Προς το περιεχόμενο

Διαχείριση πελατών


niksakl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ψάχνω να βρω έναν τρόπο να κάνω διαχείριση πελατών (crm???) τόσο από το pc (Kubuntu 10.10) αλλά και από android κινητό (htc wildfire)

 

Θέλω να οργανώνω τα ραντεβού μου, να κρατάω ιστορικό, εισπράξεις, σχόλια και σημειώσεις για μελλοντικές προοπτικές. Έχω ρίξει μια ματιά σε κάποιες crm εφαρμογές, αλλά μου φαίνονται κάπως πολύπλοκα. Τι πιστεύετε; τι προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το τι θέλεις να σου προσφέρει.

Μια εμπορική CRM εφαρμογή προσφέρει πάρα πολλά, συνήθως πολύ περισσότερα απ' ότι χρειαζόμαστε.

Γι' αυτό που θες ίσως μπορεί να σε καλύψουν εφαρμογές τύπου MS Outlook ή το αντίστοιχο του Open Office (εκτός από εισπράξεις). Επίσης θα μπορούσες σχετικά εύκολα να στίσεις μια βάση δεδομένων σε access ή ΟΟ και να κάνεις αυτά που θες.

Γενικά CRM εφαρμογή open source κτλ εγώ δεν έχω υπόψη μου, εάν αυτό σε ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το sugarcrm δείχνει πολύ καλό και συγχρονίζει ΟΤΑ με το android.

το μόνο που δεν μπορώ να βρω είναι κάποιον τρόπο να περνάω τις πληρωμές ανά πελάτη, υπόλοιπα, έξοδα κτλ ώστε να δείχνει κάποια financial reports.

Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το sugarcrm δείχνει πολύ καλό και συγχρονίζει ΟΤΑ με το android.

το μόνο που δεν μπορώ να βρω είναι κάποιον τρόπο να περνάω τις πληρωμές ανά πελάτη, υπόλοιπα, έξοδα κτλ ώστε να δείχνει κάποια financial reports.

Πως γίνεται αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το sugarcrm δείχνει πολύ καλό και συγχρονίζει ΟΤΑ με το android.

 

Αν είναι να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα τότε γιατί δεν κοιτάς και προτάσεις Ελληνικών εταιρειών ώστε να έχεις και την υποστήριξη - εκπαίδευση?

 

το μόνο που δεν μπορώ να βρω είναι κάποιον τρόπο να περνάω τις πληρωμές ανά πελάτη' date=' υπόλοιπα, έξοδα κτλ ώστε να δείχνει κάποια financial reports.

Πως γίνεται αυτό;[/quote']

Συνήθως αυτό το κάνουν τα προγράμματα ERP τα οποία συνδέονται με το CRM και υποστηρίζουν οτιδήποτε έχει σχέση με τα οικονομικά.

 

Αλλά όπως έγραψα και πριν, αν είναι να αγοράσεις κάποια εφαρμογή μίλα και με Ελληνικές εταιρείες μήπως υπάρχει αυτό που θες αφού κυκλοφορούν εκατοντάδες λογισμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, το sugarcrm δείχνει πολύ καλό και συγχρονίζει ΟΤΑ με το android.

 

Αν είναι να αγοράσεις κάποιο πρόγραμμα τότε γιατί δεν κοιτάς και προτάσεις Ελληνικών εταιρειών ώστε να έχεις και την υποστήριξη - εκπαίδευση?

 

το μόνο που δεν μπορώ να βρω είναι κάποιον τρόπο να περνάω τις πληρωμές ανά πελάτη' date=' υπόλοιπα, έξοδα κτλ ώστε να δείχνει κάποια financial reports.

Πως γίνεται αυτό;[/quote']

Συνήθως αυτό το κάνουν τα προγράμματα ERP τα οποία συνδέονται με το CRM και υποστηρίζουν οτιδήποτε έχει σχέση με τα οικονομικά.

 

Αλλά όπως έγραψα και πριν, αν είναι να αγοράσεις κάποια εφαρμογή μίλα και με Ελληνικές εταιρείες μήπως υπάρχει αυτό που θες αφού κυκλοφορούν εκατοντάδες λογισμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Sugar crm είναι free όπως και η εφαρμογή διαχείρισής του από android. Καθώς ακόμα είναι νωρίς για να κάτι συγκεκριμένο, θα μείνω στις δωρεάν λύσεις αφού δείχνουν να πραγματοποιούν παραπάνω από αυτά που γενικά είχα στο μυαλό. Το μόνο που θα ήθελα ακόμα είναι να μπορούσα να κρατάω ένα ιστορικό πληρωμών, εσόδων και εξόδων.

Γίνεται κάτι τέτοιο με την συγκεκριμένη εφαρμογή;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...