαξα ένα partition 50 gb. Δηλαδή έχω το c: (415 gb)και το f:(50gb) Στο f θέλω να βάλω το Linux.

 

Κάνω boot λοιπόν με το cd των ubuntu και όταν φτάνω στην εγκατάσταση επιλέγω εγκατάσταση για προχωρημένους και βλέπω τις εξής κατατμήσεις.

/dev/sda1 ntfs 104mb

/dev/sda2 ntfs 446313 mb

/dev/sda3 ext4 53686

 

Επιλέγω το sda3 στην επεξεργασία κατάτμησης υπάρχει:

Μέγεθος: 53686

Χρήση ως: Επιλέγω ext4

Διαμόρφωση κατάτμησης: Βάζω τικαρισμένο

Σημείο επαφής: Μου βγάζει τις εξής επιλογές: /

/boot

/home

/tmp

/var

/srv

/opt

/usr/local

 

Και ρωτώ. Ποια να επιλέξω.

 

Στο διαχειριστή εκκίνησης μου βγάζει:

a) dev/sda (465 gb όλος ο σ.δ. δηλαδή)

B) Windows 7 loader

c) sda 2

d) sda 3

Επίσης τι επιλέγω εδώ. Όταν επιλέγω κάποια από αυτά γιατί δοκίμασα με όλα μου βγάζει αφού πατάω το κουμπί της εγκατάστασης μήνυμα σφάλματος: "Δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων. Παρακαλώ διορθώστε αυτό το λάθος από το μενού διαμέρισης".

 

Θα εκτιμούσα μια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Είμαι καινούριος με το Linux και χρειάζομαι βοήθεια με την εγκατάστασή του. Εχω τα Windows 7 και χρησιμοποίησα το εργαλείο για τη διαχείριση δίσκων αυτό που είναι στα εργαλεία διαχειρίσης -> διαχείριση υπολογιστή -> δίσκοι και έτσι έφτιαξα ένα partition 50 gb. Δηλαδή έχω το c: (415 gb)και το f:(50gb) Στο f θέλω να βάλω το Linux.

 

Κάνω boot λοιπόν με το cd των ubuntu και όταν φτάνω στην εγκατάσταση επιλέγω εγκατάσταση για προχωρημένους και βλέπω τις εξής κατατμήσεις.

/dev/sda1 ntfs 104mb

/dev/sda2 ntfs 446313 mb

/dev/sda3 ext4 53686

 

Επιλέγω το sda3 στην επεξεργασία κατάτμησης υπάρχει:

Μέγεθος: 53686

Χρήση ως: Επιλέγω ext4

Διαμόρφωση κατάτμησης: Βάζω τικαρισμένο

Σημείο επαφής: Μου βγάζει τις εξής επιλογές: /

/boot

/home

/tmp

/var

/srv

/opt

/usr/local

 

Και ρωτώ. Ποια να επιλέξω.

 

Στο διαχειριστή εκκίνησης μου βγάζει:

a) dev/sda (465 gb όλος ο σ.δ. δηλαδή)

B) Windows 7 loader

c) sda 2

d) sda 3

Επίσης τι επιλέγω εδώ. Όταν επιλέγω κάποια από αυτά γιατί δοκίμασα με όλα μου βγάζει αφού πατάω το κουμπί της εγκατάστασης μήνυμα σφάλματος: "Δεν έχει οριστεί βασικό σύστημα αρχείων. Παρακαλώ διορθώστε αυτό το λάθος από το μενού διαμέρισης".

 

Θα εκτιμούσα μια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα..

Θέλω να εγκαταστήσω το ubuntu 10.10 σε dual boot με windows 7.Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ αφορά τον boot loader.Θα τα βάλω σε διαφορετικούς σκληρούς...

Τι γίνεται με τον boot loader?τον εγκαθιστώ εκεί που έχω το linux και βάζω τον δίσκο αυτόν πρώτο στο boot disk priority?Θα μου "βλέπει" το windows?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίζεις από το BIOS να εκκινεί από το cd, το τρέχεις Live, βρίσκεις το πρόγραμμα για δημιουργία και διαμόρφωση partition το GParted, δημιουργείς ένα swap partition και ένα ext3 ή ext4 πατάς εφαρμογή των ρυθμίσεων και εγκατάσταση και γίνονται όλα όπως και το Boot Loader. Εννοείται από πριν ότι έχεις εγκατεστημένο τα Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατάλαβα τη διαδικασία..απλά ρωτάω γιατί πριν λίγες μέρες προσπάθησα να βάλω το openSuse και μου έκανε "νερά" στο boot..δλδ με το που άνοιγε ο boot loader δε μου έβλεπε τον σκληρό που έχω πάνω τα windows 7.

Θα ξεκινήσω τώρα τη διαδικασία και ελπίζω να πετύχει!

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...