Προς το περιεχόμενο

Desktop Linux: The Dream Is Dead


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχεί ανοίξει ένα θέμα τις τελευταίες μέρες στο internet κατα πόσο το linux έχει αποτύχει στα Dekstop. Αφορμή ήταν το post του Robert Strohmeyer από το pcworld.

 

http://www.pcworld.com/businesscenter/article/207999/desktop_linux_the_dream_is_dead.html

 

Απόψη μου είναι ότι σίγουρα το linux δεν πέρασε όσο θα μπορούσε στην dekstop χρήση αν και κατά την γνώμη μου αυτή την στιγμή είναι αρκετά πολύ πιο διαδεδομένο από τι ήταν πρίν 10 χρόνια. Οι βασικότεροι λόγοι που κάποιος μπορεί να αγνοήσει το linux για dekstop χρήση είναι

1.No games το ακούμε συχνά ιδίως από πιτσιρικάδες

2.Οι περισσότερες διανομές δεν έχουν out of box support για να αναπαράγεις γνωστά video-audio format.

3. H δύναμη της συνήθειας

4. Bugs που είναι ακατανόητα και ασυνήθιστα για κάποιον που έχει συνηθίσει το μονολιθικό λειτουργικό των windows που στην ουσία ποτέ δεν αναβαθμίζετε με τον ρυθμό αναβάθμισης σε μια linux διανομή και γιαυτό παραμένει στάσιμο και κατα επέκταση σχεδον bug-free

5.Κατακερματισμός που αν και πολλοί λένε ότι είναι το πλεονέκτημα του linux desktop σαν αποτέλεσμα είναι αχίλλειος πτέρνα του καθώς υπάρχουν σε όλα μα σε όλα απο διαφορετικές εκδόσεις μη συμβατές μεταξύ τους. Βάλτε μέσα τους package manager ktl

 

Για μένα όμως το θέμα είναι ότι τα deesktop έτσι όπως τα γνωρίζαμε έχουν φτάσει προς την δύση τους. Πλέον περνάμε σε μια εποχή cloud που δεν θα έχει και τόσο σημασία τι θα τρέχεις τοπικά αλλά περισσότερη συμασία θα έχει η πρόσβαση στο internet και χρήση cloud προγραμμάτων για δουλεία. Νομίζω αυτό εδώ το post απάντηση εξηγεί την κατάσταση που έρχετε

 

http://blogs.computerworld.com/17183/is_the_linux_desktop_dream_dead

 

Και φυσικά αναφέρουν την "αποτυχία" του linux στα desktop αλλά κανείς δεν αναφέρει την σχεδόν καθολική επιτυχία του linux στα κινητά με το android, στους media player και τηλεόραση με το open box και με την πρόσφατη google tv και ο κατάλογος δεν τελειώνει.

Και μην ξεχνάμε ότι τέλος Νοεμβρίου έρχεται και η πρώτη έκδοση του google-os της πρώτης ουσιαστικά cloud μετάβασης χρήσης του dekstop για το εύρη κοινό.

Το μέλλον πάντως ότι και να γίνει θα έχει αρκετό τεχνολογικό ενδιαφέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 95
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Από http://en.wikipedia.org/wiki/Usage_share_of_operating_systems:

Steve Ballmer of Microsoft estimates Linux's share of desktop users to be higher than the web stats suggest. In a speech to investors in February 2009, Ballmer presented a slide based on Microsoft's research: it shows Linux's share of business and home PCs about the same as Apple's. Microsoft's CFO Peter Klein stated in July 2010 that Windows 7 now runs on more than 15% of all PCs worldwide.

 

Από http://www.w3schools.com/browsers/browsers_os.asp:

>
2010       Win7   Vista  Win2003 WinXP  W2000  Linux   Mac
September  24.3%  10.0%  1.1%    51.7%  0.3%   4.6%    7.2%

2003      WinXP   W2000  Win98   WinNT  Win95  Linux   Mac
November  42.6%   36.3%  10.9%   3.5%   0.4%   2.6%    2.2%

 

Δεν πρέπει να ισχύει αυτό που λέει το άρθρο πάντως, το Linux φαίνεται να έχει καθαρά ανοδική πορεία.

