Προς το περιεχόμενο

Desktop Linux: The Dream Is Dead


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμαρτον, μήν αρχίσετε πάλι να αμολάτε νούμερα για το ποσοστό των χρηστών, να χαρείτε. Δέν έχει σημασία ποιός την έχει μεγαλύτερη.

Και ελπίζω η αναφορά στο OpenBSD να μήν έγινε ειρωνικά, έτσι iliaskr??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ήμαρτον, μήν αρχίσετε πάλι να αμολάτε νούμερα για το ποσοστό των χρηστών, να χαρείτε. Δέν έχει σημασία ποιός την έχει μεγαλύτερη.

Και ελπίζω η αναφορά στο OpenBSD να μήν έγινε ειρωνικά, έτσι iliaskr??? :P

Η αναφορά μου στο OpenBSD έγινε με βάση τις απόψεις και τους στόχους των developers,οι οποίοι κατακρίνουν αυστηρά των Stallman και το OSI γιατί προωθούν την εμπορική εκμετάλλευση λογισμικού προτείνοντας την χρήση copyleft αδειών.

 

Btw,το OpenBSD είναι ένα από τα καλύτερα BSD λειτουργικά,με πολύ εύκολη εγκατάσταση(πατάς σχεδόν συνέχεια enter και τελείωσες) και ελάχιστα bugs.Το έχω σε VM με KDE 3.4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά χωρίς να σε ξέρω και εντελώς φιλικά θα έλεγα πως δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο ή αν ασχολήθηκες το έκανες επιδερμικά και έχοντας ως βάση λογικές που έχουν δημιουργηθεί από άλλα λειτουργικά. Συμφωνώ πως ίσως σε επίπεδο hardware να μην έχει την υποστήριξη που θα το ωθούσε ακόμα περισσότερο ή να στερείται μεγάλων εμπορικών εφαρμογών αλλά ακόμα και έτσι το linux τα τελευταία χρόνια έχει ωριμάσει αρκετά ώστε να μπορεί να καλύψει τις βασικές ανάγκες του μεγαλύτερου ποσοστού των καθημερινών χρηστών, από τους οποίους μόνο οι gamers εξαιρούνται εντελώς.

Από την άλλη η εμπλοκή εταιρειών εμένα επικίνδυνη μου φαίνεται, ειδικά ως προς τα ιδεώδη του ελεύθερου λογισμικού, χωρίς να θέλω να θίξω την προσφορά εταιρειών που ασχολούνται με αυτό.

 

Συμφωνω με αυτα που λες , αλλα απο τη στιγμη που υπαρχει ηδη ενα λειτουργικο που μπορει να μου παρεχει οτι δεν μου παρεχει το linux , τοτε ποιος ο λογος να υπαρχει στο σκληρο ; :rolleyes::rolleyes::o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδες παιζω με το linux και τις διαφορες εκδοσεις του το θεμα ειναι ομως οτι ακομα τα windows δεν μπορουν να τα αντικαταστησουν και αυτο οχι τοσο ως λογισμικο ουτε ως φιλοσοφια αλλα ως εχει με την υποστιριξη, ειναι πραγματικα 15-16 χρονια πισω απο τα παραθυρια και macintosh.

Πλεον καταντησε κουραστικο για αρκετους χρηστες του εν ετη 2010 αμη τι αλλο καποιος ζηταει αμεση συμβατοτητα ,εργονομια χωρις χρονο και κοπο,και γνωση.

Το linux σε αυτα εχει αποτυχει δραματικα.

 

Θελω να πιστευω οτι αυτο θα αλλαξει στο μελλον και ελπιζω οτι καποια στιγμη το linux θα γινει "εμπορικο" ωστε να καλυπτει χρηστες που δεν φορανε γυαλακια και καθονται στην οθονη του pciου τους μερα νυχτα φτιαχνωντας εφαρμογες ή προσπαθωντας.

 

Ελπιζω να με καταλαβατε ειναι προσωπικες μου αποψεις σε ενα συστημα ολοι πρεπει να χωρανε οχι ορισμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNU/Linux μια χαρά είναι όπως είναι/ήταν. Δεν χρειάζεται να αλλάξει σε κάτι. Ούτε να ωριμάσει ούτε τίποτε.

 

Για όλα μα όλα φταίνε οι χρήστες και κάποιοι που προσπαθούν να μεταμφιέσουν και να πλασάρουν το GNU/Linux σαν κάτι που δεν είναι. Οι χρήστες είναι αυτοί που πρέπει να ωριμάσουν και να αλλάξουν.

