Προς το περιεχόμενο

Desktop Linux: The Dream Is Dead


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να προσθέσω αν επιτρέπεται την άποψή μου. Θα επρεπε τόσα χρόνια και με τόσες καλές -και ομορφες- εκδόσεις linux που κυκλοφορούν τελευταία, να δίνονται σαν προεγκατεστημένο λειτουργικό τουλάχιστον σε υπολογιστές που προκειται θα χρησιμοποιηθουν ως συσκευές, ως "κλειστά κουτιά" δηλαδη με συνήθη χρήση facebook, youtube, μουσική, φωτογραφίες κτλ.

 

Οι ιδιοι οι διανομείς υπολογιστών θαβουν το λειτουργικό, οχι οι χρήστες ουτε το ιδιο το linux. Πιθανολογώ οτι αυτο γίνεται διοτι απο την αδεια vista/win7 κερδίζουν ενω απο το linux χάνουν κιολας; (πχ. την ευνοια της microsoft ή του εισαγωγέα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Eυγε bendersteed!

 

Και θετω το εξης ερωτημα:

 

Τι προτιμαμε?Τα παντα ανοιχτα και οπως ειμαστε τωρα Η πληρης υποστηριξη αξιοπρεπους - επαγελματικου hardware - software εχοντας σε δευτερη και τριτη μοιρα την ανοιχτη ιδεολογια?

 

Για να δω αποψεις...

 

Καταρχας ας αφησουμε την πλανη των 2 εναλλακτικων. Μπορει να εχουμε τα παντα ανοιχτα και να μην ειμαστε οπως τωρα αλλα πολυ καλητερα (εχτος αν ισχυριζεσαι οτι το λινουξ δεν εχει αλλα περιθωρια αναπτυξης "εκ των εσω", οποτε πασο).

Και τωρα προσωπικα: προσπαθω να περιορισω την χρηση κλειστου κωδικα οσο μπορω, γιατι πειστηκα και για το opensource και για το free culture. Σιγουρα, χρειαζομαι ακομα τους drivers της nvidia, αλλα αυτο ενδεχεται να αλλαξει στο μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να εχουμε τα παντα ανοιχτα και να μην ειμαστε οπως τωρα αλλα πολυ καλητερα (εχτος αν ισχυριζεσαι οτι το λινουξ δεν εχει αλλα περιθωρια αναπτυξης "εκ των εσω", οποτε πασο).

 

Αυτο πιστευω , εφοσον hardware και επαγγελματικες εφαρμογες ΔΕΝ τα φτιαχνει η κοινοτητα αλλα εταιριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παντως δε με νοιαζει, ειτε τα φτιαχνει τα προγραμματα η Canonical ειτε η κοινοτητα. Εγω θελω να εξακολουθησω να μην πληρωνω για τιποτα. Free software με την εννοια του τσαμπα. Εφυγα απο Windows, οχι μονο επειδη ειναι βαρυ λειτουργικο, αλλα κυριως επειδη ηθελα να εχω οτι εφαρμογη θελω, για οτι θελω, οποτε θελω στο πιατο μου. Οποτε ειτε η Canonical ειναι απο πισω, ειτε η Red Hat, ειτε ο Μπαμπης ο Σοβατζης, ποσως με ενδιαφερει, αρκει να βολευομαι. Ωραιες εννοιες το open source και το free λογισμικο (με την μη χρηματικη εννοια) αλλα το πιο σημαντικο ειναι να δουλευεις τον υπολογιστη οπως σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πιστευω , εφοσον hardware και επαγγελματικες εφαρμογες ΔΕΝ τα φτιαχνει η κοινοτητα αλλα εταιριες.

 

Δηλαδή ο πυρήνας του Linux ή ο Apache ή το Blender δεν είναι επαγγελματικές εφαρμογές;

 

Όλες οι εφαρμογές που χρησιμοποιούνται σε επαγγελματικό περιβάλλον είναι επαγγελματικές, και όλες έχουν τη δυνατότητα να αναπτυχθούν από κοινότητες.