Στο site μου που το επισκέπτονται καθηγητές πληροφορικής και σχολεία πλέον είναι στο 12%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το ότι το λέει αυτός , δεν σημαίνει κιόλας πως έτσι είναι. Σεβαστή η θέση του στον χώρο, αλλά προσωπικά σε περιοδικά "παραθυρικά" δεν έχω καθόλου εμπιστοσύνη στα λεγόμενά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα και γω πιστευω πως η πορεια του ειναι ανοδικη με αργους αλλα σταθερους ρυθμους.

 

Απτην αλλη ομως δεν νομιζω οτι μπορουμε να δουμε ενα community driven λειτουργικο ως καποιο alternative που να κερδισει ή να κατακτησει το εδαφος στο desktop.

 

Ισως οταν το υποστηριξουν - αναλαβουν σοβαρες εταιριες , να αλλαξει το τοπιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα και γω πιστευω πως η πορεια του ειναι ανοδικη με αργους αλλα σταθερους ρυθμους.

 

Απτην αλλη ομως δεν νομιζω οτι μπορουμε να δουμε ενα community driven λειτουργικο ως καποιο alternative που να κερδισει ή να κατακτησει το εδαφος στο desktop.

 

Ισως οταν το υποστηριξουν - αναλαβουν σοβαρες εταιριες , να αλλαξει το τοπιο.

 

Μονο ετσι θα αλλαξει( στο μελλον ...) το πακετο του linux.Οπως ειναι αυτη τη χρονικη περιοδο , για εμενα δεν αξιζει να βρισκεται στο σκληρο !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειναι αυτη τη χρονικη περιοδο , για εμενα δεν αξιζει να βρισκεται στο σκληρο !

 

E oχι τοσο χαλια..Για τα κλασσικα ειναι μια χαρα.Πχ με βολευει αφανταστα στο laptop.

 

 

Αλλα εδω μιλαμε για την ευρεια αποδοχη and stuff..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο ετσι θα αλλαξει( στο μελλον ...) το πακετο του linux.Οπως ειναι αυτη τη χρονικη περιοδο , για εμενα δεν αξιζει να βρισκεται στο σκληρο !

Πραγματικά χωρίς να σε ξέρω και εντελώς φιλικά θα έλεγα πως δεν έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο ή αν ασχολήθηκες το έκανες επιδερμικά και έχοντας ως βάση λογικές που έχουν δημιουργηθεί από άλλα λειτουργικά. Συμφωνώ πως ίσως σε επίπεδο hardware να μην έχει την υποστήριξη που θα το ωθούσε ακόμα περισσότερο ή να στερείται μεγάλων εμπορικών εφαρμογών αλλά ακόμα και έτσι το linux τα τελευταία χρόνια έχει ωριμάσει αρκετά ώστε να μπορεί να καλύψει τις βασικές ανάγκες του μεγαλύτερου ποσοστού των καθημερινών χρηστών, από τους οποίους μόνο οι gamers εξαιρούνται εντελώς.

Από την άλλη η εμπλοκή εταιρειών εμένα επικίνδυνη μου φαίνεται, ειδικά ως προς τα ιδεώδη του ελεύθερου λογισμικού, χωρίς να θέλω να θίξω την προσφορά εταιρειών που ασχολούνται με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη η εμπλοκή εταιρειών εμένα επικίνδυνη μου φαίνεται, ειδικά ως προς τα ιδεώδη του ελεύθερου λογισμικού, χωρίς να θέλω να θίξω την προσφορά εταιρειών που ασχολούνται με αυτό.

 

Mπορεις λιγο να το αναλυσεις αυτο?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, τώρα που το ξαναβλέπω ίσως η λέξη ιδεώδη δεν εκφράζει αυτό που θέλω να πω. Ας προσπαθήσω να εξηγήσω. Μιλάω για τις πρακτικές που αφορούν στην ανάπτυξη και στην κατεύθυνση του ελεύθερου λογισμικού. Πολλές φορές εταιρείες επεμβαίνουν με τρόπους που ουσιαστικά δεν προσφέρουν στον πηγαίο κώδικα.Χαρακτηριστικό παράδειγμα για αυτό είναι τα patches πχ της Canonical που δεν ανεβαίνουν upstream.