 

 

 

Το OpenBSD είναι ακόμη ενεργό; Γεια σου NullScan!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο πυρήνας του Linux ή ο Apache ή το Blender δεν είναι επαγγελματικές εφαρμογές;

Από πότε ο Apache είναι λογισμικό για Desktop; Κύρια χρήση του είναι για servers, άλλο που χρησιμοποιείτε και σε desktops από developers. Όσο αφορά το θέμα του thread πιστεύω ότι δεν έχει αποτύχει. Σαν λειτουργικό είναι πολύ κάλο, και αν δεν ήταν , ίσος να μην υπήρχε αυτό το section. Αυτό που του λείπει(και έχει ειπωθεί άπυρες φορές) είναι το support από τις εταιρίες software και hardware. Έχουν γίνει κάποια βήματα στο χώρο του gaming το τελευταίο χρόνο, και ελπίζουμε και σε καλύτερα. Επίσης , όλο και περισσότερος κόσμος γνωρίζει το Linux, που μέχρι πριν κάποια χρόνια ήταν άγνωστο ακόμα και σαν λέξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNU/Linux μια χαρά είναι όπως είναι/ήταν. Δεν χρειάζεται να αλλάξει σε κάτι. Ούτε να ωριμάσει ούτε τίποτε.

 

Για όλα μα όλα φταίνε οι χρήστες και κάποιοι που προσπαθούν να μεταμφιέσουν και να πλασάρουν το GNU/Linux σαν κάτι που δεν είναι. Οι χρήστες είναι αυτοί που πρέπει να ωριμάσουν και να αλλάξουν.

 

 

 

Το OpenBSD είναι ακόμη ενεργό; Γεια σου NullScan!

 

Θα παραμείνει ιδέα για λίγους έτσι.

Οι χρήστες θέλουμε εναλλακτική επιλογή, αλλά το Λίνουξ έχει πρακτικά προβλήματα για τους απλούς χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα παραμείνει ιδέα για λίγους έτσι.

Οι χρήστες θέλουμε εναλλακτική επιλογή, αλλά το Λίνουξ έχει πρακτικά προβλήματα για τους απλούς χρήστες.

 

Οι απλοί χρήστες έχουν τα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδες παιζω με το linux και τις διαφορες εκδοσεις του το θεμα ειναι ομως οτι ακομα τα windows δεν μπορουν να τα αντικαταστησουν και αυτο οχι τοσο ως λογισμικο ουτε ως φιλοσοφια αλλα ως εχει με την υποστιριξη, ειναι πραγματικα 15-16 χρονια πισω απο τα παραθυρια και macintosh.

Πλεον καταντησε κουραστικο για αρκετους χρηστες του εν ετη 2010 αμη τι αλλο καποιος ζηταει αμεση συμβατοτητα ,εργονομια χωρις χρονο και κοπο,και γνωση.

Το linux σε αυτα εχει αποτυχει δραματικα.

 

Θελω να πιστευω οτι αυτο θα αλλαξει στο μελλον και ελπιζω οτι καποια στιγμη το linux θα γινει "εμπορικο" ωστε να καλυπτει χρηστες που δεν φορανε γυαλακια και καθονται στην οθονη του pciου τους μερα νυχτα φτιαχνωντας εφαρμογες ή προσπαθωντας.

 

Ελπιζω να με καταλαβατε ειναι προσωπικες μου αποψεις σε ενα συστημα ολοι πρεπει να χωρανε οχι ορισμενοι...

 

Τα έχουμε πει 100 φορές.

Δεν είναι ευθύνη του linux να φτιάχνει drivers για 500 χιλιάδες συσκευές. Παρόλα αυτά το προσπαθούν.

Μήπως το κάνει αυτό η microsoft;

 

 

Όσον αφορά την παραμετροποίηση... οι νέες εκδόσεις πια έχουν πάρα πολλά προγράμματα ενσωματωμένα σε αντίθεση με τα windows στα οποία πρεπει ο νέος χρήστης να εγκαταστήσει antivirus-firewall-audio-media player-torrent-office-zip και δεκάδες άλλα προγράμματα. Αυτά είναι εύκολα για ένα απλό χρήστη;

 

Το να κατεβάσει κάποιος σπασμένες εκδόσεις με cracks είναι απλή δουλειά;

Οχι... απλά υπάρχουν πολλοί δουλεύουν τα win εδώ και χρόνια και τους έχει γίνει συνήθεια.

 

Αυτά το linux τα παρέχει προεγκατεστημένα και δωρεάν εδώ και 10+ χρόνια.

 

Ακόμη θυμάμαι την εποχή που είχα αγοράσει τα win98, τα οποία ήταν πραγματικά γυμνά από προγράμματα. Ούτε πρόγραμμα για unzip αρχείων δεν υπήρχε μέσα.