 

Σε πολλές περιπτώσεις το καλύτερο είναι η ανάπτυξη να γίνεται συγχρόνως και από εταιρίες και από την κοινότητα, όπως γίνεται στην περίπτωση του πυρήνα του Linux, όπου τελικό όφελος έχουν όλοι οι συμμετέχοντες. Οι copyleft άδειες απλά εξασφαλίζουν ότι οι εταιρίες δεν θα "αρπάξουν" από την κοινότητα χωρίς να συνδράμουν κι αυτές. Είναι δοκιμασμένο μοντέλο ανάπτυξης, δεν πρόκειται να "σβήσει" επειδή κάποιος ανάρτησε την προσωπική του γνώμη σε ένα blog.

 

Άλλο το να λες ότι δεν υπήρξε ακόμα ενδιαφέρον για την ανάπτυξη μιας συγκεκριμένης κατηγορίας επαγγελματικών εφαρμογών, και άλλο το να λες ότι η κοινότητα δεν φτιάχνει γενικά επαγγελματικές εφαρμογές.

 

Εμείς οι ίδιοι είμαστε η κοινότητα, ό,τι θέλουμε θα φτιάξουμε. Εγώ για το επάγγελμά μου έχω ήδη φτιάξει αρκετές.

Και ο τελικός χρήστης (που κι εμείς είμαστε) θα κοιτάξει αν αυτό που τον ενδιαφέρει είναι διαθέσιμο, κι αν δεν είναι, τότε φυσικά και θα πάει σε εμπορικές λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον μεσο χρηστη(εκτος απο gamer)το Linux ειναι ηδη μια χαρα και τον καλυπτει,δεν χρειαζεται σε καμμια περιπτωση windows η macosX. Αν το ψαξει κιολας με υπομονη ,σιγα σιγα θα δει οτι υπαρχουν αξιολογες εφαρμογες και για video/photo editing και για αλλους χομπιστικους τομεις και οσο περνα ο χρονος αυτες βελτιωνονται και πληθαινουν.

 

Αν αρχιζε να υποστηριζει και games θα γινοταν χαμος στην προσαρτηση κοινου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο δυσκολο ειναι να υποστηριξει games? Πρεπει να φροντισει η εκαστοτε εταιρεια παραγωγης του παιχνιδιου για αυτο (χαιρετισματα) ή μπορουν να το καταφερουν οι προγραμματιστες του λινουξ (κατι μπορει να γινει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι το directX της Evil Empire αλλιως τρεχουν δυνατα games οπως το Doom 3 σε opengl.(Δηλαδη για να ειμαι πιο συγκεριμενος,ελαχιστες εταιριες κανουν τα games τους με opengl.H id Software ειναι η φωτεινη εξαιρεση.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι το directX της Evil Empire αλλιως τρεχουν δυνατα games οπως το Doom 3 σε opengl.(Δηλαδη για να ειμαι πιο συγκεριμενος,ελαχιστες εταιριες κανουν τα games τους με opengl.H id Software ειναι η φωτεινη εξαιρεση.)

 

Αυτο βεβαια ειναι εκ των ουκ ανευ αλλα δεν αρκει απο μονο του.

 

Στα windows η εταιρια κυκλοφορει το παιχνιδι και αυτο λιγο πολυ συνεχιζει να τρεχει χωρις αλλαγες και συνεχεις προσαρμογες με το περιβαλλον του χρηστη. Δε μιλαμε για patches και βελτιωσεις. Θεωρητικα, μπορεις να μην τα βαλεις αυτα. Βγηκε δηλαδη καποιο παιχνιδι πριν 5 χρονια για ΧΡ, αποφασιζω να το τρεξω σημερα στα 7 και παιζει. ΟΚ καποιες φορες δεν παιζει αλλα αυτο ειναι σπανιο.