Προς θεού δε λέω πως οι εταιρείες θα θίξουν την ελευθερία του κώδικα, η οποία προστατεύεται ούτως ή άλλως από τις άδειες, αλλά ότι θα έχουμε αποτελέσματα σαν το android που ουσιαστικά αποτελούν κλειστά συστήματα, που στηρίζονται σε ανοιχτά πρότυπα.

Επιπλέον οι απαιτήσεις της κοινότητας πάντα έχουν ως προτεραιότητα την ελευθερία του λογισμικού, αντιθέτως με τις εταιρείες που οι απαιτήσεις και τα συμφέροντα τους μπορούν να τις οδηγήσουν σε μη επιθυμητούς δρόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυγε bendersteed!

 

Και θετω το εξης ερωτημα:

 

Τι προτιμαμε?Τα παντα ανοιχτα και οπως ειμαστε τωρα Η πληρης υποστηριξη αξιοπρεπους - επαγελματικου hardware - software εχοντας σε δευτερη και τριτη μοιρα την ανοιχτη ιδεολογια?

 

Για να δω αποψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυγε bendersteed!

 

Και θετω το εξης ερωτημα:

 

Τι προτιμαμε?Τα παντα ανοιχτα και οπως ειμαστε τωρα Η πληρης υποστηριξη αξιοπρεπους - επαγελματικου hardware - software εχοντας σε δευτερη και τριτη μοιρα την ανοιχτη ιδεολογια?

 

Για να δω αποψεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη είναι η εξής: θέλουμε έναν καίσαρα στη θέση του καίσαρα ή ένα διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης, αν θες ένα πείραμα;

 

Η πλήρης υποστήριξη του hardware είναι ένα πολύ βασικό θέμα, γιατί θέλω να πάρω τον εκτυπωτή μου τον canon και να δουλέψει άμεσα χωρίς να γράψω διακόσιες σειρές κώδικα. Το ίδιο για την "επαγγελματική" κάρτα ήχου, το ίδιο για την κάρτα ασύρματου δικτύου κλπ. Στο γεγονός πως η υποστήριξη εταιρειών θα φέρει κατασκευαστές hardware στο linux έχει σημασία υπό ποία μορφή θα γίνει αυτή η έλευση. Ένα σύστημα που στηρίζεται σε hardware που οδηγείτε από κλειστούς οδηγούς περιορίζεται, πρέπει να ακολουθεί την κλειστή αυτή εξέλιξη. Πχ αν δεν υπήρχε ο nouveau θα μπορούσε κάποιος με μια κάρτα γραφικών nvidia 5200 να τρέξει xorg 1.9; Όχι.

Στο θέμα του software τα πράγματα είναι λίγο πιο μπλεγμένα. Η πραγματικότητα είναι πως η εμπορικότητα στον χώρο του linux είναι αρκετά περιορισμένη.

Στο linux τελευταία όπως θα βλέπεις και εσύ υπάρχει μια ροή ατόμων, δεν είμαστε πια στο 2000 που το linux ήταν για λίγους. Αυτό κρύβει κινδύνους άμεσους, καθώς τα άτομα αυτά είναι κυρίως άτομα γαλουχημένα στη λογική των windows και η σημασία των αρχών του ΕΛ/ΛΑΚ μοιάζει ξεπερασμένη και για γραφικούς σταλμανικούς.