Μετά από κάθε εγκατάσταση καθόμουν και έκανα δεκάδες registry tweaks για να στέκει ικανοποιητικά το λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο ζητημα πιστευω ειναι κατα ποσο μπορει ο μεσος απλος χρηστης να αποχωρηστει τα παιχνιδια, γιατι η κυρια απασχοληση τους στον υπολογιστη ειναι τα παιχνιδια, κακα τα ψεμματα. Καπου ειχα διαβασει οτι θα βγει steam για Linux... λετε να γινει κανα μαγικο?

 

Επισης πιστευω οτι ακομα το φοβουνται το linux, παροτι εχει γινει "τυφλοσουρτης" ακομα και για τον νεο χρηστη του linux... πχ εβαλα την linuxmint debian κι αν δεν ηταν καποια προγραμματα που τα ειχα συνηθισει στο ubuntu... δε χρειαζοταν να κανω τιποτα στον υπολογιστη (απο προγραμματα ειναι full, δεν πιστευα στα ματια μου...τα παντα ολα ειχε μεσα)

 

Οποτε καποιος θα χρειαστει 5 λεπτα φορματ κι αλλα 5 να μπει το mint και σε 10 λεπτα εχει ενα πανετοιμο μηχανημα...με rolling εκδοση, χωρις να χρειαζεται να κανει upgrade ή ακομα χειροτερα φορματ και να περασει την νεα εκδοση. Δεν νομιζω οτι υπαρχει αλλο os να μπαινει τοσο γρηγορα...

 

Αλλο ενα ζητημα οπως ειπα παραπανω ειναι οτι ακομα το φοβουνται, παροτι εχω πεισει 4 ατομα (μονο με το compiz) και βαλανε linux και ασχολουνται, και ειναι απολυτα ευχαριστημενοι... σαν κι εμενα που κανω πραματα που με τα windows ηταν αδυνατα για το pc μου. Οι περισσοτεροι λοιπον, μολις ακουνε για linux λενε... μα αυτο δεν ειναι σαν το dos?

 

Πρεπει λοιπον να ξεκινησει μια εκστρατια ενημερωσης του απλου χρηστη περι της απλοτητας του linux και του γεγονοτος οτι εδω μεχρι στιγμης δεν υπαρχουν spywares/viruses/rootkits/hijackers κι αλλες τετοιες βλακιες. Επισης τα διαφορα hardware conflicts ολο και μειωνονται, ετρεξα το ubuntu 10.10 σε 2 παλια pc το ενα με ati και το αλλο με mvidia και πηγαιναν σφαιρα με drivers, comiz τα παντα.

 

Πολλοι μου λενε, α το επομενο μου pc θα ειναι mac... κατσε βρε παιδι μου... μη δωσεις ακομα 1800 ευρα... περιμενε να δεις τι αλλες εναλλακτικες εχεις... δωσε τα μισα, φτιαξε ενα υπερμηχανημα για windows 7 και διαστημικο για linux (τα υπολοιπα... δωστα στη κοινοτητα του linux χαχαχα)

 

Απλα ο μεσος χρηστης δεν ξερω κατα ποσο ειναι ετοιμος να "ξεβολευτει" απο τα windows και ειδκα τωρα με τα win7 που οντως ειναι πολυ καλα... και να παει σε κατι καινουριο κι αγνωστο γιαυτον... ο χρονος και οι διαθεσεις των εταιρειων θα μας δειξουν τι θα γινει... αλλα βλεπω οτι ηδη εχει αρχισει να διαδιδεται (περισσοτερο) το ubuntu στον μεσο χρηστη σε σχεση με παλαιοτερα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πέθανε το μεγάλο όνειρο των Μαθηματικών (να γίνει το αγαπημένο μάθημα όλου του κόσμου).

 

απλά δεν κάνουν για το σχολείο.

 

Είναι δύσκολα, απαιτούν ευστροφία και εξάσκηση που δεν την έχει ο μέσος άνθρωπος

(με το που γεννιέται)

 

 

έλεος, να κάθομαστε να λύνουμε ασκήσεις τον 21ο αιώνα;

Αυτό μόνο τα φυτά με σπυράκια και γυαλάκια το κάνουν.

 

Γενικά η επιστήμη έχει μείνει χρόνια πίσω. Φαντάσου ακόμη περιλαμβάνουν την ευκλείδια γεωμετρία.

 

Με τόσα θεωρήματα και αποδείξεις είναι απλά χαοτικό και δεν θα μπορέσει να αντικαταστήσει ποτέ την ώρα του παιδιού.

 

γενικά θέλουμε να χουμε ένα μάθημα που να μας κάνει έξυπνους, αλλά τα Μαθηματικά θέλουν δουλίτσα ακόμη.

