Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με printer HP 940c


slvsnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου έφερε ένας φίλος έναν ξεχασμένο εκτυπωτή που είχε στην αποθήκη (HP 940c).

έχει να δουλέψει πάνω από 2 χρόνια.

τον καθάρισα τον σύνδεσα στο pc. όλα δείχναν καλά. μάλιστα έδειχνε ότι το μαύρο μελάνι είναι σχεδόν γεμάτο(ακούγονταν κιόλας όταν το κούνησα ενώ το εγχρωμο τίποτα).

όταν πάω να εκτυπώσω όμως μου ανάβει το λαμπάκι για το μελάνι και δείχνει ότι έχει πρόβλημα με το μαύρο μελάνι.(αυτό το σύστημα διάγνωσης που έχει ο εκτυπωτής για όσους ξέρουν).

η ερώτηση μου είναι υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν όντως φταίει μόνο το μελάνι.

δε θέλω να αγοράσω νέα μελάνια και τελικά να φταίει ο εκτυπωτής.

αν πάω σε κατάστημα που γεμίζει μελάνια θα έχουν κανένα ανοιχτό να δοκιμάσω;

ακούω ιδέες.

 

αυτά που έχει μέσα μετά από 2 χρόνια δεν περιμένω να δουλέυουν.

 

αν και παλιός, αξίζει αυτός ο εκτυπωτής;

υποθέτω αν δουλεύει, τα μελάνια θα γεμίζουν και δε θα θέλει καμιά πατέντα με τσιπάκια όπως οι καινούργοι εκτυπωτές.

γι αυτό τον θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου έφερε ένας φίλος έναν ξεχασμένο εκτυπωτή που είχε στην αποθήκη (HP 940c).

έχει να δουλέψει πάνω από 2 χρόνια.

τον καθάρισα τον σύνδεσα στο pc. όλα δείχναν καλά. μάλιστα έδειχνε ότι το μαύρο μελάνι είναι σχεδόν γεμάτο(ακούγονταν κιόλας όταν το κούνησα ενώ το εγχρωμο τίποτα).

όταν πάω να εκτυπώσω όμως μου ανάβει το λαμπάκι για το μελάνι και δείχνει ότι έχει πρόβλημα με το μαύρο μελάνι.(αυτό το σύστημα διάγνωσης που έχει ο εκτυπωτής για όσους ξέρουν).

η ερώτηση μου είναι υπάρχει τρόπος να καταλάβω αν όντως φταίει μόνο το μελάνι.

δε θέλω να αγοράσω νέα μελάνια και τελικά να φταίει ο εκτυπωτής.

αν πάω σε κατάστημα που γεμίζει μελάνια θα έχουν κανένα ανοιχτό να δοκιμάσω;

ακούω ιδέες.

 

αυτά που έχει μέσα μετά από 2 χρόνια δεν περιμένω να δουλέυουν.

 

αν και παλιός, αξίζει αυτός ο εκτυπωτής;

υποθέτω αν δουλεύει, τα μελάνια θα γεμίζουν και δε θα θέλει καμιά πατέντα με τσιπάκια όπως οι καινούργοι εκτυπωτές.

γι αυτό τον θέλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 χρόνια θα έχει ξεραθεί το μελάνι στις κεφαλές. Αν η κεφαλή είναι μαζί με το μελάνι έχει καλώς, αλλάζεις απλά τα μελάνια(τα οποία έχουν ενσωματωμένη κεφαλή). Τώρα αν έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα δεν μπορώ να το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 2 χρόνια θα έχει ξεραθεί το μελάνι στις κεφαλές. Αν η κεφαλή είναι μαζί με το μελάνι έχει καλώς, αλλάζεις απλά τα μελάνια(τα οποία έχουν ενσωματωμένη κεφαλή). Τώρα αν έχει και κάποιο άλλο πρόβλημα δεν μπορώ να το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν έχω απαίτηση να τυπώσει τώρα όπως είναι. πάντως το μαύρο πρέπει να είναι full, ακούγεται κιόλας.

απλά δεν ήξερα πως να το ξεκάρω. τελικά θα ρωτήσω σε ένα κατάστημα με αναγομώσεις αν γίνεται να το δοκιμάσουμε για να μην αγοράζω τσάμπα μελάνια.

 

αλλά θα ήθελα να μάθω αν αξίζει αυτός ο εκτυπωτής. είναι παλιός αλλά έχω ακούσει είναι αρκετά καλός και σχετικά αθόρυβος (αυτό με ενδιαφέρει πολύ).

και το κυριότερο, τα μελάνια που παίρνει μπορώ να τα γεμίσω άνετα χωρίς να χρειάζεται να κάνω κόλπα ή έχουν αυτό το τσιπάκι που έχουν οι καινούργοι και σου κάνουν τη ζωή δύσκολη και δε δουλεύει και ο μετρητής;

έψαχνα να βρω έναν τέτοιο εκτυπωτή και τώρα είναι ευκαιρία.

κανείς που να τον έχει να μας βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν έχω απαίτηση να τυπώσει τώρα όπως είναι. πάντως το μαύρο πρέπει να είναι full, ακούγεται κιόλας.

απλά δεν ήξερα πως να το ξεκάρω. τελικά θα ρωτήσω σε ένα κατάστημα με αναγομώσεις αν γίνεται να το δοκιμάσουμε για να μην αγοράζω τσάμπα μελάνια.

 

αλλά θα ήθελα να μάθω αν αξίζει αυτός ο εκτυπωτής. είναι παλιός αλλά έχω ακούσει είναι αρκετά καλός και σχετικά αθόρυβος (αυτό με ενδιαφέρει πολύ).

και το κυριότερο, τα μελάνια που παίρνει μπορώ να τα γεμίσω άνετα χωρίς να χρειάζεται να κάνω κόλπα ή έχουν αυτό το τσιπάκι που έχουν οι καινούργοι και σου κάνουν τη ζωή δύσκολη και δε δουλεύει και ο μετρητής;

έψαχνα να βρω έναν τέτοιο εκτυπωτή και τώρα είναι ευκαιρία.

κανείς που να τον έχει να μας βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θηρίο το μηχάνημα.

τελικά έφταιγε το έγχρωμο. το άλλαξα με ένα που βρήκα (παμπάλαιο και αυτό, άδειο) και δούλεψε.

κατάφερα και έβγαλα και τις αράχνες που είχε μέσα :lol: και τυπώνει μια χαρά (μαύρο)

 

η ερώτηση μου τώρα είναι, επειδή έχω σκοπό να τον χρησιμοποιώ.

με τα μελάνια τι γίνεται;

δεν έχω σκοπό να αγοράζω γνήσια. βρήκα ανακατασκευασμένα από recyclink.gr αλλά θα ήθελα να τα γεμίζω μόνος για μεγαλύτερη οικονομία. είναι εφικτό αυτό; που μπορώ να βρω χύμα μελάνι;

τα μελάνια που έχει είναι το 15 (black) 78 (color).

 

αν και υπάρχει θέμα με αναγεμισμένα μελάνια κάνω την ερώτηση εδώ. ελπίζω να απαντήσει κάποιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που σε βρήκα.

 

είναι εύκολο το γέμισμα;

μελάνι από που αγοράζεις;

θέλει κανένα κόλπο για να δε μετά το μελάνι, κανένα reset ή απλά το γεμίζω και είμαι οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να βρεις χύμα μελάνια που να ταιριάζουν στον εκτυπωτή σου από εδώ και μπορείς να ζητήσεις τον τρόπο που γίνεται το επαναγέμισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...