 

Εγώ λοιπόν κάνω την άλλη ερώτηση, θέλουμε μια ταχύτερη επισφαλή διεύρυνση του linux με κλειστές τακτικές, με στήριξη εταιρειών και τον (σημαντικό) κίνδυνο να περιοριστεί συνολικά η ελευθερία μας ή ένα πιο σίγουρο μοντέλο που θα μας διασφαλίσει μια πορεία ελεύθερη, μια κοινοτική προσέγγιση που είναι πιο καθαρή από συμφέροντα και που τελικώς ανοίγει νέους ορίζοντες προς άπειρες πορείες, ακόμα και αν αυτές ευοδώσουν σε περισσότερο χρόνο από το να τις συντόνιζε μια ισχυρή εταιρεία;

 

Η απάντηση σε αυτό είναι αμφιλεγόμενη. Κατά τη γνώμη μου όμως εδώ φαίνεται η χρησιμότητα των πολλών διανομών, που πολλοί τις θεωρούν κάτι το αρνητικό. Δες την προσφορά της Red Hat, της Novell σε αντιπαραβολή με αυτή του debian κλπ. Τελείως αντίθετες λογικές αλλά ταυτόχρονα εξίσου πολύτιμες για το linux. Έτσι το linux μπορεί να κινείται ταυτόχρονα προς όλες τις κατευθύνσεις και να καλύπτει χώρο σφαιρικά και όχι γραμμικά.

Επομένως η απάντηση μου σε αυτό που ρωτάς είναι πως η κατάσταση ως έχει σήμερα είναι καλή. Ήδη το ubuntu έχει μια δυναμική, και ήδη έχει πλησιάσει εταιρείες με εμπορικά προγράμματα που θα διατίθενται από το pms του. Από την άλλη γίνεται δουλειά και σε project καθαρά ανοιχτού κώδικα. Δοκίμασες compiz με τον τελευταίο nouveau; Εγώ ναι και εντυπωσιάστηκα.

 

Για να συνοψίσω, η ψηφιακή δημόσια ιδιοκτησία πρέπει να διασφαλιστεί αλλά ταυτόχρονα και το linux να γίνει πιο φιλικό, πιο πλήρες και να καλύπτει τις αυξανόμενες ανάγκες των ατόμων σε κάθε επίπεδο προσωπικό ή επαγγελματικό. Μπορούμε όμως να έχουμε υγιή ανάπτυξη με κλειστά πρότυπα, με μονοπώλια; Μπορεί το linux να διατηρήσει όλα τα μοντέλα ανοιχτά; Και ας είναι και όλες οι εφαρμογές κλειστού κώδικα, μόνο τότε θα μπορεί δημιουργήσει μια ανατροπή ως λειτουργικό, μόνο αν προσφέρει μια πλατφόρμα που η πληροφορία δε θα περιορίζεται και έτσι ο χρήστης θα μπορεί να επιλέγει, να μη γίνεται έρμαιο της α ή β εταιρείας που μπορεί να έλθει και να παρέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άποψη είναι η εξής: θέλουμε έναν καίσαρα στη θέση του καίσαρα ή ένα διαφορετικό μοντέλο ανάπτυξης, αν θες ένα πείραμα;

 

Η πλήρης υποστήριξη του hardware είναι ένα πολύ βασικό θέμα, γιατί θέλω να πάρω τον εκτυπωτή μου τον canon και να δουλέψει άμεσα χωρίς να γράψω διακόσιες σειρές κώδικα. Το ίδιο για την "επαγγελματική" κάρτα ήχου, το ίδιο για την κάρτα ασύρματου δικτύου κλπ. Στο γεγονός πως η υποστήριξη εταιρειών θα φέρει κατασκευαστές hardware στο linux έχει σημασία υπό ποία μορφή θα γίνει αυτή η έλευση. Ένα σύστημα που στηρίζεται σε hardware που οδηγείτε από κλειστούς οδηγούς περιορίζεται, πρέπει να ακολουθεί την κλειστή αυτή εξέλιξη. Πχ αν δεν υπήρχε ο nouveau θα μπορούσε κάποιος με μια κάρτα γραφικών nvidia 5200 να τρέξει xorg 1.9; Όχι.

Στο θέμα του software τα πράγματα είναι λίγο πιο μπλεγμένα. Η πραγματικότητα είναι πως η εμπορικότητα στον χώρο του linux είναι αρκετά περιορισμένη.

Στο linux τελευταία όπως θα βλέπεις και εσύ υπάρχει μια ροή ατόμων, δεν είμαστε πια στο 2000 που το linux ήταν για λίγους. Αυτό κρύβει κινδύνους άμεσους, καθώς τα άτομα αυτά είναι κυρίως άτομα γαλουχημένα στη λογική των windows και η σημασία των αρχών του ΕΛ/ΛΑΚ μοιάζει ξεπερασμένη και για γραφικούς σταλμανικούς.