 

Στο linux η καθε διανομη θελει ειδικη μεταχειριση. Πολλες φορες και οι διαφορετικες εκδοσεις της διανομης που αλλαζουν καθε 6 μηνες θελουν ειδικη μεταχειριση. Καποια βιβλιοθηκη δεν θα ειναι στη σωστη version σε καποια διανομη, καποιο directory θα εχει αλλαξη θεση, η θα βασιζοταν σε καποιο symbolic link που πλεον δεν υπαρχει. Σε οσα παιχνιδια ειχαν εγγενη υποστηριξη linux αυτα φαινομενα ηταν συχνα. Η συμβατοτητα με τα παιχνιδια χρειαζοταν συντηρηση.

 

Ειναι υπευθυνες οι εταιριες να την παρεχουν η οι διανομες? Η οι ιδιοι οι χρηστες? Και καλα οταν τα παιχνιδια ειναι μετρημενα στα δαχτυλα και οι διανομες λιγες. Αλλα οσο μεγαλωνουν σε αριθμο το προβλημα αυξανεται γεωμετρικα και γρηγορα η λυση ειναι πρακτικα αδυνατη. Και φυσικα μια τετοια κατασταση ειναι απαραδεκτη τοσο απο τη μερια των χρηστων οσο και των εταιριων παιχνιδιων.

 

 

Για το αλλο θεμα του cloud computing εχω την εντυπωση οτι βιαζονται πολυ να το σπρωξουν και να θαψουν το desktop. ουλαχιστον τα καλα single player παιχνιδια δεν μπορεις να τα παιξεις σε web apps ουτε ως service οπως προτεινει το onlive πχ. Και οχι, δεν θα παρουμε ολοι κονσολες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux η καθε διανομη θελει ειδικη μεταχείριση.

Όχι απαραίτητα.Οι εταιρίες πρέπει να φροντίσουν να είναι συμβατό το λογισμικό τους με τις:Ubuntu,SUSE,Fedora/RHEL,Mandriva(στις οποίες βασίζονται οι περισσότερες διανομές).Αν είναι συμβατό το λογισμικό τους με αυτές,δεν υπάρχει πρόβλημα(φυσικά υπάρχουν και άλλες διανομές,αλλά δεν νομίζω ένας μέσος gamer ή ένας επαγγελματίας να διαλέξουν Gentoo ή Slackware).Και πάλι όμως οι περισσότερες διανομές έχουν πολλά κοινά μεταξύ τους.

 

(Για να προλάβω κάποιους,ναι,τα Windows υπερτερούν στον τομέα συμβατότητα σε σχέση με το GNU/Linux)

 

Εμένα παντως δε με νοιαζει, ειτε τα φτιαχνει τα προγραμματα η Canonical ειτε η κοινοτητα. Εγω θελω να εξακολουθησω να μην πληρωνω για τιποτα. Free software με την εννοια του τσαμπα. Εφυγα απο Windows, οχι μονο επειδη ειναι βαρυ λειτουργικο, αλλα κυριως επειδη ηθελα να εχω οτι εφαρμογη θελω, για οτι θελω, οποτε θελω στο πιατο μου. Οποτε ειτε η Canonical ειναι απο πισω, ειτε η Red Hat, ειτε ο Μπαμπης ο Σοβατζης, ποσως με ενδιαφερει, αρκει να βολευομαι. Ωραιες εννοιες το open source και το free λογισμικο (με την μη χρηματικη εννοια) αλλα το πιο σημαντικο ειναι να δουλευεις τον υπολογιστη οπως σε βολευει.

Βάλε OpenBSD.Το GNU/Linux (στο μεγαλύτερο μέρος του) έχει copyleft,και κάποιοι θέλουν και βγάζουν κέρδος από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα.Οι εταιρίες πρέπει να φροντίσουν να είναι συμβατό το λογισμικό τους με τις:Ubuntu,SUSE,Fedora/RHEL,Mandriva

 

Αντιλαμβάνεσαι το κόστος και ότι το κέρδος είναι ελάχιστο έτσι;

Και θες και υποστήριξη για 5 διανομές,ακόμα και μία μόνο διανομή να υπήρχε πάλι δεν θα σύμφερε να βγάλουν games για αυτή,το OSX κοντεύει διψήφιο σε ποσοστά χρήσης και ακόμα το αγνοούν,φαντάσου το 1% ή το 3% έστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιλαμβάνεσαι το κόστος και ότι το κέρδος είναι ελάχιστο έτσι;