 

Πήγα προχθες στο κυλικείο της Φιλολογίας: όποια φοιτήτρια κι αν ρώτησα δεν της αρέσουν πολύ τα Μαθηματικά.

 

Αυτό σημαίνει ότι τα Μαθηματικά έχουν πεθάνει για τον πολύ κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πέθανε το μεγάλο όνειρο των Μαθηματικών (να γίνει το αγαπημένο μάθημα όλου του κόσμου).

 

απλά δεν κάνουν για το σχολείο.

 

Είναι δύσκολα, απαιτούν ευστροφία και εξάσκηση που δεν την έχει ο μέσος άνθρωπος

(με το που γεννιέται)

 

 

έλεος, να κάθομαστε να λύνουμε ασκήσεις τον 21ο αιώνα;

Αυτό μόνο τα φυτά με σπυράκια και γυαλάκια το κάνουν.

 

Γενικά η επιστήμη έχει μείνει χρόνια πίσω. Φαντάσου ακόμη περιλαμβάνουν την ευκλείδια γεωμετρία.

 

Με τόσα θεωρήματα και αποδείξεις είναι απλά χαοτικό και δεν θα μπορέσει να αντικαταστήσει ποτέ την ώρα του παιδιού.

 

γενικά θέλουμε να χουμε ένα μάθημα που να μας κάνει έξυπνους, αλλά τα Μαθηματικά θέλουν δουλίτσα ακόμη.

 

Πήγα προχθες στο κυλικείο της Φιλολογίας: όποια φοιτήτρια κι αν ρώτησα δεν της αρέσουν πολύ τα Μαθηματικά.

 

Αυτό σημαίνει ότι τα Μαθηματικά έχουν πεθάνει για τον πολύ κόσμο.

 

φίλε σόρρυ κιολλας αλλά πιο άκυρο παράδειγμα για υποστήριξη του Linux δεν έχω ξαναδεί,ειλικρινά δεν κολλάει ούτε με οξυγόνο το παράδειγμά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σήμερα πέθανε το μεγάλο όνειρο των Μαθηματικών (να γίνει το αγαπημένο μάθημα όλου του κόσμου).

 

απλά δεν κάνουν για το σχολείο.

 

Είναι δύσκολα, απαιτούν ευστροφία και εξάσκηση που δεν την έχει ο μέσος άνθρωπος

(με το που γεννιέται)

 

 

έλεος, να κάθομαστε να λύνουμε ασκήσεις τον 21ο αιώνα;

Αυτό μόνο τα φυτά με σπυράκια και γυαλάκια το κάνουν.

 

Γενικά η επιστήμη έχει μείνει χρόνια πίσω. Φαντάσου ακόμη περιλαμβάνουν την ευκλείδια γεωμετρία.

 

Με τόσα θεωρήματα και αποδείξεις είναι απλά χαοτικό και δεν θα μπορέσει να αντικαταστήσει ποτέ την ώρα του παιδιού.

 

γενικά θέλουμε να χουμε ένα μάθημα που να μας κάνει έξυπνους, αλλά τα Μαθηματικά θέλουν δουλίτσα ακόμη.

 

Πήγα προχθες στο κυλικείο της Φιλολογίας: όποια φοιτήτρια κι αν ρώτησα δεν της αρέσουν πολύ τα Μαθηματικά.

 

Αυτό σημαίνει ότι τα Μαθηματικά έχουν πεθάνει για τον πολύ κόσμο.

 

α γεια σου..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίοι κι οι δύο.

αν οδηγάτε αυτοκίνητο πείτε μου πως φτιάχνετε και πως δουλεύει το αυτοκίνητο (κινητήρας όλα τα parts,ανάλυση των parts,ηλεκτρικά,ηλεκτρονικά,πως δουλεύει το υδραυλικό τιμόνι,το σασί πως κατασκευάζεται και στο τέλος κατασκευάστε το δικό σας αυτοκίνητο)

ισχύουν τα ίδια αν έχετε μηχανάκι,φραπεδιέρα,φριτέζα,αν πίνετε νερό απο την βρύση να μου πείτε για υδραυλικά,τα ηλεκτρολογικά του σπιτιού σας αποκλείεται να μην χρησιμοποιείται διακόπτες,το καλοριφέρ,κατασκευάστε ένα τζάκι,χτίστε ένα μπαλκόνι,συναρμολογήστε ένα σύνθετο,πως δουλεύει το ψυγείο;πλέξτε ένα χαλί

 

γενικά πως δουλεύει οτιδήποτε χρησιμοποιείται,γιατί θα ξέρετε δεν μπορεί,πετυχημένο παράδειγμα δε λέω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...