 

Εγώ λοιπόν κάνω την άλλη ερώτηση, θέλουμε μια ταχύτερη επισφαλή διεύρυνση του linux με κλειστές τακτικές, με στήριξη εταιρειών και τον (σημαντικό) κίνδυνο να περιοριστεί συνολικά η ελευθερία μας ή ένα πιο σίγουρο μοντέλο που θα μας διασφαλίσει μια πορεία ελεύθερη, μια κοινοτική προσέγγιση που είναι πιο καθαρή από συμφέροντα και που τελικώς ανοίγει νέους ορίζοντες προς άπειρες πορείες, ακόμα και αν αυτές ευοδώσουν σε περισσότερο χρόνο από το να τις συντόνιζε μια ισχυρή εταιρεία;

 

Η απάντηση σε αυτό είναι αμφιλεγόμενη. Κατά τη γνώμη μου όμως εδώ φαίνεται η χρησιμότητα των πολλών διανομών, που πολλοί τις θεωρούν κάτι το αρνητικό. Δες την προσφορά της Red Hat, της Novell σε αντιπαραβολή με αυτή του debian κλπ. Τελείως αντίθετες λογικές αλλά ταυτόχρονα εξίσου πολύτιμες για το linux. Έτσι το linux μπορεί να κινείται ταυτόχρονα προς όλες τις κατευθύνσεις και να καλύπτει χώρο σφαιρικά και όχι γραμμικά.

Επομένως η απάντηση μου σε αυτό που ρωτάς είναι πως η κατάσταση ως έχει σήμερα είναι καλή. Ήδη το ubuntu έχει μια δυναμική, και ήδη έχει πλησιάσει εταιρείες με εμπορικά προγράμματα που θα διατίθενται από το pms του. Από την άλλη γίνεται δουλειά και σε project καθαρά ανοιχτού κώδικα. Δοκίμασες compiz με τον τελευταίο nouveau; Εγώ ναι και εντυπωσιάστηκα.

 

Για να συνοψίσω, η ψηφιακή δημόσια ιδιοκτησία πρέπει να διασφαλιστεί αλλά ταυτόχρονα και το linux να γίνει πιο φιλικό, πιο πλήρες και να καλύπτει τις αυξανόμενες ανάγκες των ατόμων σε κάθε επίπεδο προσωπικό ή επαγγελματικό. Μπορούμε όμως να έχουμε υγιή ανάπτυξη με κλειστά πρότυπα, με μονοπώλια; Μπορεί το linux να διατηρήσει όλα τα μοντέλα ανοιχτά; Και ας είναι και όλες οι εφαρμογές κλειστού κώδικα, μόνο τότε θα μπορεί δημιουργήσει μια ανατροπή ως λειτουργικό, μόνο αν προσφέρει μια πλατφόρμα που η πληροφορία δε θα περιορίζεται και έτσι ο χρήστης θα μπορεί να επιλέγει, να μη γίνεται έρμαιο της α ή β εταιρείας που μπορεί να έλθει και να παρέλθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω αν επιτρέπεται την άποψή μου. Θα επρεπε τόσα χρόνια και με τόσες καλές -και ομορφες- εκδόσεις linux που κυκλοφορούν τελευταία, να δίνονται σαν προεγκατεστημένο λειτουργικό τουλάχιστον σε υπολογιστές που προκειται θα χρησιμοποιηθουν ως συσκευές, ως "κλειστά κουτιά" δηλαδη με συνήθη χρήση facebook, youtube, μουσική, φωτογραφίες κτλ.

 

Οι ιδιοι οι διανομείς υπολογιστών θαβουν το λειτουργικό, οχι οι χρήστες ουτε το ιδιο το linux. Πιθανολογώ οτι αυτο γίνεται διοτι απο την αδεια vista/win7 κερδίζουν ενω απο το linux χάνουν κιολας; (πχ. την ευνοια της microsoft ή του εισαγωγέα; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...