Και θες και υποστήριξη για 5 διανομές,ακόμα και μία μόνο διανομή να υπήρχε πάλι δεν θα σύμφερε να βγάλουν games για αυτή,το OSX κοντεύει διψήφιο σε ποσοστά χρήσης και ακόμα το αγνοούν,φαντάσου το 1% ή το 3% έστω

Φυσικά και δεν συμφέρει τόσο τις εταιρίες,απλώς λέω ότι κάτι τέτοιο δεν είναι αδύνατο.

 

Το ποσοστό του GNU/Linux κυμαίνεται στο 4,6-4,9%(τουλάχιστον για τους υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι στο διαδίκτυο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσοστό του Linux κυμαίνεται κοντά στο 0,85%

http://marketshare.hitslink.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=8

 

(απο το ίδιο site πήρε στατιστικά η EU για την ballot screen και γενικά θεωρείται το πιο αξιόπιστο)

 

ειλικρινά ούτε εσύ πιστεύεις ότι έχει φτάσει το 4-5%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε OpenBSD.Το GNU/Linux (στο μεγαλύτερο μέρος του) έχει copyleft,και κάποιοι θέλουν και βγάζουν κέρδος από αυτό.

 

Μου το εξηγεις λιγο καλυτερα; Διαβασα περι copyleft αλλα δεν καταλαβα γιατι αφορα εμενα αυτο το πραγμα. Εγω θελω απλα να κανω τη δουλεια μου. Θες να πεις οτι πλουτιζουν καποιοι επειδη εγω χρησιμοποιω στο ubuntu μου τα προγραμματα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ποσοστό του Linux κυμαίνεται κοντά στο 0,85%

http://marketshare.hitslink.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=8

 

(απο το ίδιο site πήρε στατιστικά η EU για την ballot screen και γενικά θεωρείται το πιο αξιόπιστο)

 

ειλικρινά ούτε εσύ πιστεύεις ότι έχει φτάσει το 4-5%

Τέλος πάντων,δεν θα μαλώσουμε για τα νούμερα.Εγώ πιστεύω ότι κυμαίνεται γύρω στο 2% για όλους τους προσωπικούς υπολογιστές.Το ποσοστό του Mac OS X πιστεύω είναι γύρω στο 5-6%.

Μου το εξηγεις λιγο καλυτερα; Διαβασα περι copyleft αλλα δεν καταλαβα γιατι αφορα εμενα αυτό το πραγμα. Εγω θελω απλα να κανω τη δουλεια μου. Θες να πεις οτι πλουτιζουν καποιοι επειδη εγω χρησιμοποιώ στο ubuntu μου τα προγράμματα τους;

Copyleft στο λογισμικό σημαίνει ότι κάθε αλλαγή που γίνεται θα πρέπει να διανέμεται κάτω από ίδια(ες) άδεια.Γενικά ένας σκοπός της ανάμειξης εταιριών σε ανάπτυξη open source λογισμικού είναι φυσικά το κέρδος.Για να μην εκμεταλλεύονται οι εταιρίες ιδιόκτητου λογισμικού τα εμπορικά open source προϊόντα κάποιων εταιριών αυτές οι εταιρίες βάζουν copyleft στα προϊόντα τους.Αντιθέτως,πχ στο OpenBSD δεν έχουν ως πρώτο σκοπό το κέρδος,αλλά να παρέχουν ένα καλό μη εμπορικό(από την άποψη ότι οι ίδιοι δεν βγάζουν σοβαρό κέρδος) προϊόν.Αυτό ισχύει και για πολλές διανομές GNU/Linux στις οποίες δεν υπάρχουν από πίσω εταιρίες(πχ Debian).

 

Ένα καλό παράδειγμα είναι η εταιρία RedHat,η οποία πουλά το Red Hat Enterprise Linux,βγάζοντας αρκετό κέρδος.

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=xu81frqUtlc[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...