Προς το περιεχόμενο

:γρηγορη απαντηση:ερωτηση για FEDORA 13


rnrese

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θελω να εγκατηστησω καποια προγραματα στο λινουξ μου μα σαν νεος που ειμαι στα λινουξ δεν καταλαβενω κατι:το προγραμμα ειναι σε tar.bz2.ανοιγω το τερματικο γραφω τις εντολες αλλα καθε φωρα μου λεει πως δεν υπαρχει το αρχειο η ο καταλογοσ:rolleyes:το μετακινησα το αρχειο μα παλι τζιφος.τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο linux η εγκατάσταση προγραμμάτων γίνεται τις περισσότερες φορές μέσω του package manager της κάθε διανομής.

Στην περίπτωση του fedora προγράμματα μπορείς να εγκαθιστάς μέσω του "Administration->Add/Remove Software" ή μέσω γραμμής εντολών δίνοντας "yum install όνομα_πακέτου".

 

Μιας και είσαι νέος στο χώρο ρίξε μια ματιά στον παρακάτω οδηγό εγκατάστασης:

http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-f13.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν διαβασω τον οδηγο.ξερω να κανω εγκατασταση σε yum kai rmp.το προβλημα ειναι οτι α)δεν μπορω να καταλαβω αυτον τον προσθαφαιρεση προγραματων που λετε και β)δεν μπορω να μετατρεπψω αρχεια .tar σε ινσταλερς.http://www.linuxforums.org/forum/suse-linux/50107-how-install-tar-gz-files.html βρηκα αυτο μα δεν ξερω τι να κανω δεν καταλαβαινω πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ομως μετα πρεπει να τα κανω σαν τα .εχε των πατζουριων.και βασικα οταν παω να κανω αυτο που κανει το winrar twn win δεν βρισκω το αρχειο.αυτο ειναι το προβλημα μου.την εντολη την ξερω.το αρχειο δεν ξερω γιατι δεν μπορω να βρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην παιδευεσαι τζαμπα

 

Οπως σε ολες τις διανομες, οτι θελεις να εγκαταστησεις το κανεις απο τον package manager.

Στην περιπτωση της fedora αυτος ειναι ο yum και ενα frontend του ειναι το yumex οπως στο ubuntu ειναι το apt και το synaptic αντιστοιχα.

 

Ψαξε σε μενου και υπομενου να βρεις το yumex και μην χανεις το χρονο σου σε tar.gz, αποσυμπιεσεις, compile κλπ

 

YumEx.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το yumex το κατεβασα.ευκολο ηταν.τωρα ομως μπερδευτηκα ακομα περισσοτερο:( συγνωμη ρε παιδια που σας κουραζω μα δεν καταλαβα που μου παν τα 4 τωρα.τι κανει το yumex ?

και πως να κανω tar.gz, αποσυμπιεσεις, compile αυτα?υπαρχει κανεις να με διδαξει?

 

---------- Προσθήκη στις 21:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 21:14 ----------

 

θα κανεις αποσυμπιεση το tar σε εναν φακελο

 

θα μπεις σε αυτον τον φακελο απο το τερματικο και θα δωσεις

με ποια εντολη μπαινω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο πρόγραμμα θέλεις να εγκαταστήσεις;

 

Ανοίγεις το τερματικό και δίνεις:

sudo yum install _____________

 

(όπου __________ το όνομα του προγράμματος,πχ Firefox).

 

Ένας άλλος τρόπος είναι μέσο του γραφικού εργαλείου της Προσθαφαίρεσης που θα βρεις στα μενού.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Στο GNU/Linux ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ INTERNET όπως στα Windows.ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ PACKAGE MANAGER.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...