Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης suse 11.3


Mantis_C_P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πάνω από ένα χρόνο χρησιμοποιούσα το suse 11.1 , μετά 11.2 στο ίδιο μηχάνημα με το ίδιο setup. Δεν ξέρω πως αλλά σκέφτηκα να εγκαταστήσω την 11.3.

Αφού προσπάθησα για την αναβάθμιση μέσα από την 11.2 με βάση κάποιον οδηγό που βρήκα σε κάποιο forum έφαγα μία ωραιότατη πόρτα αφού η εγκατάσταση έγινε μπάχαλο.

Αποφάσισα να κάνω καθαρή εγκατάσταση με το live cd. Η εγκατάσταση σταμάταγε στο 88% της διαδικασίας βγάζοντας μήνυμα ότι υπάρχει "error copy live image to the disk" .

Κατέβασμα ξανά μήπως το αρχείο iso παρουσιάζει κάπου πρόβλημα. Πάλι τα ίδια.

Απόφαση για διαδικτυακή εγκατάσταση η οποία σταμάτησε στο 25% με μήνυμα ότι το τάδε rpm δεν μπορεί να εγκατασταθεί στο φάκελο τάδε γιατί είναι "read only".

Ξανά εγκατάσταση από το live cd μετά από δύο μέρες αφού το παλεύω και ω τι θαύμα , η εγκατάσταση φτάνει στο 100% και ζητάει επανεκκίνηση το πρόγραμμα.

Τα βάσανα τελείωσαν. Αμ δε. Με την επανεκκίνηση ωραιότατη μαύρη οθόνη με το μήνυμα "missing operating system"

Τα συμπεράσματα δικά σας...

 

Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ευχαρίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ήταν θέμα δίσκου. Με κάποια διαγνωστικά που έχω έδειξε ότι σε κάποια sector υπάρχουν ελαττωματικά cluster.Δεν ξέρω αν υπάρχει πρόγραμμα που διορθώνονται αυτά.

Ούτε τα XP μπορούσαν να εγκατασταθούν , ούτε τα 7 .

Τώρα το δίσκο τον έχω φορμάρει και απλά τον χρησιμοποιώ για αποθήκευση διαφόρων αρχείων , download , ...

Δεν ξέρω αν κάνω καλά αλλά η συμπεριφορά του στην αντιγραφή και στο διάβασμα δεν δείχνει κανένα πρόβλημα , εκτός αν ξαφνικά τα παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...